Гривня: ресурс укріплення вичерпаний? Прогноз до кінця року

Стрімке зміцнення гривні нарешті зупинилося – протягом першої тижні жовтня долар подорожчав майже на 70 коп. Чи означає це, що ресурси підтримки гривні добігають кінця? Принаймні, ознаки цього стають більш явними. Прихід у цьому році на ринок Облігацій внутрішньої державної позики (далі – ОВДП) значної кількості великих іноземних інвесторів дав потужну підтримку гривні і до останнього часу сильно послаблював вплив на валютний ринок сезонних чинників. Але вони все ще існують і готові знову дати про себе знати, варто попиту іноземців на локальний держборг і гривню трохи ослабнути.

Про ситуацію із гривнею розповідає керівник підрозділу з корпоративного аналізу групи ICU Олександр Мартиненко.

Зростання портфеля іноземних інвесторів в ОВДП сповільниться

Скорочення обсягу коштів нерезидентів в ОВДП було однією з головних причин, які підштовхнули курс гривні до зниження на початку жовтня. Це сталося після значного розміщення боргових інструментів уряду терміном погашення на п’ять років в еквіваленті більш ніж $0.5 млрд в кінці вересня. Це розміщення «п’ятирічок» уряд вирішив зробити останнім у цьому році, оскільки досяг своїх цілей за обсягом випуску. Таким чином, частка довгострокових інструментів, що користуються підвищеним попитом серед нерезидентів, найближчим часом істотно знизиться.

В цілому до кінця року Міністерству фінансів залишилося зробити запозичень ще приблизно на 48 млрд грн. Без урахування запланованих валютних надходжень, обсяг нових випущених гривневих ОВДП може скласти близько 30 млрд грн. Найбільш імовірно, що іноземні інвестори викуплять левову частку цього обсягу. Але в результаті приріст їх портфелю ОВДП в будь-якому випадку буде набагато меншим, ніж приріст в 45 млрд грн у третьому кварталі. Як наслідок уповільнення приросту портфеля ОВДП іноземних інвесторів знизиться і підтримка попиту на гривню.

Позитивний ефект від експорту знижується

У найближчі місяці також ослабне підтримка гривні з боку основних доходних статей українського експорту – продаж сільськогосподарської продукції та металів. В обох випадках вже відбувається сезонне зниження продажів. Але для експорту металів ще й погіршуються ринкові умови – все більше відчувається ефект торгового протистояння США і Китаю і загального уповільнення світової економіки. Ціни на українську експортну сталь за останні три місяці вже знизилися на 17-20% і будуть продовжувати тягнути за собою вниз експортну виручку.

Ціни на зернові теж переважно знижуються, але на користь України продовжує працювати рекордний урожай. З початку липня виручка від експорту зернових зросла на 50% в порівнянні з тим же періодом минулого року. Проте, із завершенням збору врожаю озимих обсяги експорту зернових будуть скорочуватися.

Імпорт споживчих товарів буде зростати

З наближенням кінця року також буде все більше впливати на валютний ринок і збільшення обсягів імпорту. Як показує статистика минулих двох років, зростання товарообігу і поповнення складських запасів можуть викликати зростання обсягів споживчого імпорту в останньому кварталі на 20-25% в порівнянні з попереднім. Зростаючі доходи населення дають споживчому імпорту додатковий поштовх: за 9 місяців цього року він зріс на 13% в порівнянні з тим же торішнім періодом. В останні три місяці року це зростання навряд чи серйозно сповільниться.

