Тільки фіскальний чек та кешбек покупцю. Що змінюють для бізнесу законопроєкти про реєстратори розрахункових операцій

Верховна Рада 10 вересня прийняла в першому читанні законопроект №1053-1, що зобов’язує бізнес використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) – програмні чи традиційні. Також був підтриманий законопроект №1073 про “кешбек”, що передбачає компенсацію вартості покупки, якщо чек недійсний. 

Про прийняті нововведення та про те, як вони можуть вплинути на малий та середній бізнес, розповідає виконавчий директор ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» Оксана Кузяків.

Розрахунково-касові апарати – довга історія спротиву

Розрахунково-касові апарати хотіли ввести ще у 2013, а потім у 2015 році, але малий бізнес активно виступав проти, аргументуючи це тим, що потрібне додаткове обладнання та кошти. Тоді пропонувались фізичні РРО і купити їх дійсно можна було тільки у компаній-виробників. Також побоювались штрафів за неправильне використання чи неправильний облік. За розрахунками Державної регуляторної служби, нововведення збільшило б навантаження на малий бізнес в п’ять чи більше разів.

Але за останні роки, особливо з розвитком електронної комерції, стало зрозуміло, що боротися із “сірим” імпортом та ухиленням від сплати податків бізнесом потрібно активніше. Тому мета прийнятих законопроєктів – не тільки збільшення надходжень в державний бюджет, але й посилення фінансової дисципліни та відновлення справедливості на ринку. Хоча, зазначу, що поняття справедливості, у кожної із зацікавлених сторін, буде своє. 

З одного боку, зрозуміло, що з контрабандою потрібно боротися на митниці, з іншого боку – треба зробити так, щоб не було можливості цю контрабанду продавати. Це означає, що потрібно вести облік того, що відбувається з імпортованим товаром. Раніше повноцінно вести цей облік було неможливо, бо у нас є два спрощені режими оподаткування, що дозволяють певним підприємцям зовсім не використовувати розрахунково-касові апарати. 

Я думаю, що третя спроба введення РРО зараз – намагання навести лад, насправді не зашкодивши малому бізнесу. Але іноді дорога з благими намірами може завести в інший бік.  Існує й інша точка зору – що прийняті зміни лобіюють інтереси великих мереж, які захищаються таким чином від дрібніших конкурентів. 

Мобільний додаток – це як опція. Що передбачає законопроєкт 1053-1?

Законопроєкт 1053-1 надає підприємцям право обирати – використовувати класичне РРО чи програмне РРО – в залежності від потреб та фінансових можливостей. Може бути мобільний додаток, може бути по-старому. Також передбачається спрощення процедур реєстрації через електронний кабінет, прибирається велика частина витрат, пов’язаних із отриманням послуг у центрах сервісного обслуговування – зараз розрахункові операції будуть проводитися на фіскальному сервері контролюючого органу.

Але законопроєкт має недопрацьовані технічні питання і бізнес-асоціації вже занепокоєні. Зауважу, що мова йде, здебільшого, про довіру чи недовіру до того, яким чином це все буде відбуватись.

Що варто допрацювати. По-перше, це межа, за якою потрібно використовувати РРО – пропонують підняти з 600 тис до 2,5 млн. Також є секторальні інтереси – в одному з пунктів законопроекту мова йде про те, що РРО будуть вводитися і на базарах, і на ринках – за деяким виключенням. Ті, хто продає за готівку, повинні будуть вести облік. Це стосується, наприклад, продавців побутової техніки, електронних приборів та вживаних товарів – секонд-хенд.

Щодо побутової техніки – тут складна історія. Підприємці, які працюють по-білому, дуже активно підтримують цей законопроєкт, вони вважають, що це допоможе відновити справедливість і не викривлювати конкуренцію на ринку – недоброчесні підприємці, що не сплачують повну вартість всіх послуг та мит, пропонують нижчу ціну.

Ще зверну увагу на інфраструктуру, зокрема, покриття та якість передачі даних, мереж мобільного інтернету, wi-fi тощо. Без якісного покриття та  стабільної роботи інтернету, всі нововведення так й можуть залишитися “на папері” та дійсно створять проблеми для тієї частини мікро- та малого бізнесу,  яка підпадає під дію цього регулювання. 

Кешбек для покупця – навіщо та як це працюватиме?

Законопроект 1073 передбачає запровадження механізму компенсації вартості покупки споживачеві – він може перевірити справжність чеку, що йому видали і отримати компенсацію, якщо це не так.

Головна мета – мотивувати споживачів до купівлі “білих” товарів. Але ціна для певних верств населення досі відіграє важливу роль – і “сірий” імпорт саме через нижчу ціну буде користуватись попитом. Тут треба працювати із споживачем – якщо товар ввезений з порушеннями, на нього може не бути гарантії, або буде так звана гарантія від продавця. Чи це не відправить певні категорії товарів ще більше у тінь? Позитивної відповіді я поки для себе не знаходжу – якщо не будуть вжиті паралельно заходи на митниці. Взагалі, прикро, що це дві крайні позиції – з контрабандою ми боремося або на митниці, або на точках реалізації. Це має бути мікс.

