Як дослухатися до потреб свого організму в раціоні: поради тренера зі спортивної ходьби

Яким чином ми визначаємо, що корисне для нас, а що не дуже? Чи пам’ятаємо, що «Не все корисне, що до рота полізло»? Чи вміємо, врешті-решт, слухати й чути свій організм? Сподіваюсь, мої поради допоможуть вам отримувати від їжі користь і задоволення, пише Олександр Шимко, заслужений тренер України зі спортивної ходьби, автор книги з індивідуального харчування «Їсти, щоб жити, чи навпаки?» для “Порадниці”.

1. «На колір і смак — друзів брак!», і не буде трагедії, якщо в одній родині різні смаки. Так буває.

2. Не примушуйте когось вживати страви, які вам до вподоби. Також не піддавайтеся на вмовляння когось «з’їсти ще шматочок, випити ще ковточок», якщо вам це не подобається.

3. З 3 год. ночі до 15 дня в організмі переважають біохімічні процеси, які найкраще розщеплюють білково-протеїнову їжу. Найкращі години для вживання такої їжі залежать від сходу Сонця: о 7–9 ранку.

4. З 15 год. поточної доби до 3 год. ночі наступної доби в організмі потужно діють процеси, що розщеплюють жири та вуглеводи. Отже, найкращий період для вживання такої їжі залежить від заходу Сонця: о 18–20 год.

5. Ніколи не їжте, коли втомлені, в поганому настрої, гніві тощо. Негативні, чорні емоції перетворять їжу на руйнівну силу.

6. Перш ніш сідати до столу, недостатньо лише вимити руки. Звільніть свою голову від негарних думок і налаштуйтесь на приємне.

7. Заздалегідь подумайте, де і в компанії з ким, чи на самоті, збираєтеся їсти. Краще обідати самому, чим будь з ким.

8. Обідній стіл — не місце для розбору польотів, з’ясування стосунків, поведінки чи обговорення шкільних оцінок тощо.

9. Шануйте себе: будь-яка трапеза має бути довшою за 20 хв.: лише за цієї умови можливе насичення жувальних центрів у корі головного мозку, які відповідають за відчуття голоду.

10. Мінімум півтори, максимум дві години має бути інтервал між вживанням їжі. Це необхідно для безперервної подачі енергії у головний мозок і своєчасного відтоку жовчі із жовчного міхура.

11. Під час їжі не запивайте. Запивати — означає розбавляти концентрацію шлункового соку, збільшувати навантаження на травну систему і час на травлення їжі.

12. Не обмежуйте питний режим, особливо в спеку. Газовані та солодкі напої, консервовані соки — то майбутня небезпека здоров’ю. Найкраще — соки щойно вижаті!

13. Прокидайтеся за 9–10 хв. до сходу Сонця за місцевим часом, коли активність ферментів і білків крові найвища.

14. Найкорисніший час для повного відновлення сил під час сну: плюс-мінус дві години від півночі за місцевим часом. Не спати у цей період доби — означає випробування для шлунка «звірячим апетитом» і порушення харчувального режиму.

15. Пам’ятайте про свою талію і не робіть шлунок безрозмірним — привчіть його з’їдати стільки, скільки вміщується на долоні однієї руки.

About the author

собака
trending_flat
На Тернопільщині підозрюють чоловіка у вбивстві собаки

На Теребовлянщині чоловіка підозрюють у жорстокому поводженні з твариною, яке стало причиною загибелі собаки.  До правоохоронців надійшло повідомлення від жительки Мшанця Теребовлянської громади про загибель собаки її сусідки. Заявниця пояснила, що доглядала за твариною, оскільки власниця зараз за кордоном. На місце події приїхала слідчо-оперативна група поліції. За попередньою інформацією, до злочину причетний місцевий мешканець. Обставини та мотив кримінального правопорушення правоохоронці з’ясовують. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "За цим фактом слідчі поліції відкрили кримінальне провадження відповідно до ч. 1 ст. 299 (жорстоке поводження з тваринами) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до трьох років позбавлення волі. Труп собаки направлено до Тернопільської регіональної державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Тернопільщині у вогні загинула собака. Та масштаби трагедії могли бути набагато гіршими.

