07.07.2020
Громада Гуманітарна сфера Місто Молодь Новини Розслідування

Туалетний скандал у Бучацькій школі: чим все закінчилося?

Після порушення на сайті “Терміново” проблеми з туалетом у Бучацькій школі в обласному управлінні освіти проводили селекторну нараду з керівниками районних відділів освіти. Говорили про використання коштів, а це понад 7 млн грн, які виділили з держбюджету на шкільні вбиральні. Там часом у Бучацькій школі школі обіцяють зробити перегородки в туалеті. 

Нагадаємо, про туалет у Бучацької ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів, який не відповідає державним стандартам, написав напередодні 1 вересня у соцмережі “Фейсбук” батько п’ятикласниці Олег Кулик. З його слів дівчинка не хоче навчатися в цій школі, бо там туалети без перегородок. Відповідно діти соромляться користуватися таким туалетом.  

“Право на приватність є базовим правом людини. А питання облаштування шкільного туалету – це не тільки питання санітарних норм, а передусім питання людської гідності, адже шкільні туалети потенційно є простором шкільного цькування”, – наголошує Олег Кулик. 

Статтю на сайті “Терміново” “Донька не хоче йти до школи через туалет без перегородок”. На шкільні вбиральні області – 7 млн грн, а подекуди діти досі без умов” активно обговорювали у соцмережах. Адже відсутність перегородок у школі є не лише естетичною, а й психологічною проблемою. Як повідомляли користувачі соцмереж, Бучацька школа не єдина з такою проблемою. До того ж у області ще є школи, де вбиральня взагалі на вулиці. Фото такої вбиральні у Малоходачківській ЗОШ I-III ступенів надіслала читачка Світлана.

За словами жінки, у такий туалет ходила ще її мама. Там просто діри в бетоні і все. 

“Образливо чути, що навколо школи піднявся шум”

Навчальний рік розпочався , чи вже вирішили проблему із перегородками у вбиральні, журналістка “Терміново” запитала директорку Бучацької ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів Марію Беринду. 

– Вже все сплановано, складений кошторис, є бригада, яка буде це робити. Тільки чекаємо, щоб перерахували кошти, – каже вона. – У нас був старший майстер ремдільниці, ми разом походили, подивилися. Але йшлося про те, що вже як щось робити, то зробити “під євро”. Хочемо зробити перегородки і трохи окультурити туалет, плитку покласти. У серпні на Жизномирську школу виділили кошти, а ми наступні. 

У старшій школі є перегородки у туалетах, нема лише в молодшій на другому поверсі, зауважує директорка і додає, що їй образливо чути, що навколо її школи піднявся такий шум. 

– У туалетах чисто, прибрано, нема жодних запахів. Поїхати по селах, подивитися, які є туалети, не тільки в нашому районі… Тут у нас чистенько, жінки все прибирають. Якби людина сиділа і нічого не робила… Але як кажуть, нема зле, аби не вийшло на краще… Може таким чином нашу проблему почують. Пішов поштовх…

Марія Беринда додає, що 5 років тому силами батьків та вчителів у шкільних вбиральнях поміняли труби, встановили нові підлогові унітази – “чаші Генуя”, залишилося тільки зробити перегородки . 

– Є всякі діти, є шкірні хвороби. Це школа, де багато дітей, тому такі унітази якраз підходять для такого закладу, – зауважує директорка. 

Марія Беринда каже, що працює у цій школі 40 років, 20 з них директоркою і хоче відзначити позитиви школи. 

– Колектив тут здоровий, нормальний, наші діти прославили школу в Україні і за межами, ми входимо в трійку кращих у районі, наші випускники допомагають школі, – встановили вікна, вхідні двері, зробити утеплення, ремонти у класах, – каже вона.

Це проблема не лише Бучацької школи 

Цього року на внутрішні вбиральні у школах виділили кошти на районні та об’єднані територіальні громади. З державного бюджету область на це отримала понад 7 млн грн. Використання цих коштів – на відповідальності місцевих органів влади, коментувала у попередній публікації начальниця обласного управління освіти і науки Ольга Хома. Після того, як батько школярки підняв проблему вбиральні у Бучацькій школі, в обласному управлінні освіти і науки була проведена селекторна нарада щодо використання коштів з державного бюджету. 

– У Тернопільській області фактично усі навчальні заклади забезпечені внутрішніми вбиральнями, де-не-де їх нема. Але це пов’язано не так з тим, що не було фінансування. Там треба було робити проектно-кошторисну документацію, адже вода не була підведена і багато інших комунікацій, які мали б бути для того, щоб робити внутрішню вбиральню. Там виходили дорогі роботи і місцеві органи влади не дуже звертали на це увагу, – каже Ольга Хома. – Тому ми найперше наголосили на те, щоб хто отримував кошти, звернули увагу на перегородки у внутрішніх туалетах. Таку проблему озвучив один батько, але якщо говорити відверто, то такі навчальні заклади ми маємо не тільки в Бучацькому районі. Як пишуть батьки у соцмережах, такі школи є навіть у Тернополі.  І навіть у тих школах, де зробили капремонти. Чомусь місцеві органи влади не зважають на те, що у внутрішніх вбиральнях мають бути саме кабінки. Ми на це наголошували. Наприклад, ми виділяли кошти на опорні навчальні заклади, там робили внутрішні та зовнішні ремонти. І от я була в одній з таких шкіл, де не було перегородок. Зараз вони це зробили. Але виходить, що ми маємо їхати безпосередньо в кожну школу і показати пальцем, що там має бути перегородка.  

На селекторній нараді проблему обговорили із заступниками голів райдержадміністрацій, начальниками районних відділів освіти. 

– Ми говорили про те, що перегородки між туалетними сидіннями не так вже й дорого, – каже пані Хома. – Приміром, за нашими підрахунками, три перегородки і дверки з тирсоплити, я не кажу, що це має бути метал, обійдуться у 5 тис грн. Це для великого туалету. А є туалети менші. Це є не є великі кошти. 

Читайте також: У Теребовлі похвалились перегородкою в шкільному туалеті. У соцмережах жартують, що це “архітектура віку”

А які туалети у школах, де навчаєтесь ви чи ваші діти? Фото вбиралень без перегородок , або таких, які розташовані на вулиці,  завантажуйте у коментарях до статті. Вказуйте номер школи, у якому місті чи селі вона розташована.

Ваш коментар

Схожі пости

Судитимуть посадовця Тернопільської райдержадміністрації, спійманого на хабарі у 1500 доларів США

“Кінцевий результат цієї книги позитивний, але треба хотіти це побачити”. Поліція розслідує самогубство школярки після прочитання відомого роману

Євгенія Цебрій

Секрети створення крашанок та писанок без використання штучних барвників

Юлія Вітюк