Нетестована система із зовнішнім доступом. Або інформація про радіаційну небезпеку на Тернопільщині – фейк

Сьогодні зранку в ефірі проводового радіо прозвучав інформаційний викид-фейк про подію екстреного характеру в Тернопільській області. Начебто на Тернопільщині радіаційне забруднення.

Відразу в соцмережах цю інформацію спростовували посадовці, зокрема і голова Тернопільської ОДА Степан Барна.

«За інформацією управління з питань цивільного захисту населення Тернопільська обласна державна адміністрація, сьогодні, 17 лютого, о 9.30 год. стався збій, через можливе зовнішнє втручання, в програмному забезпеченні системи оповіщення області. Інформація, що була передана по проводовому радіо та в засобах масової інформації про радіаційну небезпеку не відповідає дійсності. Радіаційна ситуація в області в нормі. На АЕС Хмельницької та Рівненської областей без надзвичайних подій!!!» – заявив голова Тернопільської ОДА.

Начальник Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області Віктор Маслей теж спростував вкид щодо радіаційного забруднення.

«Шановні мешканці Тернопільщини!!! В засобах масової інформації з`явилось повідомлення щодо радіаційної небезпеки !!! Дана інформація є ФЕЙК. Радіаційна ситуація в області в НОРМІ. На АЕС Хмельницької та Рівненської областей без надзвичайних подій!!!» – написав Віктор Маслей.

Оскільки інформація прозвучала в ефірі «UA: Українське радіо Тернопіль», то керівник філії ПАТ НСТУ “Тернопільська РД” Ірина Ситай (Моргун) у мережі Фейсбук підкреслила, що «Українське радіо Тернопіль» не причетне до поширення неправдивої інформації.

«Українське радіо Тернопіль сьогодні не передавало ніякої інформації, яка стосується радіаційної небезпеки. Те, як такі повідомлення потрапили в ефір, на разі, з’ясовують», – написала вона.

Також в наслідок теми «UA: Українське радіо Тернопіль» провело спецвипуск програми «Тема дня» для роз’яснення, що відбулося, чому повідомлення потрапило в ефір. Коментували ситуацію у студії радіо начальник Управління з питань цивільного захисту населення Тернопільської ОДА Ігор Лівінський, начальник відділу оповіщення та оперативного чергування цього ж управління Володимир Фаріончук. Ведучою програми була Ірина Ситай.

Ігор Лівінський зазначив, що в ефір потрапив старий звукозапис від імені неіснуючого управління.

– Дійсно, в 9.30 було повідомлення на вашому радіо, що є радіоактивне забруднення. Річ в тім, що це є студійний запис, на якому говорилося, що це звітує, повідомляє точніше, Управління надзвичайних ситуацій області. У нас такого управління в області взагалі немає, – наголосив він.  

Ігор Лівінський також додав, що ймовірно звукозапис потрапив в ефір через несанкціонований доступ. За його словами, розглядається друга версія – це збій системи. Про це вже повідомлено поліцію та Службу безпеки України.

– У вівторок приїжджають розробники. Ця апаратура буде вилучена і будемо тестувати. Наразі апаратура відключена від струму. Зовнішнього втручання, відповідно, не буде. Зараз працюємо на старій системі, – сказав в ефірі начальник Управління з питань цивільного захисту населення ТОДА.

Ірина Ситай, запитуючи Володимира Фаріончука про ситуацію, зазначила, що до системи, яка видала в ефір повідомлення, Суспільне не має ніякого відношення.

– Чи тестували ви систему? – питала Ірина Ситай.

