Масова втрата зору у Чорткові: пацієнти помирають, медики і поліція мовчать

укол в око

Після того, як внаслідок рутинної медичної процедури 22 пацієнти лікарні у Чорткові на Тернопільщині втратили зір, минуло майже 10 місяців. За цей час двоє пацієнтів померли, ще сімом видалили очі. Усі спроби повернути зір решті постраждалих успіху не мали. При цьому медики, які вкололи пацієнтам препарат невідомого походження, продовжують працювати – жодних звинувачень їм досі офіційно не висунули.

NGL.media з’ясували, як розвивається розслідування найбільш масштабного випадку медичної недбалості в Україні. Інформація про це розміщена на сайті видання.

Що трапилось?

16 лютого 2023 року офтальмологи Чортківської центральної міської лікарні провели планові ін’єкції в очі 22 пацієнтам. Вже через кілька годин всі пацієнти відчули гострий біль та печіння в очах і почали різко втрачати зір. Всіх їх відправили в Тернопільську обласну клінічну лікарню. Там їм діагностували гострий ендофтальміт і .

Тоді у Тернополі провели термінові операції всім пацієнтам. На жаль, жодна з них не була успішною і стан пацієнтів не покращився.

Завдяки розслідуванню NGL.media у березні стало відомо, що чортківські медики використали для ін’єкцій підроблений препарат «Алтузан» невідомого походження. Коли поліція почала розслідування цієї справи, то вилучила препарат на експертизу, щоб дізнатись, чи він був інфікованим.

Що відбувається з пацієнтами зараз?

З моменту інфікування уже майже 10 місяців. Ми розпитали постраждалих про їхній теперішній стан та поцікавились тим, що вони пережили за цей період.

Загалом ситуація виглядає дуже невтішно. Двоє пацієнтів померли через проблеми зі здоров’ям, які виникли після ін’єкції сумнівним препаратом – 65-річний чоловік і 67-річна жінка. Ще сімом пацієнтам, зі слів їхніх родичів, довелось видалити очі, адже інфекція продовжувала поширюватись, а це спричиняло нестерпний біль та ризик подальшого зараження.

«Ми лікувались в Інституті Філатова в Одесі та в Тернополі, навіть замінили кришталик на лівому оці. Але потім знову стало гірше, в чоловіка почались страшні болі в голові і у всьому тілі. Тому в серпні йому довелось видалити ліве око. Потім почались проблеми з правим оком (глаукома) і зі станом здоров’я загалом, адже під час лікування довелось приймати гормони. Зараз він бачить на праве око на 0,04%, але з лінзою, яку йому підібрали лікарі, може бачити до 8%. Щоб ви розуміли: коли я йому даю їсти, то він тарілку бачить, а де ложка – вже ні», – розповіла NGL.media Галина, дружина 47-річного Ореста Зрайчика, одного із постраждалих внаслідок дій медиків у Чорткові.

Здоров’я Ореста Зрайчика суттєво погіршилось: у нього є проблеми з внутрішніми органами, судинами та досі триває боротьба за єдине вціліле око. Уже станом на зараз сім’я, зі слів Галини Зрайчик, витратила на лікування близько 500 тис. грн, з яких 50 тис. грн компенсувала Ірина Данчук – одна із трьох медиків, які безпосередньо проводили ін’єкції.

У деяких пацієнтів ситуація трохи краща, хоч теж невтішна.

«Мені поставили новий кришталик, але потім я знову почав погано бачити, довелось ще довго лікувати око. Зараз у мене справи більш-менш добре. Нещодавно був у лікарки, і я бачу таблицю і   з відстані двох метрів, але лише перший рядок. Бачу все в тумані, і хоч в мене нічого не болить, але особливо стан не кращає», – поділився з NGL.media 60-річний Ярослав Моздір, якому вкололи «Алтузан» в одне око.

Якщо Ярославу Моздіру вдалося хоча б частково відновити зір на ушкодженому оці, то до інших пацієнтів зір не повернувся.

