Ціна держави: скільки сплатив податків і як їх розподілили, можна порахувати в інтернеті

Чи знаєте ви, скільки по-справжньому сплачуєте податків? Чи знаєте ви про ефемерність поняття «державний бюджет»? Більшість українців переконані, що їхні потреби (освіта, медицина, безпека, пенсії тощо) забезпечує держава. Однак це міф – насправді всі ці напрямки фінансуються податками, які сплачують громадяни. Якби не гроші громадян, то не існувало б більш, ніж 2/3 бюджетних надходжень.

Громадська організація «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» провела експертне дослідження, що дає відповідь на питання «Яка ціна держави для громадян?»  В рамках інформаційної кампанії «Ціна держави» результати дослідження презентували у Тернополі експерт організації Микола Малуха та голова «Центру Протидії Корупції» Віталій Шабунін.

– В країні панує міф про те, що існують якісь державні гроші, які генерує або держава, або державні підприємства. І відповідно влада їх розподіляє за певною справедливістю: комусь більше, комусь менше. Насправді 73% бюджету України наповнюється завдяки податкам простих українців. Решта – це вже доходи держави і державних підприємств, – зазначив Микола Малуха.

Експертне дослідження проводилося для кожного регіону України окремо, зокрема і для Тернопільської області. Як йдеться в дослідженні, середньостатистичний працюючий мешканець Тернополя зі своєї середньої валової зарплати 6992 грн/міс. сплатить державі 51,2 тис. грн. податків, залишивши собі 51,1 тис. грн.

Найбільш знайома та видима частина цих податків – це податки на роботі. По-перше, це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% – 13,4 тис. грн. на рік. По друге, за працівника Тернопільщини роботодавець перераховує 22% єдиного соціального внеску, який в середньому становитиме 18,5 тис. грн. на рік.

Окрім цього, кожного дня споживачі сплачують податки в магазині. В середньому житель Тернопільщини в 2018 році віддасть11,3 тис. грн. свого наявного доходу у вигляді податку на додану вартість (ПДВ), ще 4,3 тис. грн. – сплатить акцизів, купуючи електроенергію, алкогольні напої, тютюнові вироби та паливо. А ще близько 1 тис. грн. імпортного мита.

Скільки податкових надходжень акумулює область? Микола Малуха каже, що Тернопільщина дає в загальну казну податків стільки, що може утримувати Нацполіцію чи всю систему охорони здоров’я країни.

– Ця сума на 2018 рік становить приблизно 22,2 млрд. гривень. Велика ця сума чи маленька? Зокрема для порівняння, у цьому році на утримання Національної поліції по всій країні спрямовано 25,4 мільярди гривень. Умовно кажучи, всі податки тернополян майже вистачає, щоб оплатити повністю фінансування Національної поліції у всіх областях. Також наприклад, на фінансування Міністерства охорони здоров’я виділяється 20 млрд. грн. Тобто в такій аналогії податків з Тернопільської області вистачає на утримання системи охорони здоров’я, – розповів експерт.

Віталій Шабунін навів дані соціологічного опитування, яке показало, що кожен третій житель Західної України вважає, що держава надає певні послуги безкоштовно. Він теж підкреслює, що державний бюджет насправді міф.

– Громадяни мають усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг. Вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців. Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони сплачують через податки, – зазначив голова «Центру протидії корупції».

Тож скільки ми сплачуємо податків? Для наочного показу в «CASE Україна» розробили калькулятор, де кожен може розрахувати, скільки він вклав в розвиток держави.

– Цей калькулятор повністю анонімний. Не реєструючись, ви просто вводите суму своєї зарплати, і калькулятор вам вираховує, по-перше, скільки держава у вас взяла, а по-друге, яким чином перерозподілено ваші гроші по різним видаткам, – розповів Віталій Шабунін.

Громадські діячі зауважують, що корупціонери з’їдають не державні гроші, а обкрадають усіх нас. І чиновники не мають права говорити, що «я відремонтував школу, я добився ремонту дороги».

– Щогодини 2,5 мільйони гривень тернополяни сплачують податків. Щоб співставити з корупцією і нашими втратами, один простий приклад. Відповідно до кримінального провадження, яке розслідує НАБУ, всього за дві поставки зерна за корупційною схемою державі було завдано збитків на суму 1,514 млрд. грн. А це десятки місячних бюджетів області на медицину, або податки 29500 тернополян за цілий рік.

