Теплохід Танцоров стане Тарновським. Також вирішили питання з перейменуванням вулиць: список

На Тернопільщині в усіх громадах перейменовують вулиці. Зміни торкнуться і Тернополя. 31 травня завершила роботу комісія з перейменування вулиць у місті. 

Старий Поділ, Торговиця, Захисників України, Теліги, Блажкевич, Віконської, Мєшковського, Пріцака, Леонтовича, Князя Святослава, Бриковича, Гузара, – це нові ймовірні назви вулиць у Тернополі замість радянських та російських. Про це повідомила керівниця пресслужби Тернопільської міської ради Мар’яна Зварич.

В небуття планують відправити 13 назв вулиць, які називалися на честь ❌московських та радянських діячів❌. + теплохід “Герой Танцоров” буде названий на честь засновника нашого міста – Яна Амора Тарновського.

Читайте також: У Кременці перейменували 15 вулиць.

“За час роботи комісія переглянули і обговорили декілька тисяч варіантів назв, ми радилися з десятками краєзнавців, істориків, філологів та ономастів. І вирішили відновити історичні назви, вшанувати відомих вихідців з Тернополя та літературознавців, додати “жіночих” імен в назвах вулиць Тернополя та вшанувати Захисників України. Результатом ділимося нижче”, – йдеться у повідомленні.

Далі за процедурою на з 1 червня призначене громадське обговорення (впродовж 30 днів). Потім буде опрацювання пропозицій та розгляд питання на сесії міської ради.

Чому вирішили перейменувати вулиці саме так?

🟦вул. Танцорова на вул. СТАРИЙ ПОДІЛ (історична назва)
🟨вул. Живова на вул. ТОРГОВИЦЯ (історична назва. Цю назву зафіксовано на кількох мапах міста, зокрема 1937-38 р. До того ж вона свідчить не лише про зв’язок назви із місцем, але й нагадує про торгівельне минуле міста.)
🟦вул. Макаренка на вул. ІВАННИ БЛАЖКЕВИЧ (дитяча письменниця, громадська діячка, просвітниця. Усе життя жінка присвятила боротьбі проти гнобителів українського народу. За це поляки вбили її двох маленьких донечок, а за голову самої Іванни призначили чималу винагороду. Народилася у селі Денисові на Тернопільщині)
🟨вул. Чехова на вул. ОЛЕНИ ТЕЛІГИ (українська поетеса, публіцистка, літературна критикиня та провідна діячка ОУН. Відповідно до українського законодавства належить до борців за незалежність України у XX столітті.)
🟦вул. Агрономічна на вул. ДАРІЇ ВІКОНСЬКОЇ (українська письменниця, публіцистка, літературний і мистецький критик, перекладачка, громадська-культурна діячка. . Належить до таких представниць українського письменства, як Марко Вовчок та Олена Теліга. Зналася з діячами націоналістичного руху. Єдиний український літератор, що у 1920–1930-ті проживав у Тернополі)
🟨вул. Бригадна на вул. ОМЕЛЯНА ПРІЦАКА (український та американський тюрколог-мовознавець, історик. Один із засновників і 1-й директор Українського наукового інституту Гарвардського університету (1973–1989), 1-й директор Інституту сходознавства НАН України (1991–1999), співзасновник Міжнародної асоціації україністів (1989), президент Міжнародного товариства з вивчення мов, культури й історії угро-фінських та алтайських народів, доцент і професор Ґеттінґенського, Гамбурзького, Вашинґтонського, Гарвардського і Київського університетів. Народився на Львівщині, дитинство і юність провів у Тернополі)
🟦вул. Гагаріна на вул. ІВАНА ГАВДИДИ (заступник Голови Проводу ОУН, один із ініціаторів створення Молодіжного Конгресу Українських Націоналістів, з якого вже у 2001 році утворюється Молодіжний Націоналістичний Конгрес, директор Центру національного відродження імені Степана Бандери в Києві, автор багатьох статей та публікацій. Народився на Тернопільщині).
🟨вул. Достоєвського на вул. ІЛЯРІЯ БРИКОВИЧА (гімназійний професор, освітній і громадський діяч. Походив з давньої тернопільської міщанської родини. Навчався у Львівському і Віденському університетах. Брав активну участь у громадському житті, входив до керівних органів багатьох українських товариств. «Мабуть ніхто з Тернополя не мав тієї пошани, якою ще за життя втішався проф. Брикович» (історик Тернополя Б. Остап’юк). Заарештований органами НКВС і загинув в ув’язненні. Досі ніяк не вшанований у Тернополі, в якому так багато прислужився для розвитку українства)
🟦вул. Глінки на вул. МИКОЛИ ЛЕОНТОВИЧА (український композитор, хоровий диригент, піаніст, педагог, збирач музичного фольклору, громадський діяч. Автор широковідомих хорових обробок українських народних пісень «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть» та інших. Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».)
🟨вул. Ломоносова на вул. КНЯЗЯ СВЯТОСЛАВА (славився, перш за все, як відважний воїн і талановитий полководець. Повернув до складу Київської держави племінне княжіння в’ятичів (964 р.), розгромив Хозарський каганат (965–968 рр.), вів війни на Північному Кавказі й переміг племена ясів та касогів. Вів активну політику щодо Візантії)
🟦вул. Пушкіна – ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ (вулиця, назва якої присвячена усім Захисникам, що сьогодні боронять Україну)
🟨вул. Толстого – ЄВГЕНА МЄШКОВСЬКОГО (генерал-хорунжий Армії УНР, полковник УГА. Походив з козацького роду. Професійний військовий. В Тернополі 9 листопада 1918 Президент ЗУНР Є. Петрушевич затвердив його начальником Начальної команди (штабу) УГА; цей штаб був у Бережанах. Розробив організаційну структуру УГА і зреалізував її. Від весни 1919 воював у Армії УНР. Важно поранений в бою на передовій лінії під Чорним Островом. Помер у Тернополі. Похований на Микулинецькому цвинтарі. В Україні є могили лише двох генералів Армії УНР: Є. Мєшковського в Тернополі і Василя Тютюнника в Рівному (там є вулиця цього генерала).
🟦вул. Чалдаєва на вул. Патріарха ЛЮБОМИРА ГУЗАРА (Український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви. Священник (з 1958), єпископ (з 1977), кардинал Католицької церкви (з 2001). Верховний архієпископ Львівський (з 2001), Києво-Галицький (з 2005), архієпископ-емерит (з 2011). Представник українського роду Гузарів.)
Теплохід «Герой Танцоров», який перевозить пасажирів на ставі, стане теплоходом «Ян Амор Тарновський».

