Ціни на продукти в Україні за рік зросли на чверть. Чого очікувати далі

Стрімке зростання вартості продуктів харчування в Україні триває із лютого минулого року. Основною причиною, вочевидь, є війна, яка спричинила безліч інших негативних чинників: загальне падіння економіки, подорожчання паливно-мастильних матеріалів, проблеми з логістикою, тощо. В Державній службі статистики порахували: від березня 2022 року і до березня 2023 продукти у середньому додали в ціні 26,8%. Що подорожчало найбільше та подешевшання яких харчів можна очікувати найближчим часом – розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Найбільше подорожчали яйця, фрукти та овочі

Ціни на яйця в Україні, за даними Держстату, за рік зросли ледь не вдвічі – майже на 80%. Найстрімкіше подорожчання відбулось ще восени 2022. Через війну, за оцінками Союзу птахівників, промислове виробництво яєць торік зменшилося приблизно на 20%, адже частина виробництв опинилися на окупованих територіях.

Також у топі продуктів, що найбільше подорожчали – фрукти та овочі. Вартість обох позицій зросла в середньому на 40%. Риба здорожчала на 37%, м’ясо та макарони – на 20%, хліб – на 17%.  Олія подорожчала на 19,7%. Сир – на 18%.

Що та коли подешевшає

Звично недорогі морква та цибуля цієї весни шокували українців цінниками. Приміром, вартість кілограму звичайної ріпчастої цибулі нині перевищує 50 грн. Утім, вже скоро ціни на овочі можуть поповзти донизу. За словами Міністра аграрної політики Миколи Сольського, це має статись у другій половині травня. Коли і Україна, і країни Європи, що експортують харчі в Україну, збируть врожай та доставлять його на ринки та у супермаркети.

“Наприкінці сезону завжди менше овочів, ніж на початку, а свіжі ще не з’явилися. Логістика в Україні дорога. Цього року були і нестандартні ситуації, пов’язані з Туреччиною, – найбільшим постачальником томатів до Європи. Після землетрусів Туреччина мала певний період заборони експорту овочів, поки вони не розібралися, що робити далі. Все це разом впливає на ціни”, — пояснив Микола Сольський.

Овочі, за словами Міністра, додали в ціні і тому, що частина Херсонської та Миколаївської областей, через бойові дій, виростили недостатню кількість врожаю.

Також до кінця весни, на думку Першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, може незначно подешевшати і м’ясо. За його словами, оскільки м’ясо не дорожчало так стрімко, як, до прикладу, яйця, то і різкого падіння ціни очікувати не варто. Однак, на 5–7% до кінця травня ціни мають просісти.

Далі вартість м’ясних продуктів залежатиме від ситуації із зерновими, новим урожаєм та кормами. За словами заступника Міністра, якщо ситуація складеться позитивно, то й ціни на м’ясні продукти будуть стабільні.

Інфляція сповільнюється

За даними Нацбанку, інфляція в Україні вже третій місяць поспіль сповільнюється. При чому швидше, ніж це раніше прогнозували економісти. У березні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі і далі сповільнювалася – до 21,3% з 24,9% у лютому. Стрімке зниження інфляції пов’язане зі значною пропозицією продовольства та пального, кращою ситуацією в енергетиці та укріпленням курсу гривні. Це означає, що найближчим часом вартість продуктів харчування якщо й суттєво не знизиться, то, принаймні, сповільнить своє зростання.

About the author

темна вулиця
trending_flat
Вештатися увечері спальним районом може виявитися дорогуватим задоволенням

Інтуїція - велика річ. Отож, коли я зайшов за ріг будинку в спально­му районі й побачив дві постаті в темряві попе­реду, то відразу ж відчув, що щось має статися. І не помилився. Перший удар я отри­мав у щелепу. Щось хруснуло, і відразу ж другий кулак влучив прямісінько у брову. "От тварюки, могли б хоч для проформи попросити закурити", -  подумав я в ту мить, коли здатність до іронії зникає, поступаючись місцем страху. Увесь хміль у голові миттєво вивітрився.   Відчув у роті млосний смак крові, і з-під ніг попливла земля.  Та впасти зараз було б недозволеною розкішшю. Це означало б зробити голову і корпус зручною мішенню для ніг  "відморозків", які в цю пізню пору обра­ли мене за опудало для тренування з кікбоксингу. Треба визнати, що я сам добряче допоміг їм у цьо­му - навіщо було вештати­ся в таку пору та ще […]

На Щиті. Спеціальний транспорт, що стає звичним

Того трохи похмурого суботнього ранку люди в пожвавленому районі міста були зайняті своїми звичними справами. Дві тітоньки обговорювали різницю в цінах на овочі на ринку і в розташованому поруч магазинчику. Літній чоловік вперто і безуспішно намагався видобути хоч краплину води з помпи у свою пластикову каністру, завзято рухаючи архаїчною на вигляд рукояттю вгору і вниз. Зграйка хлопців і дівчат у відповідному нинішній молодіжній моді "прикиді" з веселим шумом швидко промайнула поруч. Молоденька матуся суворо вичитувала свого білявого карапуза за те, що той уже вдруге примудрився ґрунтовно залізти в болото.  Люди на зупинці витягували шиї, вдивляючись, чи не їдуть вже потрібні їм маршрутка і тролейбус. Біля згаданого овочевого магазинчика зупинився пікап, і водій заходився вивантажувати ящики з різнокольоровою вітамінною поживою. Звичний життєвий ритм звичайного району міста. Нічого особливого. Буквально через лічені миті це відчуття зникає. Лунає різкий звук сирени поліцейського автомобіля. […]

