Надзвичайно тепле літо 2023, дехто навіть називає його аномально теплим, дозволило українцям розслабитись і на якийсь час забути про темні та холоді зимні часи. Але повністю розслаблятись зовсім не на часі, адже попереду осінь і та сама зима. А ворог, судячи з усього, накопичив зброї, щоб тероризувати нашу енергосистему. Тому саме час перевірити, чи готові ви до можливих блекаутів та відключення інших комунікацій.
Світло та зв’язок
Здається, що наявність зв’язку для українців ледь не головніше за світло. Насправді мобільний зв’язок та інтернет — це не тільки та можливість дивитись фільми та грати в автомати онлайн. Це ще й можливість бути на зв’язку з рідними в різних регіонах та своєчасна інформація щодо ракетної небезпеки.
Минулої зими на мобільний інтернет неможливо було покластися. Найчастіше він зникав за кілька годин після світла. Адже станції, які передають мережу, також живляться електрикою. І коли її немає, вони перестають повноцінно працювати. До нинішнього сезону найбільші оператори зв’язку в Україні підійшли більш підготовленими, вони обладнали свої станції генераторами. Це має значно подовжити термін автономної роботи станцій мобільного зв’язку та інтернету.
Готуються до зими і мережеві оператори інтернету. Вони прокладають оптоволоконні мережі, які можуть працювати без електрики. Якщо вдома встановлений такий інтернет, він буде працювати навіть під час блекауту. Головне — заживити роутер. Але для цього вистачить звичайного павербанку чи зарядної станції.
Вибрати можна так:
- якщо ви користуєтесь лише телефоном або планшетом — достатньо павербанку або двох;
- якщо є потреба заряджати одразу кілька гаджетів або користуватись ноутбуком під час блекауту — краще купити зарядну станцію.
Щодо зарядних станцій та павербанків: влітку більшість торгових мереж пропонували ці товари зі значними знижками. Поки не настав перший блекаут істотного здорожчання не передбачається, тож навіть зараз ще можна придбати кілька павербанків або зарядну станцію по доступній ціні.
Опалення та вода
Торік найбільше страждали мешканці тих будинків, опалення яких було заживлене від електрики. Як тільки вона зникала, будинок одразу починав охолоджуватись. Наразі протистояти цьому можна лише за допомогою утеплення: стін, вікон, підлоги. Адже, коли оселя прогріта з середини й не випускає тепло назовні, вона довше залишається теплою. Власники приватного сектору можуть в якості додаткових джерел опалення розраховувати на каміни та буржуйки, хоча б портативні. А от у квартирах відкритий вогонь — вкрай небезпечний. Хіба що можна обладнати невеличкі портативні обігрівачі, в які можна ставити свічки.
А от із відключенням води боротись неможливо. Тож потрібно заздалегідь потурбуватись про її запас. Вдома потрібно мати запас технічної та питної води з розрахунку на кожну людину, а також на тварин, які проживають з вами. Запаси варто робити з розрахунку: 3 літри питної води на день на людину та 15 літрів технічної. Якщо зробити його не на один, а хоча б на 2-3 дні, є шанс спокійно перечекати будь-який блекаут, не відчуваючи незручностей.