ПрАТ “Тернопільгаз” сплатить мільйони постраждалим від вибуху газу у селі Угринів

Вибух газу у селі Угринів

Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу представника цивільного відповідача ПрАТ “Тернопільгаз” на вирок Підгаєцького районного суду від 14 липня 2023 року. Про це повідомляє Тернопільський 

           Як встановлено судом першої інстанції, 3 січня 2020 року бригада ПрАТ “Тернопільгаз” приєднували будівлю Угринівської сільської ради до газопроводу. Але під час підключення труби до нового газопроводу монтажник товариства, обвинувачений Євген Ч. не провів зовнішній огляд й опресування повітря (тобто не перевірив на герметичність), не виміряв тиск газу в трубі та не перевірив наявність розгалуження труби під землею. Таким чином, порушив вимоги ст. 14 Закону України “Про охорону праці”, розділ 7 “Вимог безпеки під час виконання газобезпечних робіт”, інші нормативно-правові акти та інструкції стосовно виконання робіт із підвищеною небезпекою.

       Надалі майстер служби будівельно-монтажних робіт ПрАТ “Тернопільгаз”, обвинувачена Галина К. не перевірила наявність у членів бригади приладу для контролю тиску (манометру) та не проконтролювала дотримання монтажником Євгеном Ч. вимог газонебезпечних робіт і підтвердила правильність виконаних ним робіт із підвищеною небезпекою згідно з технологічної послідовності основних операції. Внаслідок допущених порушень на трубу, що вела до приміщення Угринівського сільського клубу, не було встановлено інвентарні заглушки.

       Тому, коли того ж дня, приблизно о 17 год. 45 хв. в Угринівському сільському клубі перед репетицією виступу різдвяного вертепу ввімкнули опалення, стався вибух і виникла пожежа. Внаслідок чого важкі опіки отримали восьмеро підлітків віком від 12 до 16 років, які перебували у клубі.

       Вироком Підгаєцького районного суду від 14 липня 2023 року працівників ПрАТ “Тернопільгаз” Галину К. та Євгена Ч. визнано винуватими у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримувати, що спричинило інші тяжкі наслідки), та кожному призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади чи займатись діяльністю, що пов’язані з виконанням робіт із підвищеною небезпекою, строком на 3 роки. На підставі ст. 75 КК України обвинувачених звільнено від відбування основного покарання з випробуванням та встановлено 3 роки іспитового строку з покладенням обов’язків, визначених п.п.1, 2 ч. 1, п.2 ч. 3 ст. 76 КК України.

       Також судом задоволено цивільні позови потерпілих і з ПрАТ “Тернопільгаз” стягнуто завдану моральну шкоду: 350 тис. грн – на користь потерпілого Богдана Г. й по 2 млн 592 тис. грн – на користь батьків в інтересах сімох інших неповнолітніх. Крім того, товариство зобов’язано сплатити матеріальну шкоду потерпілим юнакам: Ігорю-Михайлу Г. – 46 тис. 463, 31 грн, Миколі Г. – 566, 83 грн, Сергію Д. – 18 тис. 877 грн та Юрію П. – 1 тис. 993 грн.

       До відома: санкція ч. 2 ст. 272 КК України передбачає покарання у виді обмеження волі на строк до 5 років або позбавленням волі на строк до 8 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-ох років.

Вибух газу у селі Угринів

       Не погодившись із судовим рішенням у частині стягнення матеріальної та моральної шкоди, цивільний відповідач ПрАТ “Тернопільгаз” подав апеляційну скаргу і просив відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення матеріальної шкоди на користь неповнолітніх Ігоря-Михайла Г., Миколи Г., Сергія Д. та Юрія П і зменшити розмір відшкодування моральної шкоди потерпілим: Богдану Г. – до 50 тис. грн, батькам на користь інших потерпіли юнаків – до 150 тис. грн. Обґрунтовуючи свої вимоги, апелянт зазначив, що суд не врахував кошти, добровільно надані родинам потерпілих упродовж судового розгляду, що не заперечувала потерпіла сторона. Вважав, що кошти (йшлось про матеріальну допомогу, надану, залежно від характеру травм, у розмірі від 141 тис. 374 грн до 708 тис. 893 грн) повинні бути зараховані в суму погашення моральної шкоди. Також вказав, що колектив товариства зібрав і передав батькам підлітків 113 тис. грн, а самі обвинувачені добровільно оплатили вартість їхнього лікування у медичних закладах на загальну суму понад 231 тис. 720 грн.

       У судовому засіданні Тернопільського апеляційного суду колегія суддів, детально проаналізувавши матеріали кримінального провадження в межах поданої апеляційної скарги, прийшла до висновку, що суд першої інстанції виніс законне, мотивоване та обґрунтоване рішення і підстав для його скасування немає.

