Топ-7 книг про витоки народності у захоплюючій манері

Соціум і народознавство

Книги про суспільство — це не завжди суцільна аналітика та фактологія. Галина Лозко у своїй роботі “Українське народознавство” пропонує звернутися до витоків формування української нації й натхненно описує всі особливості нашого народу. Авторка торкається теми ментальності та соціопсихології  українців, що змінювалися з плином часу й обставин, аналізує релігійні течії та прадавні вірування на основі “Велесової книги”, а також їхній вплив на життя наших предків та нас самих. Значну увагу тут приділено й етнографії, і економіці, і сімейному устрою, і фольклору. Тобто читач має все для того, аби всебічно вивчити та зрозуміти українство.

 

Книжки про фольклор виконують важливу місію, адже усну народну творчість необхідно берегти й передавати наступним поколінням. З цим чудово впорався Олексій Кононенко у книжці “Українська міфологія: фольклор, казки, звичаї, обряди”, структурувавши та проаналізувавши всі найбільш розповсюджені жанри народного доробку. Тут наочно можна побачити, як поетичне слово та обрядовість впливали на світогляд і повсякденне життя звичайного українця протягом віків.

Суспільні науки – усе просто

Приклад нетривіальної книжки про суспільні науки — це “Як суспільства пам’ятають” Пола Коннертона. Звертаючись до феномену колективної пам’яті, учений пробує розібратися в тому, як наступні покоління отримують зразки мислення у спадок від попередників, та як потім реалізуються закладені громадянські сценарії. Такий незвичайний підхід до вивчення особливостей народної свідомості в парадигмі культурної антропології точно зацікавить тих, хто бажає пізнати науку народознавства під іншим кутом.

Книги з народознавства (https://book-ye.com.ua/catalog/narodoznavstvo/) від колективу вчених під керівництвом Степана Павлюка розповідають про історико-культурний спадок різних територіальних угруповань України. Наприклад, “Етнографічні групи українців Карпат. Бойки” присвячені традиціям, побуту, віруванням і обрядам, військовій справі та фольклору цієї народної групи, їхнім змінам від давніх часів і до сьогодні.

Сучасні книжки про Україну щиро й без прикрас описують історичні події, викриваючи раніше приховані факти й фальсифікації. У книжці “Від Руси — до України. Шлях до себе. Книга 2” В. Кушніра та Г. Могильницької мова йде про шлях українців до власної державності, культурного розвитку, змін під впливом епох. Автори активно відстоюють українську ідентичність. Про інші ж аспекти народознавства можна дізнатися ще у двох томах цієї науково-дослідницької праці.

На щастя, в сучасному світі тема оголеного тіла й інтимних стосунків вже не така табуйована та сороміцька, існує чимало якісної літератури, що торкається цього питання. Проте яке ж місце сексуальна культура займала в наших предків? У серії книжок Ірини Ігнатенко розкриваються всі подробиці особливостей статевого виховання, ставлення до жіночої та чоловічої фізіології, до інституту шлюбу. Так, книжка “Жіноче тіло у традиційній культурі українців” присвячена звичаям, соціальним, інтимним і медичним аспектам сприйняття та формування образу жінки в минулому.

Кожен історичний період знаходить своє відображення в образотворчому, декоративно-прикладному та літературному мистецтві. У книжці “Міф. Фольклор. Символ. Образ” О. Найден намагається віднайти те, що об’єднує всі ці твори, хай це обрядові пісні, легенди, картини, скульптури, традиційний посуд чи одяг. Який же відбиток наклала ментальність на творчість, і чи справді існує квінтесенція української культури, яку можна помітити в усьому?

 

About the author

Горбатий міст
trending_flat
На Горбатому мості встановлюватимуть габаритні ворота: можливе ускладнення руху

У Тернополі на "Горбатому мості", як його називають в народі, обмежать рух транспорту. Причиною цього є встановлення елементів (тросів) для висотного обмежувача руху. Це рамна конструкція, що перешкоджатиме проїзду вантажівок. У зв'язку з цим можливе ускладнення руху транспорту з 9 до 12 години. "Відзначимо, що шляхопровід був збудований у 60-х роках минулого століття і заборона на проїзд по ньому вантажного транспорту існувала й раніше. Однак через недотримання правил дорожнього руху та ігнорування обмежувальних знаків виникла потреба встановити габаритні ворота, які унеможливлять проїзд вантажівок по мосту та попередять його зношення та руйнування. При цьому обмеження не стосуватимуться легкового транспорту і громадського транспорту міста", - йдеться у повідомленні Тернопільської міської ради. Раніше "Терміново" писало про аналогічні випадки під мостом на Гайовій. Там регулярно водії вантажівок порушують правила і  врізаються в опору.

