Слово «крафт» міцно засіло в лексиконі сучасних людей. Воно характеризує будь-що: чайний збір, вирощений на власних грядках та висушений на горищі, власноруч зв’язаний плед, домашнє печиво, приготоване за сімейним рецептом. Крафтове пиво — пінний напій, який виготовляється в обмеженій кількості та з дотриманням вимог, регламентованих Американською асоціацією пивоварів.
Особливості крафтового пива: чому варто купити бодай пляшку
Наприкінці 1970-х у гонитві за авторським пінним напоєм довелося б купувати квиток у США. Зараз скуштувати крафтове пиво можна в кожному містечку України. Якщо взагалі не хочеться виходити з дому, то пляшку можна замовити онлайн. Наприклад, в інтернет-магазині goodwine.com.ua. Пиво, що реалізується під грифом «крафтове», має відповідати певним вимогам:
- Лімітована партія. Граничний допустимий об’єм — 700 мільйонів літрів. Продукція реалізується в одному місті або пабі.
- Ціль. Крафтове пиво — витвір мистецтва. Виготовляється не з метою отримання прибутку, а для реалізації творчого потенціалу.
- Натуральні продукти. Крім стандартних компонентів, до складу пінного напою можуть входити шоколад, екзотичні фрукти, кориця, прянощі.
- Ціна. За кухоль крафтового пива доведеться заплатити у 2–3 рази більше, ніж за класичний напій, виготовлений на заводі. На ціноутворення впливає пошук рідкісних сортів хмелю, додаткові добавки, лімітований об’єм. Також вартість залежить від іменитості конкретної пивоварні.
- Келих. Якщо замовити напій у хорошому пабі, то крафтове пиво там подається в спеціальних кухлях. Зовні вони нагадують винні склянки.
Ще один цікавий момент: пивоварня, де виготовляється крафтове пиво, має на 75% належати власникам. Частка інвесторів обмежується лише 25%. Якщо організаційні моменти не дотримані, пиво не може називатися крафтовим.
Як виникло крафтове пиво
Крафт з’явився в США близько 40 років тому. Станом на 1970-й рік функціонували 44 пивоварні. Місцеві жителі віддавали перевагу легкому лагеру, який досі домінує на ринку. Імпортне пиво, зважаючи на високу ціну, подавали лише в кількох пабах у великих містах. Економісти прогнозували загальний крах пивоваріння. Вони також стверджували, що до 1990 року в США залишиться 5–6 пивних заводів. Цього мало вистачити для задоволення низького попиту.
Однак в 1980-х роках з’явилися пивні пасіонарії, які намагалися здивувати смаком своїх близьких. Вони не орієнтувалися на масовий ринок. Першою стала пивоварня Anchor Brewing у Сан-Франциско, яку заснував Фріц Майтаг. Згодом у Каліфорнії з’являється компанія New Albion Brewery, що ознаменувало розквіт крафтового пивоваріння. Незабаром за прикладом американців рушили європейці. За кілька років авторські пінні напої вже розробляли й в Україні.
Крафтове пиво — про історію та сенси, закладені в кожному компоненті. Відкрийте для себе унікальну комбінацію смаків та ароматів, особливу щільність і приємний посмак.