Є ще ряд вулиць, де виявили невірне написання прізвищ, тож буде окреме рішення про прочитання назв таких вулиць, наприклад, замість Монюшко-Монюшка, Лук’яновича – Лукіяновича і т.д.

About the author

Савич
trending_flat
На фронті загинув молодий кременчанин Олександр Савич

На жаль, у Кременецьку громаду надійшла сумна звістка. Загинув житель міста Кременець Олександр Савич 1992 року народження. Воїну було всього 33 роки. Про втрату розповів кременецький міський голова Андрій Смаглюк.  "З сумом повідомляємо вам, про те, що ми втратили нашого земляка, військовослужбовця, жителя міста Кременець, САВИЧА Олександра Олександровича, 1992 року народження, стрільця військової частини А****. Про дату, час та місце зустрічі захисника буде повідомлено додатково. Висловлюємо співчуття рідним, близьким та усіх хто знав Героя Олександра! Вічна пам’ять і слава українському воїну, який захищав Батьківщину та кожного з нас", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним, близьким, побратимам та усім, хто знав нашого Героя. Вічна йому пам'ять!

trending_flat
У Новосільській спецшколі дітей тримають для заробітку, – юристка вказала на нові деталі у справі

Адвокатка Інна Мірошниченко вказала на нові подробиці щодо порушень у Новосільській спеціалізованій школі на Тернопільщині. Вона стверджує, що заклад став центром корупційної схеми, де діти стали засобом отримання прибутку. Як повідомляє Мірошниченко на своїй сторінці в Instagram, правоохоронні органи Тернопільської області не знайшли доказів насильства над дітьми в інтернаті. За словами адвокатки, такі відповіді поліції — типова реакція на звернення волонтерів та наставників вихованців закладу. Основною причиною замовчування проблем адвокатка називає тісні зв'язки керівництва школи з місцевим агробізнесом. Школі належить 19 гектарів сільськогосподарської землі, яка не оподатковується. Чоловік заступниці директора школи є впливовим агробізнесменом, який, за словами Мірошниченко, використовує цю землю за мінімальну плату. Така ситуація створює зацікавленість у збереженні інтернату, оскільки це дозволяє отримувати значну вигоду без додаткових витрат. "Багато людей бояться говорити правду через страх переслідувань, адже агромагнат тримає в страху весь район", – пише адвокатка. Читайте також: […]

