Про підлітків, які стають агентами Кремля. Чому їх буде більше і що робити вже?

ТЦК підлітки

Про підлітків-камікадзе. Чому їх буде більше і що робити вже?

Мало хто знає, що найбільш системний документ по військово-патріотичному вихованні в Україні – досі чинний – підписаний зрадником Медведчуком. Що на болотах за останні 10 років системно збудували більше десятка загальнодержавних молодіжних рухів із фінансуванням в сотні мільйонів доларів щорічно (гроші вкладались найбільше не просто саме в ці рухи, а в їхню інституційнку та інфраструктуру).

А що у нас? Менше 10 системних організацій, які є носіями цінностей та здатні їх формувати серед молоді, не стали – як би хотілось – рухами. Вони скорочують свою діяльність. І головний виклик у них не як створити нові осередки та залучити більше дітей до ціннісного виховання, а як знайти бодай якісь гроші, щоб організація могла продовжувати діяти бодай в штатному довоєнному режимі.

У результаті – оціночно – в нас більше 95% підлітків соціальні егоїсти. І вакуум легко заповнюється простими московськими наративами та грошима. Навіть в Івано-Франківську. Через Тік-ток накручують, через телеграм вербують. Ви здивується, але й негайна заборона цих двох соціальних мереж в Україні лише призупинить процес і легку вербовку, але без великих національних молодіжних мереж у сотні тисяч дітей це буде лише тимчасовий захід.
Бо в умовній Норвегії 80% молоді включені в суспільне життя, а залучення решти 20% дотягують грантами на активності із незалученими. Ще раз – гранти не є там основним інструментом. Основну роботу роблять молодіжні мережі побудовані там більше сотні років тому, із своїми ендавментами, будинками для молоді і навчальними польовими центрами. В одній Великобританії біля 500 000 скавтів, а ще десь 250 000 кадетів (спрощений скавтинг у військових одностроях).

А молодіжних рухів там значно більше, включно із молодіжними партійними осередками в університетах, які виховують майбутніх Теччер (у нас таких не буде, бо прямо заборонені законом). У Франції одних лише молодіжних працівників під чверть мільйона і щорічно готуються десятки тисяч нових. А є ще «Громадянська служба» через яку держава наймає сотнями тисяч молодих людей на волотерство за мінімальну.
Ближчий приклад. На менше 300 тисяч молоді, віком від 6 років, в Естонії працює фултайм більше 6000 молодіжних працівників (по одному на кожних 30 дітей та підлітків). І біля 1000 (!) молодіжних центрів. Окрім цього 3000 працівників фултайм займаються виведенням молоді на ринок праці, шукають і допомагають з роботою. Як сказав колись посол Естонії в Україні у одному інтерв’ю: «ми боремось за кожну молоду людину».

Окрім цієї базової молодіжної інфраструктури в Естонії (співмірній із нашою середньою за населенням області) є близько 10 тисяч молоді в найбільших молодіжних мережах країни: «Молоді орли» та «Дочки Батьківщини». Це молодіжки «Кайстеліту» (щось типу того чим мали би стати наші ДФТГ). В усіх трьох балтійських пост-совкових країнах діють аналогічні мережі і вони прямо фінансуються з державного бюджету, а керівників організацій – за законом – призначає Міністр оборони (у нас начальник штабу гри «Джура» – заступник міністра освіти, відчуваєте різницю в запиті?).

Естонська парамілітарна молодіжна мережа, як і кадети у Великобританії, діють фактично в кожній школі. Роботу ведуть підготовлені і вертфіковані Міноборони (!) – не відділом освіти – виховники, що працюють на базі шкіл по відповідних угодах. А фінансується це все не місцевим самоврядуванням, а з бюджету Міноборони (на болотах аналогічно з «Юнармією» – цю свою «модель» вони прямо злизали із НАТО вже після вторгнення в Україну 2014 року).
Молодіжні мережі «старих» країн ЄС мають повну базову інституційну підтримку від своїх держав (у нас таку, якщо повезе, хіба надає Німеччина…). Включно з компенсацією державою їх внесків у відповідні європейські молодіжні асоціації, як у Естонії (практична, а не словесна євроінтеграція молоді). В Естонії все це будували системно 30 років. Литва будує 15 років, бо після вступу в ЄС третина молоді тупо виїхала і зараз більшість школярів десь теж хочуть виїхати (і це з країни, яка вже в ЄС та НАТО). Литва поки наздоганяє потихенько Естонію, навіть наших експертів вербують та пропонують роботу.