Карета швидкої допомоги
trending_flat
На Тернопільщині застрягли дві швидкі допомоги через негоду

На Тернопільщині пожежники рятували дві карети швидкої допомоги.  Ожеледиця, яка утворила як наслідок вчорашньої негоди, стала причиною численних аварійних ситуацій на автошляхах Тернопільщини. 8 квітня близько 18:20 до рятувальників звернулися медики з проханням відбуксирувати карету швидкої допомоги, яка застрягла поза межами проїжджої частини дороги. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. " Також о 01:54 ще один автомобіль екстреної медичної допомоги потребував допомоги рятувальників для переміщення на проїжджу частину", - йдеться у повідомленні. Читайте також: У Заліщиках швидка застрягла у снігу. Фотофакт.

Великдень
trending_flat
Додатковий вихідний запровадять на Великодні свята у Тернополі

У Тернополі зроблять додатковий вихідний на Великодні свята.  "З метою раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для святкування Великодня, робочий день для працівників виконавчих органів міської ради буде перенесено з понеділка 21 квітня на суботу 26 квітня 2025 року", - повідомили на засіданні виконавчого комітету Тернопільської ради. У комітеті закликають роботодавців та керівникам підприємств, установ і організацій міста Тернополя перенести робочі дні відповідно до зазначеного рішення. Читайте також: У центрі міста на Тернопільщині у вихідний обмежать рух транспорту.

Пожежа житлового будинку
trending_flat
Горів житловий будинок: у селі на Тернопільщині друга серйозна пожежа за 2 дні

На Чортківщині протягом минулої доби трапилась ще одна серйозна пожежа житлового будинку.  Загоряння трапилось 8 квітня у селі Порохова на Чортківщині. Вогонь дуже стрімко охопив людське житло. Та рятувальникам вдалось врятувати 2 будівлі, розташовані поруч. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління ДСНС України у Тернопільській області.   Читайте також: Величезна пожежа на господарстві на Тернопільщині: згоріло майже 500 кв.м.

шахта
trending_flat
Відео закинутої шахти в Кременці зібрало десятки тисяч переглядів: чим вона унікальна

У Кременці дотепер є залишки старих закинутих шахт, які нагадують про шахтарське минуле регіону. Мало хто знає, але уже в 19 столітті тут видобували буре вугілля. Відео з одного з обійсть на Кременеччині опублікував місцевий блогер Василь Олійник. Ролик дуже популярний - він набрав десятки тисяч переглядів. У центрі сюжету - затоплена шахта №1, датована 1940 роком, розташована поблизу гори Куличівка.  Крім затопленої частини шахти, чоловік показує яр, який утворився, ймовірно, через обвал дальньої частини шахти. Історична довідка. Кременецька шахта на Тернопільщині є унікальним явищем для регіону, оскільки це була єдина вугільна шахта в області. Розташовувалася вона у Кременці, в північній частині Кременецьких гір. Фото Суспільне Історія видобутку вугілля в районі Кременця сягає кінця ХІХ століття. У 1886 році розпочалися дослідження покладів бурого вугілля під горою Куличівка. Інвестори навіть отримали дозвіл на будівництво залізничної гілки від станції Верба до Кременця […]

онлайн-продавець
trending_flat
Штрафують тих, хто продає на OLX та інших майданчиках: у ДПС розповіли, на що звертають увагу

В Україні податкова відстежуватиме грошові перекази, що надходять до людей, які продають товари онлайн. З 1 березня 2025 року податкова служба запустила інструмент, який аналізує банківські надходження та виявляє українців, що регулярно отримують оплату за товари без реєстрації як підприємці та використання касових апаратів. За перші 20 днів роботи система виявила десятки тисяч таких випадків. ДПС закликає громадян дотримуватися податкового законодавства. Про це повідомили у Головному управлінні ДПС в Одеській області. "ДПС насамперед націлена на профілактику та упередження порушень, які можуть виникати у платників податків та громадян через хибну організацію господарських операцій, та не має на меті лише застосування фінансових (штрафних) санкцій", - йдеться у повідомленні. Видання "Дзеркало тижня" зазначає, що це може стосуватись усіх людей,  які продають масово товари на різних майданчиках: ОЛХ, Prom, Bigl, MAUDAU та вайбер-групах. За умови, що здійснюється велика кількість транзакцій. Читайте також: В Україні […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025