“Така надбудова – то руйнація”: тернополяни обговорили “реставрацію” Катедри

У креативному кластері Na пошті відбулося обговорення проєкту реставрації Катедри. Небайдужі тернополяни зібрали істориків, музейників, краєзнавців, архітекторів для того, щоб подискутувати про долю найвизначнішої пам’ятки архітектури Тернополя.

Ініціаторкою та модераторкою зустрічі стала Дарця Веретюк.

Серед спікерів:

  • кандидат історичних наук, викладач ТНПУ ім. В. Гнатюка, автор дослідження про Тернопіль Володимир Окаринський;
  • міський голова м. Бережани, архітектор Ростислав Бортник;
  • засновник спільноти Ukraїner, письменник та журналіст Богдан Логвиненко;
  • краєзнавець, музейник, автор книги про Тернопіль Олег Гаврилюк;
  • краєзнавиця, засновниця проєкту «Замки і храми України» та інформаційного ресурсу castles.com.ua Ірина Пустиннікова;
  • військовий капелан, тернополянин Степан Хміль.

Ірина Пустиннікова почала свою лекцію з порівняння тернопільського монастиря з іншими монастирями домініканців, які є в Україні. На її думку, збереглися усі архітектурні плани, тому придумувати для реставрації нічого не потрібно.

Втім, практика добудови поширена в Україні. У Мурафі (Вінниччина) та Кам’янці-Подільському (Хмельниччина) теж добудували по два поверхи, і нічого тим, хто відповідальний за таку добудову, не було. Тому перспективи по Тернополю невтішні.

“Дарця Веретюк попросила мене розказати про особливості домініканських кляшторів в Україні. Я з’язалася з своєю давньою знайомою, людиною, котра знає про архітектуру домініканців на наших теренах найбільше. Це пані професорка мистецтвознавства Наталія Урсу, котра свого часу захистила з цієї проблематики докторську дисертацію. Вона підтвердила мої здогади: не можна казати про якісь спільні риси у різних монастирських комплексах, бо всі вони підпорядковувалися, по-перше, архітектурній моді, рельєфу, я ще й додам — фінансам фундаторів. Бо домініканський монастир може бути дуже різним. Це може бути Ла Туретт від Ле Корбюз’є у Франції — бруталізм, геометрія, підкреслена важкість і монументальність. Загальних стандартів нема.
Цитата з Н. Урсу: “Для більшого розуміння концептуальних ідей отців щодо архітектоніки орденських споруд необхідно звернутися до Книги конституції та наказів ордену братів-проповідників, де написано: «Наші монастирі, уникаючи всього, що непотрібно і що справляє  розкішний вигляд, повинні бути скромними і підпорядкованими цільовому призначенню, а також влаштовані згідно зі звичаями місця і часу, щоби нікого не згіршувати». Орден – згромадження людей, які шлюбували убозтво, – повинен був дотримуватися скромності навіть в оснащенні храмів”.
Фото Ірини Пустиннікової
Тут під час реставрації не треба домислювати нічого за автора, бо відомо, чого саме хотів автор. Це не сховане за сімома печатками, ці матеріали друкувалися, вони доступні. Найкраще вони представлені у 16 томі “Костелів і кляшторів римокатолицьких давнього руського воєводства” (Краків, 2008) — я думаю, люди, котрі придумували ревалоризацію, з цією книгою знайомі, а якщо ні — я залюбки їм перефотографую сторінки з неї, присвячені тернопільським домініканцям.
Тобто моя думка така: не треба придумувати велосипед там, де є доступні всі потрібні історичні матеріали. Це перше. І друге — церква у світській державі не має жодної монополії на об’єкти, у яких перебуває, якщо ці об’єкти є пам’ятками. Церква служить громаді, а пам’ятки — надбання всього народу. Свідомо спотворювати Тернопіль, у котрому і так ДУЖЕ мало архітектурної спадщини, можуть лише злочинці і дуже нехороші люди”, – згодом написала Ірина Пустиннікова на своїй сторінці у соцмережах.

 

Міський голова Бережан Ростислав Бортник, який є архітектором, розповідав про альтернативи реконструкції, опираючись на досвід інших європейських міст.

Вважає, що ті 2 поверхи є досить великими, хоча церква дійсно потребує великої кількості приміщень. На його думку, добудовувати поверх не потрібно, а якщо вже зовсім не вистачає місця, то можна підняти дах максимум на 1 метр чи змінити кут нахилу даху, щоб на верхньому поверсі можна було сформувати нові приміщення.

