У Тернополі – наймасштабніша театральна подія року. Стартував XVII Всеукраїнський фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют»

Уже всімнадцяте поспіль восени Тернопіль перетворюється на столицю театрального мистецтва. Фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют», заснований 1999 року колишнім очільником театру ім.Т.Шевченка Михайлом Форгелем за концепцією всесвітньо відомого режисера Леся Курбаса. Розпочавшись 15 вересня, фестиваль чекатиме тернополян та гостей міста до 22 вересня у стінах Тернопільського  академічного обласного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка.

Ірина Папуша

Про особливості цьогорічного фестивалю розмовляємо із завідувачкою літературно-драматургічної частини театру, секретаркою експертного журі фестивалю Іриною Папушею.

  • Історія фестивалю багата. Він став першою сходинкою для багатьох молодих режисерів, – розповідає Ірина Папуша. – Наші нещодавні дебютанти сьогодні вже очолюють театри, стали художніми керівниками, головними режисерами, їхні імена відомі не лише на мапі всеукраїнських фестивалів, а й знані за кордоном. Спершу фестиваль передбачав дебют лише режисерських робіт. Тепер ми розширили його горизонти: розглядаємо дебют молодих драматургів, хореографів, акторів, композиторів, сценографів, – усіх причетних до театрального дійства. 
  • Наскільки готовий театр до фестивалю?
  • Готові на 200%! Ми дуже старалися! Сподіваємося гостинно, радісно, цікаво провести фестиваль. Очікуємо, що наше місто зачарує дебютантів і всі учасники повернуться щасливими та з новим досвідом і здобутками. 
  • Яким бачите сьогоднішнього глядача фестивалю?
  • Програма фестивалю заздалегідь будувалася так, щоби кожен глядач міг знайти виставу, цікаву для себе. Чекаємо на молодь, яка вже відчула, що театр – це модно. Є, безумовно, і зрілий глядач, який традиційно відвідує кожну фестивальну виставу. В цілому, всі, хто до нас приїздить, зазначають, що наш тернопільський глядач дуже щедрий на оплески, уважний, можливо, у дечому і прискіпливий, але дуже приємно з ним зустрічатися.
  • Чи впливають, на Ваш погляд, політичні події, що розгортаються у нашій країні, на підході акторів і режисерів до постановки вистав?
  • Дуже впливають, і дуже часто не лише у фестивальних афішах, а й у щоденних репертуарах театрів заявляються теми, які торкаються війни, особистих переживань людей, які повертаються у мирний простір і не можуть себе у ньому знайти. Зокрема, фестивальна патріотична трагікомедія «Патріс» демонструватиме пошук людиною себе у війні і після війни. І, відповідно, молодь у революції театральній хоче щось змінити, щось зрушити з місця. Хоче зробити певний виклик, викликати вибух емоцій у глядача, змусити глядача замислитися, поставити знаки запитання. Закликає звернути увагу на передумови поведінки і негативних персонажів і пропонує замислитися, чому саме так. Театр має ставити запитання, чому? 
  • Чи доступна, на Вашу думку, вартість квитків?
  • Ціна квитків абсолютно прийнятна – 50-100 грн у партері.
  • Чого очікуєте від фестивалю?
  • Ми очікуємо нових відкриттів. Сподіваємося, що кожен учасник повернеться номінованим і презентованим. Хочеться також сподіватися, що молодий глядач цікавитиметься нами, прагнутиме зустрічі з нами. Дякуємо колективам, які у такий непростий час до нас приїхали. Дякуємо меценатам.

Оцінюватиме новаторські спроби й здобутки дебютантів журі, у складі якого головний режисер Тернопільського   академічного обласного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка, народний артист України Олег Мосійчук, директор фестивалю, художній керівник Тернопільського театру, заслужений артист України Борис Репка, режисер-постановник театру, заслужений діяч мистецтв України В’ячеслав Жила, завідувач кафедри театрального мистецтва факультету мистецтв ТНПУ ім. Володимира Гнатюка, професор, народний артист України В’ячеслав Хім’як, актриса Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької, народна артистка України Таїсія Литвиненко. Традиційно очолює журі народний артист України, лауреат національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Федір Стригун. Поряд із фахівцями-театрознавцями працює журналістське журі, яке може у чомусь не погоджуватися із професійними суддями. Очолює  його головний редактор журналу «Літературний Тернопіль», член НСПУ, заслужений діяч мистецтв України Богдан Мельничук.

