У центрі Кременця під час будівництва натрапили на підвал старовинного будинку

У Кременці під час будівництва реабілітаційного центру для людей з інвалідністю натрапили на підвал будинку. Залишки будівлі датуються початком XIX століття. Це підтверджують дати на цеглі. Будинок, який колись височів над підвалом – частина колишнього єврейського кварталу. Тепер там міський парк культури та відпочинку. Його територія належить Кременецько-Почаївському ДІАЗу.

Проте, у згаданій установі інформацією про знахідку не діляться. Журналіста відправили до керівника досліджень. Археологічний нагляд за роботами здійснює Марина Ягодинська – історик, археолог, директор Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини.

Згідно чинного законодавства в історичному ареалі населеного пункту перед початком будівництва проводять археологічні роботи. Кременець також має затверджений Міністерством культури історико-архітектурний опорний план. Згідно угоди між підрядником (будівельною фірмою) та Інститутом археології здійснюється археологічний нагляд. Що вдалося з’ясувати про саме цю знахідку, “Терміново” розповіла Марина Ягодинська.

  • Над цим підвалом був будинок збудований на початку ХІХ століття. Ми знайшли цеглу, яка датується 1818 роком. Висота підвалу близько 2 м. Він засипаний землею. Всередині приміщення розгалужується на дві гілки. Наразі важко сказати чи збереглися там якісь предмети. Зараз ми забираємо засипи, – розповідає пані Марина.

Також науковиця наголошує, що на території парку є залишки об’єктів й XVII століття.

У споруді, яку відкопали будівельники, 200 років тому працював майстер. Він обробляв кремінь для мушкетів. Якщо тут знайдуть певні артефакти, найімовірніше їх віддадуть до Кременецького краєзнавчого музею, зазначає Марина Ягодинська.

Також дослідниця з сумом констатує, що на місці досліджень уже встигли поживитися “чорні археологи”.

  • Деякі датовані та клеймовані цеглини просто повиривали. Схоже, це робота місцевих “любителів історії”. Доступ на будівництво відкритий, тож дістатися сюди не проблема, – каже пані Марина.

Вартість схожих цеглин в Інтернет-магазинах стартує від 200 грн, залежно від стану.

На відміну від України, у західній Європі схожі знахідки охороняються законодавством. Більше того, з них роблять туристичні родзинки.

  • У Польщі такі підвали використовують під арт-кав’ярні, ресторани чи навіть музеї. Схожу практику використовують й у Львові. І тепер навіть на Тернопільщині. У Чорткові мені дуже сподобалася піцерія-музей, яку відкрили у старому підвалі. Там завжди багато відвідувачів, – каже науковиця. – Шкода, що цей підвал не планують реставрувати, він досить міцний і гарно зберігся.

Будівельники кажуть, що знайдений підвал навряд чи використовуватимуть надалі. Його історія завершиться дослідженням, описом та згадкою у ЗМІ.

  • Ми не знаємо який розмір підвалу. Він має два рівня. Якраз тут має бути фундамент. План будівництва реабілітаційного центру уже затверджений. Його навряд чи перероблятимуть, – каже будівельник Іван Потій.

Кременець, як і більшість західноукраїнських містечок, наскрізь пронизаний підземними ходами та підвалами. Часто на їх місці утворюються глибокі провали. Дослідженням цих споруд майже не займаються. Так наша історія безповоротно зникає під землею.

 

About the author

trending_flat
Діти – 8 грн, пенсіонери -10, решта -15: у Кременці знову підняли тариф на проїзд

Раніше "Терміново" повідомляло, що у Кременці планували підвищити тариф на проїзд у громадському транспорті. Розмови про це велися давно - перевізники вимагали збільшення від 12 до 17 грн. Їхню вимогу задовольнили частково - з наступного понеділка, 3 лютого, вартість проїзду в маршрутках знову зросте. Це уже вдруге за час війни. Разом з тим будуть й інші зміни у міських перевезеннях. Учора, 30 січня, на виконавчому комітеті Кременецької міської ради прийняли рішення "Про схвалення проєкту автоматизованої системи обліку оплати проїзду у міському та приміському пасажирському автомобільному транспорті". Проте фактично ця система запрацює не раніше травня, - повідомив міський голова Кременця Андрій Смаглюк. На тому ж засіданні виконавчого комітету погодили й новий тариф на проїзд у громадському транспорті - 15 грн (перевізники вимагали 17 грн), учні - 8 грн. Кременецька міська рада провела обстеження пасажиропотоку у місті та зробила висновок, що клопотання […]

trending_flat
“Передумали за одну ніч”: чому представники Почаївської лаври блокують інвентаризацію майна

