20.09.2024
Новини

Люди втрачають мільйони: до шахрайств на Тернопільщині залучають навіть дітей

З початку року до поліції звернулося 2156 людей, які постраждали від дій шахраїв. Відсоток розкриття таких злочинів дуже малий. Про це, найпоширеніші та нові види шахрайств, які скоюються щодо жителів Тернопілля, говорили сьогодні на брифінгу за участі представників Головного управління НП, відділу кіберполіції області. Також на зустріч з представниками ЗМІ запросили спеціалістку з налаштування таргетованої реклами Ольгу Весну. “Терміново” переповідає основні тези.

У вересні 2023 року загальна сума збитків, які нанесли жителям Тернопільщини шахраї, склала 18 мільйонів гривень. У жовтні – вдвічі менше. Такого результату вдалося досягти завдяки розголосу, впевнені правоохоронці.

Більшість фактів шахрайств відбуваються з окупованої території, а також з території Росії та Білорусі. Тому і відсоток розкриття таких шахрайств низький. Технічна можливість знайти шахрая є, але притягнути його до відповідальності дуже важко.

Один з нових, вдосконалених видів шахрайств стосується отримання роботи. Коли людям приходять на месенджери повідомлення про можливість заробити в Інтернеті, лайкаючи і поширюючи повідомлення. Роботодавці просять гроші, а довірливі тернополяни втрачають тисячі.

Учора у відділок поліції прийшла тернополянка, яка чотири місяці поповнювала картки невідомих осіб, котрі видавали себе за працівників брокерської компанії. Жінка переказувала на криптовалютний гаманець величезні суми грошей, бо була переконаною, що отримає доходи з таких інвестицій. У результаті вона втратила понад 5,5 млн гривень.

Старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам у Тернопільській області Роман Свірський розповів про найпоширеніші види шахрайств. Це здебільшого пропозиції легкого заробітку – в Інстаграмі, бронювання готелів, роботи на компанію Amazon, Rozetka. Щоб не попадатись на такі шахрайства, потрібно пам’ятати, що працівники таких компаній не здійснюють рекрутинг через месенджери.

До злочинів задіюють навіть дітей

Дзвінок від псевдопрацівників банку вже став класичним злочином на Тернопільщині. Що важливо, часто до цього залучають дітей, обіцяючи їм легкий заробіток чи, наприклад, новий смартфон. Батьки не підозрюють про те, що їхні діти видурюють гроші, і дізнаються про такий факт лише коли працівники поліції приходять додому з обшуком.

Ще один популярний вид злочинів, – це пропозиція надати свою банківську картку чи акаунт в соцмережах в оренду. Потім на власників надходять скарги про шахрайство, і вони можуть мати проблеми.

Шахрайства, пов’язані з війною

Найпоширенішими видами злочинів, пов’язаними з російсько-українською війною, є виплати псевдодопомоги від держави, Червоного Хреста тощо. На території нашої області жертвами таких шахраїв стають найчастіше пенсіонери або переселенці.

Також часто шахраї наживаються на людському горі, коли родичі шукають своїх безвісти зниклих військових. У поліції закликають не писати про зниклих у соцмережах, тому що є дуже малий шанс, що хтось впізнає такого військового у полоні чи на полі бою. А цим активно користуються зловмисники, телефонуючи родичам зниклого і вимагають гроші. Якщо їхні вимоги не виконають, погрожують вбити.

Спеціалістка з налаштування таргетованої реклами Ольга Весна розповіла про те, що можна купляти і робити в Інтернеті, і що категорично заборонено. Кожен з нас зареєстрований у соцмережі. Коли реєструєшся, потрібно придумати пароль. Пані Ольга не рекомендує створювати пароль, який складається з дати народження чи дня вашого весілля.

Також не можна переходити за будь-якими посиланнями, які приходять від друзів чи знайомих. Це повідомлення у стилі: “Ти бачив, хто загинув в ДТП? Який жах!”, або “Це ти у фільмі”? Це робиться, щоб зламувати сторінки, позичати гроші тощо.

Одним з найновіших видів афер є прохання підписати петицію про присвоєння звання Героя військовослужбовцю. Такі сайти не завжди ведуть на справжній сайт і через них можна втратити свої кошти. У такому випадку фішинговий сайт від справжнього може відрізнятися навіть однією літерою. Налаштуйте  двофакторну аутентифікацію і не переходьте за посиланнями, надісланими у приватні повідомлення.

У поліції радять: якщо у конкретному випадку ви засумнівались, чи справжнє оголошення бачите, або у вас виникли підозри після телефонного дзвінка, зателефонуйте до поліції і перепитайте. Працівники відділу протидії кіберзлочинам одразу підкажуть вам, чи має це повідомлення або дзвінок ознаки шахрайства.

Перейти до панелі інструментів