Олена Підгрушна
trending_flat
Олімпійська чемпіонка Підгрушна: “Після завершення кар’єри я нікому не потрібна” (головне з інтерв’ю)

Олімпійська чемпіонка Олена Підгрушна розповіла про критичний стан біатлону в Україні. В інтерв'ю для SportBusiness.Media титулована спортсменка відверто поділилася проблемами галузі та власними переживаннями щодо завершення кар'єри. За словами Підгрушної, в Україні досі немає жодного біатлонного стадіону, який відповідав би європейським стандартам. Ситуацію погіршили російські обстріли, які пошкодили частину наявних спортивних баз. "Навіть коли ми вигравали на піку своєї кар'єри, європейці нас запитували: 'А правда, що у вас немає жодного стадіону?' Ми відповідали: 'Ну так'", – зазначила спортсменка. Стан дитячо-юнацького спорту також критичний. Більшість зборів і виїздів юних біатлоністів фінансують батьки. "Далеко не кожна сім'я може оплатити й витягнути це. Збори дорогі, адже включають витрати на переїзди, проживання та харчування і плюс є довготривалими", – пояснила Підгрушна. Спортсменка розповіла про разючу різницю у підтримці атлетів в Україні та за кордоном. "Коли в мене була можливість поспілкуватися в Чехії з одним […]

Помер ректор
trending_flat
Помер багаторічний ректор вишу на Тернопільщині

У Бережанах на Тернопільщині 20 лютого 2025 року пішов з життя Василь Михайлович Павліський, багаторічний керівник місцевого агротехнічного інституту. Видатному науковцю та освітянину було 83 роки. Про смерть науковця повідомили у Бережанській міській раді. Василь Павліський народився 26 травня 1941 року в селі Угринів-Долішній на Івано-Франківщині. Здобув вищу освіту у Львівському політехнічному інституті, який закінчив 1968 року. З 1992 року очолював Бережанський технікум механізації та електрифікації сільського господарства. Під його керівництвом навчальний заклад спочатку отримав статус коледжу, а 2000 року перетворився на Бережанський агротехнічний інститут. За час роботи Василя Павліського заклад встановив міжнародну співпрацю з установами США, Канади, Австрії, Данії, Німеччини та Швейцарії. Науковий доробок ректора налічує 88 праць, серед яких три монографії. Василь Павлінський мав почесне звання заслуженого машинобудівника України, був доктором технічних наук, професором та дійсним членом Українських академій економічної кібернетики і триботехніки. Також його відзначено як почесного […]

trending_flat
Знайшли за сотні кілометрів від дому: тернопільські патрульні допомогли розшукати зниклу дівчинку

Патрульні Тернопільщини розшукали неповнолітню дівчину з Черкащини, яка покинула домівку та вирушила до Львова. 20 лютого працівники дорожньої станції Підволочиська отримали повідомлення від правоохоронців Черкаської області про зникнення 16-річної дівчини. Вона прямувала невідомим транспортом у напрямку Тернополя. Після термінового сповіщення всіх патрульних екіпажів області заступник начальника служби освітньої безпеки разом із колегою зафіксували на трасі М-09 Тернопіль — Львів — Рава-Руська автомобіль Renault із черкаськими номерами. У салоні перебувала пасажирка, зовнішність якої збігалася з описом розшукуваної. Про це повідомили у патрульній поліції області. Водій транспортного засобу пояснив правоохоронцям, що працює таксистом і здійснює перевезення дівчини до Львова, де на неї нібито чекають родичі. Втім, сама пасажирка не змогла пояснити причини втечі з дому та ігнорування телефонних дзвінків від рідних. Патрульні доправили неповнолітню до районного відділу поліції для з'ясування всіх обставин події. Про знайдення дівчини одразу повідомили колег із Черкащини.

бібліотека
trending_flat
На Тернопільщині бібліотеки працюють у холоді або закриті

На Тернопільщині за минулий рік припинили роботу 15 бібліотечних закладів, а 88 установ не працюють через брак фінансування. Від початку повномасштабного вторгнення бібліотечна галузь області майже не отримує коштів. Найгострішою проблемою залишається відсутність опалення. У 116 публічних бібліотеках (16,7% від загальної кількості) опалення повністю відсутнє, а в 199 закладах (28,6%) приміщення опалюються лише частково. Про це йдеться у дописі на сторінці Прочитай. Книгозбірня. Критичною є ситуація з оновленням книжкових фондів. Упродовж 2024 року бібліотеки області отримали всього 47 642 примірники нових видань. У перерахунку на окремі заклади це становить від 2 до 80 книг на одну бібліотеку, що не відповідає потребам читачів. На тлі системної кризи окремі благодійники підтримують бібліотечні установи. Зокрема, Михайло Апостол, громадський діяч та радник начальника Тернопільської ОВА, передав цінні видання до фонду Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Попри складні умови роботи, бібліотеки області продовжують зберігати та […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025