– Ця апаратура ще не тестована. Справа в тому, що ми ще зараз користуємось старою системою оповіщення, яка була змонтована ще в 70-80-х роках. Вона вже відпрацювала свій ресурс. Вона вже працює завдяки тому, що відповідні працівники Укртелекому, а також нашого Управління підтримують її в робочому стані. Тому постало нагальне питання монтування нової системи оповіщення на базі сучасних технологій. Ми зв’язалися за рекомендацією Державної служби надзвичайних ситуацій з ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Озон С» з міста Дніпро. І уже в продовж двох років ми монтуємо цю нову систему. Вона пройшла тільки монтажні і частково пуско-налагоджувальні роботи. Повністю пуско-налагоджувальні роботи цієї системи ще незавершені. Комплексного випробування нової системи не було і вона в промислову експлуатацію не здана. І оперативні чергові на ній зараз не працюють. Чому сталося таке? Це будуть розбиратися вже представники науково-виробничого підприємства, які приїжджають у вівторок, – відповів Володимир Фаріончук.

Тож наразі нема остаточної відповіді чи було зовнішнє втручання, хакерська атака на систему оповіщень.

Та варто звернути увагу, що РНБО, СБУ, Міністерство закордонних справ заявляли про небезпеку хакерських атак на об’єкти критичної інфраструктури напередодні виборів в Україні.

Відео радіоефіру:

https://www.facebook.com/100006912185446/videos/2238505756389809/

About the author

trending_flat
Дощові води з котловану на вулиці Миру злили в Серет (фото, відео)

У Тернополі на вулиці Миру сьогодні зібралися обурені мешканці навколишніх будинків. Вони виступають проти будівництва багатоповерхівки по сусідству. Під час негоди останніх днів дощі затопили котлован, який вирили під забудову. Це призвело до зсуву ґрунту, зокрема, і тротуару. Поруч паркова зона. Депутатка цього округу Оксана Яциковська скликала представників архбудконтролю міської ради, екологічної інспекції, земельників. До людей вийшли проектант будівництва, а також людина, яка називала себе забудовником (свого прізвища чоловік не назвав). Зустріч відбулася перед зачиненими воротами. На територію забудови людей не пропустили. – Йде зсув ґрунту. Тротуар вже весь пішов у яму, дорога тріщить. Вони ці тріщини заливають цементом, – каже мешканка з сусіднього будинку Лариса Карпенко. Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні її цільового призначення площею 0,3900га за адресою вул. Миру,4В ТОВ «Акваріум – 1» сесія Тернопільської міської ради затвердила ще в серпні минулого року. Чоловік, який […]

trending_flat
«Не можна допустити, щоб люди збайдужіли. Війна не десь, вона поруч». Інтерв’ю з волонтеркою

У 2014 році волонтерський рух у протидії державі агресора набув загальнонаціонального масштабу. Від початку нападу агресора люди допомагали всім, чим могли. Багато тернополян теж не залишились осторонь біди, що поглинула Схід України. Того ж року за дослідженням фонду «Демократичні ініціативи» спільно з «Київським міжнародним інститутом соціологічних досліджень» третина населення України переказувала кошти українській армії. 23% громадян скористалися допомогою благодійних фондів та волонтерських організацій, передавши кошти, речі та продукти через них. Зараз наче все більш тихо. Та все ж волонтери є. І армія потребує піклування простих громадян, яких захищає. Тетяна Запаранюк – викладач коледжу економіки права та інформаційних технологій ТНЕУ. З перших днів агресії Кремля вона стала волонтером. З нею ми поговоримо про те, чого зараз бракує армії, чому й досі волонтери необхідні військовим, про жінок на війні. – Ви з перших днів допомагаєте армії? – Так, з перших днів я […]

trending_flat
ЦВК офіційно визнала Володимира Зеленського наступним президентом України

ЦВК склала і оголосила протокол про результати повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року. 30 квітня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії. Відповідно до Закону України "Про вибори Президента України", на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки повторного голосування в межах відповідних територіальних виборчих округів, у тому числі з поміткою "Уточнений", та протоколу Центральної виборчої комісії про підсумки повторного голосування в межах закордонного виборчого округу Центральна виборча комісія склала та оголосила протокол про результати повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року. У протоколі зазначено, що до виборчого бюлетеня для повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року було внесено дві кандидатури: Зеленський В.О. та Порошенко П.О. Відповідно до Закону України "Про вибори Президента України" за підсумками […]

trending_flat
Мандрівки селами Золотого Поділля: Кокутківці та Висипівці – від старенької церкви до лебединого озера (фоторепортаж)

