Українці щороку витрачають мільярди гривень на ліки, які не мають доказової бази. Це БАДи, так звані “противірусні”, рослинні, гомеопатичні препарати. Є також такі, які недостатньо вивчені або відверто небезпечні.
Наприклад, той же анальгін, який заборонений у багатьох країнах світу. У Європі і взагалі не знають, що це таке. Його вживання може мати тяжкі наслідки – агранулоцитоз. Це різке зниження рівня лейкоцитів в крові за рахунок гранулоцитів, що може викликати асфіксію і в деяких випадках навіть смерть.
Нерідко їх призначають лікарі або закуповують лікарні. Ринок сумнівних препаратів настільки великий, що це переростає у великий олігархічний бізнес.
Як не купити “фуфломіцин”: декілька порад
- Дізнайтеся більше про доказову медицину. В інтернеті є багато ресурсів, які простими словами розповідають, яких ліків потрібно остерігатися.
- Використовуйте Довідник еквівалентності лікарських засобів rx.ua, онлайн версію відомого довідника Rx index. Тут ви знайдете повну інформацію про ліки з доведеною ефективністю.
- Перегляньте свою аптечку. Викиніть з неї всі так звані противірусні, синтетичні вітаміни, гемеопатію.
- Знайдіть доказового лікаря. Наприклад, в Україні уже є база доказових лікарів. Наприклад, у групі “Доказові батьки” у Фейсбуці. Завантажте файл і користуйтесь на здоров’я.
Які ліки не мають бути в аптечці українців
- Метамізол натрію. Аптечна назва – афлубін, баралгін, спазмалгон. Викликають агранулоцитоз. Для зняття болю та гарячки є лише 2 засоби – ібупрофен та парацетамол.
- Вібуркол. Про цю “чудодійну” свічку знає кожна мама. Та насправді вона нічого не лікує і ніяк не допомагає, бо це гомеопатія.
- Корвалол, валокордин та інші. В цих “ліках” діюча речовина – етиловий ефір та фенобарбітал. В інструкції сказано, що при вираженій артеріальній гіпотензії, гострому інфаркті міокарда, цукровому діабеті, депресії, алкоголізмі він протипоказаний!
- Інтерферони. Такі препарати як лаферобіон, афлубін, не мають доказової бази для лікування грипу чи ГРВІ. Є дослідження, яке прямо вказує на їх неефективність. Зазначимо, що ін’єкційний інтерферон має доказову базу та використовується при лікуванні раку та інших важких захворювань.
- Пастилки від кашлю. Ці цукерки виконують лише одну дію – провокують виділення слини, яка змочує горло і теоретично допомагає людині відкашлятись. Проте ви з таким самим успіхом можете з’їсти м’ятну цукерку.
- Мастодінон. При виникненні різних гінекологічних проблем українські лікарі зазвичай виписують “мастодінон”. Проте це гомеопатія, яка ніяк не допоможе.
- Спреї для носа з антибіотиком. При гаймориті, фронтиті, “зелених” соплях дітям та дорослим зазвичай виписують спрей з антибіотиком. Наприклад, Ізофру. Проте місцеве введення антибіотиків не ефективне.
Користуйтесь доказовою медициною, адже це еволюційний винахід вчених. І будьмо здоровими!