Ціни на продукти в Україні за рік зросли на чверть. Чого очікувати далі

Стрімке зростання вартості продуктів харчування в Україні триває із лютого минулого року. Основною причиною, вочевидь, є війна, яка спричинила безліч інших негативних чинників: загальне падіння економіки, подорожчання паливно-мастильних матеріалів, проблеми з логістикою, тощо. В Державній службі статистики порахували: від березня 2022 року і до березня 2023 продукти у середньому додали в ціні 26,8%. Що подорожчало найбільше та подешевшання яких харчів можна очікувати найближчим часом – розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Найбільше подорожчали яйця, фрукти та овочі

Ціни на яйця в Україні, за даними Держстату, за рік зросли ледь не вдвічі – майже на 80%. Найстрімкіше подорожчання відбулось ще восени 2022. Через війну, за оцінками Союзу птахівників, промислове виробництво яєць торік зменшилося приблизно на 20%, адже частина виробництв опинилися на окупованих територіях.

Також у топі продуктів, що найбільше подорожчали – фрукти та овочі. Вартість обох позицій зросла в середньому на 40%. Риба здорожчала на 37%, м’ясо та макарони – на 20%, хліб – на 17%.  Олія подорожчала на 19,7%. Сир – на 18%.

Що та коли подешевшає

Звично недорогі морква та цибуля цієї весни шокували українців цінниками. Приміром, вартість кілограму звичайної ріпчастої цибулі нині перевищує 50 грн. Утім, вже скоро ціни на овочі можуть поповзти донизу. За словами Міністра аграрної політики Миколи Сольського, це має статись у другій половині травня. Коли і Україна, і країни Європи, що експортують харчі в Україну, збируть врожай та доставлять його на ринки та у супермаркети.

“Наприкінці сезону завжди менше овочів, ніж на початку, а свіжі ще не з’явилися. Логістика в Україні дорога. Цього року були і нестандартні ситуації, пов’язані з Туреччиною, – найбільшим постачальником томатів до Європи. Після землетрусів Туреччина мала певний період заборони експорту овочів, поки вони не розібралися, що робити далі. Все це разом впливає на ціни”, — пояснив Микола Сольський.

Овочі, за словами Міністра, додали в ціні і тому, що частина Херсонської та Миколаївської областей, через бойові дій, виростили недостатню кількість врожаю.

Також до кінця весни, на думку Першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, може незначно подешевшати і м’ясо. За його словами, оскільки м’ясо не дорожчало так стрімко, як, до прикладу, яйця, то і різкого падіння ціни очікувати не варто. Однак, на 5–7% до кінця травня ціни мають просісти.

Далі вартість м’ясних продуктів залежатиме від ситуації із зерновими, новим урожаєм та кормами. За словами заступника Міністра, якщо ситуація складеться позитивно, то й ціни на м’ясні продукти будуть стабільні.

Інфляція сповільнюється

За даними Нацбанку, інфляція в Україні вже третій місяць поспіль сповільнюється. При чому швидше, ніж це раніше прогнозували економісти. У березні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі і далі сповільнювалася – до 21,3% з 24,9% у лютому. Стрімке зниження інфляції пов’язане зі значною пропозицією продовольства та пального, кращою ситуацією в енергетиці та укріпленням курсу гривні. Це означає, що найближчим часом вартість продуктів харчування якщо й суттєво не знизиться, то, принаймні, сповільнить своє зростання.

About the author

Тернопільська область
trending_flat
Цигани, Товстобаби, Цицори і не тільки: кумедні назви поселень Тернопільщини

На мапі Тернопільської області можна знайти десятки населених пунктів з незвичайними назвами. Деякі з них змушують усміхнутися, інші - замислитися над їхнім походженням. Історик та краєзнавець Віктор Уніят раніше склав рейтинг найкумедніших назв сіл області. За його словами, кумедні назви існують по всьому світу, тому не варто поспішати з висновками про їхнє значення. Села з географічними назвами У Тернопільській області є села та хутори, що носять імена далеких країн і континентів. Швейцарія, Французівка, Саджівка, Варшавка, Угорськ та Угринів нагадують про Європу. Сахалін, Курили та Кавказ - такі теж хутори є на Тернопільщині. Перейменовані села Багато сіл з незвичайними назвами отримали нові імена у радянський час. Село Повія носило таку назву до 1958 року (зараз - Набережне). Свинюхи перейменували на Очеретне у 1946 році. Назва походила від фільварка-свиноферми "Свиноберген" князів Збаразьких, де розводили свиней для продажу в Європу. Цапівці стали називатися […]

шкода довкіллю
trending_flat
Підписав необхідні документи: судитимуть керівника та лісника лісгоспу, які вирубали понад 6 тисяч дерев

На Тернопільщині судитимуть головного лісничого та директора держпідприємства, з дозволу яких було вирубано понад 6 тисяч дерев різних порід. Про це повідомляє Тернопільська обласна прокуратура. "Під процесуальним керівництвом Тернопільської обласної прокуратури повідомлено про підозри головному лісничому та директору одного з державних лісопідприємств на Тернопільщині у вчиненні службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки державним інтересам (ч. 2 ст. 367 КК України). За даними слідства, головний лісничий безпідставно вніс до лісорубних квитків дані про можливість проведення 41 рубки рідколісся, а директор видав лісорубні квитки на ці роботи", - йдеться у повідомленні. Унаслідок знищення 6267 різних дерев довкіллю завдано шкоди на 57 млн грн.

