Фінський ніж

Фінський ніж – тема величезна наче всесвіт. Але спершу давайте домовимось про терміни. Бо тут є один підводний камінь розміром з Говерлу, повз якого пройти ніяк не вийде.

Чому фінка, то не фінський ніж?

Ще у першій частині двадцятого сторіччя ножі з Фінляндії стали дуже популярні майже на усій території Імперії Романових. Це привело до того, що фінкою почали називати майже усі прямі фіксовані ножі з вістрям – «щучкою».

Особливо цим словом користувався всякий там криміналітет, який, звісно, ніякою термінологією ніколи не «парився».

Саме тому широко відома одіозна «фінка НКВД» має багато рис справжнім фінкам не притаманних.

Наприклад – доли та велику гарду.

Навіть та сама «щучка» не є обов’язковою рисою справжнього фінського ножа.

Ось так і вийшло, що «фінка» – то не фінський ніж, а скоріш імперсько-радянський.

628cd598601aa.jpeg

А як же ж називали свій ніж самі фіни? Вони називали його – «пуукко». І на фінку НКВД той ніж частіш за все був зовсім не схожий.

Яким він був? Ось саме про це поговоримо трохи нижче.

Що таке фінський ніж пуукко? 

Справжній фінський ніж пуукко – річ примітна та досі оригінальна. В нього прямий обух, специфічна рукоять, добре пристосована до упору п’ятою у долоню (так званий «фінський хват»). Прямі спуски без підводів (знову ж, так званий «сканді грінд»).

Остання риса значно полегшує заточування ножа.

Тяга максимально полегшити догляд за ножем характерна для культур півночі. Мабуть, це свідчить про важливість ножа для виживання та часте, постійне користування ним.

Все інше, мабуть, деталі. Доли можуть бути або ні. Ніс щучкою рідко, але буває. Навіть «грибок» для упору в долоню може бути, а може й не бути.

Хоча частіше він все ж є. І ця риса пояснює нам, чому, на відміну від фінки НКВД, у справжнього пуукко частіш за все немає гарди. Рука, що тримає пуукко правильно, не прослизне на лезо і без гарди. Саме через манеру утримування ножа.

628cd5ac1dbe0.jpeg

Але, як кажуть, краще раз побачити. Подивіться на фото пуукко, а краще попрацюйте одним з таких ножів. І ви ніколи не сплутаєте справжній фінський ніж з іншим.

Що означає слово «пуукко»? 

Тривалий час фіни називали його «veitsi» або просто «ніж». Інша назва знадобилась, коли виявилось, що існують і інші ножі, не схожі на фінські. Тоді й почали використовувати слово «puukko».

Про точне значення та походження цієї назви суперечки тривають й досі.

Мабуть, вони не припиняться ніколи. Бо, як завжди, витоки народної творчості ніким не зафіксовані.

Найбільш правдивою відповіддю буде: «Ми не знаємо».

Найбільш правдоподібною, мабуть, буде версія про спільні корені цього слова з дієсловом «puukottaa» – «колоти». Було навіть таке фінське слово «puukkojunkkari» – «бандит, що вміє битися ножем».

Зрозуміло, що якщо для чогось є окрема назва, то це явище це має дуже велике поширення.

До нас дійшли фото деяких відомих пуукоюнкарі. З одного погляду у очі та на руки цих людей стає зрозуміло дуже багато. Збереглися історії та легенди про деяких з них. Виходить, що вони були таким собі фінським аналогом американських ганфайтерів. Але з ножами.

Та не тільки розбійники використовували пуукко. Здається, такий ніж був на поясі майже у кожного фіна. Причому з давніх давен. Бо археологи знаходять кістяні пуукоо, які майже не відрізняються формою від сталевих.

Про поширеність пуукко нам каже фольклор, звичаї, та ті ж самі старі фото. Саме на фотографіях ми бачимо пуукко в руках та на поясі як у старих людей так і у малих дітей.

Навіть на озброєнні сучасної фінської армії у якості армійського ножа стоїть не що-небудь, а так звана «фінка Пелтонена».

Якщо ж ви забажаєте купити фінський ніж в Україні, то з цим не буде ніяких проблем. Вибір великий. Більшість таких ножів не вважається в нас холодною зброєю (хоча все ж дивіться на довжину леза).

Як би там не було, пуукко дійсно гарний та практичний у побуті ніж, що заслуговує на близьке знайомство.

Джерело – https://wellgo.ua/ua/nozhi/

About the author

шашлики
trending_flat
Відпочинок на природі: як посмажити шашлики і не порушити закон

Літо —  час відпочинку та пікніків на природі. Але перш ніж розпалити багаття, переконайтеся, що це не заборонено. Де це робити можна, а де ні і яка відповідальність чекає на порушників — розповідають юристи системи надання безоплатної правничої допомоги (БПД). Де заборонено розводити багаття у лісі під час пожежонебезпечного періоду — поза спеціальними місцями у заповідниках ближче ніж за 30 м до будівель і споруд у дворах, парках, скверах — без спеціально обладнаних місць в інших заборонених законом зонах. Відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки Адміністративна: - за порушення в лісі — штраф від 1530 до 4590 грн - у населеному пункті— від 340 до 1360 грн. Кримінальна: якщо сталося займання з майновою шкодою у великому розмірі чи шкодою здоров’ю — штраф від 17 000 до 68 340 грн, або  виправні  роботи на строк до двох років або до 3 […]

