У Кременці під час будівництва реабілітаційного центру для людей з інвалідністю натрапили на підвал будинку. Залишки будівлі датуються початком XIX століття. Це підтверджують дати на цеглі. Будинок, який колись височів над підвалом – частина колишнього єврейського кварталу. Тепер там міський парк культури та відпочинку. Його територія належить Кременецько-Почаївському ДІАЗу.
Проте, у згаданій установі інформацією про знахідку не діляться. Журналіста відправили до керівника досліджень. Археологічний нагляд за роботами здійснює Марина Ягодинська – історик, археолог, директор Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини.
Згідно чинного законодавства в історичному ареалі населеного пункту перед початком будівництва проводять археологічні роботи. Кременець також має затверджений Міністерством культури історико-архітектурний опорний план. Згідно угоди між підрядником (будівельною фірмою) та Інститутом археології здійснюється археологічний нагляд. Що вдалося з’ясувати про саме цю знахідку, “Терміново” розповіла Марина Ягодинська.
- Над цим підвалом був будинок збудований на початку ХІХ століття. Ми знайшли цеглу, яка датується 1818 роком. Висота підвалу близько 2 м. Він засипаний землею. Всередині приміщення розгалужується на дві гілки. Наразі важко сказати чи збереглися там якісь предмети. Зараз ми забираємо засипи, – розповідає пані Марина.
Також науковиця наголошує, що на території парку є залишки об’єктів й XVII століття.
У споруді, яку відкопали будівельники, 200 років тому працював майстер. Він обробляв кремінь для мушкетів. Якщо тут знайдуть певні артефакти, найімовірніше їх віддадуть до Кременецького краєзнавчого музею, зазначає Марина Ягодинська.
Також дослідниця з сумом констатує, що на місці досліджень уже встигли поживитися “чорні археологи”.
- Деякі датовані та клеймовані цеглини просто повиривали. Схоже, це робота місцевих “любителів історії”. Доступ на будівництво відкритий, тож дістатися сюди не проблема, – каже пані Марина.
Вартість схожих цеглин в Інтернет-магазинах стартує від 200 грн, залежно від стану.
На відміну від України, у західній Європі схожі знахідки охороняються законодавством. Більше того, з них роблять туристичні родзинки.
- У Польщі такі підвали використовують під арт-кав’ярні, ресторани чи навіть музеї. Схожу практику використовують й у Львові. І тепер навіть на Тернопільщині. У Чорткові мені дуже сподобалася піцерія-музей, яку відкрили у старому підвалі. Там завжди багато відвідувачів, – каже науковиця. – Шкода, що цей підвал не планують реставрувати, він досить міцний і гарно зберігся.
Будівельники кажуть, що знайдений підвал навряд чи використовуватимуть надалі. Його історія завершиться дослідженням, описом та згадкою у ЗМІ.
- Ми не знаємо який розмір підвалу. Він має два рівня. Якраз тут має бути фундамент. План будівництва реабілітаційного центру уже затверджений. Його навряд чи перероблятимуть, – каже будівельник Іван Потій.
Кременець, як і більшість західноукраїнських містечок, наскрізь пронизаний підземними ходами та підвалами. Часто на їх місці утворюються глибокі провали. Дослідженням цих споруд майже не займаються. Так наша історія безповоротно зникає під землею.