04.12.2023
Молодь Новини Соціальні проблеми

Через смерть студентки медуніверситету іноземні студенти вийшли на протест. Чого вони добивалися?

Сотні іноземних студентів зібралися в актовій залі Тернопільського медичного університету ім. І.Горбачевського 17 січня. В руках у кількох дівчат були плакати з написом: DR. Badmus is dead because of TDMU (“Доктор Бадмус мертва через ТДМУ” ред.). 

На протест студенти вийшли через смерть шестикурсниці медуніверситету Бадмус Ололаде Рафіат з Гани. 15 січня дівчина наклала на себе руки, випивши отруту. Вона не склала іспит з педіатрії за третьою, тобто останньою спробою, і була подана на відрахування з вишу. 

У зв’язку зі смертю дівчини, іноземні студенти добивалися послаблення умов навчання в університеті: щоб вимоги до студентів на іспитах не були такі жорсткі, щоб не було так багато питань до студентів на іспитах, щоб було менше членів комісії, щоб можна було складати іспит більше трьох разів. 

Окрім того,  студенти вимагали звільнити свого декана. Зауважимо, що всі іноземні студенти медуніверситету, незалежно від спеціальності, об’єднані в один факультет, а також кожна країна має свою студентську асоціацію в Україні. 

– Лідери асоціацій висловили недовіру декану, бо він не допомагає їм, – розповів студент третього курсу медуніверситету,  представник Всеукраїнської асоціації студентів Гани в Україні Кайзер Кодуах. – Також ми хочемо, щоб студентів не відраховували з шостого курсу, бо вони вже дуже багато провчилися. 

Зі студентами спілкувався ректор медуніверситету Михайло Корда. Він сказав, що готовий зустрітися з їхніми лідерами і обговорити всі їхні проблеми. Заявив, що взагалі відкритий до кожного студента, просить писати йому на електронну пошту і обіцяє, що жоден лист не залишиться без відповіді. Ректор готовий вдосконалювали  правила і положення університету, якщо тільки вони не будуть суперечити закону України. 

Чому сталася біда з Бадмус Ололаде Рафіат і що буде з іншими студентами, які разом з нею не склали іспит і подані на відрахування, ректор прокоментував інтернет-виданню “Терміново”.  

– Склалася дуже тяжка і трагічна ситуація  для нашого університету, – каже він. – Позавчора студенти складали іспит, третю спробу. Адже відповідно до положень  університету, вони мають право на дві перездачі. І якщо за третім разом студент не складає іспиту, то його відраховують. І ось 6 студентів не склали з третьої спроби, одна із них – африканська студентка. На превеликий жаль, вона випила отруту.

Ректор обіцяє, що допоможе в межах закону, правил навчання та положень університету 5-м студентам, які подані на відрахування. Вони зможуть або перевестися до іншого університету, або отримають шанс перездати ті іспити, які залишилися.

– Я не знаю, чи це можливо, зараз юристи будуть вивчати цей момент, – каже пан Корда. – Або я сам особисто допоможу їм перевестися до іншого університету. Крім того, ми обговорили болючі питання іноземних студентів у нас в університеті. Ми пояснили студентам, що вони повинні дотримуватися правил і законів України, навчальних планів університету і тих, які затверджені Кабміном. 

Ректор додає, що в університеті вже два роки працює кабінет психологічної допомоги. 

– Його відкрили якраз для таких випадків. Туди ходить  багато студентів. Якби ця студентка звернулася в цей кабінет, я думаю, це б їй допомогло. Але на превеликий жаль, сталася така трагедія, – каже він. – Студентка  здавала іспит в присутності комісії з 10 чоловік. Це комісійне рішення, жодного тиску чи упередженого ставлення до цієї студентки не було, як і до інших студентів. Все відбувалося спокійно і так як це повинно відбуватися на екзамені,  відповідно до правил і положень університету. 

За словами ректора, університет вже зв’язався з батьками студентки, повідомили її сестру, яка живе у США. 

– Ще не вирішено  чи приїдуть сюди родичі. Якщо не приїдуть, то, звичайно, ми допоможемо з репатріацією тіла (повернення на Батьківщину – ред.) і всіма процедурами, які повинні бути виконані в цьому випадку, – каже він.  

Нагадаємо, тіло молодої темношкірої дівчини на вулиці Тролейбусній виявив місцевий житель. Він викликав швидку та поліцію. Дівчину без свідомості та в стані клінічної смерті госпіталізували до медзакладу. Проте врятувати її не вдалося, повідомляє відділ комунікації поліції в Тернопільській області.

Загибла – студентка одного з місцевих вишів, 1995 року народження. У день нещастя вона прийшла до подруг схвильована через проблеми в університеті. Студентка не знала, як про це повідомити батькам. Тіло дівчини знайшли біля будинку одногрупниць, а в їхній квартирі прощальну записку. Одна з версій – потерпіла випила невідому отруту. Остаточна причина смерті буде відома після розтину. Триває слідство.

Співчуття з приводу тяжкої втрати студентки опублікував на своїй сторінці один із викладачів медуніверситету ( ім’я та прізвище з етичних міркувань не називаємо – ред). У коментарях багато іноземців висловлюються негативно у сторону викладача та вишу. Користувачі пишуть, що він вовк в овечій шкурі і його не хвилює доля студентів, а лише гроші. Викладач написав, що готовий особисто поспілкуватися з приводу трагедії, яка сталася з його студенткою:

“Частина інформації не може бути оприлюднена, виходячи із поваги до пам’яті моєї студентки. Якщо виникають питання – звертайтеся до мене особисто (мої двері завжди відкриті) чи в особистій переписці. Можу запевнити, що ніяких зловживань не було…”

Редакція інтернет-видання “Терміново” висловлює щире співчуття рідним, друзям, одногрупникам та всім, хто знав Бадмус Ололаде Рафіат… Rest in peace…

Перейти до панелі інструментів