Що можна зробити в Україні – щоб швидко, окрім заборони двох вище згаданих мереж?

1. Для початку – запустити багато грошей в інституційну підтримку організацій, які вже працюють. Вони мають думати не про те, де знайти гроші (а це смішні для держави суми), а як охопити більше молоді активною суспільною працею. Для початку 2-5 мільйонів доларів в рік вистарчить, бо по великому рахунку і нема особливо що масштабувати, окрім кількох організацій, які регулярно публікують некрологи загиблих на фронті своїх активістів та вихованців.ю, а не фоточки з конференцій десь за кордоном.
2. ⁠З допомогою молодіжних мережевих організацій серйозно вкластись в «Джуру», яку цього року – як оповідають – вперше за багато років взагалі без грошей залишили. Ця мережа у понад 70 000 підлітків має координуватись не профільним заступником Міносвіти, який – при всій повазі – поняття не має що це таке і для чого. А, як у нормальних країнах НАТО – мінімум бойовим полковником, призначеним Міноборони.
3. ⁠Створити і запустити потужну соціальну кампанію – і не «загальну», а дуже конкретну по перших двох пунктах. І не для дітей, а для волонтерів, яких ще треба відповідно вишколити. На жаль, на цьому список швидких рецептів вичерпується. Бо навіть московити із своїми бездонними ресурсами на війну створювали інструменти й запускали молодіжні загальнодержавні мережі упродовж останніх 10 років, вкладаючи сотні мільйонів доларів щорічно (лише торік офіційно більше мільярда рублів із держказни).

Юрій Юзич,  український історик, політичний і громадський діяч, голова Крайової Пластової Ради.

About the author

trending_flat
У Кременці вночі вандали виламали 10 дорожніх знаків

У Кременці минулої ночі невідомі зловмисники вирвали, виламали та пошкодили десять дорожніх знаків у місті. Про інцидент повідомила місцева журналістка Зоя Карпюк у соціальних мережах. Акт вандалізму стався в різних частинах міста. Двоє останніх пошкоджених знаків були виявлені на зупинці по вулиці Петлюри. "Нинішньої ночі #Кременець 10 дорожніх знаків "дебілобєси" вирвали, виламали, побили. От "херої"! Відзначилися! Хто має якусь інформацію - пишіть у коментарях або в приватні повідомлення", - пише Зоя. "Ранок. 09.05.2025. Зупинка по вул. С.Петлюри. Кременецький районний відділ поліції ГУНП в Тернопільській області , даю вам локацію, де щовечора у вас буде прекрасна нагода продемонструвати свої професійні навички. Цей район ( особливо територія поблизу АТБ) забезпечить вам місячний показник адмінпорушень і не тільки", - пише Наталка Мартинюк. У поліції наразі не відреагували на цей інцидент.

ветерани війни
trending_flat
Ми знову покоління тих, хто бачить ветеранів війни. Тільки тепер вони серед нас

Колись я думала, що ми останнє покоління, яке бачить живих ветеранів війни. З кожним наступним Днем Перемоги на параді біля пам'ятника в центрі нашого села їх було все менше і менше. Дев'ятого травня в школі не вчилися, вихідний. Проте кожен в Білозірці знав на котру годину парад, одне слово, але так багато означало для жителів нашого села. Святково зібрані учні з великими букетами нарцисів, тюльпанів, ранніх півоній і розбитого серця поспішали до школи, звідки велелюдною ходою рушали в центр села до пам'ятника, попереду всіх йшли одинадцятикласники, вони несли велику гірлянду з ялинки і квітів, яку мали покласти на меморіал, де закарбовані імена тих односельчан, які загинули на війні. Назустріч шкільній рушала така ж хода, тільки з церкви, її очолював священник, хористи та чоловіки з форенґлями (в нас так кажуть). В самому ж центрі, на площі вже чекали люди, всі магазини […]

Тернопільська міська рада
trending_flat
У міськраді прокоментували свою брехню для рейтингу прозорості українських міст