       При цьому колегія суддів роз’яснила, що цивільні позови потерпілих були подані з урахуванням коштів, добровільно наданих їм цивільним відповідачем, тобто за мінусом наданої ПрАТ “Тернопільгаз” допомоги на лікування та придбання медикаментів, відповідно до представлених батьками підлітків оригіналів чеків та інших платіжних документів. Ці кошти надавались в якості матеріальної допомоги під час лікування потерпілих від отриманих внаслідок злочину опіків, і вони не можуть бути зараховані в рахунок відшкодування спричиненої потерпілим моральної шкоди, оскільки поняття матеріальної та моральної шкоди є різними за своєю правовою природою. Зарахування добровільно перерахованої матеріальної допомога в якості відшкодування моральної шкоди суперечить вимогам чинного законодавства.

       Тим часом, при визначенні розміру моральної шкоди суд виходив із пережитих підлітками тривалих фізичних і душевних страждань, які неповнолітні потерпілі зазнали у зв’язку з ушкодженням здоров’я внаслідок протиправної поведінки щодо себе; через відчутті безповоротності трагедії, самотність, невиправдане горе, пережитий ними стресовий стан, який не дозволяв зосередитись на звичних заняттях, а також неможливість реалізації своїх звичок і бажань, дискомфорт у родинних відносинах, зі знайомими та друзями; довготривалий час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, втрату ними соціальних зв’язків, тривожні думки про майбутнє, переживання за власну “неповноцінність” і, як наслідок, тривалий час перебування у самотності поза колом звичного спілкування.

       Всі неповнолітні потерпілі були визнані інвалідами дитинства. Виявлені у них рубцеві зміни м’яких тканин обличчя у місцях загоєння термічних опіків лікарями визнано невиправними, для їх усунення необхідне оперативне втручання, що визнано тяжкими за ознакою невиправного знівечення обличчя.

       Разом з тим, відповідно до частин 1, 2 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

       Згідно зі ст. 1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків. При цьому суд першої інстанції дослідив представні потерпілими фіскальні чеки, квитанції та інші документи, в яких відображено найменування ліків та медичних препаратів, період їх придбання, що збігався з періодом лікування, та медичну документацію з призначенням вказаних лікарських препаратів. Окрім того, вірно врахував, що всі ліки використовувались для лікування травм, отриманих підлітками внаслідок вибуху газу у сільському клубі с. Угринів, та свідчили про належне підтвердження витрат на лікування потерпілого.

      Зважаючи на наведе, колегія суддів прийшла до висновку, що визначений місцевий судом розміром моральної шкоди відповідав вимогам розумності, виваженості та справедливості. Душевні та фізичні страждання, що зазнали неповнолітні, зважаючи на їх сутність, не можна відшкодувати в повному обсязі, оскільки немає (і не може бути) точних критеріїв майнового виразу душевного болю. Будь-яка компенсація моральної шкоди не могла бути адекватною дійсним стражданням потерпілих, тому будь-який її розмір міг мати суто умовний вираз.

      Стосовно зауважень апелянта, що обвинувачені Галина К. та Євген Ч. одразу визнали свою вину та частково відшкодували завдану потерпілим шкоду, то ці обставини враховано судом першої інстанції при звільненні їх від відбування призначеного покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України.

      З урахуванням наведеного колегія суддів Тернопільського апеляційного суду апеляційну скаргу представника цивільного відповідача ПрАТ “Тернопільгаз” залишила без задоволення, а вирок Підгаєцького районного суду від 14 липня 2023 року – без змін.

            Пресслужба Тернопільського апеляційного суду

About the author

trending_flat
Уламок російської ракети впав на будинок жительки Тернопільщини (відео)

На Тернопільщині під час атаки 29 червня частини ракети впали на подвір'я місцевої мешканки. Жінка розповіла, що кілька днів перебувала в шоці після інциденту. Про це повідомив телеканал Тернопіль 1. Уламки боєприпасу пошкодили стіни житлового будинку, сільськогосподарську техніку та огорожу на приватному обійсті. Наслідки падіння ракетних частин вже частково усунули. На місці події працювала спеціальна комісія для оцінки збитків та вжиття необхідних заходів. У місцевій громаді зазначили, що подібний випадок стався вперше за весь час війни. Представники влади пообіцяли надати постраждалій матеріальну допомогу для відновлення пошкодженого майна.

trending_flat
У Тернополі запустили великий проєкт зі збереження документів для майбутніх поколінь

У Тернополі запустили великий проєкт із збереження старих документів для майбутніх поколінь. Архівні матеріали відновлюють та переводять у цифровий формат. Про це повідомили у сюжеті телеканалу «Тернопіль1». Роботу виконують у Державному архіві Тернопільської області. Молода реставраторка Евеліна Дзюбановська щодня працює з 20 аркушами історичних паперів. Вона розпрямляє зім'яті сторінки, очищає їх від бруду та клею спеціальними інструментами. «Коли мені в руки потрапляють документи, перш за все я мушу їх розпрямити, тому що дуже часто буває, що вони десь пом'яті, загнуті. Бувають і залишки клею, або бруду – я маю їх почистити», – розповідає фахівчиня. Зараз Евеліна відновлює документи про людей з інвалідністю часів між двома світовими війнами. Після реставрації папери передають спеціалістам для створення цифрових копій. Операторка Олександра спочатку вносить дані з обкладинки у комп'ютерну програму, а потім фотографує кожну сторінку. На оцифрування однієї справи потрібно максимум п'ять хвилин. В […]

