Сьогодні, 13 січня, християн чекає ще одна багатовікова традиція – Щедрий вечір. Сьогодні готують особливу, щедру кутю, та інші “щедрі” страви. Що традиційно готують сьогодні і які ще традиції зберігають українці цього дня?
Вечір 13 січня називають Щедрим, тому що різдвяний піст вже закінчився, і на столі повинні бути щедрі, а не пісні страви. Також це вечір між двома великими святами – Маланки і Василя (завтра, 14 січня). Також у ніч з 13 на 14 січня святкують Старий новий рік.
Щедра кутя
Головною обрядовою стравою вечора є щедра кутя. Її готують майже так само як і пісну, але можна додавати ще вершки, смалець та інші продукти, яких не можна під час посту.
У кожному регіоні є свій різновид куті. Та вважається, що чим більше в ній інгредієнтів, тим щедрішим буде весь рік.
Традиційно щедру кутю готують з пшениці, маку, горіхів, меду, сухофруктів, цукру, вершковим маслом, вершками, родзинками.
Страви на Щедрий вечір
Також на стіл традиційно подають такі страви:
- вареники;
- млинці;
- ковбаса;
- кров’янка;
- тушкована капуста;
- крученики;
- печене м’ясо;
- печена картопля;
- пироги.
Традиції та обряди
У Щедрий вечір 13 січня молоді дівчата ходять по хатах, співають щедрівки, за що господарі їх пригощають. Також грають в обрядові ігри, які збереглись ще з язичницьких часів: водять Козу та грають у Меланку.
14 січня, на Василя, хлопці ходять сіяти. І якщо щедрувати на Старий Новий рік 13 січня ходять тільки дівчата, то вже наступного дня посівати мають лише хлопці.
Хлопчик має першим увійти до оселі та впустити у дім щастя, радість і мир.