Відкрив цьогорічний фестиваль «Театральні вечори. Дебют» Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня» містерією «Тіні забутих предків» за твором Михайла Коцюбинського, запрошуючи глядачів перенестися у минуле, на карпатські полонини, де життя неможливе без звуків трембіти, дримби, цимбалів, автентичних пісень і танців, де так тісно переплітається буденне й містичне, людське й потойбічне.

  • Федір Стригун
  • Шукайте в собі ці тіні забутих предків. Поки ми їх пам’ятаємо, , поки вони живуть в наших серцях, у пісні, в тексті, в музиці, в душі, в небі, в землі, доти ми – народ, доти ми – люди, і тільки дякуючи цим почуттям ми можемо себе зберегти навіки як нація, – підсумував першу конкурсну виставу Федір Стригун.

 

  • Дуже тепла зала, – ділиться враженнями режисерка і авторка інсценізації Тетяна Матасова. – Приємні, щирі, яскраві люди. Приємно було виступати. Чудова сцена, чудові працівники театру. Божественна атмосфера. Я відчувала себе маленькою дівчинкою, перед якою відкриваються дива, тому хвилювання були лише приємні. Не було паніки, не було страху. Хотілося розповісти цю історію  – сповнену глибинною фольклорною природою, історію вічного кохання і світлих почуттів, яких у наш час дуже мало і тому варто до них прагнути. А фольклор – це те, що передається нам з колисковою. Без цього нікуди, це – найглибша розмова з душею.

 

  • Такі фестивалі мають формувати сьогоднішню естетику українського новітнього театру, – ділиться міркуваннями член журі В’ячеслав Хім’як. – Вразити сьогоднішнього глядача дуже важко. Українську класику грати дуже важко, бо це передбачає поєднання молодості персонажа з одного боку та глибокої мудрості й життєвого досвіду з іншого. Бажаю учасникам фестивалю нагород, перемог, щедрих оплесків тернополян, задоволення від того, як їх сприймає глядач.

 

XVII Всеукраїнський фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют» триває і запрошує усіх стати учасниками незабутнього театрального дійства. З програмою фестивалю і анотаціями до кожної з вистав можна ознайомитися тут.

 

Підготувала Валентина Січкоріз

 

 

About the author

герой
trending_flat
“Його подвиг – це історія про мужність, самовідданість та безмежну любов до своєї країни”: Тернопільщина втратила молодого бійця

Чортківщина в скорботі, адже втратила свого молодого захисника Івана Попика. 17 жовтня 2024 року під час виконання бойового завдання біля села Єлизаветівка Покровського району Донецької області загинув Іван - житель села Капустинці Чортківського району Тернопільської області. Військовий був стрільцем-снайпером у 2-му аеромобільному відділенні 3-го аеромобільного взводу 4-ї аеромобільної роти військової частини А0224. Він віддав своє життя, захищаючи незалежність та територіальну цілісність України. Про це повідомили у групі "Наш край - Чортківщина". "Україна знову втратила одного зі своїх найкращих синів. На фронті загинув Іван Попик – випускник Чортківського навчально-наукового інституту підприємництва і бізнесу Західноукраїнського національного університету. Ця трагічна новина болем відгукнулася в серцях усіх, хто знав Івана, і стала черговим нагадуванням про жахливу ціну, яку платить наша країна за свою свободу. Його подвиг – це історія про мужність, самовідданість та безмежну любов до своєї країни. Іван Попик віддав найцінніше – своє […]

негода
trending_flat
Вода на порозі, а замість городу – озеро: наслідки негоди на Тернопільщині

На Тернопільщині протягом доби негода наробила біди людям. Зокрема затопила житлові будинки, її наслідки ліквідовували рятувальники.  На Лановеччині у селі Влащинці після сильного дощу підтопило два приватні будинки. Надзвичайники відкачали воду за допомогою мотопомпи. Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. Читайте також: Підтопило дорогу, городи та домоволодіння. Негода наробила сильної біди на Тернопільщині (фото, відео) Також 3 червня гроза з громом у селі Синява перетворили людські городи на озера, а у Чернихівцях частково обвалився міст.