Степанюк
trending_flat
Помер шанований священник з Кременечини

На 53-му році життя відійшов до Бога Степан Степанюк, священник з Кременеччини.  Він був настоятелем храму Казанської ікони Божої матері села Садки Шумського благочиння. Протоієрей Степан Степанюк помер 28 квітня 2025 року у віці 52 років. Про це повідомили на сайті Тернопільської єпархії Православної церкви України. «Митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор, духовенство та миряни єпархії висловлюють найщиріші співчуття парафіянам та родині новопреставленого протоієрея Степана Степанюка. Отець Степан запам’ятається всім як добрий, щирий та відданий Церкві служитель Вівтаря, який своєю ревною працею на винограднику Христовому подавав приклад простого та чесного життя пастиря та християнина. Нехай Господь оселить його душу в місці, де всі святі та праведні спочивають. Ми всі будемо молитися за упокій його душі», - йдеться у повідомленні. Біографія Степан Миколайович Степанюк народився 9 січня 1973 року в селі Рохманів Шумського району Тернопільської області. У 1993 році закінчив Тернопільську духовну семінарію, у […]

податки
trending_flat
Платити податки за продаж на OLX: у податковій пояснили, коли потрібно і чи будуть штрафи

Продаж особистих речей через онлайн-платформи буде відстежуватись податковою. Державна податкова служба надала роз'яснення щодо випадків, коли продаж вживаних речей потребує сплати податків. За інформацією Головного управління ДПС у Тернопільській області, ключовим фактором є не сам факт продажу, а його регулярність та характер. Продаж власних вживаних речей час від часу не вважається підприємницькою діяльністю і не потребує сплати податків. Податковим органам цікава лише систематична торгівля однорідними товарами, що має ознаки підприємницької діяльності. У такому випадку необхідно зареєструватися як суб'єкт господарювання, подавати декларацію та сплачувати відповідні податки. Господарський кодекс визначає підприємницьку діяльність як систематичну діяльність, спрямовану на отримання прибутку. Якщо особа регулярно продає товари з метою заробітку, а не просто позбувається непотрібних речей, це може бути розцінено як бізнес. Доходи від приватних угод з особами, які не є податковими агентами, потрібно декларувати самостійно. Декларацію слід подати до 1 травня року, наступного за […]

Ігор Власюк
trending_flat
Все село під прапорами вийшло провести в останню путь: на Тернопільщині поховали 33-річного Героя (відео)

На Тернопільщині сьогодні провели в останню путь захисника України Ігоря Власюка. Воїну було лише 33 роки. Уродженець села Передмірка Борсуківської громади став на захист Батьківщини з перших днів повномасштабного вторгнення Росії. Сержант Ігор Власюк загинув 17 квітня під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Шипувате на Харківщині. Як командир гармати він проявив виняткову хоробрість під час боїв у Куп'янському районі. До війни Ігор активно займався спортом та був гравцем львівського регбі-клубу "Батяри". У понеділок, 28 квітня, односельці провели Ігоря в останню путь. Про це повідомив священник Олексій Філюк, опублікувавши відео з церемонії прощання з Героєм. На відео видно, що попрощатися з Героєм зібралося майже все село – дорослі та діти з квітами та прапорами віддали шану своєму земляку. "Ігор був прикладом мужності, сили духу та відданості своїй країні. Пам'ять про нього навіки залишиться у серцях тих, хто його […]

trending_flat
Мав багато планів, які перекреслила війна. Загинув 24-річний бойовий медик з Тернопільщини

Тернопільщина втратила ще одного молодого Героя. На фронті загинув Володимир Мартинюк з Купчинецької громади.  Він служив бойовим медиком. Сумну звістку повідомили у Денисівській гімнaзії імені Івaнни Блaжкевич. “Знову сумнa новинa прилетілa у нaше село. Клятa війнa зaбирaє нaйкрaщих. Володя Мaртинюк , не тaк дaвно зaкінчив нaш нaвчaльний зaклaд . Був розумним, кмітливим, добрим, товaриським, допомaгaв молодшим, a тaкож відчувaлося, що спішив жити . Обрaв професію, мaв бaгaто плaнів і мрій. Але війнa все перекреслилa, він взяв зброю , щоб зaхистити нaшу крaїну. Тaкий ще юний, йому ще жити тa жити… Тепер він тaм де немaє ні болю ні печaлі. Дякуємо Тобі нaш Герою, ти віддaв нaйцінніше- своє життя. Схиляємо голови перед його бaтькaми, брaтчиком, бaбусею і дідусем. Цaрство Тобі небесне тa легких хмaринок”, – йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним, близьким та усім, хто знав Володимира Мартинюка. […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025