Фінський ніж

Фінський ніж – тема величезна наче всесвіт. Але спершу давайте домовимось про терміни. Бо тут є один підводний камінь розміром з Говерлу, повз якого пройти ніяк не вийде.

Чому фінка, то не фінський ніж?

Ще у першій частині двадцятого сторіччя ножі з Фінляндії стали дуже популярні майже на усій території Імперії Романових. Це привело до того, що фінкою почали називати майже усі прямі фіксовані ножі з вістрям – «щучкою».

Особливо цим словом користувався всякий там криміналітет, який, звісно, ніякою термінологією ніколи не «парився».

Саме тому широко відома одіозна «фінка НКВД» має багато рис справжнім фінкам не притаманних.

Наприклад – доли та велику гарду.

Навіть та сама «щучка» не є обов’язковою рисою справжнього фінського ножа.

Ось так і вийшло, що «фінка» – то не фінський ніж, а скоріш імперсько-радянський.

628cd598601aa.jpeg

А як же ж називали свій ніж самі фіни? Вони називали його – «пуукко». І на фінку НКВД той ніж частіш за все був зовсім не схожий.

Яким він був? Ось саме про це поговоримо трохи нижче.

Що таке фінський ніж пуукко? 

Справжній фінський ніж пуукко – річ примітна та досі оригінальна. В нього прямий обух, специфічна рукоять, добре пристосована до упору п’ятою у долоню (так званий «фінський хват»). Прямі спуски без підводів (знову ж, так званий «сканді грінд»).

Остання риса значно полегшує заточування ножа.

Тяга максимально полегшити догляд за ножем характерна для культур півночі. Мабуть, це свідчить про важливість ножа для виживання та часте, постійне користування ним.

Все інше, мабуть, деталі. Доли можуть бути або ні. Ніс щучкою рідко, але буває. Навіть «грибок» для упору в долоню може бути, а може й не бути.

Хоча частіше він все ж є. І ця риса пояснює нам, чому, на відміну від фінки НКВД, у справжнього пуукко частіш за все немає гарди. Рука, що тримає пуукко правильно, не прослизне на лезо і без гарди. Саме через манеру утримування ножа.

628cd5ac1dbe0.jpeg

Але, як кажуть, краще раз побачити. Подивіться на фото пуукко, а краще попрацюйте одним з таких ножів. І ви ніколи не сплутаєте справжній фінський ніж з іншим.

Що означає слово «пуукко»? 

Тривалий час фіни називали його «veitsi» або просто «ніж». Інша назва знадобилась, коли виявилось, що існують і інші ножі, не схожі на фінські. Тоді й почали використовувати слово «puukko».

Про точне значення та походження цієї назви суперечки тривають й досі.

Мабуть, вони не припиняться ніколи. Бо, як завжди, витоки народної творчості ніким не зафіксовані.

Найбільш правдивою відповіддю буде: «Ми не знаємо».

Найбільш правдоподібною, мабуть, буде версія про спільні корені цього слова з дієсловом «puukottaa» – «колоти». Було навіть таке фінське слово «puukkojunkkari» – «бандит, що вміє битися ножем».

Зрозуміло, що якщо для чогось є окрема назва, то це явище це має дуже велике поширення.

До нас дійшли фото деяких відомих пуукоюнкарі. З одного погляду у очі та на руки цих людей стає зрозуміло дуже багато. Збереглися історії та легенди про деяких з них. Виходить, що вони були таким собі фінським аналогом американських ганфайтерів. Але з ножами.

Та не тільки розбійники використовували пуукко. Здається, такий ніж був на поясі майже у кожного фіна. Причому з давніх давен. Бо археологи знаходять кістяні пуукоо, які майже не відрізняються формою від сталевих.

Про поширеність пуукко нам каже фольклор, звичаї, та ті ж самі старі фото. Саме на фотографіях ми бачимо пуукко в руках та на поясі як у старих людей так і у малих дітей.