суд
trending_flat
П’ять років за ґратами: Верховний Суд поставив крапку у справі корумпованого судді з Тернопільщини

Верховний Суд України поставив крапку у справі хабарництва стосовно колишнього очільника Козівського районного суду Тернопільської області. Він відбуватиме реальний термін покарання за отримання неправомірної вигоди. 7 квітня 2025 року Касаційний кримінальний суд Верховного Суду залишив без змін вирок Вищого антикорупційного суду (ВАКС) від 2 вересня 2021 року та ухвалу Апеляційної палати ВАКС від 16 травня 2024 року. Про це повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Згідно з рішенням суду, ексголову Козівського районного суду М. Кренцеля та адвокатку Н. Лісну визнано винними у отриманні 2 тисяч доларів США хабаря. Гроші були передані за рішення про відмову задовольнити подання кримінально-виконавчої інспекції щодо скасування звільнення від покарання з випробуванням для третьої особи. За вчинене правопорушення колишнього суддю засуджено до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади протягом 3 років. Також суд ухвалив конфіскувати майно засудженого, крім житла. Його спільниця отримала вирок – […]

суд
trending_flat
Замість в’язниці — клопотання про орден до президента: у Тернополі судили зброяра

У Тернополі відбувся унікальний судовий процес, який завершився не лише виправданням обвинуваченого, але й клопотанням про його нагородження державною відзнакою. 7 квітня 2025 року Тернопільський міськрайонний суд під головуванням судді Холяви О.І. ухвалив виправдувальний вирок щодо громадянина З., якого звинувачували у незаконному зберіганні вогнепальної нарізної мисливської зброї за ч.1 ст.263 Кримінального кодексу України. Про це повідомляє пресслужба суду. Під час судового розгляду з'ясувалося, що обвинувачений є висококваліфікованим спеціалістом із налаштування високоточної зброї та встановлення оптики на різні види озброєння. Згідно з матеріалами справи, він безоплатно надає свої професійні послуги численним військовим підрозділам, включаючи КОРД, спецпідрозділ СБУ "Альфа", ССО ЗСУ, працівникам національної поліції та військовим ППО. Його майстерність підтверджена десятками подяк і грамот, доданих до матеріалів справи. Суд встановив, що зброя, вилучена під час обшуку, була передана громадянину З. лише для налаштування з метою подальшої передачі Збройним Силам України. Враховуючи виняткову […]

заморозки
trending_flat
Померзли вишні, не буде абрикосів: мешканці Тернопільщини показали, якої шкоди наробила негода (фото, відео)

Квітневі заморозки на Тернопільщині знищили цвіт плодових дерев. Мешканці області активно діляться фотографіями та відео засніжених квітучих садів. Початок квітня приніс неприємний сюрприз для багатьох мешканців Тернопілля. Перші дерева вже почали квітнути, але різке похолодання до -5 градусів та сніг завдали значної шкоди садам. Тернополяни масово публікують у соціальних мережах світлини та відеозаписи засніжених квітів на деревах. Місцеві мешканці побоюються, що цьогоріч не зможуть поласувати ранніми абрикосами. "Абрикосів певно не буде. Квіточки не витримають морозів. Хоч стій, хоч плач", - надіслала фото "Терміново" підписниця Наталія з Вишнівеччини. Фото зліва зроблене 5 квітня, світлина справа - уже після похолодання, вранці 6 квітня. Яків Дідух в коментарі для РБК-Україна підтвердив ці побоювання: "На початку весни було доволі тепло, квітуючі дерева могли б уже опилитись, тоді б мали гарний врожай. Але в результаті знижень температури цього року ранніх абрикосів, мабуть, вже не буде". […]

хабар
trending_flat
На Тернопільщині “бізнесмен” продавав право оренди ставка за 8 тисяч доларів

У Чортківському районі правоохоронці викрили 39-річного місцевого жителя, який вимагав 8 200 доларів США неправомірної вигоди за сприяння в оформленні документів на оренду водного об'єкта. Чоловіка затримали під час отримання грошей. За інформацією пресслужби поліції області, підозрюваний пообіцяв допомогти місцевому мешканцю зареєструвати договір суборенди ставка через реєстратора сільської ради. Крім того, він гарантував отримання дозволу від селищної ради на проведення меліоративних робіт та вирубку дерев у прибережній смузі. Оперативники управління стратегічних розслідувань разом зі слідчими Чортківського райуправління поліції під процесуальним керівництвом Чортківської окружної прокуратури задокументували протиправну діяльність зловмисника. Його затримали на гарячому під час отримання обумовленої суми. Слідчі вже оголосили затриманому підозру за ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України — пособництво в одержанні неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище. За цей злочин передбачено покарання до 10 років позбавлення волі. Наразі триває досудове розслідування.

Михайло Злочевський
trending_flat
Тернопільщина оплакує загибель 26-річного військового з Тернопільщини

У Микулинецькій громаді на Тернопільщині оплакують смерть захисника України Михайла Злочевського, уродженця села Тютьків. Військовослужбовець загинув 29 березня 2025 року під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Роздолівка на Донеччині. Михайло Іванович Злочевський народився 20 листопада 1998 року. На момент загибелі йому було лише 26 років. До лав Збройних сил України він вступив 26 червня 2023 року, кажуть у громаді. Захисник віддав своє життя за Україну в Бахмутському районі Донецької області, де наразі тривають інтенсивні бойові дії. Молодий воїн прослужив у війську майже два роки, захищаючи територіальну цілісність України в умовах повномасштабної російської військової агресії. У понеділок, 7 квітня, у громаді зустрічають тіло загиблого Героя. Орієнтовний час зустрічі — 15:30, місце — центр селища Микулинці. Колона з тілом Героя рухатиметься через населені пункти Дружба, Струсів, Тютьків. Про чин похорону обіцяють повідомити додатково. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним, […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025