«Мій чоловік не бачить і бачити не буде, – розповідає Галина, дружина 57-річного Миколи Кучера, якому також вкололи «Алтузан» в одне око. – Його кілька разів оперували у Тернополі та Одесі, але інфекція постійно поверталась. Зараз лікарка нам каже, що стан ока спокійний, але бачити воно вже не буде».

«Уже десятий місяць мій чоловік мучиться. І ніхто нічого не каже, не дає прогнозів. У жовтні йому зробили третю операцію, перед нею у нього стався інфаркт. Зараз лікар каже, що бачити на око він вже не буде», – розповіла NGL.media Леся Вербіцька, дружина ще одного постраждалого пацієнта Йосипа Вербіцького.

Усі пацієнти лікуються власним коштом, нам відомо лише про один вище згаданий випадок суттєвої фінансової допомоги з боку медиків. Мінімально допомогла пацієнтам і Чортківська міськрада: там повідомили NGL.media, що виплатили восьми постраждалим мешканцям громади 55 тис. грн (менше 6900 грн кожному).

Яка ситуація зі слідством?

Усі пацієнти та їхні родичі, з якими ми спілкувалися, нічого не знають про перебіг слідства у кримінальній справі, яку поліція відкрила ще у лютому, через чотири дні після інфікування. Сподіваючись все ж добитися справедливості, кілька постраждалих пацієнтів звернулись до адвокатів і їх офіційно визнали потерпілими у цій справі.

«27 листопада зателефонувала наша слідча і сказала, що в Харкові вже закінчується експертиза і вона просить, щоб я дала додаткову медичну документацію. А до цього дня ми нічого взагалі про слідство не знали, кожного разу, коли телефонували у поліцію, нам лише казали: триває експертиза, і це вся інформація», – каже Галина Зрайчик, дружина постраждалого пацієнта.

Такі ж відповіді без відповіді від тернопільської поліції отримували і NGL.media, які регулярно упродовж цих місяців надсилали слідчим запити. Нам лише постійно повідомляли, що слідство триває і не можна розголошувати інформацію у справі.

Лише в кінці листопада нам вдалось отримати коментар від заступника начальника відділу слідчого управління тернопільської поліції Андрія Івасишина. Він підтвердив, що в управлінні очікують результати експертизи від Харківського судово-експертного інституту. Усі необхідні для експертизи матеріали надіслали до Харкова ще 25 травня, тобто через три місяці після початку розслідування.

«Пацієнти проходили лікування в різних медичних закладах. Після того, як їхній стан більш-менш стабілізувався, були вилучені медичні документи і скеровані для проведення судово-медичної експертизи. Експерти досліджують вплив препарату, яким було зроблено ін’єкцію, на здоров’я цих пацієнтів», – пояснив Андрій Івасишин.

Проте слідчий не може навіть приблизно сказати, скільки ще триватиме експертиза. За його словами, експертам доводиться вивчати «дуже значний об’єм документів», а пізніше вони звернулись з клопотанням ще й про додаткові документи.

«У цій справі ми проводимо повний комплекс слідчих дій для того, щоб даний злочин був розкритий і винні були притягнуті до відповідальності», – запевнив лише Андрій Івасишин.

Термін притягнення до відповідальності у цій справі – три роки. Майже рік вже пройшов.

Крім того, департамент охорони здоров’я Тернопільської ОВА провів власну перевірку цього випадку. Проте, згідно з відповіддю на запит NGL.media, «результати клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги» передали на адресу слідчого управління тернопільської поліції. Таким чином ця інформація стала частиною кримінального провадження і не може бути розголошена без дозволу слідчих.

За словами постраждалих пацієнтів та їхніх родичів, усі троє лікарів, які робили ін’єкції сумнівним препаратом, що завершилося масовою сліпотою, продовжують працювати у Чортківській центральній міській лікарні.