“Погодьтеся, те що зробив пан Вербовецький, то не є вершиною архітектурного смаку”, – каже Дарця Веретюк. В інших країнах реставрація відбувалася у бік спрощення, а у випадку Катедри – це поєднання псевдоісторичності із сучасністю, а не симбіоз старого і сучасного.

Міський голова Бережан не погодився з цією думкою, що викликало обурення у присутніх.

“Тернопіль виглядає огидно! Для чого їм ще 1200 квадратних метрів? Ми абсолютно не знаємо, що тут планується (на добудованому третьому поверсі, – ред.). Там можуть бути квартири, і це буде найдорожча нерухомість у Тернополі”, – каже тернополянка, яка була присутня на зустрічі.

На це Бортник відповів, що реставрувати і добудовувати можна, проте не настільки. Така надбудова – то є руйнація. Але головною проблемою стало те, що організаторам цієї реконструкції потрібно було зібрати громадські обговорення, різних архітекторів, створити конкурс і так далі.

Церква не може одноосібно приймати такі рішення

Краєзнавець та музейник Олег Гаврилюк розповів, як будували Катедру, кому належить проєкт спорудження пам’ятки та монастиря.

За його словами, ділянка, де стоїть Катедра, – це історичний центр Тернополя. І,  за законом, реставратори перед початком робіт повинні були провести археологічні дослідження.

“Там, де зараз є гойдалки біля 3 школи, на вуличці між Катедрою та навчальним закладом, є старовинний некрополь”, – каже Олег Гаврилюк. Там є старовинні поховання, які відносяться до 18 століття. Скільки їх, невідомо, проте у 70-х роках, коли там проводили централізоване опалення, знайшли щонайменше один людський кістяк. Частина поховань там і залишаються, тому потрібно проводити археологічні дослідження.

Історик та краєзнавець Володимир Окаринський розповів про те, наскільки старовинним є Домініканський костел, як відбувалося його будівництво та багато іншого. Зокрема, він розказав про єзуїтів, їхню гімназію, яка функціонувала в стінах монастиря, а також відомих постатей – вихованців навчального закладу. Також провів історичну довідку щодо відомих постатей, які працювали над спорудженням та розписом костелу.

“Усі ці імена мають бути на стінах костелу”, – каже Окаринський.

About the author

магнолії
trending_flat
Весняне диво: у Кременецькому ботанічному саду квітнуть магнолії (фоторепортаж)

У Кременецькому ботанічному саду триває весняна казка — цвітіння магнолій. Цьогоріч відвідувачів вражають 13 видів цих чарівних дерев і кущів, кожен із яких має унікальні відтінки та форми квітів. Від яскраво-рожевих до ніжно-молочних та білих, магнолії створюють незабутню атмосферу, що притягує поціновувачів природи. Цей ботанічний сад заснований ще у XIX столітті, він є одним із найстаріших в Україні та справжньою оазою для любителів природи та екзотичних рослин. Магнолії, що розквітають у квітні, стали візитівкою весняного сезону. Вони приваблюють фотографів, туристів і місцевих жителів. Кожен сорт має свою історію та особливості, що робить прогулянку садом не лише естетичною насолодою, а й невеликою пізнавальною подорожжю. Відвідати цю красу може кожен охочий за доступною ціною: вхід для дорослих і студентів коштує 30 гривень, а для дітей від 7 років — 15 гривень. Магнолії Кременецького саду — це не лише краса, а й жива […]

серця графів Потоцьких
trending_flat
Серця графів Потоцьких, які були власниками Бучача, зберігають у Тернопільському музеї

Серця графів Потоцьких, колишніх власників Бучача, перебувають у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Там також зберігаються живописні портрети польської знаті 18-19 століть, які поповнили колекцію музею ще у 1948 році. Про це Суспільному повідомив Олег Гаврилюк, завідувач відділу стародавньої історії. "Була така традиція серед польської аристократії, коли після смерті представника династії серце вирізали і ховали переважно в якомусь костелі, або в стіні костелу. Таким чином, ви бачите урни із серцями Потоцьких. Спирт чи формалін, в якому вони були, випарувався і до цього часу вони там зберігаються", — розповів фахівець. Окрема вітрина музею присвячена графам Голуховським, які володіли містом Скала на Тернопільщині. Граф Аґенор Голуховський обіймав посаду міністра внутрішніх справ Австрійської імперії та залишив цікаву спадщину. "Він наказав написати коротку історію Скали, зараз це Скала-Подільська. Дата — 1861 рік. Малюнок виготовили на пергаменті. Також є портрет його дружини, Марії-Жозефіни Баворовської", — […]