У цьому законопроєкті також є технічні недопрацювання – чомусь знімається норма щодо першого штрафу за невикористання РРО в 1 гривню. Ця норма була введена декілька років тому як результат великої адвокаційної роботи різних асоціацій чи об’єднань малого бізнесу – для того, щоб убезпечити тих, хто тільки починає користуватися РРО, від штрафів. Будемо сподіватись, що це технічна помилка і вона буде виправлена через внесення зауважень і ці зауваження будуть прийняті.

Як це вплине на малий бізнес?

Зараз насправді мало хто знає, яка частина бізнесу не веде облік і для якого бізнесу це буде складно. Чому в 2015 році відхилили цей законопроект? Серед іншого, через складність процедури для малого бізнесу. Але в багатьох випадках ми отримуємо товарні чеки – тобто, внутрішній облік все ж таки ведеться. Тому зараз до складності апелювати не варто. 

Звичайно, малому бізнесу потрібно побороти свій страх та навчитися користуватися цією програмою або мобільним застосунком. Важливо, щоб саме по собі обладнання та програмне забезпечення було простим та працювало без збоїв. Також важливо, як спрацює податкова – чи не з’являтимуться загони інспекторів, які просто будуть ходити та збирати “мзду”. Про якість, покриття та стабільність роботи інтернету також не слід забувати – наявність доступної та якісної “цифрової”  інфраструктури обов’язкова передумова для реалізації цього регулювання.  

Треба мати на увазі ще такий технічний момент для споживача – для того, щоб перевірити чек, потрібно зайти в електронний кабінет та ідентифікуватися. Зважаючи на те, що довіра до електронних систем невисока та є ризики витоку даних – ідентифікацію чеку потрібно зробити анонімною. З іншого боку, в випадку анонімності, є ризик “тролінгу” бізнесу з боку конкурентів, наприклад (про це побоювання говорять підприємці). 

Підсумовуючи, можна сказати, що мета прийняття цих законопроектів – зробити невигідною продаж продукції, яка ввезена з порушенням митних режимів. Якщо законопроекти будуть проголосовані, то наступний виклик – як буде реалізований кешбек, яке програмне забезпечення буде в програмі. Також ці закони потребують прийняття нормативної бази та підзаконних актів. 

Є думка, що це може призвести до збільшення навантаження на малий бізнес. Зараз важко сказати, чи так це. Потрібно моніторити процес. Але, як сказав мені представник бізнес-асоціації – якщо це не приймуть зараз, то не приймуть ніколи. Відкладати вже нема куди. А для того, щоб оцінити вплив цієї спроби запровадження РРО на малий бізнес, ще раз наголошу, необхідно дочекатись підзаконних актів, коли стане ясно, як же все ж це буде зреалізовано.

За матеріалами аналітичної платформи VoxConnector

About the author

кар'єр
trending_flat
Схема на 76 мільйонів: на Тернопільщині викрили злочинну групу, яка незаконно видобувала пісок

На Тернопільщині викрили злочинну групу, яка незаконно добувала пісок на мільйони гривень.  Власник будівельної компанії, змовившись із директором, організував незаконну оборудку. Завдяки зв’язкам з місцевими посадовцями, вони незаконно отримали в оренду дві земельні ділянки під будівництво житлових приміщень. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Замість будівництва, підприємці організували незаконний видобуток піску на промисловому рівні для своїх будівельних майданчиків. Керівництво злочинною діяльністю та збут видобутого піску були покладені на працівника фірми, який легалізував його через місцевого підприємця. Останній видавав незаконний пісок за власний товар, оформлюючи відповідні накладні. "Слідчі Головного слідчого управління Нацполіції за оперативного супроводу Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області оголосили всім чотирьом учасникам оборудки про підозру за незаконне видобування корисних копалин у складі організованої злочинної групи (ч.3 ст.28, ч.4 ст.240 Кримінального Кодексу України). Фігурантам загрожує до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна", - повідомляють правоохоронці. […]

ДТП
trending_flat
Суд виніс вирок водію, який став причиною смерті двох пасажирів

Винуватець смертельної ДТП у Тернополі отримав вирок суду. Його засуджено до 8 років 6 місяців позбавлення волі. Прокурори довели у суді, що 21 липня 2024 року близько 15 год. 30 хв., водій автомобіля ВАЗ 2115 з трьома пасажирами в салоні, рухався по вул. Степана Будного, у м. Тернополі, у напрямку від вул. Микулинецька до вул. Митрополита Шептицького й спричинив ДТП. Через перевищення швидкості в умовах дощу, водій ВАЗ 2115 не впорався з керуванням біля АЗС «WOG», що призвело до заносу. Виїхавши на зустрічну смугу, він зіткнувся з Alfa Romeo, який стояв на червоне світло. Від удару Alfa Romeo зачепив Volkswagen Passat, а ВАЗ 2115 врізався в Toyota Camry. Внаслідок аварії двоє пасажирів ВАЗ 2115 загинули, ще одна пасажирка отримала важкі травми. Про це повідомили у Тернопільській обласній прокуратурі. "Суд визнав винуватим водія у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. […]