ДБР
trending_flat
У Тернополі працівник ТЦК завдав 320 тисяч збитків державі

На Тернопільщині вручили підозру працівнику ТЦК. Чоловік завдав збитків у розмірі 320 тисяч гривень.   Працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру військовослужбовцю Тернопільського обласного ТЦК та СП за службову недбалість, що призвела до значних збитків під час воєнного стану. Про це повідомили в Теруправлінні ДБР у Львові. Слідство встановило, що у травні-липні 2022 року підозрюваний, будучи начальником продовольчого забезпечення, оформлював накладні на видачу харчів військовим, які фактично не проходили службу. В результаті таких дій було безпідставно видано продовольство на понад 3 тисячі осіб, що завдало державі збитків на суму майже 320 тисяч гривень. Через недбалість посадовця, частина продуктів, замість того, щоб потрапити до захисників, які їх потребували, опинилася на смітнику. Наразі слідчі ДБР вживають заходів для відшкодування завданих збитків. Читайте також: СБУ та ДБР проводили масштабну операцію: кого затримали у Тернополі "Дії військовослужбовця кваліфіковано за ч. 4 ст. 425 Кримінального […]

герой
trending_flat
На Покровському напрямку загинув захисник з Тернопільщини Іван Березнюк

На Чортківщині прощатимуться із захисником Іваном Березюком, який боронив українську землю від загарбників.  Загинув воїн 3 червня 2025 року під час виконання бойового завдання із стримування військової агресії російської федерації в районі н.п.Новоекономічне Покровського району Донецької області. Про це повідомили у фейсбук-групі "Наш край - Чортківщина". "Звістка про смерть українських захисників завжди є важкою і болісною… Ще один український військовий, ще один наш земляк, що воював за мир та свободу нашої країни, пішов від нас. Зі скорботою повідомляємо що боронячи державний суверенітет і територіальну цілісність загинув наш земляк, Березюк Іван Ярославович 10.08.1969 року народження, житель села Красне Гримайлівської громади. Світлий спомин про нього назавжди залишиться в наших серцях. Щирі співчуття рідним та близьким нашого славного Героя", - йдеться у дописі. Читайте також: Небесне військо поповнилось ще трьома Героями: загинули Анатолій Панасюк, Василь Ющишин і Захар Венчур

побиття
trending_flat
Били руками та ногами, тягали за волосся: у Тернополі жорстоко познущались з дівчини-підлітка (відео)

У Тернополі підлітки жорстоко побили дівчину. Відео конфлікту поширюють у соціальних мережах.  3 червня в одному із телеграм-каналів з'явилось відео, на якому група підлітків штовхає, тягає за волосся та всіляко ображає дівчину. Працівники Тернопільського районного управління поліції, за допомогою аналітиків кримінального аналізу та інспекторів ювенальної превенції, оперативно встановили особу постраждалої та двох кривдників, які завдали їй тілесних ушкоджень. "За фактом побиття вже розпочато кримінальне провадження за частиною 2 статті 296 Кримінального кодексу України, яка стосується хуліганства, вчиненого групою осіб. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до чотирьох років", - повідомляють правоохоронці. У соцмережах повідомляють, що це не перший інцидент з кривдницею. Раніше вона неодноразово била дівчат. Читайте також: За побиття матері тернополянину загрожують громадські роботи, обмеження або позбавлення волі

Світлана Юліанівна ПРИДАТКЕВИЧ
trending_flat
Трагічна втрата для однієї з тернопільських лікарень: померла Світлана Придаткевич

Обірвалось життя працівниці Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Світлани Придаткевич. На 60 році життя та після важкої хвороби померла сестра медичного ортопедо-травматологічного дитячого відділення з травматологічним пунктом Світлана Юліанівна Придаткевич. Про це повідомили у КНП "Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня". "Адміністрація та весь колектив лікарні висловлює щирі співчуття рідним та близьким з приводу непоправної втрати близької людини. У цей скорботний час ми поділяємо Ваше горе, підтримуємо та сумуємо разом із Вами. Віримо, що Господь прийме її світлу та щиру душу в Царство Небесне. Світла пам’ять про Світлану Юліанівну назавжди залишиться в серцях колег. Світла пам’ять", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Помер шанований священник з Кременеччини Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Світлани. Хай спочиває з миром. Вічна пам'ять.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025