У рамках акції «Ціна держави» на Театральній площі змонтували два куба, на яких, за допомогою інфографіки, пояснювали , як наповнюється бюджет та розподіляються податки тернополян. Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці було встановлено мішки з грошима з відповідним до них описом.

Тож за допомогою сайту cost.ua кожен тепер може вирахувати, скільки сплачує він податків відповідно до заробітної плати та на які послуги держави розподіляються ці кошти.

Кожна людина платить податки, але багато хто про це не підозрює. Навіть, якщо ніколи власноруч не відносила грошей у бюджет. Все-рівно поповнює скарбницю щоразу, коли отримує зарплату або коли купує щось у магазині.

Які суми з наших зарплат йдуть на державні видатки, можна підрахувати на калькуляторі за інтернет-вказівкою: http://cost.ua/

About the author

наркобізнес
trending_flat
Сотні тисяч щомісяця: поліція викрила масштабну наркомережу на заході України

На Тернопільщині поліція припинила діяльність організованої злочинної групи, яка продавала наркотики на території двох областей. Наркобізнес керувався з-за ґрат слідчого ізолятора, а щомісячний прибуток сягав 200 тисяч гривень. Організатором схеми став житель Хмельницької області, який перебував у СІЗО. Попри ув'язнення, чоловік зумів створити мережу інтернет-магазинів у Telegram для розповсюдження заборонених речовин. У злочинній схемі також брали участь його сусід по камері та четверо спільників на волі. Про це повідомляють у ГУНП у Тернопільській області. За словами начальника Управління боротьби з наркозлочинністю в Тернопільській області Михайла Димиди, організатора затримали ще в січні минулого року за схожі правопорушення. У злочинній діяльності йому допомагали двоє давніх друзів з Хмельниччини, співмешканка та рідна мати. "Серед асортименту ділків - наркотичний засіб канабіс, психотропні речовини амфетамін та PVP. Усе замовляли через інтернет. Клієнтами були наркозалежні особи з Хмельниччини та Тернопільщини. Товар реалізовували методом закладок", - розповів […]

ексгумація у Пужниках
trending_flat
У Пужниках розпочнуть ексгумацію останків загиблих поляків: їх перепоховають в Україні

24 квітня у селі Пужники на Тернопільщині стартує ексгумація тіл поляків, які загинули під час Волинської трагедії. Розкопки триватимуть близько трьох тижнів. Про деталі проведення робіт Суспільному розповіла Аліна Харламова, керівниця української команди та археологиня спеціалізованої установи "Волинські старожитності". Склад експедиції та розподіл обов'язків Українська команда складатиметься з семи фахівців, а польська сторона планує залучити до двадцяти учасників. Через те, що директор "Волинських старожитностей" Олексій Златогорський зараз перебуває на фронті, керівництво українською частиною експедиції візьме на себе Аліна Харламова. З польського боку участь братимуть представники Поморського медичного університету в Щецині на чолі з професором Анджеєм Оссовським, фундація "Свобода і демократія" під керівництвом заступника голови Мацея Данцевича, працівники Інституту національної пам'яті Польщі та польські харцери. Харцери допомагатимуть з упорядкуванням території, зокрема очищенням від чагарників та дерев. За археологічні розкопки відповідатимуть фахівці з обох країн. Антропологи та генетики з Поморського медичного університету […]

Сергій Ляскович
trending_flat
Захищав нас 10 років: у лікарні зупинилось серце молодого воїна з Тернопільщини

Тернопільщина знову у скорботі. 3 квітня 2025 року в реабілітаційній клініці Київської області перестало битися серце 35-річного військовослужбовця Сергія Лясковича, який був на передовій ще з початку російської агресії на сході України. Як повідомляє Гусятинська селищна територіальна громада, Сергій Ляскович, 1990 року народження, став на захист України ще в 2014 році. Понад десять років він віддано служив, захищаючи незалежність та територіальну цілісність нашої держави. Завтра, 4 квітня, відбудеться прощання з воїном. Похоронний кортеж із тілом Сергія вирушить з Тернополя близько 8:00 ранку. До селища Гусятин процесія прибуде приблизно о 10:00-10:30. Кортеж проїжджатиме вулицею Б. Лепкого, проспектом Незалежності та попрямує до центральної площі. Біля Алеї Пам'яті Героїв у Гусятині відбудеться поминальна панахида за загиблим воїном. Після цього жалобна процесія вирушить до села Боднарівка Хмельницької області, де відбудеться чин поховання. Гусятинська громада закликає всіх місцевих жителів вийти та живим коридором зустріти тіло […]

