Методи діагностики гаймориту у дітей

Запалення верхньощелепних синусів, розташованих по обидва боки від носової порожнини, називається гайморитом. Це захворювання належить до складних станів та може вражати як дорослого, так і дитину, розвиваючись на тлі застуди або алергії.

Батьки мають бути особливо пильними до гаймориту в дітей, оскільки його лікування часто ускладнюється анатомічними особливостями носових пазух у молодшому віці (гайморові пазухи ростуть у міру дорослішання), зниженим імунітетом та нездатністю малюків чітко описати свої симптоми.

Без своєчасної діагностики та адекватної терапії гайморит може призвести до серйозних ускладнень, включно з поширенням інфекції на сусідні структури, розвитком запалення очної ямки та внутрішньочерепними патологіями. Крім того, хронічна форма захворювання стає причиною порушення носового дихання і частих рецидивів застуд.

Початок діагностики гаймориту у дитини

Педіатр — це перший лікар, до якого слід звернутися батькам у разі підозри на гайморит. Він збирає анамнез, проводить візуальний огляд, визначає необхідність додаткових обстежень і консультації вузького спеціаліста.

Під час первинного огляду лікар приділяє увагу таким симптомам:

  • закладеність носа;
  • виділення з носа (при гаймориті вони часто густі, жовто-зеленого кольору);
  • біль у ділянці обличчя або чола;
  • постзанальний затік (відтік слизу по задній стінці глотки, що провокує подразнення в горлі та появу кашлю).

Огляд у ЛОР-а

За наявності направлення від педіатра можна звернутися до дитячого отоларинголога. На прийомі вузький фахівець проводить фізичний огляд, який включає:

  • перевірку носових ходів за допомогою ендоскопа;
  • пальпацію обличчя для виявлення болючих ділянок.

Якщо після цих процедур будуть потрібні уточнення, лікар призначить один або кілька аналізів зі списку:

  • Рентгенографія пазух — метод, що використовується при підозрі на хронічний гайморит. Він дає змогу оцінити кількість рідини в пазухах, але підходить тільки для дітей від 15 років через потенційний негативний вплив рентгенівського випромінювання на розвиток організму.
  • Комп’ютерна томографія — найбільш інформативний спосіб виявлення патології. КТ призначають у разі підозри на двосторонній гайморит, поширення інфекції на очну орбіту та мозок, а також у разі, якщо лікування довго не дає результатів і потрібні додаткові дані.
  • Магнітно-резонансна томографія — рекомендована для випадків, коли в дитини виявлено алергію на контрастні речовини, що використовуються під час КТ.
  • Мікробіологічні дослідження — включає забір мазка з носа. Дозволяє виявити наявність бактерій та резистентність до антибіотиків.
  • Алергологічне обстеження — включає аналіз крові на специфічні антитіла та шкірні проби.

Здоров’я дитини — це завжди пріоритет, особливо коли йдеться про такі складні захворювання, як гайморит. За перших ознак закладеності носа, виділень або скарг на біль у ділянці обличчя, важливо не відкладати візит до лікаря. Своєчасне звернення до фахівця дає змогу точно встановити діагноз та уникнути ускладнень, які можуть значно вплинути на якість життя дитини.

Література:

Sawada S, Matsubara S. Microbiology of Acute Maxillary Sinusitis in Children. Laryngoscope. 2021 Oct;131(10):E2705-E2711. doi: 10.1002/lary.29564. Epub 2021 May 3. PMID: 33939189; PMCID: PMC8519026.

Van Buchem FL, Peeters MF, Knottnerus JA. Maxillary sinusitis in children. Clin Otolaryngol Allied Sci. 1992 Feb;17(1):49-53. doi: 10.1111/j.1365-2273.1992.tb00987.x. PMID: 1555318.

Wald ER, Guerra N, Byers C. Upper respiratory tract infections in youngchildren: duration of and frequency of complications. Pediatrics 1991;87:129–133

About the author

нерест
trending_flat
Завдав природі збитків на сотні тисяч: на Тернопільщині викрили браконьєра

На річці Серет, біля села Голігради, що на Заліщанщині, поліцейські разом з рибінспекторами затримали чоловіка, який порушив правила риболовлі. Його впіймали під час спеціальної перевірки під назвою «Нерест». На місце події приїхала слідчо-оперативна група з поліції міста Заліщики. Порушником виявився 44-річний житель Чортківського району. Він незаконно ловив рибу забороненою сіткою, кажуть у ГУНП у Тернопільській області. Чоловік встиг наловити 127 рибин: 123 плітки та 4 окуні. Всю спійману рибу та сітку поліцейські забрали. За попередніми підрахунками, державі завдано збитків на суму понад 200 тисяч гривень. Поліція відкрила кримінальну справу за статтею про незаконне рибальство. За це чоловікові може загрожувати штраф або обмеження волі до трьох років. Правоохоронці нагадують, що період нересту є дуже важливим для відновлення рибних запасів. Порушення правил риболовлі не лише шкодить природі, але й карається за законом.

