«Це не міф»: на Тернопільщині повторно хворіють COVID-19. Чим це небезпечно

Навіть перехворівши COVID-19, ніхто не застрахований від того, що можна захворіти ще раз.  Так, у Тернопільській  області  вже зафіксовано 38 випадків повторного захворювання. Про це виданню Терміново повідомив заступник директора обласного лабораторного центру, лікар-епідеміолог Володимир Паничев. 

– При цьому повторні випадки виникали в термін від півтора до 8 місяців після першого захворювання, – каже він. – Серед людей, які захворіли знову, левова частка – це медичні працівники – 12 осіб. Ми пояснюємо це тим, що у них масивне інфікування. Вони частіше контактують з хворими, інфікуюча доза вища і таким чином вони хворіють вдруге. 

Додамо, що згідно з даними обласного управління охорони здоров’я, від початку пандемії коронавірус забрав життя вже 15 медпрацівників з Тернопільської області.

На другому місці серед тих, хто захворів повторно, – люди з так званою імуносупресією, тобто ослабленим імунітетом.

– Це онкохворі, які отримують відповідну терапію, яка, на жаль, знижує опірність організму до захворювання, – зазначає Паничев.  

Повторні випадки важчі, ніж попередні

Згідно з даними обласного лабораторного центру, всі повторні випадки ковіду протікають важче, аніж первинні захворювання. 

– Коли вперше людина хворіла легкою формою, то, як правило, наступне захворювання вже середнього ступеня важкості, – пояснює лікар-епдеміолог. – Якщо був середній ступінь, то наступний випадок уже з тяжким перебігом. Якщо була важка форма, то наступний перебіг теж може бути важким. На жаль, є така тенденція, що наступні випадки захворювання перебігають важче. 

Як повідомляє Центр громадського здоров’я України, у людей, які перехворіли COVID-19 виробляються антитіла, специфічні для цього вірусу. Однак рівні цих антитіл можуть бути різними: у пацієнтів із тяжкою формою захворювання — вищі, а в тих, у кого був легкий чи безсимптомний перебіг захворювання, — нижчі. Точних даних, які рівні антитіл необхідні для захисту і як довго ці антитіла зберігаються в організмі, ще немає. Ймовірно, у групі ризику повторного зараження новим коронавірусом перебувають люди, які перенесли захворювання в легкій формі, припускають у Центрі.

Міністр охорони Максим Степаном пояснює, що рівень антитіл в організмі знижується  поступово. Як тільки він стає нижчим, людина може захворіти повторно. З цієї причини важливо дотримуватися правил і рекомендацій МОЗ незалежно від того, хворіла людина на COVID-19 чи ні.

– З ковідом людство зіштовхнулося лише рік тому і тут не може бути остаточних даних, – ділиться міркуваннями Володимир Паничев. – Але якщо орієнтуватися на ситуацію з іншими інфекційними захворюваннями, то думаю, що імунна пам’ять пожиттєва, так як при багатьох інфекційних захворюваннях. Інша справа, що типи антитіл, якщо немає повторних зустрічей з патогеном, падають, вони є не такими високими. Але ці повторні зустрічі викликають так званий бустер-ефект, і завдяки імунній пам’яті типи антитіл дуже швидко піднімаються до відповідних рівнів. Це так зазвичай відбувається при більшості інфекційних захворювань. Що буде з ковідом, побачимо. 

Розслаблятися не варто

Перевірити, чи сформувалися антитіла, можна за допомогою тесту імуноферментного аналізу – ІФА-тесту. Цей метод визначає імуноглобуліни двох типів: M I G. Якщо виявляють M – це свідчить про гострий процес захворювання,  G –  що людина перехворіла або інфікувалася вірусом і у неї виробилися антитіла до цього захворювання. 

– Імуноголобулін М з’являється на 7 день від початку захворювання, G – на 14 день, – зауважує Володимир Паничев. – Тож раніше двох тижнів з моменту захворювання робити тест на антитіла недоцільно.

До того ж, у кого був  лабораторно підтверджений СOVID-19, взагалі немає змісту робити ІФА-тест на антитіла, вважає вважає епідеміолог. Хіба що швидше для цікавості. Адже тоді взагалі не виникає питань, що ця хвороба була. 

– Інша справа, якщо людина підозрює, що могла перехворіти і їй важливо мати відповідь на питання: хворіла чи ні. Чи якщо були в контакті з хворим і не захворіла, – каже лікар. 

Навіть якщо ви вже хворіли коронавірусною інфекцією і маєте антитіла, розслаблятися не варто, наголошує епідеміолог.  

– Не забувайте: маска, дистанція, уникання місць масового скупчення людей, уникання контактів з людьми, у яких є ознаки простудних захворювань, по можливості менше користуватися громадським транспортом, – нагадує головні правила Паничев. 

«Слабкість росла у геометричній прогресії»

Cвоєю історією про повторне захворювання з виданням Терміново поділився читач Андрій. Перший раз він захворів у вересні минулого року, другий – через два місяці. 

– Думаю, вперше підхопив ковід за кордоном, де саме був у справах. Ніяких особливих симптомів у мене не було, ні смаку, ні нюху не втрачав, – пригадує 31-річний чоловік. – Просто одного вечора температура підскочила до 38, вранці вже все було добре. Але ввечері ситуація повторилася. Зателефонував до сімейного лікаря, повідомив про ситуацію. Оскільки чекати на результати ПЛР-тесту потрібно було ледь не півтора тижні, поїхав здавати у приватну клініку. Там усе підтвердили. Лікування я власне лікуванням би й не назвав. Пив вітамін Д3, багато рідини, от і все.

За словами Андрія, температура стрибала у нього два тижні. Сатурація (рівень кисню в крові) впала до 94%. Чоловік зробив комп’ютерну томографію, яка показала, що пішло ускладнення на легені. Через що була постійна втома і знесилення.

 -Зрештою, через кілька тижнів аналіз на антитіла показав, що їх у мене немає, – зазначає чоловік. 

І ось через два місяці у Андрія знову після ПЛР-тесту підтвердили ковід. 

–  Цього разу температури навіть не було, лише страшенна слабкість росла в геометричній прогресії, – описує пережите чоловік. – Міг лише лежати, по ночах не вдавалося заснути. Нюх та смак не зникали. Лікування як такого не було, вітамін Д3 я продовжував пити і після першого одужання. Аж через 3 тижні результат тестів підтвердив, що в мене нарешті з’явилися антитіла. Але сатурація вище 94% так і не піднялася досі, хоч це вже місяць минув після одужання. Намагаюся багато ходити, хоч це і важко дається. Дихається досі важко, водночас загалом сили в собі відчуваю. Але легені підводять.

Нагадаємо, нещодавно повторно захворів на COVID-19 голова Тернопільської облдержадміністрації Володимир Труш. Вперше він хворів 5 місяців тому – у серпні минулого року. Вдруге позитивний тест отримав 10 січня. Як повідомив у соцмережі, попереднього разу хворобу переніс важко. Цього разу, зазначає чиновник, майже аналогічно.

– Зараз знаходжуся на амбулаторному лікуванні. Наразі хвороба протікає так само як минулого разу, але без пневмонії, – повідомив Терміново Володимир Труш. – Почуваюсь нормально, але є головний біль, кашель. Дихання ускладнене. Сімейний лікар рекомендував госпіталізацію,  але наразі я отримую лікування вдома. Закликаю всіх берегтися, адже повторне інфікування – не міф. 

 

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025