Глобальні ринки, відносини з МВФ, репатріація дивідендів – ключові фактори ризику

Зовнішній фактор як і раніше здатний докорінно змінити ситуацію з курсом. Подальше погіршення глобальних економічних перспектив може вплинути на настрої як іноземних інвесторів, так і вітчизняних гравців валютного ринку. Що стосується внутрішньої ситуації, то віра нерезидентів в локальний ринок ОВДП багато в чому грунтується на високих очікуваннях рішучих реформ і продовження співпраці з МВФ. Складна ситуація навколо Приватбанку не обіцяє простих переговорів з МВФ. При подальшому русі судового процесу в сторону денаціоналізації Приватбанку, багато інвесторів можуть вирішити закрити для себе питання подальших інвестицій в боргові папери України і розпродати свої портфелі. При цьому низька ліквідність вторинного ринку і можливі збитки навряд чи їх можуть зупинити. Сильний і малопередбачуваний тиск на гривню може дати і фактор виплати дивідендів українських «дочок» закордонним материнським компаніям, тим більше що зараз всі обмеження на репатріацію дивідендів вже зняті. Одне тільки позитивне рішення акціонерів ArcelorMittal Кривий Ріг по виплаті дивідендів за 2018 рік означає додатковий попит на долар в обсязі $ 430 млн – це приблизно у півтора більше ніж денний обсяг торгів на валютному ринку.

Прогноз до кінця року – помірне ослаблення гривні

Швидше за все, точка з найнижчою вартістю долара в цьому році вже пройдена. Під тиском розширення дефіциту рахунку поточних операцій і при менших обсягах купівлі ОВДП іноземними інвесторами гривня до кінця року буде просідати – за нашими оцінками, до рівнів близьких до 26 грн / дол. Ринковий консенсус-прогноз зараз дотримується більш песимістичних оцінок – 26,6 грн / дол.

За матеріалами аналітичної платформи VoxConnector

About the author

кар'єр
trending_flat
Схема на 76 мільйонів: на Тернопільщині викрили злочинну групу, яка незаконно видобувала пісок

На Тернопільщині викрили злочинну групу, яка незаконно добувала пісок на мільйони гривень.  Власник будівельної компанії, змовившись із директором, організував незаконну оборудку. Завдяки зв’язкам з місцевими посадовцями, вони незаконно отримали в оренду дві земельні ділянки під будівництво житлових приміщень. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Замість будівництва, підприємці організували незаконний видобуток піску на промисловому рівні для своїх будівельних майданчиків. Керівництво злочинною діяльністю та збут видобутого піску були покладені на працівника фірми, який легалізував його через місцевого підприємця. Останній видавав незаконний пісок за власний товар, оформлюючи відповідні накладні. "Слідчі Головного слідчого управління Нацполіції за оперативного супроводу Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області оголосили всім чотирьом учасникам оборудки про підозру за незаконне видобування корисних копалин у складі організованої злочинної групи (ч.3 ст.28, ч.4 ст.240 Кримінального Кодексу України). Фігурантам загрожує до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна", - повідомляють правоохоронці. […]

ДТП
trending_flat
Суд виніс вирок водію, який став причиною смерті двох пасажирів

Винуватець смертельної ДТП у Тернополі отримав вирок суду. Його засуджено до 8 років 6 місяців позбавлення волі. Прокурори довели у суді, що 21 липня 2024 року близько 15 год. 30 хв., водій автомобіля ВАЗ 2115 з трьома пасажирами в салоні, рухався по вул. Степана Будного, у м. Тернополі, у напрямку від вул. Микулинецька до вул. Митрополита Шептицького й спричинив ДТП. Через перевищення швидкості в умовах дощу, водій ВАЗ 2115 не впорався з керуванням біля АЗС «WOG», що призвело до заносу. Виїхавши на зустрічну смугу, він зіткнувся з Alfa Romeo, який стояв на червоне світло. Від удару Alfa Romeo зачепив Volkswagen Passat, а ВАЗ 2115 врізався в Toyota Camry. Внаслідок аварії двоє пасажирів ВАЗ 2115 загинули, ще одна пасажирка отримала важкі травми. Про це повідомили у Тернопільській обласній прокуратурі. "Суд визнав винуватим водія у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. […]

суд
trending_flat
Директорці КП на Кременеччині несправедливо виписали догану: на чий бік став суд