ДТП
trending_flat
Дуже п’яна жінка розбила авто у Тернополі на Великдень

У Тернополі п'яна жінка за кермом автомобіля вчинила ДТП. Рівень алкоголю в її крові перевищував норму у понад 10 разів. Про це повідомляють у патрульній поліції області.  "Учора на вулиці Степана Бандери сталася дорожньо-транспортна пригода без травмованих. Водійка автомобіля Chevrolet не впоралася з керуванням та зіткнулася з автомобілем Toyota. Під час спілкування з жінкою патрульні помітили у неї ознаки алкогольного сп’яніння. Громадянка зізналася, що вживала алкоголь уже після ДТП, і погодилася пройти відповідний огляд на місці. Результат — позитивний: прилад Драгер зафіксував 2,57 проміле," - йдеться у повідомленні. На водійку склали протоколи за п'яне водіння та порушення ПДР, що призвело до ДТП.

trending_flat
Померла жінка, яка постраждала у ДТП у Тернополі на Великдень

У Тернопільській лікарні померла 69-річна жінка, яка отримала травми внаслідок ДТП, що сталася 20 квітня, на Великдень.  Аварія трапилася близько 10:20 ранку – водійка Toyota Land Cruiser Prado, рухаючись вулицею Сергія Короля (колишня Бережанська), не впоралася з керуванням, виїхала за межі проїжджої частини та врізалася в будівлю, де раніше розміщувався бар "Семгал". Про це повідомляють у Головному управлінні Національної поліції області. На момент пригоди в автомобілі перебували троє пасажирів, серед яких була 10-річна дитина. Усіх потерпілих, включно з водійкою, бригада екстреної медичної допомоги доправила до лікарні. Жінку 1955 року народження госпіталізували до реанімаційного відділення, однак медикам, на жаль, не вдалося врятувати її життя. За попередніми даними, водійка автомобіля була тверезою. Вона рухалася об'їзною дорогою і планувала виїхати на трасу до Львова, коли сталася аварія.

немовля
trending_flat
Знайшли жінку, яка покинула немовля у Вишнівці

Поліцейські встановили особу жінки, яка залишила новонароджену дитину на вулиці. Про це розповіли у ГУНП у Тернопільській області. "Поліцейські провели комплекс заходів для розкриття злочину: опитували місцевих жителів, опрацьовували відео з камер спостереження, перевіряли інформацію про вагітних жінок у населеному пункті та навколишніх селах, співпрацювали з медичними установами та соціальними службами. До встановлення обставин також долучилися інспектори служби освітньої безпеки та поліцейські офіцери громади. Зібрана та надана ними інформація відіграла важливу роль у розслідуванні. У результаті злагодженої роботи співробітники відділення поліції №1 м. Ланівці, Кременецького райвідділу поліції спільно з оперативниками обласного управління карного розшуку встановили особу породіллі. Нею виявилася 19-річна місцева жителька. З нею проводяться слідчі дії", - кажуть у поліції. Жінка напередодні повернулась з-за кордону. Вона не перебувала на обліку, народжувала вдома. Після пологів дитину віднесла на вулицю і залишила. Потім, нагадаємо, малюка виявили місцеві жителі. Життю дитини нічого […]

trending_flat
Моторошне вбивство на Збаражчині: чоловіка забили ніжкою від ліжка

На Тернопільщині на свята сталося жахливе вбивство. Про тіло свого родича зі слідами насильницької смерті заявила мешканка Збаражчини.  "Працівники слідчо-оперативної групи Збаразького відділення поліції, які виїжджали на місце події встановили, що чоловіка побили. Проте остаточна причина смерті стане відома лише після проведення судово-медичної експертизи. У ході перевірки стало відомо, що потерпілий прийшов до знайомого в гості. Чоловіки та подруга господаря помешкання розпивали спиртні напої. За деякий час між фігурантами виник конфлікт через ревнощі й власник житла схопив дерев'яну ніжку від ліжка й кілька разів вдарив нею свого знайомого. Після бійки чоловіки продовжили застілля, а після цього пішли спати. Вранці господар з подругою пішли у справах, а на гостя не звернули увагу", - кажуть у ГУНП у Тернопільській області. Тіло мешканця Зарубинці знайшла родичка, що зайшла до помешкання. У ході розслідування поліцейські виявили, що підозрюваним у вбивстві 54-річного чоловіка є збаражчанин […]

trending_flat
Наступним Папою Римським може стати тернополянин

Після звістки про смерть Папи Римського Франциска закономірно виникає запитання, хто ж стане наступним главою Католицької церкви. Хоча традиційно Папами стають досвідчені ієрархи, церковні канони не виключають обрання кардинала будь-якого віку. Тож наймолодший кардинал Католицької церкви Микола Бучок - священник з Тернополя, чисто теоретично може стати наступним Папою Римським (у разі, якщо його оберуть). Розповідаємо, хто такий Микола Бучок і яким є його життєвий шлях. Хто такий владика Микола Бичок? Владика Микола Бичок народився у 1980 році в Тернополі. У 17 років він вирішив присвятити своє життя служінню Богу, вступивши до Згромадження Найсвятішого Ізбавителя у 1997 році. Він отримав богословську освіту та склав обіти, а у 2005 році став священником. Свою священницьку діяльність Микола Бичок розпочинав у Росії, в храмі Матері Божої Неустанної помочі в Прокоп’євську. Пізніше він був настоятелем монастиря Отців Редемптористів та парафії в Івано-Франківську. У 2015 році […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025