Навіть на озброєнні сучасної фінської армії у якості армійського ножа стоїть не що-небудь, а так звана «фінка Пелтонена».

Якщо ж ви забажаєте купити фінський ніж в Україні, то з цим не буде ніяких проблем. Вибір великий. Більшість таких ножів не вважається в нас холодною зброєю (хоча все ж дивіться на довжину леза).

Як би там не було, пуукко дійсно гарний та практичний у побуті ніж, що заслуговує на близьке знайомство.

Джерело – https://wellgo.ua/ua/nozhi/

About the author

ДТП у Смиківцях
trending_flat
П’яний водій, який спричини ДТП з трьома жертвами у Смиківцях, сидітиме довго у в’язниці

Тернопільський міськрайонний суд засудив до 10 років позбавлення волі водія, який став винуватцем смертельної аварії в лютому 2024 року. Чоловіка визнано винним у порушенні правил безпеки дорожнього руху та невиконанні судового рішення. Як повідомляє пресслужба Тернопільської обласної прокуратури, трагедія сталася 11 лютого 2024 року близько 11:45. Керуючи автомобілем BMW 220D, засуджений зіткнувся з Renault, що рухався в тому ж напрямку. Від удару Renault виїхав на зустрічну смугу та зіткнувся з BMW 525. Наслідки аварії виявилися жахливими: пасажир Renault загинув на місці, водій цієї машини потрапив до лікарні з травмами. Також були госпіталізовані водій та п'ятеро пасажирів BMW 525, серед яких троє дітей. Через два дні після ДТП у лікарні померла пасажирка BMW 525 — мати трьох дітей. Згодом від отриманих травм померло й восьмимісячне немовля. Одразу після аварії винуватець не встановив знак аварійної зупинки, не викликав швидку допомогу і не […]

плащаниця з передової
trending_flat
Капелани привезли на передову унікальну древню плащаницю з Зарваниці (відео)

На передову передали  унікальну найдавнішу плащаницю з відомого паломницького центру Зарваниця. Святиня потрапила до військових саме у Страсну П'ятницю завдяки зусиллям капеланів-волонтерів з Тернопільщини. "Унікальна найдавніша плащаниця зі святих місць Зарваниці на передовій. З'явилася вона у Страсну П'ятницю завдяки капеланам-волонтерам з Тернопільщини. Отці Василь Корендій та Петро Половко приїхали з власної ініціативи та з благословення Владики Теодора Мартинюка, а також Владики помічника Володимира Фірмана напередодні Великодніх свят", - повідомив пресофіцер 105  окремої територіальної бригади ЗСУ Юрій Кульпа. Бійці 105-ї окремої бригади територіальної оборони матимуть нагоду відвідати святиню та помолитися перед плащаницею протягом двох днів до святкування Великодня. Капелани привезли духовну підтримку захисникам у складний час, даючи можливість військовим доторкнутися до важливої християнської реліквії в період перед Воскресінням Христовим. Читайте також: До Тернополя повернувся пресофіцер, який рік служив в Африці

пожежа Плотича
trending_flat
Масштабну пожежу біля Тернополя гасили всю ніч: вогонь підступив до будинків та знищив заказник

18 квітня на Тернопільщині сталася серйозна пожежа сухої трави та очерету, яка знищила частину Чистилівського орнітологічного заказника та загрожувала житловим будинкам.  Про це повідомляє Головне управління ДСНС України у Тернопільській області. Вогонь почав поширюватися близько 14:18 у селі Плотича Тернопільського району. Рятувальники швидко прибули на місце, але гасіння ускладнювалося кількома факторами: сильним вітром, що пришвидшував поширення полум'я, важкодоступністю осередків займання та посушливою погодою. Для боротьби з пожежею залучили 4 одиниці спеціальної техніки та 15 працівників ДСНС. Вогнеборці працювали всю ніч, і лише о 5:00 ранку 19 квітня пожежу вдалося остаточно приборкати. Завдяки професійним діям рятувальників вдалося запобігти переходу вогню на житлові будинки сіл Плотича, Чистилів та Великий Глибочок. Проте вогонь знищив частину природоохоронної території - Чистилівського орнітологічного заказника. Наразі фахівці оцінюють завдані збитки. Масштаби пожежі у п'ятницю, 18 квітня, були такими:

trending_flat
Графік освячення пасок на Великдень у храмах Тернополя

На Великдень щороку тисячі тернополян збираються біля храмів міста, щоб освятити великодні кошики з пасками та іншими традиційними стравами. У різних церквах час початку освячення відрізняється. У цьому матеріалі ми зібрали повну інформацію про час та місце проведення освячення пасок у різних храмах міста. Церква святого апостола і євангеліста Івана Богослова (Локація – проспект Злуки, 14) Субота - освячення пасок з 14:00. 20:00 Надгробне, Божественна Літургія Неділя - з 6:00 - Пасхальна Утреня Церква Воздвиження Чесного Хреста (Надставна церква) (Локація –  вулиця Над Ставом, 16)  Субота - Посвята пасок весь день Неділя - Святкова служба з 07:00. Церква Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці (Локація – вулиця Текстильна, 2) Читайте також: Віряни церкви у Тернополі за один день зібрали 147 тисяч на авто для ЗСУ Кафедральний Собор Святих Рівноапостольних Костянтина та Єлени (перехрестя вулиць Київська і Тарнавського) Церква Святого Духа УГКЦ (вулиця […]

Ігор Коляса
trending_flat
У Великодню суботу на Тернопільщині прощатимуться з 42-річним Героєм

У Великоберезовицькій громаді Тернопільщини у Великодню суботу попрощаються з захисником України Ігорем Колясою, який загинув під час військової служби. 17 квітня 2025 року пішов з життя 42-річний військовослужбовець, житель села Буцнів. Ігор Євгенович Коляса народився 22 січня 1983 року в селі Буцнів. Здобув освіту в місцевій школі, певний час мешкав у Тернополі. На військову службу його призвали у червні 2023 року. Захисник обіймав посаду гранатометника 2-го стрілецького відділення 1-го стрілецького взводу 2-ї стрілецької роти 2-го стрілецького батальйону військової частини А7028, повідомляє Великоберезовицька селищна рада. Вдома на загиблого воїна чекали дружина Оксана та доньки Яна й Анастасія. Також у нього залишились батьки Олена та Євген, брат Богдан і три сестри — Лілія, Марія та Олеся. Кортеж із тілом захисника прибуде до Буцнева 18 квітня 2025 року о 13:00. Панахида відбудеться того ж дня о 20:00. Похорон призначено на суботу, 19 квітня, […]

trending_flat
Ні грошей, ні пам’ятника: фірму з Тернопільщини звинувачують у шахрайстві на сотні тисяч

Втрата близької людини — це біль, який неможливо передати словами. Для родичів померлих важливо гідно вшанувати пам'ять покійного, облаштувати місце на цвинтарі, куди можна прийти, посидіти в тиші, згадати дорогу людину та відчути духовний зв'язок, навіть після її відходу. Але не завжди це вдається - іноді навіть після витрачених сотень тисяч гривень на встановлення пам'ятника померлому люди залишаються і без грошей, і без самого пам'ятника. До редакції "Терміново" звернулися родичі померлого з проханням розголосити їхню історію, оскільки справа, на їхню думку, не зрушує з мертвої точки. Замовили пам'ятник, а потім сума змінилась 26 квітня 2023 року пані К. уклала договір підряду з ТзОВ "Кам'яні справи" на виготовлення пам'ятника для могили її сина. Вартість робіт за договором складала 266 тисяч гривень, з яких 102,5 тисячі гривень були сплачені як аванс. За словами сестри померлого, під час укладення договору сторони домовилися про […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025