“Коли приїжджає автобус з Болгарії, черга – на 150 людей”: у Тернополі масово тестуються на COVID-19

Уникнути двох тижнів самоізоляції після перетину кордону можна, якщо здати ПЛР-тест на COVID-19. Саме такий варіант найчастіше обирають тернополяни та гості міста, які приїхали з країн “червоної зони”. Якщо результат виявиться негативним, сидіти на ізоляції не потрібно. Відтак люди масово здають тест, адже нікому не хочеться провести 14 днів на карантині. Але є одне але: під обласним лабораторним центром щодня вишиковуються черги. 

Водночас людей не зупиняє навіть те, що за тест потрібно заплатити чималу суму – 912 грн.  Адже декому після відпустки вже терміново потрібно виходити на роботу, а декого – період гостювання в Тернополі триває всього два тижні. Тому вибору особливо немає.

Останнім часом, розповідають в лабораторії, тут переважно тестуються тернополяни і жителі області, які повернулися з закордонного відпочинку, іноземні студенти, які приїджають на навчання до Тернополя, а також  заробітчани. 

13 серпня до 11.00 в обласному лабораторному центрі відібрали взірці для ПЛР-тесту у 50 людей. Близько 13 год журналістка Терміново зустріла ще у черзі понад десяток. 

13 серпня до 11.00 в обласному лабораторному центрі відібрали взірці для ПЛР-тесту у 50 людей (фото: Євгенія Цебрій)

– Черги залежать від того, коли повертаються автобуси з-за кордону. Бувають дні, коли доводиться тестувати і 150 людей, – розповідає в.о директора ДУ “Тернопільський обласний лабораторний центр” Оксана Чайчук. – Серед охочих здати тест – люди, які приїхали з різних країн: Польщі, Італії, Німеччини. Проте найбільше – з Болгарії. Коли приїжджають звідти два автобуси, в нас тут просто темно робиться.

Перелік країн, які опинилися в “червоній зоні” постійно змінюється, зауважує Чайчук. На сьогодні в цій зоні є Болгарія, але вона приймає українців на відпочинок. Відповідно, коли вони повертаються, повинні здати ПЛР-тест.

– Також нещодавно “червоною” стала Польща, і вже орієнтовно тиждень усі, хто вернувся звідти, також повинні тестуватися. Дуже мало, але тестуються і  ті, хто приїхав з Італії, – додає директорка лабораторного центру. – Є країни, які не вимагають тесту. Це Єгипет, Туреччина, які знаходяться в “зеленій зоні”. Відповідно Україна в туристів, які звідти повертаються, також не вимагає тестування. 

Дані американської лабораторії не визнали

У черзі біля лабораторного центру – студентку з Польщі Ольгу Доброщик, яка навчається в Тернопільському медуніверситеті. Дівчина з валізами одразу з львівського аеропорту приїхала здати тест. 

Студентка з Польщі Ольга Доброщик приїхала здати ПЛР-тест одразу з аеропорту (фото: Євгенія Цебрій)

–  Я знаю, що це треба зробити упродовж 48 годин, тому зразу ж приїхала сюди, – каже студентка. 

Тернополяни Степан і Валерія 12 серпня повернулися з відпочинку в Болгарії. Щоб не сидіти 14 днів на самоізоляції, прийшли здати аналізи.

Тернополяни Степан і Валерія проходять тестування після відпочинку в Болгарії (фото: Євгенія Цебрій)

– Ми внесені в систему “Дій вдома” і коли буде результат тесту, він автоматичо потрапляє у в цю систему. Якщо результат негативний, то відповідно нас знімають із самоізоляції, – говорить Степан. 

На самопочуття пара не скаржиться і вважає систему із тестуванням не зовсім логічною.

– Нас повернулася велика група, де було багато дітей. Але виявляється, що дітей тестувати не потрібно, а лише дорослих. Де зміст? Або робити тест всім або нікому, – дивується Валерія. 

Ще одна компанія тернополян вернулася з двотижневої подорожі Німеччиною. Всі четверо прийшли в лабораторний центр. Кажуть, сидіти два тижні сидіти на ізоляції їм не підходить.

– На кордоні нам сказали: або йдемо на самоізоляцію, або треба здавати тест, – розповідає тернополянка Уляна. – Тому ось всі ми тут. 

Проте жінка хвилюється, чи не матиме проблем через непорозуміння, яке виникло на кордоні. Адже там у неї не взяли номера мобільного, щоб зареєструвати в електронній системі. Номер взяли лише в однієї жінки з компанії. 

Не дуже задоволений ситуацією з тестуванням і американець Людовік. Чоловік прилетів до Тернополя в гості до подруги.  

