
Мільйони українців зараз проживають та працюють за межами країни через повномасштабну війну. Тепер страховий стаж, набутий ними за кордоном, зараховуватиметься при визначенні права на пенсію за віком в Україні.
Уряд ухвалив відповідну постанову, розроблену Міністерством соціальної політики України. Про це повідомляє пресслужба міністерства.
Раніше в Україні діяла норма, згідно з якою для нарахування пенсії враховувався лише стаж, набутий на території України. Винятком були тільки країни, з якими Україна мала ратифіковані угоди про взаємне визнання стажу.
Торік народні депутати ухвалили закон, що запровадив пропорційну систему обрахування стажу. Відповідно до нових правил, розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але для отримання права на пенсію враховуватиметься весь період трудової діяльності, включно з роботою за кордоном.
Це значно розширює можливості багатьох українців. Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і додатково 5 років за кордоном, раніше вона не мала б права на призначення пенсії за віком. Зараз вона зможе додати ці 5 років закордонного стажу до свого українського.
Нова постанова Уряду чітко регламентує правила врахування такого стажу. Незалежно від наявності міждержавної угоди про взаємне визнання стажу, якщо робота за кордоном офіційно зараховувалася до стажу в тій країні (і це підтверджено документами), вона буде врахована для отримання права на пенсію в Україні.
«Ми прагнемо забезпечити справедливість у питанні призначення та нарахування пенсій українцям. Нам важливо, щоб люди, які працюють, мали право на пенсію. Тому змінюємо законодавство у відповідь на виклики часу і потреби людей, врегульовуємо питання стажів, набутих за кордоном, впроваджуємо зміни, які мають зробити пенсійну систему більш справедливою, а пенсії – гідними», – підкреслила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Віцепрем’єр-міністр України – міністр національної єдності України Олексій Чернишов зазначив: «Це рішення має ключове значення для визначення права на призначення пенсії за віком, адже дає змогу враховувати весь період трудової діяльності українців, які офіційно працювали за межами нашої країни. Таким чином Україна визнає внесок своїх громадян, які працювали за кордоном, зберігали зв’язок із Батьківщиною та планують або вже повернулися додому».
Документ також вирішує проблему громадян, які набували трудовий стаж у Росії та Білорусі. До початку повномасштабної війни для отримання пенсії в Україні необхідно було надати довідку про те, що людина не отримує пенсію в цих країнах. Зараз достатньо декларативного підтвердження від самої людини, що вона не отримує пенсію від органів РФ чи Білорусі. Це рішення усуває перешкоди для багатьох українців у отриманні заслуженої пенсії.
Варто пам’ятати, що тривалість страхового стажу безпосередньо впливає на розмір майбутньої пенсії. Чим довше людина сплачує страхові внески і чим більший їхній розмір, тим вищою буде пенсійна виплата.
У 2025 році для призначення пенсії за віком діятимуть такі вимоги:
- у 60 років необхідно мати не менше 32 років страхового стажу,
- у 63 роки – від 22 до 32 років,
- у 65 років – від 15 до 22 років.