Тернопільська область
trending_flat
Цигани, Товстобаби, Цицори і не тільки: кумедні назви поселень Тернопільщини

На мапі Тернопільської області можна знайти десятки населених пунктів з незвичайними назвами. Деякі з них змушують усміхнутися, інші - замислитися над їхнім походженням. Історик та краєзнавець Віктор Уніят раніше склав рейтинг найкумедніших назв сіл області. За його словами, кумедні назви існують по всьому світу, тому не варто поспішати з висновками про їхнє значення. Села з географічними назвами У Тернопільській області є села та хутори, що носять імена далеких країн і континентів. Швейцарія, Французівка, Саджівка, Варшавка, Угорськ та Угринів нагадують про Європу. Сахалін, Курили та Кавказ - такі теж хутори є на Тернопільщині. Перейменовані села Багато сіл з незвичайними назвами отримали нові імена у радянський час. Село Повія носило таку назву до 1958 року (зараз - Набережне). Свинюхи перейменували на Очеретне у 1946 році. Назва походила від фільварка-свиноферми "Свиноберген" князів Збаразьких, де розводили свиней для продажу в Європу. Цапівці стали називатися […]

шкода довкіллю
trending_flat
Підписав необхідні документи: судитимуть керівника та лісника лісгоспу, які вирубали понад 6 тисяч дерев

На Тернопільщині судитимуть головного лісничого та директора держпідприємства, з дозволу яких було вирубано понад 6 тисяч дерев різних порід. Про це повідомляє Тернопільська обласна прокуратура. "Під процесуальним керівництвом Тернопільської обласної прокуратури повідомлено про підозри головному лісничому та директору одного з державних лісопідприємств на Тернопільщині у вчиненні службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки державним інтересам (ч. 2 ст. 367 КК України). За даними слідства, головний лісничий безпідставно вніс до лісорубних квитків дані про можливість проведення 41 рубки рідколісся, а директор видав лісорубні квитки на ці роботи", - йдеться у повідомленні. Унаслідок знищення 6267 різних дерев довкіллю завдано шкоди на 57 млн грн.

пожежа Бучач
trending_flat
У Бучачі 28 рятувальників гасили велику пожежу у пекарні (фото, відео)

У Бучачі спалахнула пекарня. Загоряння відбулось у середу, 2 липня.  Про це повідомляють у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "Горіла покрівля хлібопекарні ТОВ «Бучачагрохлібпром» — вогонь охопив 400 м²", - кажуть рятувальники. Вогонь міг перекинутись на іншу будівлю. До гасіння було залучено 28 рятувальників та 8 одиниць техніки (зокрема автодрабина, газодимозахисна машина та 5 автоцистерн, а також місцева пожежна команда с. Трибухівці. Вогонь вдалось локалізувати о 17:48, повністю ліквідували пожежу о 20:09. "Сигнал про займання надійшов до Служби порятунку "101" о 16:24. Прибувши на місце події, пожежники виявили, що полум'я вже охопило елементи покрівлі хлібопекарні на площі 400 квадратних метрів. Існувала реальна загроза поширення вогню на сусідні будівлі. Для ліквідації пожежі було залучено значні сили Головного управління ДСНС України у Тернопільській області: 28 чоловік особового складу та 8 одиниць основної та спеціальної пожежно-рятувальної техніки. Серед залучених засобів – 5 […]

trending_flat
На Тернопільщині спиртзавод забруднив річку

На Тернопільщині спиртзавод забруднив річку Тайна у Хоростківській громаді на Тернопільщині. Місцеві мешканці поскаржилися у Спеціалізовану екологічну прокуратуру. Вона розпочала розслідування у зв'язку з порушенням правил охорони стічних вод. Про це повідомляє Тернопільська обласна прокуратура. За даними слідства, до правоохоронців звернулися місцеві жителі зі скаргами на неприємний запах води у ставку біля місця впадіння річки Тайна та велику кількість загиблої риби у водоймі. Ймовірно, що забруднення річки здійснюється внаслідок скиду вод із території місцевого спиртзаводу. За результатами розгляду звернення того ж дня, 30 червня 2025 року, зареєстроване кримінальне провадження. Вживаються вичерпні заходи щодо всебічного дослідження вказаних обставин справи, притягнення винних осіб до відповідальності та відшкодування завданої шкоди довкіллю", - йдеться у повідомленні. Схожий випадок стався на Бережанщині - тут місцевий директор комунального підприємства допустив забруднення річки Золота Липа. Через його недбалість протягом 2024 року було забруднено річку, а збитки сягають […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025