У квітні на землі роботи багато: весняні поради садівникам і городникам

У народі кажуть, що весняний день рік годує. Як все зробити вчасно, на що варто звернути увагу у квітні на дачі, в саду, в квітнику і на городі розповідає начальник управління агропромислового розвитку Галина Матківська, пише сайт “Kalush News City”.

Як доглядати за весняним садом?

Огляньте стовбурі плодових дерев. Очистіть їх від відмерлої кори, моху і лишайників. Шрами, рани залікуйте садовим варом. Зріжте сухі гілки. До набрякання бруньок можна обрізати, проріджувати і формувати крони. Перекопайте грунт навколо стовбура, внесіть органіку і мінеральні добрива. Обробіть сад проти шкідників препаратом 30В, проти хворіб — фунгіцидами.  А ще запам’ятайте: квітень — найкращий час для щеплень і перепрививань плодових дерев живцями.

Як правильно пересадити деревця?

Висадіть на початку місяця саджанці яблунь, груш, а також вишень, слив. Можна  навіть пересаджувати й кількарічні дерева, якщо виникає така потреба. Важливо на новому місці посадити дерево так, як воно росло на колишньому. Повернути  його до сонця тим самим боком. Якщо цього не зробити, то дерево повільніше приживається і пізніше плодоносить. Визначити південну і північну сторони деревця можна за кольором кори і товщиною коренів. З південної сторони кора темна, коричнева, з північної — зелена, світла. Коріння, що ростуть з північної сторони, завжди товщі, ніж з південної.

Що робити у квітні на грядках з полуницею і суницею

Треба зняти зимове вкриття з полуниці та суниці. Оголене коріння присипте грунтом. Обріжте вуса. Викопайте уражені вірусом рослини. Всі сухі і хворі листочки обов’язково зірвіть. Все це потрібно винести за межі саду і спалити. Підживіть рослини азотними добривами, розпушіть міжряддя і замульчуйте їх перегноєм із соломою або торфом.

Які турботи чекають у квітнику?

На початку квітня треба розкрити троянди, діставати із пивниць бульби жоржин та розпушити грунт біля всіх багаторічних квітів. Можна ділити і розсаджувати півонії, іриси, флокси, хризантеми, ромен і інші багаторічні. У другій половині місяця обрізають троянди, щоб вони краще розвивалися і рясніше цвіли. Також варто підживити і підгорнути кущі. У кінці квітня у парнику сіють насіння квітів на розсаду. У відкритий грунт можна сіяти матіоли, немезію, однорічні хризантеми, волошки та інші холодостійкі квіти.

Як після зими впорядкувати газон?

На газоні  граблями з густими зубцями загребіть залишки торішньої трави. Підживіть газонну травичку аміачною селітрою. Вистачить 15-20 грамів на квадратний метр. Місця, де з’явився мох, обробіть розчином залізного купоросу. Для цього розчиніть 50 грамів в літрі води. Цього досить, щоб обробити один квадратний метр газону, де є мох. А через два тижні згребіть його граблями і підготуйте місця-острівці для висівання трави, щоб реставрувати газон.

Як бути з ягідними кущами і виноградниками?

Треба на початку квітня обрізати ягідні кущі, насамперед малину, якщо це не було зроблено восени або в березні. В першу чергу зріжте слабкі, уражені кліщем чи борошнистою росою, хворі, старі, поламані гілки та пагони і спаліть їх.  Залиште  молоді пагони минулого року. В аґрусу, порічок зріжте всі гілки старші восьми років, у чорної смородини — старші чотирьох. Грунт біля кущів можна покрити шматками старої толі, плівки. Це буде смертельний термос для шкідників. Якщо в найближчий тиждень не очікується похолодання і грунт підсох, можна забрати з коріння винограду  укриття від морозів. У квітні слід підживити виноград органічними чи мінеральними добривами, якщо це не зробили восени. Від хворіб і шкідників варто обприскати виноградну лозу сертифікованими препаратами.

З чого почати роботу на городі?

Зніміть вкриття з грядок із цибулею і часником, які посаджені восени. Підживіть аміачною селітрою. При підсиханні грунту акуратно проборонуйте міжряддя, щоб прикрити добрива і дати доступ кисню до цибулин. Зніміть також вкриття з грядок з щавлем, ревенем, петрушкою, селерою. Підживіть їх азотними добривами, розрихліть міжряддя. Прокопайте чи почистіть канавки, щоб з грядок стікала вода.

Коли можна сіяти і садити городину?

Коли орний шар ґрунту починає дозрівати, розсипаються грудки землі, готуйте грядки для посіву. Якщо восени не вносили органіку, то це слід зробити  навесні при перекопуванні. Якщо її немає, внесіть мінеральні добрива під час передпосівного обробітку грунту. У квітні при сприятливих умовах можна сіяти холодостійкі овочі та зелені культури: редиску, редьку, салат, шпинат, петрушку, кріп, коріандр, горох, моркву для літнього споживання, цибулю-сіянку, садити часник, цибулю на перо і ранню картоплю. Кращі результати дає посів з проміжками в 7-9 днів. Так можна зелений конвеєр забезпечити і зменшити ризики втрати врожаю від заморозків. Оскільки на вулиці ще досить холодно, на ніч грядочки треба вкривати плівкою або нетканим матеріалом. Буряки висівайте не раніше 15-25 квітня, коли плюсова температура грунту досягне 10-12 градусів.

Як подбати про майбутній врожай картоплі?