Уже деякий час братія Почаївської лаври перешкоджає роботі комісії Міністерство культури та стратегічних комунікацій України на території обителі. Директор Кременецько-Почаївського ДІАЗу - голова комісії Василь Ільчишин - замість того, аби з колегами займатися інвентаризацією майна, веде листування з представниками лаври та вкотре змушений доводити правомірність своєї роботи. Як і коли за таких умов продовжуватимуть інвентаризацію та чим усе може завершитися для незговірливих орендарів, "Терміново" розповів голова комісії. За останні кілька днів настоятель лаври разом з адвокатами оприлюднили декілька відео на YouTube, у яких всіляко заперечують правомірність дій комісії Міністерства. Усі наявні документи та закони, які регулюють роботу комісії, братія разом зі своїми захисниками трактують на власний розсуд. Лавра вимагала визнати доручення Міністерства "нікчемним" Одна з претензій представників лаври до підстави, на основі якої розпочали перевірку, - це доручення Державного секретаря МКСК. Цей документ через суд вимагали визнати "нікчемним". Проте, Ухвалою […]

trending_flat
Понад 100 питань – міський голова Кременця прозвітував про дороги, тарифи та премії працівників

Раніше "Терміново" повідомляло, що звіт міського голови Кременця відбувся ще 3 січня. Проте на зустріч прийшли небагато мешканців міста, не усі встигли поставити питання, що турбують громаду, адже тоді почалася повітряна тривога. Тому Андрій Смаглюк вирішив відзвітувати ще раз - онлайн.  В ефір голова громади вийшов о 20.00 годині зі свого робочого кабінету, спілкувався з кременчанами понад 2 години. Близько години він розповідав про роботу міської ради та її структурних підрозділів за 2024 рік. За решту часу містяни поставили керівнику понад сотню питань. На більшість з них очільник відповів. Дороги, тарифи, автобуси Здебільшого кременчан цікавить стан доріг, тарифи на воду та на проїзд у громадському транспорті, стан автобусів. Також людей турбує проблема лікарні, яка досі без директора. Запитували й про дозвілля дітей та підлітків. Стосовно проїзду у маршрутках міський голова повідомив, що тариф однозначно зросте. Разом з тим зазначив, що […]

trending_flat
“Два тижні тому забрали працівники ТЦК”: родичі розшукують 30-річного чоловіка з Кременеччини

Уже майже два тижні родина шукає 30-річного Володимира Гасса, мешканця с. Іванківці, Лановецької громади, що на Кременеччині. Чоловік вийшов у домашньому одязі, без документів та грошей, при собі мав лише мобільний телефон. Рідні стверджують, що його забрали працівники Лановецького ТЦК і з того часу Володимира не бачили. Про зникнення чоловіка повідомили й місцеву поліцію. Проте, результату пошуку й досі немає. Журналісти "Терміново" поспілкувалися з мамою Володимира та сестрою. Реалії сьогодення такі, що хтось собі може дозволити викрасти людину і їм нічого за це не буде, а поліція, як виявилося, удає, що нічого не може зробити. Мій брат Володимир Гасса вийшов з дому 6.11.2024 і більше не повернувся до цього часу. Як стало відомо згодом, це було РТЦК м. Ланівці, яке спочатку сказало, що це не вони, та після заяви в поліції про викрадення та розшук повідомили, що його "запросили" у […]

trending_flat
Бігав голий по селу: біля Кременця вночі 44-річний зборівчанин вчинив акт вандалізму над могилами українських військових. Відео

Шокуюча подія трапилася у ніч на 27 вересня у с. Великі Млинівці, що біля Кременця. На ранок на кладовищі, де поховано багато українських захисників, виявили розкидані фото військових та квіти, порвані прапори. Поліція одразу взялася за пошуки зловмисників. Вранці родичі Героїв, які віддали життя за нас і країну, застали жахливу картину. Щоранку приїжджаємо відвідати наших рідних і побачили таке, - каже удова загиблого полковника Сергія Лі Людмила. Дуже прикро і боляче, що у когось підіймається рука на святе. В українців завжди було святим місцем могили рідних. Поламані хрести, порвані державні прапори, понищені фото наших Героїв - це для мене щось неймовірно шокуюче. Але я вдячний правоохоронцям, які так швидко зреагували і уже працюють на місці злочину, - каже настоятель Преображенського собору у Кременці о. Володимир Буграк. - Впевнений, що винуватці понесуть покарання. Очевидець, який зупинив вандала, розповів, що чоловік був […]

trending_flat
Право на обшуки та носіння зброї: міфи та реальність щодо повноважень шкільних офіцерів безпеки

Ще на початку квітня начальник ГУ Нацполіції Тернопільщини Сергій Зюбаненко анонсував появу освітніх офіцерів у кожній школі Тернопільщини. Перші офіцери безпеки з'явилися в українських школах ще наприкінці січня. На Тернопільщині вони узялися до роботи на початку вересня. Проєкт “Офіцер безпеки” реалізує Національна поліція  спільно з Міністерством освіти і науки та має підвищити безпеку в школах. Тим часом як дехто з батьків вважає наявність таких фахівців у навчальних закладах виправданим, інші переконані, що це даремна трата грошей. Та, як одні, так і другі, цікавляться, якими законами регулюється робота офіцерів безпеки — про поліцію, охоронну діяльність чи ювенальну превенцію, чи може офіцер обшукати школяра, чи відвідувача і, чи носитиме у школі зброю? На усі ці питання відповів для "Терміново" старший лейтенант поліції, начальник сектору організації служби освітньої безпеки Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Максим Гуменюк. На початок навчального року на […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025