02.10.2023
Здоров’я Новини Оперативно

У Бучацькому районі почали хворіти “кашкетники”

– Ми їх просили не виходити з дому. Якби вони дотримувалися вимог, то може б такого не було. А вони зразу не дуже слухали, – говорить перший заступник голови Бучацької райдержадміністрації Богдан Бейко про поширення COVID-19 у селах Стінка та Космирин, де проживають релігійні громади, відомі як “кашкетники” або “аміші”. 

У цих селах інфіковані багатодітні родини, пресвітер, а також медпрацівники з амбулаторії. Влада і медики кажуть, що спілкуватися з віруючими непросто. Вони спершу не прислухались до карантинних рекомендації і не вірили у страшну хворобу. Зараз, коли кількість хворих збільшується, люди почали йти на діалог. 

У районі підтверджено 23 випадки COVID-19

За даними районного штабу з надзвичайних ситуацій, у Бучацькому районі зареєстровано 23 лабораторно підтверджених випадки COVID-19 станом на 10.00 13 квітня. Три випадки виявили у Бучачі, 1 – у Підзамочку. Більшість інфікованих із сіл Космирин (16 випадків) і Стінка (3 випадки), де проживають релігійні громади, яких називають “кашкетники”. Зараз місцева влада і медики ведуть діалог з віруючими про те, щоб вони проходили медобстеження та дотримувались карантинних вимог та обмежень.

– Ми стараємось якось погасити спалах захворювання у цій зоні, – розповідає перший заступник голови Бучацької райдержадміністрації Богдан Бейко. – На дорогах району поставили карантинні пости, у селах проводимо дезінфекцію вулиць, тротуарів, прибудинкових територій. Забезпечуємо аптеки ліками, магазини продуктами, щоб місцеві жителі чим менше контактували з іншими населеними пунктами. Стараємося їх обмежити, але то такий контингент трохи тяжкий, вони не дослухаються до порад. 

До людей почало доходити

Серед віруючих Стінки та Космирина є “світлі” і “темні”, пояснює пан Бейко. “Світлі” живуть багатше  і більш цивілізовано, а “темні” відмовилися від всіх сучасних благ – електрики, газу, засобів зв’язку.

– Ми пішли на контакт із пресвітером “світлих”, і він прислухався до рекомендацій, – каже перший заступник голови РДА. – До речі, захворів якраз пресвітер “темних”, він у лікарні у Івано-Франківську. Стараємось якось до людей доносити інформацію. І мені здається, вони почали розуміти і йти на контакт. Але все одно порушень багато. Раніше вони не вірили, їм говорили: “Дивіться ваш проповідник хворий”, а вони відповідали: “Ні, він не хворий. А коли виникла більш глобальна ситуація, до людей почало доходити. 

COVID-19 – у вагітної, її чоловіка і 5 дітей

Серед інфікованих віруючих є діти і дорослі, а також медпрацівники амбулаторії зі Стінки. Всі вони наразі перебувають вдома. Госпіталізовані лише двоє людей – пресвітер і один чоловік зі “світлих”. 

– Його забрали до лікарні в Тернопіль. COVID-19 також підтверджено у його вагітної жінки і 5 дітей, – повідомив Богдан Бейко.

Що стало джерелом поширення хвороби у Бучацькому районі, пан Бейко не знає. 

– Є інформація що до “світлих” приїжджали з Рівненщини, нібито на хрестини, – каже він. – А ще багато людей повернулися з заробітків з-за кордону… Звідки це все пішло, тяжко сказати. Зараз стараємось вводити обмеження, дотримання карантину, це одне може врятувати.

Чи готова Бучацька райлікарня?

У Бучацькій центральній райлікарні наразі хворих із COVID-19 немає. Але якщо буде потрібно прийняти таких пацієнтів, інфекційне відділення тут практично готове, – каже Богдан Бейко.

– Ми вважаємо так, – якщо в центральну лікарню завезуть хворих з коронавірусом і не дай Боже їх стан погіршиться, нам треба буде задіювати і реанімацію. По суті лікарня піде повністю під коронавірус, – каже він. – Якщо ситуація ускладниться, всіх інших хворих з центральної лікарні ми змушені будемо перевести в Золото-Потіцьку.  Забезпечення засобами захисту на перший час маємо. Є 8 апаратів штучної вентиляції легенів,  – один супер-сучасний апарат придбав місцевий фермер, ще два апарати придбали підприємці. 

Коментар

“Є домовленість з цими людьми”

Володимир Паничев, заступник директора обласного лабораторного центру:

– Ця громада складна, бо є певні особливості у людей, у їх спілкуванні і ставленні до системи охорони здоров’я взагалі. Але на даний момент, за інформацією центру первинної медико-санітарної допомоги, є домовленість з цими людьми, що вони проявляють добру волю і йдуть на те, щоб ми якомога більше обстежили членів цієї релігійної громади , щоб виявити всіх інфікованих і особливо тих, які потребують медичної допомоги. Тому що ми всі знаємо, що не всі інфіковані, на щастя, потребують втручання, тому що більшість випадків все таки протікають у легких формах і це, мабуть, наш порятунок. Пам’ятаємо, що тільки 20% хворих людей будуть потребувати звернення за медичною допомогою, 15 % з них все таки будуть мати середню форму важкості і тільки 5% будуть потребувати невідкладних медичних заходів. Загалом коронавірус загрозливий для всіх територій. Інша справа, що треба все таки дотримуватись обмежувальних заходів і рекомендацій про уникнення контактів.

Довідка

Хто такі кашкетники?

Самобутня релігійна спільнота п’ятидесятницького походження існує в деяких наддністрянських селах Івано-Франківської і Тернопільської областей. Її члени прагнуть жити згідно з біблійними правдами, але водночас — відділитися «від світу», тобто сучасної технізованої цивілізації з усіма її вигодами і спокусами. Представники цієї спільноти живуть у селах Мостище, Будзин і Делева Тлумацького р-ну Івано-Франківщини, а також Сновидів, Возилів, Cтінка, Космирин і Соколів Бучацького р-ну Тернопільщини. Місцеві жителі дещо іронічно прозвали їх «кашкетниками» за те, що всі чоловіки у них — від малих дітей починаючи — вважають за необхідне, на знак своєї віри та смирення перед Богом, «покривати голову», носячи характерні темні кашкети. З огляду на те, що ці люди відмовляються від електрики, газу, комп’ютерів, телевізорів, автомобілів та інших здобутків цивілізації, їх називають «простаками» або «темними». Через схожість з деякими протестантами-анабаптистами Північної Америки, українські журналісти охрестили їх «амішами». Самі ж члени спільноти називають себе просто і коротко — «віруючими».

За інф. Релігійно-інформаційної служби України

Схожі пости

Кременчанина, який намагався вбити своїх батьків, визнали психічнохворим

Бабуся збирає милостиню на вул. Чорновола. Хто знає стареньку?

Євгенія Цебрій

Біля Бережан через розвагу знищили футбольне поле. Відео

Перейти до панелі інструментів