Три роки тому громадськість та спільноту істориків обурило встановлення на Замковій горі у Кременці понад 30-метрового флагштока. Тодішнє керівництво Кременецько-Почаївського ДІАЗу відмовилося коментувати ситуацію. А тим часом при монтажі конструкції безповоротно зруйновано культурний шар, повністю не досліджений. Та тепер ситуація докорінно змінилася. Зараз на місці фортеці артефакти шукають, навіть не займаючи культурного шару. Як саме це роблять, розповідає директор заповідника Василь Ільчишин.
“Сьогодні, завдяки фінансовій підтримці мецената-кременчанина та Громадської організації “Фонд збереження культурної спадщини Кременеччини” вдалось провести геомагнітне знімання внутрішнього двору Кременецької фортеці у Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник. Для цього були залучені спеціалісти геофізики із Києва.
Цей метод є сучасним неінвазивним діагностичним дослідженням, що дозволяє побачити археологічні об’єкти без втручання у культурний шар пам’ятки! Це значно економить час та кошти. Після аналізу здобутої інформації будуть проведені ще й археологічні дослідження, надіємось, що ще цього року, а результати будуть використані надалі у проєктах реставрації, пристосування та музеєфікації Кременецької фортеці.
P. S. цей метод зараз активно застосовується на деокупованих територіях, як найбезпечніший для виявлення ворожих мін і розмінування!”, – каже Василь Ільчишин.
Раніше дослідження таким методом проводили на Тернопільщині на поселеннях трипільської культури на Борщівщині, а у 2021 році фахівці з Познанського університету робили таку розвідку на Залозеччині.