погода 4-7 квітня
trending_flat
У п’ятницю – майже літо, а далі – морози: погодні гойдалки на Тернопільщині дивують

П'ятниця, 4 квітня, порадує тернополян справді весняною погодою. За даними Тернопільського обласного центру з гідрометеорології, сьогодні буде хмарно з проясненнями, без істотних опадів. Температура повітря вночі становитиме 2-4 градуси тепла, а вдень підніметься до 16-18 градусів тепла. Вітер північно-західний, 5-10 м/с. Рівень небезпечності – зелений (відсутній). Однак, як свідчить прогноз,  уже наступними днями синоптична ситуація різко зміниться. У суботу, 5 квітня, очікується хмарна погода. Якщо вночі опадів практично не буде, то вдень прогнозують дощ, подекуди з мокрим снігом. Посилиться вітер – північно-західний, 7-12 м/с, з поривами до 15-20 м/с. Температура дещо знизиться: вночі 2-7 градусів тепла, вдень – лише 7-12 градусів тепла. Справжній сюрприз погода готує на неділю, 6 квітня. Синоптики прогнозують хмарну погоду з проясненнями, випадатиме сніг та мокрий сніг. Вітер північно-західний, 7-12 м/с, з поривами до 15-20 м/с. Температура повітря впродовж доби коливатиметься від 3 градусів морозу до […]

Ростислав Дрозд
trending_flat
Звільнили начальника Служби у справах дітей ТОДА

Голова Тернопільської обласної військової адміністрації В'ячеслав Негода, як і очікувалось, підписав розпорядження про звільнення Ростислава Дрозда з посади начальника Служби у справах дітей Тернопільської ОВА.  Таке рішення прийняли після наради з питань захисту прав та інтересів дітей, на якій роботу обласної Служби у справах дітей визнали незадовільною. "Звільнив начальника Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації Ростислава Дрозда. Підписав відповідне кадрове розпорядження", - зазначив Негода. Тимчасово виконувати обов'язки начальника призначили Маю Сигизмундівну Шимашис, яка раніше працювала заступницею начальника цієї служби. Під час наради минулого тижня голова ОВА висловив незадоволення роботою деяких служб у справах дітей. "На жаль, бачимо формальний підхід до роботи працівників деяких служб у справах дітей, можна сказати, навіть байдужість чиновників, – зазначив В'ячеслав Негода. – Неналежне виконання посадовими особами обов'язків призводить до порушення прав дітей. Найбільше болить, коли ціна байдужості чиновника – дитяче життя". Фото - […]

зрізали дерева
trending_flat
Готують під забудову? Адміністрація церкви у Тернополі зрізала 50 дерев

У Тернополі працівники управління муніципальної інспекції 27 березня виявили факт незаконного видалення зелених насаджень на вулиці Володимира Винниченка. Про це повідомляється на офіційному сайті Тернопільської міської ради. Представник однієї з релігійних організацій без необхідних дозвільних документів самовільно пошкодив 50 живих дерев до ступеня припинення їх росту. Порушник діяв без отримання ордеру на видалення зелених насаджень, що є прямим порушенням чинного законодавства. За порушення порядку видалення зелених насаджень на особу було складено адміністративний протокол. Наразі Державна екологічна інспекція в Тернопільській області встановлює розмір шкоди, завданої довкіллю. Керівник громадської організації "Об'єднання наше майбутнє" Віталій Чубатий стверджує, що територію поблизу церкви, де зрізали дерева, релігійна установа змінила в Генплані під громадську забудову, начебто для створення хресної дороги. "Ми подали заперечення, щоб залишити зелену зону Генпланом без змін, бо для хресної дороги змінювати Генплан під громадську забудову — це дуже якось підозріло! Ось вже […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025