шоколад собаці
trending_flat
Що буде, якщо дати собаці шоколад: перші наслідки наступлять вже за годину

Ваш чотирилапий друг випадково з'їв шматочок шоколаду? Це може становити серйозну загрозу для його здоров'я та життя вже протягом першої години після споживання. Небезпека криється в теоброміні — речовині, що міститься в какао-бобах і є токсичною для собак, оскільки їхній організм нездатний швидко її переробляти. За даними ветеринарних досліджень, перші тривожні симптоми з'являються через 30-60 хвилин: собака стає неспокійною, дихання пришвидшується, посилюється спрага, виникає блювання та діарея, а згодом може розвинутися м'язове тремтіння, судоми та порушення серцевого ритму. Рівень небезпеки залежить від типу шоколаду — темний шоколад містить близько 200 мг теоброміну на 100 г і для собаки вагою 10 кг смертельною дозою можуть стати всього 15-20 г продукту. Молочний шоколад менш токсичний (60 мг теоброміну на 100 г), проте 50-60 г здатні викликати важке отруєння у маленької собаки, тоді як білий шоколад містить мінімальну кількість какао-продуктів, але у великих […]

Жовтий фартух
trending_flat
“Жовтий фартух”: святкові пасочки-ковбасочки, обіди та інше роздали нужденним волонтери у Тернополі

Понад 170 гарячих обідів роздали волонтери проєкту "Жовтий фартух" людям у складних життєвих обставинах цієї суботи. Крім обідів, нужденні отримали святкові пасочки від United Ukrainian American Relief Committee, Inc. (ЗУАДК), ковбаски та яйця до Великодня. Волонтери також відвідали Центр реабілітації на вулиці Стрімкій. Там вони передали подарункові набори з великодніми гостинцями для пацієнтів закладу. Про це йдеться у повідомленні проєкту у соцмережах. "Добрі справи не мають вихідних — і ми віримо, що навіть найменша увага може стати великим натхненням", — зазначили волонтери проєкту. Волонтери проєкту підкреслюють, що їхня мета — дати можливість кожній людині відчути святковий настрій і турботу, незважаючи на складні життєві обставини. "Разом — ми незламна сила", — додають організатори проєкту.

Алея незламні
trending_flat
У центрі Тернополя вандал осквернив алею з портретами загиблих Героїв

Поліція Тернополя встановила особу чоловіка, який пошкоджував алею пам'яті "Незламні" в центральній частині міста. На зловмисника складено адміністративний протокол за статтею про дрібне хуліганство. До правоохоронців надійшло кілька повідомлень про зникнення квітів та лампадок з алеї пам'яті, а також пошкодження елементів кріплення на фотографіях загиблих воїнів. Про це повідомляє відділ комунікації поліції Тернопільської області. Підозрюваним виявився 52-річний мешканець Тернополя, який раніше вже потрапляв у поле зору поліції через протиправні дії. Чоловік не зміг пояснити мотиви свого вчинку. За результатами розслідування порушника притягнуто до відповідальності за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Довідка. Алея пам'яті "Незламні" була відкрита 23 травня минулого року з нагоди Дня Героїв України. Меморіал розташований на бульварі Тараса Шевченка біля тристороннього годинника і створений для вшанування всіх захисників та захисниць України, які боролися за її незалежність і територіальну цілісність. День Героїв України відзначають щорічно 23 травня. […]

водій
trending_flat
У Тернополі зупинили злісного порушника ПДР: як він хотів викрутитись (відео)

У Тернополі патрульні зупинили автомобіль Chrysler, водій якого неодноразово порушував правила дорожнього руху. Відео з порушеннями цього автомобіліста активно поширювалося соціальними мережами. Інцидент стався на вулиці Леся Курбаса, де інспектори виявили, що 22-річний керманич швидко пересів на заднє сидіння, намагаючись уникнути відповідальності. Про це повідомляє пресслужба патрульної поліції Тернопільської області. Під час перевірки з'ясувалося, що молодик уже позбавлений права керування транспортними засобами на кілька років. Він відмовлявся визнавати факт керування автомобілем та не надав жодних документів на транспортний засіб. За результатами зупинки правоохоронці склали на порушника одразу два адміністративні протоколи. За повторне керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування (ч. 5 ст. 126 КУпАП), йому загрожує штраф у розмірі 40 800 гривень. Додатково за відсутність документів на автомобіль (ч. 1 ст. 126 КУпАП) доведеться сплатити ще 425 гривень.  

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025