
З кінця 2023 року КП «Тернопільводоканал» перейшов на нову технологію очищення води, відмовившись від рідкого хлору.
За інформацією КП «Тернопільводоканал», на Верхньоівачівському водозаборі тепер використовують сучасну систему знезараження води за допомогою гіпохлориту натрію. Цей розчин виробляють безпосередньо на місці з таблетованої солі.
«Одночасно із введенням в експлуатацію новозбудованої станції знезалізнення води «Верхньоівачівського» водозабору КП «Тернопільводоканал» відмовився від знезараження води рідким хлором і для цих цілей за сучасними технологіями почав використовувати гіпохлорит натрію, який виробляють з таблетованої солі», — розповідає інженер-технолог КП «Тернопільводоканал» Оксана Гречана.
Нова система охоплює приблизно 75% тернополян, які отримують воду з Верхньо-Івачівського водозабору. Для виробництва гіпохлориту натрію використовують електролізну станцію, де з таблетованої солі створюють низькоконцентрований розчин.
«Гіпохлорит натрію виготовляємо електрохімічним методом у вигляді розчину, що містить 0,5 – 0,65 % активного хлору. Розчин гіпохлориту натрію є сильним окиснювачем», — пояснює Оксана Гречана.
Для роботи системи потрібна сіль найвищої якості. Водоканал використовує харчову виварену таблетовану сіль екстра класу відповідно до стандарту ДСТУ 3583:2015 «Сіль кухонна». Закупівля проводиться двічі на рік через систему Prozoro. У солі має бути високий вміст натрій хлориду — не менше 99,5%.
Щодня для очищення води використовують близько 136 кг солі, а на місяць — близько 4 тонн. На рік це складає майже 48 тонн солі.
Головна причина переходу на нову технологію — безпека. В умовах військового стану транспортування та використання балонів з рідким хлором стало надто небезпечним через ризик ворожих обстрілів.