Війна недалеко Кокутківців колись була неабияка. Сто років тому річка Нестерівка відчувала тупіт солдатських чобіт. У навколишніх селах базувалися війська трьох імперій: Прусія, Австро-Угорщина, Росія. Частина перша: Нестерівці та хутір, якого нема на Святій горі Затоптане кладовище безіменних солдат Дорогою, якою марширували армії, прямуємо від Нестерівців в Кокутківці. На угорському сайті архівних фотографій http://fortepan.hu викладені світлини Першої світової. Одна з них датується 1917 роком. На світлині показано поховання близько  сотень могил. У короткому поясненні до старого фото вказано, що це ховають солдат 23-го Угорського піхотного полку Австро-Угорщини. Помітно: літній період, чоловіки біля могил легко одягнені. Український історик, краєзнавець, дослідник військово-історичних подій Сергій Ткащов каже, що там могли бути поховані не тільки угорці. А також є думки, що військове кладовище виникло раніше. – Можливо воно було облаштоване в 1915-1916, коли фронт стояв вздовж Серету довший час. Ось цей полк того періоду […]

trending_flat
Мандрівки селами Золотого Поділля: Нестерівці та хутір, якого нема на Святій горі (фоторепортаж)

Замість вступу Процес децентралізації в Україні триває. Мешканці невеликих сіл вирішують, до якого центру об’єднаної громади приєднатися. Адміністративна реформа передбачає, що волевиявлення сільських рад повинна схвалити ще й обласна влада. Відтак, кілька років тому появився Перспективний план Тернопільської області. Згідно з цим документом населені пункти Нестерівської та Висиповецької сільських рад мали би ввійти до Озернянської ОТГ Зборівського району. Однак, тут люди вирішили інакше – вони хочуть приєднатися до громади Тернополя. У Тернополі теж начебто не проти. Лише депутати обласної ради ніяк не схвалять бажання мешканців, тим самим внісши зміни в Перспективний план. Та поки обласна рада роздумує, ми помандрували п’ятьма селами Нестерівці, Кокутківці, Висипівці, Серединці та Воробіївкою. Довкола цих сіл є місця, які внесені на карту історії України та пов’язані з визначними подіями та долями відомих особистостей. Барвінські у Нестерівцях та їх гості Через кожне село Нестерівської і Висиповецької сільських […]

trending_flat
Степан Барна заявив, в який день напише заяву про відставку з посади голови Тернопільської ОДА

Степан Барна заявив, що звільниться з посади голови Тернопільської ОДА після інавгурації нового президента. Відео про своє рішення Степан Барна оприлюднив у мережі Фейсбук, записавши його на горі Бона в Кременці. – Сьогодні я заявляю, як тільки відбудеться інавгурація новообраного президента України, я покладу перед ним заяву про відставку, – наголосив він. Також додав, що буде максимально допомагати тим, хто буде розвивати Україну в євроінтеграційному напрямку.  А також стоятиме на позиції недопущення реваншу. – Недопущення приходу в політику тих людей, які знищували Україну впродовж останніх, багатьох років і намагалися її загнати в російське ярмо – заявив наразі чинний голова Тернопільської ОДА. Додамо, за результатами голосування у виборчих округах Тернопільщини з невеликим відривом від Петра Порошенка переміг Володимир Зеленський. За екзит-полом Володимир Зеленський здобув довіру 73% виборців. Раніше,  журналісти «Терміново» вияснили, яким чином з обласного бюджету Тернопільщини фінансувалася агітація за кандидата […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025