пожежа Бучач
trending_flat
У Бучачі 28 рятувальників гасили велику пожежу у пекарні (фото, відео)

У Бучачі спалахнула пекарня. Загоряння відбулось у середу, 2 липня.  Про це повідомляють у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "Горіла покрівля хлібопекарні ТОВ «Бучачагрохлібпром» — вогонь охопив 400 м²", - кажуть рятувальники. Вогонь міг перекинутись на іншу будівлю. До гасіння було залучено 28 рятувальників та 8 одиниць техніки (зокрема автодрабина, газодимозахисна машина та 5 автоцистерн, а також місцева пожежна команда с. Трибухівці. Вогонь вдалось локалізувати о 17:48, повністю ліквідували пожежу о 20:09. "Сигнал про займання надійшов до Служби порятунку "101" о 16:24. Прибувши на місце події, пожежники виявили, що полум'я вже охопило елементи покрівлі хлібопекарні на площі 400 квадратних метрів. Існувала реальна загроза поширення вогню на сусідні будівлі. Для ліквідації пожежі було залучено значні сили Головного управління ДСНС України у Тернопільській області: 28 чоловік особового складу та 8 одиниць основної та спеціальної пожежно-рятувальної техніки. Серед залучених засобів – 5 […]

trending_flat
На Тернопільщині спиртзавод забруднив річку

На Тернопільщині спиртзавод забруднив річку Тайна у Хоростківській громаді на Тернопільщині. Місцеві мешканці поскаржилися у Спеціалізовану екологічну прокуратуру. Вона розпочала розслідування у зв'язку з порушенням правил охорони стічних вод. Про це повідомляє Тернопільська обласна прокуратура. За даними слідства, до правоохоронців звернулися місцеві жителі зі скаргами на неприємний запах води у ставку біля місця впадіння річки Тайна та велику кількість загиблої риби у водоймі. Ймовірно, що забруднення річки здійснюється внаслідок скиду вод із території місцевого спиртзаводу. За результатами розгляду звернення того ж дня, 30 червня 2025 року, зареєстроване кримінальне провадження. Вживаються вичерпні заходи щодо всебічного дослідження вказаних обставин справи, притягнення винних осіб до відповідальності та відшкодування завданої шкоди довкіллю", - йдеться у повідомленні. Схожий випадок стався на Бережанщині - тут місцевий директор комунального підприємства допустив забруднення річки Золота Липа. Через його недбалість протягом 2024 року було забруднено річку, а збитки сягають […]

trending_flat
Муасанітова каблучка: як зберегти блиск на довгі роки?

Уявіть каблучку, що ловить світло так, наче в ній живе маленьке сонце. І це не обов'язково ювелірний виріб з діамантом. Є ще один більш доступний варіант, і це — муасаніт. Камінь, який прийшов із космосу, а тепер підкорює серця тут, на Землі.  Але навіть найяскравіші зірки потребують турботи, аби не згаснути. І  муасаніт каблучка зовсім не виключення. Що робити, щоб вона тішила погляд не лише на фото, а й через багато сезонів? Дізнайтеся далі. Лайфхаки з догляду: прості засоби — блискучий результат Муасаніт виблискує так, що важко відвести погляд, і ви точно захочете, щоб цей ефект залишався надовго. Добра новина: для цього не обов’язково мати цілий арсенал професійної хімії. Догляд за каблучкою з муасанітом можна перетворити на простий ритуал із приємним результатом. М’яке мило і тепла вода — класика, яка працює безвідмовно. Замочіть каблучку на 10–15 хвилин, потім обережно прочистіть […]

trending_flat
На в’їзді у Кременець змінили дорожні знаки: мешканці обурені

На в'їзді до Кременця встановили новий дорожній знак, який забороняє поворот від цукрового заводу на вулицю Захисників України. Тепер водії не можуть проїхати до поліклініки та торгового центру "Панорама" звичним маршрутом. Про зміни повідомили у групі "Типовий Кременець". Віктор Панфілов звернувся до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України та Андрія Смаглюка з проханням звернути увагу на реакцію громади. Тепер для проїзду до цих об'єктів потрібно заїжджати від Полкової церкви або через Підлісці з розворотом. Мешканці міста обурюються через нові обмеження. "А чим керуються наші можновладці, коли придумують такий брєд??? Хотілося б отримати роз'яснення, на підставі чого встановлюють такі обмеження?", - пише один з коментаторів. "До прикладу швидка, яка везе хворого з Млинівець повинна об'їхати коло, просто тому що хтось собі щось придумав і встановив обмеження???", - обурюється житель. Люди не розуміють логіку нового маршруту. "Якщо, наприклад, я зі сторони […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025