На запит до департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА про подальшу долю цих медиків NGL.media отримали відповідь,  що «департамент не є розпорядником даної інформації». Адміністрація лікарні також посилається на таємницю слідства.

«Передчасне і неконтрольоване розголошення даних досудового розслідування може не тільки вплинути на хід досудового розслідування, завдати шкоди повноті й об’єктивності встановлення обставин кримінального правопорушення, а й інтересам потерпілих, підозрюваних й інших учасників кримінального провадження», – вважають у Чортківській центральній міській лікарні.

Дружина одного з пацієнтів, що втратив око, Ольга Якимець повідомила NGL.media, що отримувала дзвінок від адвоката офтальмолога Ярослава Ушія, який теж безпосередньо колов сумнівний препарат в око її чоловікові. За словами Ольги, адвокат пропонував певну матеріальну компенсацію від імені лікаря. «Але ми сказали, що хочемо особистої зустрічі з лікарем, де можемо це обговорити. На цьому все і закінчилось, більше ми не спілкувались», – повідомила жінка.

Оскільки слідчі не вручили жодної підозри у цій справі, постраждалі пацієнти досі не можуть подавати цивільні позови на отримання компенсацій за отриману матеріальну і моральну шкоду. Отож доводиться чекати, поки просунеться слідство, оформлювати інвалідність та вирішувати свої проблеми зі здоров’ям власними силами та грішми.

Фото ілюстративне

About the author

шашлики
trending_flat
Відпочинок на природі: як посмажити шашлики і не порушити закон

Літо —  час відпочинку та пікніків на природі. Але перш ніж розпалити багаття, переконайтеся, що це не заборонено. Де це робити можна, а де ні і яка відповідальність чекає на порушників — розповідають юристи системи надання безоплатної правничої допомоги (БПД). Де заборонено розводити багаття у лісі під час пожежонебезпечного періоду — поза спеціальними місцями у заповідниках ближче ніж за 30 м до будівель і споруд у дворах, парках, скверах — без спеціально обладнаних місць в інших заборонених законом зонах. Відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки Адміністративна: - за порушення в лісі — штраф від 1530 до 4590 грн - у населеному пункті— від 340 до 1360 грн. Кримінальна: якщо сталося займання з майновою шкодою у великому розмірі чи шкодою здоров’ю — штраф від 17 000 до 68 340 грн, або  виправні  роботи на строк до двох років або до 3 […]

монети
trending_flat
Замку на Тернопільщині передали скіфські наконечники та монети XVII ст

Київська митниця віддала до музеїв нову партію історичних артефактів. Серед них - скіфські наконечники стріл, які датуються V-IV століттями до нашої ери, та старовинні монети XVII століття. Скіфські наконечники передали до Бережанського краєзнавчого музею, повідомляє Київська митниця. Монети - драйпелькери та півтораки XVII століття - поповнили колекцію Державного історико-архітектурного заповідника "Межибіж". Відвідувачі зможуть побачити ці унікальні речі у замковому ансамблі XIV-XVI століття на Хмельниччині та у замку Синявських на Тернопільщині. Всі артефакти повернули у власність держави за рішенням суду. Розподіл культурних цінностей до музеїв відбувається за рішенням Експертно-фондової ради при Міністерстві культури України. Після офіційної передачі музейники відвідали внутрішню лабораторію Київської митниці. Митниця планує створити електронну бібліотеку оцифрованих культурних цінностей, які врятували від вивезення з України. Серед уже збережених артефактів - старовинні ікони, стародруки, фосилії, монети, трипільський посуд, давня зброя, амоніти та прикраси.

