30.05.2024
Новини Скандал

У Гаях Шевченківських забудовник півроку відключає жителям світло

Мешканцям котеджів у Гаях Шевченківських впродовж пів року забудовник відключає електрику. Про це розповіла одна із мешканок Марія Дузяк. За її словами, люди платять за послуги обслуговуючому кооперативу, який заснував забудовник.

Забудовник Богдан Завітій розповів, електрику відключає, бо мешканці боргують за обслуговування котеджного містечка. Каже, надіслав попередження, що його кооператив припиняє діяльність і люди мають вступити в новий, щоб отримувати послуги.

На подвір’ї котеджного містечка на вулиці Козацькій у селі Гаї-Шевченківські зібралися мешканці 13 будинків. Одна з них – багатодітна матір Христина Рахманська. Жінка розповідає, забудовник з червня вимикає електрику в їхніх помешканнях. За цей час це відбувалося близько 8 разів:

“Просто неможливо з маленькими дітьми тут знаходитися. Приміщення охолоджується за цілий день. Не можу ні дитину помити, ні переодягнути до вечора, бо дуже холодно”.

Ще одна мешканка котеджного містечка Марія Дьордяй каже, в її будинку електропостачання немає майже 5 місяців. Через це, розповідає, помешкання без опалення.

Ігор Рахманський розповідає, забудовник відключив опалення, коли вони з дружиною хворіли коронавірусом:

“Богдан Миколайович виключив світло. Ми лежали з температурою, хворі, опалення не працювало, води не було. Ми мерзли, було холодно, дуже незручно”.

Також через відключення електрики діти, які проживають на цій вулиці, 11 та 13 жовтня не могли приєднатися до онлайн уроків, розповідає жителька містечка Марія Дузяк. Жінка каже, щомісяця в обслуговуючий кооператив платять за світло – гривню 68 копійок за кВт. За куб води – 30 гривень. Усі квитанції зберігають. Щоб вирішити ситуацію з відключенням електрики, викликали поліцію.

“Ми відносимося до Збаразького відділення поліції. Кожного разу поліція приїжджала, брала у нас заяви, пояснення – і нічого не робила. Коли ми вже звернулися в прокуратуру і до генерала поліції Богомола, аж тоді відкрили кримінальне провадження”, – каже Дузяк.

Забудовник Богдан Завітій телефоном розповів, електрику відключає у тих будинках, де є заборгованість за обслуговування. За його словами, це 12 сімей. Чоловік каже, з початку року вони заборгували 58 тисяч гривень:

“Вони мають тільки чеки на світло і воду. А крім того ще є додаткові витрати. Це договір сервітуту, проведений кілометровий кабель, він тягнеться від Текстильної, 32 до Гаїв-Шевченківських. Від відомчої підстанції, бо вона не державна, а приватна. І вона надає освітлення цього котеджного містечка. По-друге, є податок на надра, на спеціальне використання води. Голові кооперативу також треба платити. І ряд інших витрат”.

Богдан Завітній каже, заборгованість мешканці мали сплатити до 1 жовтня у кооператив “Гаї Шевченківські”, а потім укласти угоду з новим кооперативом “Гармонія на Козацькій”:

“22 вересня 2021 року всім мешканцям котеджного містечка надіслали повідомлення. Обслуговуючий кооператив укладає договір на передачу комунальних послуг новоствореному кооперативу “Гармонія на Козацькій”. Ми повідомили їх, щоб вони уклали угоду з кооперативом, який буде обслуговувати котеджне містечко. Провели повний розрахунок за попередні послуги і отримали довідку про те, що не мають боргів. Приїхали працівники “Гармонії на Козацькій”, виключили світло, зробили обстеження лічильників, обновили їх. Частина людей, які уклали угоди, розрахувалися, їм включили світло. Іншим світло не включили”.

Мешканка котеджного містечка Світлана Клек каже, вступати в новий кооператив не хочуть:

“Бенефіціаром є Іра Марцінковська. Ми не хочемо вступати в той кооператив, тому що вона має 60% голосу. Як вони вирішать, так і буде. У нас там ні засновників нема з наших людей. І права голосу ми там мати не будемо”.

Наразі з новим кооперативом уклали 25 угод, розповіла одна із засновниць цього кооперативу Ірина Марцінковська. Жінка разом з чоловіком проживає у котеджі №6.

“Є частина мешканців, яких представляємо ми, які хочуть просто жити комфортно. Мати стабільне енергопостачання, а не з перебоями, як наші сусіди. Не вивозити сміття на вулицю, десь підкидати, а мати свій власний смітник, освітлення. Ми хочемо мати нормальні умови життя. І тому ми розуміємо, що є економічно обґрунтовані тарифи. Ми їх прописали, ми їх запропонували. Люди просто не хочуть ні за що платити, вони вважають, що вони живуть в селі. У нас спільні комунікації, ми повинні їх обслуговувати разом. Вони були створені до того, як ми їх купили, тому ми мусимо прийняти це так, як воно є”, – каже Марцінковська.

Світлана Клек каже, звертались в обленерго з проханням провести до містечка окрему лінію електромереж. Заступник головного інженера “Тернопільобленерго” Андрій Лещук телефоном розповів, зробити цього поки що не можуть:

“Внутрішні будинки приєднані до електропостачання даного кооперативу, а в нас, як в “Тернопільобленерго” є вже розрахунки з цим кооперативом “Гаї-Шевченківські”. Якщо так, то треба розформовувати кооператив і робити електрифікацію даної території. Це можливо, але треба через місцевий орган самоврядування тоді починати робити”.

Адвокатка Ірина Заплітна розповіла, якщо члени кооперативу не згідні з умовами, вони мають право вийти з нього або відстоювати свої права в суді:

“Одним з принципів діяльності кооперативу є право добровільного вступу і право безперешкодного виходу з нього. Якщо мешканці не згідні з діями кооперативу, вони мають право звернутися до нього з письмовим зверненням, в якому викласти свою позицію і попросити якось вирішити дане питання у випадку відсутності належного для них реагування. І мали б звернутися до суду для захисту своїх порушених прав”.

Джерело – Суспільне Тернопіль.

Перейти до панелі інструментів