Вчора Львівський восьмий апеляційний суд відхилив апеляцію, подану Управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду щодо плати за дитсадки для іногородніх. Однак, у міськраді і далі наполягають, що платити прийдеться.
«Плата за відвідування міських закладів дошкільної освіти буде і надалі нараховуватися тим батькам, чиї діти не зареєстровані у м. Тернополі. Адже судовим рішенням, який виніс апеляційний адміністративний суд м. Львова, нічого не змінюється», – йдеться в повідомленні на сайті Тернопільської міськради.
У цьому ж повідомленні прес-служба акцентує увагу, що договори укладаються на основі рішення виконавчого комітету «Про погодження примірної форми договору про надання освітніх послуг», а це рішення не розглядалося у суді. Окрім того зазначають, що плата за відвідування садочків була визначена рішенням сесії Тернопільської міської ради від 24 лютого 2017 року.
А по-друге:
«Рішенням суду було відновлено дію наказу управління освіти і науки «Про становлення плати в закладах дошкільної освіти за перебування дітей, які не зареєстровані у місті Тернополі». Про визнання нечинним саме цього рішення позивачам відмовив апеляційний адміністративний суд м. Львова. Саме тому договори, які до цього часу уклали батьки іногородніх дітей, є чинними і підлягають обов’язковому виконанню».
Апеляція Управлінням освіти і науки ТМР була подана на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2018 року по справі № 1940/1387/18.
У результативній частині цього Рішення тернопільський суд вирішив повністю задовольнити позов Анни Хасан, яка виступала в інтересах своєї дитини. На відміну від повідомлення міської ради, суд визнає наказ не тільки нечинним, а й протиправним.
«Визнати протиправним та нечинним наказ Управління освіти і науки ОСОБА_1 міської ради №261 від 03.07.2018 року “Про встановлення плати за надання послуг у закладах дошкільної освіти для батьків діти, яких не зареєстровані у місті Тернополі», – вказано в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Крім того, окружний суд зобов’язав Управління невідклано опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання протиправним та нечинним наказу Управління освіти і науки міської ради №261 від 03.07.2018 року “Про встановлення плати за надання послуг у закладах дошкільної освіти для батьків діти, яких не зареєстровані у місті Тернополі” у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.
Це рішення суду набирало законної сили за умови, якщо повернуто апеляційну скаргу, відмовлено у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Як зазначалося вище, Львівський восьмий апеляційний суд відхилив апеляцію Управління ТМР.
Тим не менше, попри визнання протиправним наказ Управління, прес-служба міськради додає у сьогоднішньому повідомленні :
«На сьогодні тернопільські заклади дошкільної освіти відвідує близько 650 іногородніх дітей, за навчання більшої половини яких (понад 400 дошкільнят) оплату здійснюють органи місцевого самоврядування, де вони зареєстровані: Байковецька, Залозецька, Великогаївська, Білецька ОТГ, а також Тернопільська районна рада. За відвідування ще майже 200 осіб – укладено відповідні договори з їх батьками».
Інтереси позивача Анни Хасан та її дитини представляв в судах юрист Ростислав Небельський. Коментуючи повідомлення міської ради про нарахування іногороднім батькам плати за виховання дітей у дитсадках, він зазначив:
– По-перше, суди оцінюючи законність наказу Управління освіти визначалися з питанням можливості запровадження обмеження в реалізації права на безоплатну дошкільну освіту і дали однозначну відповідь – право на безоплатну дошкільну освіту за критерієм реєстрації місця проживання обмеженим бути не може».
Відтак, він апелює до тези міськради про те, що суд, скасувавши наказ, ввів у дію попередній, яким теж встановлювався розмір оплати за дитсадки для «нетернополян».
– По-друге, суди не відновлювали дії ніяких попередніх наказів, а лише вказали на протиправність чинного, вважаючи що попередній наказ є актом аналогічного змісту і його застосування суперечитиме рішенню суду. По-третє, посилання на дію рішення міськради – беззмістовне, бо у ньому встановлене право на оплату.Рішення про встановлення форм договорів – не створює ніяких обов’язків», – наголосив Ростислав Небельський.
Тож насамкінець він резюмує повідомлення міськради:
– Очевидно, це намагання обманним шляхом змушувати батьків платити.
Дана справа активно обговорюється тернополянами та мешканцями інших міст уже понад рік. Навіть після оприлюднення рішення суду, батьки іногородніх дітей надалі мабуть не впевнені які дії з їх сторони вважатимуться правильними.
Відтак, для того щоб роз’яснити наслідки даного рішення та чи потрібно сплачувати визначену Тернопільською міською радою суму, Тернопільський осередок ВО «Автомайдан» запрошує усі зацікавлені сторони прийти на прес-конференцію.
Дата прес-конференції: 20 лютого 2019 року.
Час: 12.00 год.
Місце: Офіс Коаліції Громадських Організацій «Теропільський Центр Реформ» (вул. Родини Барвінських, 2).
Запрошені на захід:
Анна Хасан – мати однієї із іногородніх дітей, позивач у справі за скасування дії наказу Управління освіти і науки ТМР.
Ростислав Небельський – адвокат у справі за скасування дії наказу Управління освіти і науки ТМР.
Павло Іванечко – активіст Тернопільського осередку ГО «Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан».
Представник Управління освіти та науки ТМР.