Американець Людовік змушений робити повторний ПЛР-тест в Тернополі, бо той, що зробив у США, в Україні не прийняли (фото: Євгенія Цебрій)

– У США перед тим, як сідати в літак, ми зробили тест на коронавірус, який показав негативний результат. Проте тут цього результату не приймають, сказали треба робити повторний тест, – скаржиться подруга іноземця Наталія. – До того ж у Людовіка американський номер телефону, у аеропорту його не хотіли пропускати через контроль. Сказали, що треба мати український номер. Врешті зареєстрували його на мій номер. Тепер, щоб не сидіти на карантині, мусимо ще раз проходити тест. 

Тест з приватних лабораторій не підходить

Зважаючи на черги, обласний лабораторний центр відбирає матеріали для ПЛР-тесту щодня включно з вихідними – з 8.00 до 16.00. Аби люди не втомлювалися в черзі, на подвір’ї встановили в затінку стільці. 

– Спершу ми обслуговували до 13 год, але тепер продовжили до 16 год, бо бачимо, що людей багато, – каже в. о директора центру Оксана Чайчук. 

Вона також зауважує, що ДУ “Тернопільський обласний лабораторний центр” постановою Кабміну внесений у перелік лабораторій, які мають право проводити дослідження для зняття самоізоляції після повернення з-за кордону. Відтак центр – єдиний в області уповноважений проводити такі дослідження. 

– Бувають випадки, коли люди, почувши, що можна здати ПЛР-тест і припинити самоізоляцію, звертаються у приватні лабораторії, – наводить приклад Чайчук. – Хочу наголосити, що колеги-приватники зобов’язані запитати людей, з якою метою вони здають тест. Тому що приватні лабораторії не мають можливості внести дані в електронну систему і зняти людину з самоізоляції. Відтак  люди даремно витрачають кошти і потім їм доводиться робити тест повторно у нас. 

Хто має платити, а хто – ні

Упродовж 48 годин після перетину кордону люди, які повертаються з країн “червоної зони”,  повинні або добратися до місця самоізоляції або пройти ПЛР-тест. Оксана Чайчук пояснює як виглядає цей механізм. 

Обласний лабораторний центр відбирає матеріали для ПЛР-тесту щодня включно з вихідними – з 8.00 до 16.00, каже Оксана Чайчук (фото: Євгенія Цебрій)

– Люди, які перетинають кордон, встановлюють на телефон додаток “Дій вдома”. До 48 годин вони мають право звернутися до нас і здати ПЛР-тест, – зазначає вона. – Якщо результат від’ємний, наші працівники через платформу електронної системи звітності вносять ці результати у Київ, і звідти людям приходить на мобільний повідомлення про те, що вони мають право завершити самоізоляцію. 

Якщо результат позитивний, тоді ця інформація вноситься в іншу систему, про це повідомляють сімейного лікаря, пацієнта беруть на облік і проводять лікування. Самоізоляція чи госпіталізація залежить від клінічних проявів. 

До слова, програму  “Дій вдома” контролює Нацполіція. І якщо людина покидає те місце, яке вона заявила для самоізоляції поліція, зразу бачить порушення угоди.  

– Згідно наказу МОЗ безкоштовно тестують тих хворих на коронавірус, які мають клінічні прояви хвороби, медпрацівників, які працюють з COVID-інфікованими, працівників Нацполіції, Держприкордонслужби, – зауважує в.о директора обласного лабораторно центру. – Для тих,  хто повернувся з подорожей чи заробітків, тест – платний, тому що вони не входять в перелік категорій, які можуть зробити це безкоштовно. 

Кошти, отримані за проведення ПЛР-тестів, за словами Оксани Чайчук, йдуть в бюджет лабораторного центру. 

– Їх витрачають виключно на розвиток матеріально технічної бази, – запевнила посадовиця. 

Результат може бути і до кінця дня

У лабораторному центрі стараються якнайшвидше повідомити результат ПЛР-тесту. На заборі матеріалу працює 6 чоловік. 

– Це кропітка праця, бо окрім забору матеріалу треба внести дані в електронну систему звітності, – описує процес роботи Оксана Чайчук. – Але ми стараємося видати результат до кінця дня після забору матеріалу. Проте попереджаємо, що це може бути до трьох днів. Адже буває великий наплив людей. Так як, приміром, з геріатричним пансіонатом в Петрикові, коли нам потрібно було швидко протестувати всіх підопічних. Звичайно, ми перевагу надаємо тим, хто має прояви недуги, хворим і тим, хто є в групах ризику. Туристи тоді можуть зачекати добу. Але якщо ми справляємо з напливом матеріалу, то видаємо результати  швидше.

Головне фото: Євгенія Цебрій

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025