отруєння грибами
trending_flat
Віддали мамі дітей з Копичинців, які отруїлись грибами

Суд постановив повернути багатодітній матері з Копичинців шістьох дітей, які понад пів року перебували у закладах соціального захисту. Рішення стосується п'яти дітей, що вижили після отруєння дикорослими грибами, та немовляти, яке грибів не вживало. Як повідомляє видання "20 хвилин", судові дебати щодо долі дітей тривали понад пів року. Весь цей час шість дітей віком від одного до 17 років проживали у спеціалізованих закладах. Трагедія у жовтні 2024 року Багатодітна родина отруїлася дикорослими грибами у жовтні 2024 року. За інформацією Копичинецької міськради, жінка має вісьмох дітей віком від 1 до 17 років. Семеро дітей із родини, співмешканець жінки та малолітня родичка співмешканця вживали гриби 27 жовтня. Увечері того дня їхнє самопочуття погіршилося, проте до медиків вони звернулися лише 30 жовтня. Мати та немовля грибів не вживали. Четверо загиблих За життя родини боролися медики Тернопільської обласної лікарні, Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" […]

Іванна Кліценко
trending_flat
У ДТП трагічно загинула лікарка з Тернополя

У жахливій дорожньо-транспортній пригоді 10 липня трагічно загинула лікарка-інтерн Іванна Кліценко з Тернополя. Дівчина щойно повернулася з подорожі до Парижа, про яку так довго мріяла. Про смерть молодої лікарки повідомила клініка професора Стефана Хміля у Тернополі, де працювала Іванна. Колектив медичного центру глибоко шокований цією втратою. Іванна Кліценко проходила стажування в клініці та мріяла стати акушер-гінекологом. Колеги описують її як працьовиту, відповідальну та натхненну людину, яка вкладала душу в роботу. "Усміхнена, мила, спокійна, працьовита, вродлива, лагідна і завжди привітна. Її щиро любили і поважали всі — студенти, пацієнти, колеги", - йдеться в повідомленні клініки. Молода лікарка недавно здійснила свою мрію - побувала в Парижі. Фото та відео з подорожі надихали її колег та друзів. Дівчина була щасливою та закоханою. "Вона була світлом у нашому колективі. Її доброта, щирість, товариськість і завжди тепла усмішка — залишаться в пам'яті кожного з нас", […]

trending_flat
У начальника Тернопільської ОВА з’явився новий радник з питань безпеки

У начальника ОВА Тернопільської області з'явився новий радник з питань безпеки та підготовки населення до національного спротиву. Цю посаду на громадських засадах очолив Вадим Ластовицький - полковник та начальник професійного коледжу з військовою підготовкою. Вадим Ластовицький керує Тернопільським професійним коледжем з посиленою військовою та фізичною підготовкою, який розташований у Збаражі. Про призначення розповів В'ячеслав Негода. Основні завдання нового радника стосуються організації роботи обласного центру підготовки населення до національного спротиву. Він займатиметься розробкою та впровадженням заходів з оборонної підготовки жителів області. Під час зустрічі обговорили питання співпраці з комунальною установою Тернопільської обласної ради "Тернопільський обласний центр підготовки населення до національного спротиву". Важливим напрямком роботи стане виконання програми заходів з територіальної оборони. План дій включає проведення навчань, тренувань та вишколів для цивільного населення. Такі заходи мають підвищити готовність жителів області до можливих загроз та навчити основам самозахисту. Призначення нового радника має посилити […]

trending_flat
Помер колишній начальник Кременецького районного відділу Пенсійного фонду України Костянтин Макаренко

Відійшов до вічності колишній начальник  Кременецького районного відділу Пенсійного фонду України в Тернопільській області Костянтин Макаренко. Про це повідомили на сторінці установи у фейсбуці. "Колектив працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з великим жалем і смутком висловлює щирі співчуття рідним та близьким з приводу смерті – МАКАРЕНКА КОСТЯНТИНА ПЕТРОВИЧА, начальника Кременецького районного відділу Пенсійного фонду України в Тернопільській області (1994-1997) Вічна та світла пам’ять про Костянтина Макаренка назавжди залишиться в серцях його рідних, близьких, друзів та колег," - йдеться у повідомленні. Раніше "Терміново" також повідомляло, що помер працівник ТНПУ Михайло Петрович Непийвода.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025