суд
trending_flat
Директорці КП на Кременеччині несправедливо виписали догану: на чий бік став суд

На Тернопільщині міський голова Ланівців незаконно виписав догану начальниці КУ «Лановецького територіального центру надання соціальних послуг». 3 квітня відбувся суд щодо справи про догану Руслани Кушнір - директорки комунальної установи «Лановецький територіальний центр надання соціальних послуг» Кременецького району Тернопільської області. Зі слів адвоката жінки Віталія Сідорова, з 1 жовтня 2024 року Лановецький міський голова підписав розпорядження про догану, звинувативши Руслану Кушнір у самовільному залишенні робочого місця на тривалий час (20 вересня 2024 року з 10.00 по 16.00) у звʼязку із несанкціонованим відбуттям у службове відрядження, що стало перевищенням своїх повноважень та фактом винного вчинення порушення трудової дисципліни (дослівно). Причина:вона нібито самовільно поїхала на форум, не погодивши цього з мером. Про це повідомив адвокат Віталій Сідоров на сторінці у соцмережах. "Але тут важливий момент: вона брала участь у форумі «Соціальна сфера в умовах війни» в Тернополі – події, що безпосередньо стосувалася […]

пожежа
trending_flat
Пожежа на Тернопільщині: постраждалий отримав страшні опіки

На Чортківщині горів житловий будинок. У вогні постраждав чоловік та отримав серйозні опіки.  Пожежа трапилась о 17:34 3 квітня у селі Паївка Чортківського району. Вогонь охопив житловий будинок, знищивши покриття та перекриття будівлі (35 м²), речі домашнього вжитку (10 м²), пошкодив облицювання стін (20 м²). У пожежі постраждав чоловік 1959 року народження. Медики госпіталізували постраждалого до лікарні з множинними опіками. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Причини займання з’ясовуються. ДСНС закликає бути відповідальними. Дотримуйтеся правил пожежної безпеки. Будь-яке джерело вогню, залишене без нагляду — потенційна загроза для життя", - йдеться у дописі. Також 3 квітня о 23:39 трапилась ще одна пожежа житлового будинку в селі Самолусківці Гусятинської ТГ Чортківського району. Внаслідок займання знищено покриття та перекриття даної будівлі на площі 10м.кв., шифер -10 шт., речі домашнього вжитку на площі 10 м.кв. Читайте також: Серйозна пожежа […]

церква
trending_flat
Вандал, який наніс сатанинські знаки на храми Тернополя, отримав покарання

Суд виніс рішення щодо чоловіка, який розмалював червоною фарбою 17 храмів у Тернополі. Вандал має сплатити штраф у розмірі 17 тисяч гривень. Суд виніс вирок тернополянину, який скоїв акт вандалізму, розписавши червоною фарбою 17 церковних споруд. Згідно з матеріалами справи, злочин було скоєно вночі 27 жовтня 2024 року, напередодні недільних богослужінь. На стінах храмів з'явилися написи «666», що, згідно з судовим висновком, є символом диявола, антихриста та зла в цілому. Дії чоловіка були кваліфіковані як хуліганство. Про це йдеться у судовому рішенні. За даними слідства, від дій зловмисника постраждали такі храми: Храм Покрови Пресвятої Богородиці на вулиці Лепкого Церква євангельських християн баптистів «Божа Оселя» на вулиці Київська Церква «Всіх Святих Українського Народу» на вулиці 15-го Квітня Храм «Святого Апостола Андрія Первозванного» на вулиці Куліша Церква «Преображення Господнього» на вулиці Куліша Храм «Святого Апостола Петра» на вулиці Володимира Великого Церкви «Храм Різдва […]

суд
trending_flat
Підробив документи: через чиновника з Бучаччини громада втратила ліс

Справу посадовця з Тернопільщини, який зловживав своїм становищем та підробляв документи на приватизацію землі лісу, передали до суду.  За даними слідства, чиновник, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс неправдиві дані до рішення місцевої ради. На основі цього рішення він склав та видав фальшивий документ про приватизацію земельної ділянки. Внаслідок цих дій громада втратила земельну ділянку лісового фонду площею 0,3835 га, вартістю майже 200 тисяч гривень. Про це повідомили у пресслужбі Тернопільської обласної прокуратури. "Прокурори Бучацької окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо посадовця органу державної влади за фактом зловживання та підробки офіційних документів, що надалі призвело до незаконної приватизації земельної ділянки (ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України). Завершено досудове розслідування, яке здійснювали слідчі відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Депутати сільради на Чортківщині підробляли документи.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025