На Тернопільщині міський голова Ланівців незаконно виписав догану начальниці КУ «Лановецького територіального центру надання соціальних послуг». 3 квітня відбувся суд щодо справи про догану Руслани Кушнір - директорки комунальної установи «Лановецький територіальний центр надання соціальних послуг» Кременецького району Тернопільської області. Зі слів адвоката жінки Віталія Сідорова, з 1 жовтня 2024 року Лановецький міський голова підписав розпорядження про догану, звинувативши Руслану Кушнір у самовільному залишенні робочого місця на тривалий час (20 вересня 2024 року з 10.00 по 16.00) у звʼязку із несанкціонованим відбуттям у службове відрядження, що стало перевищенням своїх повноважень та фактом винного вчинення порушення трудової дисципліни (дослівно). Причина:вона нібито самовільно поїхала на форум, не погодивши цього з мером. Про це повідомив адвокат Віталій Сідоров на сторінці у соцмережах. "Але тут важливий момент: вона брала участь у форумі «Соціальна сфера в умовах війни» в Тернополі – події, що безпосередньо стосувалася […]

пожежа
trending_flat
Пожежа на Тернопільщині: постраждалий отримав страшні опіки

На Чортківщині горів житловий будинок. У вогні постраждав чоловік та отримав серйозні опіки.  Пожежа трапилась о 17:34 3 квітня у селі Паївка Чортківського району. Вогонь охопив житловий будинок, знищивши покриття та перекриття будівлі (35 м²), речі домашнього вжитку (10 м²), пошкодив облицювання стін (20 м²). У пожежі постраждав чоловік 1959 року народження. Медики госпіталізували постраждалого до лікарні з множинними опіками. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Причини займання з’ясовуються. ДСНС закликає бути відповідальними. Дотримуйтеся правил пожежної безпеки. Будь-яке джерело вогню, залишене без нагляду — потенційна загроза для життя", - йдеться у дописі. Також 3 квітня о 23:39 трапилась ще одна пожежа житлового будинку в селі Самолусківці Гусятинської ТГ Чортківського району. Внаслідок займання знищено покриття та перекриття даної будівлі на площі 10м.кв., шифер -10 шт., речі домашнього вжитку на площі 10 м.кв. Читайте також: Серйозна пожежа […]

церква
trending_flat
Вандал, який наніс сатанинські знаки на храми Тернополя, отримав покарання

Суд виніс рішення щодо чоловіка, який розмалював червоною фарбою 17 храмів у Тернополі. Вандал має сплатити штраф у розмірі 17 тисяч гривень. Суд виніс вирок тернополянину, який скоїв акт вандалізму, розписавши червоною фарбою 17 церковних споруд. Згідно з матеріалами справи, злочин було скоєно вночі 27 жовтня 2024 року, напередодні недільних богослужінь. На стінах храмів з'явилися написи «666», що, згідно з судовим висновком, є символом диявола, антихриста та зла в цілому. Дії чоловіка були кваліфіковані як хуліганство. Про це йдеться у судовому рішенні. За даними слідства, від дій зловмисника постраждали такі храми: Храм Покрови Пресвятої Богородиці на вулиці Лепкого Церква євангельських християн баптистів «Божа Оселя» на вулиці Київська Церква «Всіх Святих Українського Народу» на вулиці 15-го Квітня Храм «Святого Апостола Андрія Первозванного» на вулиці Куліша Церква «Преображення Господнього» на вулиці Куліша Храм «Святого Апостола Петра» на вулиці Володимира Великого Церкви «Храм Різдва […]

суд
trending_flat
Підробив документи: через чиновника з Бучаччини громада втратила ліс

Справу посадовця з Тернопільщини, який зловживав своїм становищем та підробляв документи на приватизацію землі лісу, передали до суду.  За даними слідства, чиновник, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс неправдиві дані до рішення місцевої ради. На основі цього рішення він склав та видав фальшивий документ про приватизацію земельної ділянки. Внаслідок цих дій громада втратила земельну ділянку лісового фонду площею 0,3835 га, вартістю майже 200 тисяч гривень. Про це повідомили у пресслужбі Тернопільської обласної прокуратури. "Прокурори Бучацької окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо посадовця органу державної влади за фактом зловживання та підробки офіційних документів, що надалі призвело до незаконної приватизації земельної ділянки (ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України). Завершено досудове розслідування, яке здійснювали слідчі відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Депутати сільради на Чортківщині підробляли документи.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025