Ковід, антитіла, імунітет: що варто знати перед прийняттям рішення щодо вакцинації

Лише антитіла, які виробляються після вакцинації, можуть захистити від важкого перебігу COVID-19 та госпіталізації. Про це наголосили під час пресконференції «Антитіла до COVID-19: чи варто розслаблятися?», пишуть на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Коли ми говоримо про поняття імунітету до вірусу чи інфекції — ідеться про появу антитіл, які виробляються в організмі як протидія до чужорідного агенту.

Антитіла, які виробляються в організмі проти SARS-CoV-2, з’являються вже в перші кілька днів після зараження, а їх наявність вказує на те, що людина була інфікована SARS-CoV-2 незалежно від перебігу захворювання (безсимптомної, легкої чи важкої форми).

У більшості пацієнтів з COVID-19 вірус-специфічні антитіла IgM, IgA та IgG починали вироблятися через декілька днів після інфікування.

Антитіла класу A (IgA) — з’являються в перший тиждень після появи симптомів;

Антитіла класу M (IgM) — свідчать про недавнє інфікування та можуть розглядатись як ознака гострої фази інфекції;

Антитіла класу G (IgG) — обумовлюють віддалену відповідь організму, тобто те, що ми називаємо «імунітетом», вони зберігаються від 2 до 4 місяців і їх кількість залежить від того, як тяжко людина перехворіла.

Як зазначив Роман Родина, Генеральний директор Центру громадського здоров’я України, тестування на антитіла — метод імуноферментного аналізу або ІФА —  спрямований на виявлення ознак пост­інфекції. Таке тестування проводять для скринінгу, зокрема, осіб, які виконуючи свої посадові обов’язки стикаються з великою кількістю людей, а відповідно і з інфекцією. Ці тести не є діагностичним методом. Для встановлення діагнозу COVID-19 використовують ПЛР чи експрес-тести.

«Наразі науковці констатують, що наявність антитіл не є гарантією того, що людина не захворіє. За даними лабцентрів станом на 16 березня зафіксовано 1362 людей, які знову захворіли на COVID-19 після одужання. Терміни повторного зараження варіюються від 2 до 8 місяців», — говорить Роман Родина.

Антитіла, які досліджують лабораторії, визначаються не до тих антигенів вірусів, до яких формується імунна відповідь при вакцинації. Антитіла після вакцинації виробляються до конкретного фрагменту вірусу — у випадку SARS-CoV-2 до спайк-протеїну. Власне, суть вакцин у тому, щоб організм напрацював антитіла, тобто запустив їх після контакту з антигеном.

«Поняття “захисний рівень антитіл до COVID-19”, який убезпечить від повторного інфікування, — не існує. НТГЕІ не рекомендує визначати рівень антитіл ні до, ні після вакцинації. По-перше, тому що тест системи для визначення антитіл наразі не стандартизовані. По-друге, під час клінічних досліджень вакцин, зокрема, AstraZeneca та Pfizer, не було виявлено ніяких побічних реакцій серед тих людей, які вже мали антитіла після хвороби, у порівнянні з тими, хто їх не мав. Це означає, що вакцинація тих, хто вже перехворів, є безпечною. По-третє, ті хто мають антитіла після хвороби, однаково повторно хворіють. Але ми точно знаємо, що вакцини працюють — після 12–14 днів рівень захворюваності серед вакцинованих практично не зростає, а якщо і є випадки захворювань — то вони не тяжкі. А серед невакцинованих — рівень хворих зростає», — говорить Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.

Вакцинація попереджає тяжкий перебіг хвороби, госпіталізацію і смертність, дозволяє людям жити звичним життям. Головне — розвантажує систему надання медичної допомоги.

Дослідження показують, що після вакцинації кількість вірусу в дихальних шляхах значно менша в порівнянні з тими людьми, які ще не отримали щеплення. Відповідно, якщо кількість вірусу менша, у людей не розвиваються симптоми, а це — негативно впливає на поширення вірусу. Це, зокрема, підтверджується даними з Ізраїлю.

About the author

погода у тернополі
trending_flat
Буде дуже холодно: в Україну йдуть арктичні маси, і затримаються вони надовго (прогноз погоди)

На територію України прийде похолодання: вихідними завітає нова повітряна маса арктичного походження.  Про це розповіла синоптикиня Наталка Діденко. У західних та північних областях України вдень 15 березня очікується прохолодна погода з температурою від +3 до +9 градусів. На решті території в суботу ще буде тепло, від +12 до +20 градусів. Однак, у неділю збережеться лише на півдні та південному сході країни. 15 березня у західних і північних областях дощі місцями перейдуть у мокрий сніг. У центральних регіонах прогнозують лише дощі. На півдні та південному сході країни 15-16 березня опадів не передбачають. Синоптики прогнозують, що 17 березня (понеділок) очікується різке похолодання по всій території України. "Увесь наступний робочий тиждень в Україні буде холодним, із "мінусами" вночі та кволими невеликими "плюсами" в денні години. Орієнтовно почне теплішати в кінці наступного тижня, ближче до 22-23 березня, якраз на Всесвітній день метеоролога", - розповіла […]