монети
trending_flat
Замку на Тернопільщині передали скіфські наконечники та монети XVII ст

Київська митниця віддала до музеїв нову партію історичних артефактів. Серед них - скіфські наконечники стріл, які датуються V-IV століттями до нашої ери, та старовинні монети XVII століття. Скіфські наконечники передали до Бережанського краєзнавчого музею, повідомляє Київська митниця. Монети - драйпелькери та півтораки XVII століття - поповнили колекцію Державного історико-архітектурного заповідника "Межибіж". Відвідувачі зможуть побачити ці унікальні речі у замковому ансамблі XIV-XVI століття на Хмельниччині та у замку Синявських на Тернопільщині. Всі артефакти повернули у власність держави за рішенням суду. Розподіл культурних цінностей до музеїв відбувається за рішенням Експертно-фондової ради при Міністерстві культури України. Після офіційної передачі музейники відвідали внутрішню лабораторію Київської митниці. Митниця планує створити електронну бібліотеку оцифрованих культурних цінностей, які врятували від вивезення з України. Серед уже збережених артефактів - старовинні ікони, стародруки, фосилії, монети, трипільський посуд, давня зброя, амоніти та прикраси.

отруєння грибами
trending_flat
Віддали мамі дітей з Копичинців, які отруїлись грибами

Суд постановив повернути багатодітній матері з Копичинців шістьох дітей, які понад пів року перебували у закладах соціального захисту. Рішення стосується п'яти дітей, що вижили після отруєння дикорослими грибами, та немовляти, яке грибів не вживало. Як повідомляє видання "20 хвилин", судові дебати щодо долі дітей тривали понад пів року. Весь цей час шість дітей віком від одного до 17 років проживали у спеціалізованих закладах. Трагедія у жовтні 2024 року Багатодітна родина отруїлася дикорослими грибами у жовтні 2024 року. За інформацією Копичинецької міськради, жінка має вісьмох дітей віком від 1 до 17 років. Семеро дітей із родини, співмешканець жінки та малолітня родичка співмешканця вживали гриби 27 жовтня. Увечері того дня їхнє самопочуття погіршилося, проте до медиків вони звернулися лише 30 жовтня. Мати та немовля грибів не вживали. Четверо загиблих За життя родини боролися медики Тернопільської обласної лікарні, Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" […]

Іванна Кліценко
trending_flat
У ДТП трагічно загинула лікарка з Тернополя

У жахливій дорожньо-транспортній пригоді 10 липня трагічно загинула лікарка-інтерн Іванна Кліценко з Тернополя. Дівчина щойно повернулася з подорожі до Парижа, про яку так довго мріяла. Про смерть молодої лікарки повідомила клініка професора Стефана Хміля у Тернополі, де працювала Іванна. Колектив медичного центру глибоко шокований цією втратою. Іванна Кліценко проходила стажування в клініці та мріяла стати акушер-гінекологом. Колеги описують її як працьовиту, відповідальну та натхненну людину, яка вкладала душу в роботу. "Усміхнена, мила, спокійна, працьовита, вродлива, лагідна і завжди привітна. Її щиро любили і поважали всі — студенти, пацієнти, колеги", - йдеться в повідомленні клініки. Молода лікарка недавно здійснила свою мрію - побувала в Парижі. Фото та відео з подорожі надихали її колег та друзів. Дівчина була щасливою та закоханою. "Вона була світлом у нашому колективі. Її доброта, щирість, товариськість і завжди тепла усмішка — залишаться в пам'яті кожного з нас", […]

trending_flat
У начальника Тернопільської ОВА з’явився новий радник з питань безпеки

У начальника ОВА Тернопільської області з'явився новий радник з питань безпеки та підготовки населення до національного спротиву. Цю посаду на громадських засадах очолив Вадим Ластовицький - полковник та начальник професійного коледжу з військовою підготовкою. Вадим Ластовицький керує Тернопільським професійним коледжем з посиленою військовою та фізичною підготовкою, який розташований у Збаражі. Про призначення розповів В'ячеслав Негода. Основні завдання нового радника стосуються організації роботи обласного центру підготовки населення до національного спротиву. Він займатиметься розробкою та впровадженням заходів з оборонної підготовки жителів області. Під час зустрічі обговорили питання співпраці з комунальною установою Тернопільської обласної ради "Тернопільський обласний центр підготовки населення до національного спротиву". Важливим напрямком роботи стане виконання програми заходів з територіальної оборони. План дій включає проведення навчань, тренувань та вишколів для цивільного населення. Такі заходи мають підвищити готовність жителів області до можливих загроз та навчити основам самозахисту. Призначення нового радника має посилити […]

trending_flat
Помер колишній начальник Кременецького районного відділу Пенсійного фонду України Костянтин Макаренко

Відійшов до вічності колишній начальник  Кременецького районного відділу Пенсійного фонду України в Тернопільській області Костянтин Макаренко. Про це повідомили на сторінці установи у фейсбуці. "Колектив працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з великим жалем і смутком висловлює щирі співчуття рідним та близьким з приводу смерті – МАКАРЕНКА КОСТЯНТИНА ПЕТРОВИЧА, начальника Кременецького районного відділу Пенсійного фонду України в Тернопільській області (1994-1997) Вічна та світла пам’ять про Костянтина Макаренка назавжди залишиться в серцях його рідних, близьких, друзів та колег," - йдеться у повідомленні. Раніше "Терміново" також повідомляло, що помер працівник ТНПУ Михайло Петрович Непийвода.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025