Тернопіль не може мати місця в Рейтингу прозорості через підміну документів та надання недостовірної інформації. Міська влада втратила можливість отримати статус "прозорого міста" у 2024 році через свідоме надання неправдивих даних. Про це заявили в організації Transparency International Ukraine. Програма "Прозорі міста" вперше за всю історію оцінювання вирішила не надавати Тернополю місце в Рейтингу прозорості. Аналітики виявили, що в офіційних відповідях Тернопільської міської ради були подані сфальсифіковані дані одразу у двох дослідженнях. Під час перевірки експерти знайшли фейкову новину про хакатон, який насправді не проводився, але був вказаний у відповіді на опитувальник для Рейтингу Open Data Pulse. Зазначимо, що публікацію згодом,з сайту міської ради видалили: Крім того, міська рада підмінила публікації про навчання посадовців новинами про дозвілля літніх людей в опитувальнику для Рейтингу прозорості 100 міст. "У межах Рейтингу прозорості 100 міст 2024 було виявлено ще декілька маніпуляцій: за вказаними […]

плакат
trending_flat
Вандал пошкодив портрет Героїв Небесної Сотні у Почаєві

На території  храму Святого апостола Андрія Первозваного у Почаєві чоловік пошкодив постери з портретами Героїв Небесної сотні. Про це повідомляють у поліції. " До співробітників Кремецького районного відділу поліції надійшла заява від жителя Почаєва про те, що на території невідома особа пошкодила постер на якому зображені герої Небесної Сотні. На місце події виїхала слідчо-оперативна група. Поліцейські встановили, що плакат був пошкоджений гострим предметом – розрізаний навхрест, і до цього причетний 35-річний уродженець Запорізької області. До слова, зловмисник уже не вперше потрапляє у поле зору кременецьких поліцейських. Його уже притягували до відповідальності за аналогічні правопорушення", - йдеться у повідомленні. Фігурант разом з матір’ю уже тривалий час мешкають на території Почаївської Успенської лаври. Попередньо – у чоловіка є розлади психіки. Свого вчинку зловмисник пояснити не зміг. За вчинене йому загрожує адміністративна відповідальність. Поліцейські склали щодо фігуранта адмінпротокол за дрібне хуліганство – стаття […]

корисні копалини угода
trending_flat
Верховна Рада ратифікувала угоду про мінерали з США: що передбачає документ

У четвер, 7 травня, Верховна Рада ратифікувала угоду про мінерали з США. "За" проголосувала абсолютна більшість народних депутатів - 338. Голосування по фракціях: "Слуга народу" - 210 "ЄС" - 23 "Батьківщина" - 22 "За життя" - 18 "Голос" - 12 "Відновлення" - 12 "За майбутнє" - 10 "Довіра" - 18 "Позафракційні" - 13 Угода США-Україна про надра: основні положення Головне про угоду: створює спільний Інвестиційний фонд відбудови для інвестицій в українські надра та інфраструктуру; охоплює 57 видів корисних копалин і вуглеводнів; термін дії - безстрокова, але після 10 років можливий перегляд. Ключові умови: Україна зберігає повний суверенітет над своїми ресурсами. Державні компанії залишаються у власності України. Відсутні вимоги щодо компенсації раніше наданої американської допомоги. Доходи фонду не оподатковуються в обох країнах. Механізм роботи фонду: Управління на рівних засадах (50/50) без права вето. США можуть вносити кошти або нову військову допомогу. […]

підпал авто
trending_flat
Вирок оголосили тернополянам, які підпалили авто військових

Двоє мешканців Тернополя отримали терміни ув'язнення за підпал автомобіля військових. Чоловіків засуджено до 6 та 6,5 років позбавлення волі. Як повідомляє пресслужба Тернопільської обласної прокуратури, зловмисники діяли за винагороду, яку їм пообіцяли через Телеграм. Тернопільський міськрайонний суд визнав їх винними у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та умисному знищенні чужого майна шляхом підпалу. За матеріалами слідства, у вересні 2024 року чоловіки погодились на пропозицію користувача з акаунтом "Поддержка" у Телеграмі заробити 2500 доларів США. Для цього вони 16 вересня знайшли у дворі багатоповерхівки на вулиці Слівенській військовий транспортний засіб зеленого кольору, сфотографували його та надіслали знімки своєму "куратору". Отримавши підтвердження, наступного вечора зловмисники облили капот і вітрове скло військового фургона сумішшю бензину з маслом та підпалили його. Вогонь також пошкодив припарковане поруч авто місцевого мешканця, внаслідок чого загальна сума збитків перевищила 600 тисяч гривень. Правоохоронці затримали підпалювачів, коли один […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025