Катерина Чудик
trending_flat
“Пережила депортацію”: жительці Тернопільщини виповнилось 103 роки

Жительці Тернопільщини виповнилось 103 роки.  Про життєву історію довгожительки з Тернопільської області розповіли на фейсбук-сторінці парафії Вознесіння Господнього у смт. Козлів. Мешканка села Озерна, Катерина Чудик, пережила важкі часи: у 1942 році її, юну дівчину, депортували до Австрії для примусової праці. Пізніше, у віці 28 років, вона знайшла своє щастя, одружившись з чоловіком Антоном, і переїхала до Козлова, де вони провели 45 років у шлюбі. Наразі Катерина Чудик є найстаршою мешканкою своєї громади. День народження довгожительки відзначили урочисто: відбулася святкова літургія, а привітання лунали від рідних, мешканців громади, представників влади та парафіян. Фото Суспільне

Панчук Павло Васильович
trending_flat
Передчасно помер депутат з Кременеччини

На Кременеччині зупинилось серце почаївського депутата Панчука Павла Васильовича.  Сумну новину повідомили у Почаївській міській раді. Павло Васильович був неодноразово обраний депутатом та протягом багатьох скликань віддано служив рідній громаді. "Павло Панчук присвятив своє життя розвитку нашого міста, бувши депутатом, працюючи на посаді директора ТОВ КООП «Почаївський ринок» та докладаючи значних зусиль для економічного і соціального добробуту громади. Його внесок у суспільне життя назавжди залишиться у пам’яті всіх, хто мав честь працювати з ним", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює співчуття рідним та близьким Павла Васильовича. Вічна пам'ять!

Аварія на Тернопільщині
trending_flat
Авто перекинулось: серйозна аварія на Тернопільщині

На Тернопільщині трапилась серйозна аварія: автомобіль вилетів з дороги та перекинувся на бік.  Автопригода трапилась 13 березня в селі Озерна на Тернопільщині. Водій Volkswagen порушив правила дорожнього руху чим спричинив ДТП. З дороги злетів автомобіль Renault. Обійшлось без постраждалих. "Патрульні склали на нього протокол за вчинення ДТП", - повідомила старша інспекторка управління патрульної поліції у Тернопільській області Віталія Щупляк.  

Владислав Степанчук
trending_flat
Наймолодший Герой України: 19-річний випускник ліцею на Тернопільщині отримав «Золоту Зірку»

19-річний випускник Коропецького обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою Владислав Степанчук отримав «Золоту Зірку» Героя України. Таким чином він став наймолодшим серед тих, хто отримав нагороду.  Молодик вирішив продовжити сімейну справу, адже його батьки - Володимир та Марина - також захищають українські кордони в складі ЗСУ. Навчався Владислав у Коропецькому ліцеї з пвфп, де військово-патріотичне виховання майбутніх воїнів на першому плані. Про це повідомив на фейсбук-сторінці житель Монастирищини Павло Дронь. Хлопець приєднався до лав ЗСУ, як тільки йому виповнилось 18 років. Він підписав контракт у квітні 2024 році. "Солдат Степанчук разом із побратимами облаштовували вогневі позиції, однак це помітили московити та завдали по українських підрозділах важкого комбінованого удару: артилерія, дрони «Ланцет», міномети, піхотні групи. Командир розрахунку та навідник гармати, з якою працював підрозділ, отримали важкі поранення під час відходу. В напівоточенні бій тривав 4 години. Неподалік були дезорієнтовані після обстрілів […]

Назар Максим'юк
trending_flat
“Відзначився мужністю та ефективністю”: військового з тернопільської бригади нагородили медаллю “За оборону України”

Молодший сержант Назар Максим'юк з 105 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ отримав медаль "За оборону України". Військовий відзначився мужністю та ефективністю у протистоянні з ворогом на передових позиціях. Назар є командиром стрілецького взводу стрілецької роти 80 окремого батальйону 105 окремої бригади. Про це повідомили на фейсбук-сторінці бригади. Воїн, бувши кулеметником, брав участь у штурмових діях та зачистці села Спірне Бахмутського району Донецької області. Завдяки своїй рішучості та мужності він швидко здобув високий авторитет серед побратимів та став прикладом для наслідування. "Його рішучі дії суттєво вплинули на виконання бойових завдань, примножуючи внесок у нашу спільну перемогу", - йдеться у дописі. Читайте також: думала, що це фотосесія: військовий з Тернополя романтично освідчився волонтерці з Прикарпаття

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025