Для прискорення пророщування бульби на півтора місяці поміщають в світле місце, але не на прямі промені сонця. За 4 доби до посадки бульби обприскують спеціальним живильним розчином (1,5 столової ложки суперфосфату, 1 столова ложка сірчанокислого калію на 10 літрів води). Від хворіб насіннєві бульби перед посадкою можна обприскувати сертифікованими препаратами. Бульби висаджують, коли грунт прогріється до 8 градусів. Щоб мати добрий урожай подбайте про високопродуктивне насіння районованих сортів. Його можна придбати у фермерів Калуського району.

Як підготувати парники для ранньої зелені і овочів?

За два тижні до висівання або висаджування рослин у парники і теплиці, їх покривають плівкою, щоб грунт і повітря добре прогрілися за рахунок накопичення енергії сонячних променів. Перед посівом слід обробити насіння від шкідників і хворіб. У середині—наприкінці квітня висівають на розсаду насіння пізньостиглої капусти. У другій-третій декаді — насіння базиліка, кабачків, огірків, патисонів, гарбузів. Продовжують догляд за розсадою баклажанів, капусти білокачанної, перцю солодкого, селери, томатів. Грунт перед посівом рослин підживлюють компостом і мінеральними добривами. Важливо, щоб грунт був провапнований з осені. Якщо це не зроблено, внесіть на 1 квадратний метр один кілограм попелу.

About the author

Автотроща на Франківщині
trending_flat
Вантажівка розлетілась по всій дорозі: житель Тернопільщини потрапив у жахливу ДТП у сусідній області (фото)

Житель Тернопільщини потрапив у автотрощу на Франківщині.  Аварія трапилась 21 лютого близько 6:34 на автотрасі між селами Крилос Галицької ТГ та Тязів Ямницької ТГ в Івано-Франківській області. Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України в Івано-Франківській області.  "До місця одразу було направлено рятувальників міста Галич та села Ямниця, які по прибутті встановили, що відбулося зіткнення мікроавтобуса та вантажного автомобіля в яких заблоковано водіїв. Рятувальники, за допомогою спеціальних інструментів деблокували водіїв з обох транспортних засобів та передали медикам. Також на місці події рятувальники від’єднали клеми акумуляторних батарей, щоб не допустити загоряння транспортних засобів", - йдеться у повідомленні.  Відомо, що 31-річний водій вантажівки IVECO, мешканець Тернопільщини, виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся із вантажним автомобілем DAF, яким кермував житель Львівщини 2000 року народження. Обох чоловіків доправили до лікарні. Водій DAF тримав незначні травми, його оглянули медики та відпустили. Травмованого водія […]

Операція
trending_flat
Зробили надскладну операцію на мозку: львівські лікарі врятували немовля з Тернопільщини (відео)

У Львові у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі прооперували дитину із Тернопільщини.  У маленької Софійки діагностували пухлину третього шлуночка з вростанням в таламічні ділянки з обох боків, поширенням в правий боковий шлуночок великих розмірів. Дитину терміново скерували у Центр дитячої медицини. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Західноукраїнського спеціалізованого центру. "Оперативне втручання було надскладним: існував ризик великої крововтрати та пошкодження важливих ділянок мозку. Нейрохірургічна команда Центру успішно провела резекцію злоякісної пухлини, і це дає шанс малечі на повне одужання", - йдеться у дописі.   

Шахраї
trending_flat
Хотіла оформити допомогу від держави: жительку Кременеччини обдурили на майже 100 тисяч гривень

Жителька Кременеччини втратила 95 тисяч гривень через фальшиву пропозицію «єДопомоги». До жінки зателефонувала невідома особа, яка повідомила про можливість отримання виплат, що нібито надаються державою. Її запевнили, що процес заповнення заявки простий і швидкий. Для отримання коштів шахрай попросив жінку надати особисті дані, а також реквізити банківської картки. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області.  Спочатку постраждала нічого не запідозрила, але зрозуміла, що стала жертвою шахрайської схеми, коли з її банківського рахунку знялась значна сума грошей.  "Слідчі поліції відкрили кримінальне провадження відповідно до ст.190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. Наразі працівники поліції встановлюють особу зловмисника та закликають громадян бути обачними. Ні в якому разі не надавайте особисту інформацію та реквізити банківських карток невідомим, навіть якщо вони представляються працівниками офіційних організацій або державних установ. Пам’ятайте, що такі структури ніколи не запитують конфіденційні дані через телефонні дзвінки", - йдеться у повідомленні.  Якщо ви […]

Ярослав Малишко - загинув на фронті
trending_flat
“Пройшов полон і жах під Бахмутом”: загинув 25-річний військовий з Лановеччини

У Лановецьку територіальну громаду прийшла сумна звістка: загинув, захищаючи рідну землю, Герой Ярослав Малишко.  "Вірний військовій присязі під час виконання службових обов’язків повʼязаних із захистом Батьківщини, на Запоріжжі загинув 25-річний Ярослав Малишко із с. Лопушне", - повідомили на фейсбук-сторінці Лановецької громади.  За професією військовий був пекарем-кондитером, закінчив училище ресторанного бізнесу, навчався на бакалавраті у технічному університеті. Хотів стати технологом. Військова служба хлопця розпочалася ще до повномасштабного вторгнення. Згодом він підписав контракт із ЗСУ, де був стрільцем-кулеметником, а також пройшов навчання на бойового медика. Ярослав, як і багато його молодих побратимів, зіткнувся з жорстокими реаліями війни. Він пережив жахіття полону в Енергодарі, коли їхній підрозділ боронив ЗАЕС від російських загарбників. Також  брав участь у боях поблизу Бахмута. Останнім часом Ярослав разом з товаришами стримував наступ ворога на Запорізькому напрямку. Про це  розповідала у своїй статті про Ярослава волонтерка, редакторка «Голосу Лановеччини» […]

Ніж - На Тернопільщині чоловік погрожував вбити людину
trending_flat
На Тернопільщині чоловік ледь не вбив колишню дружину

На Тернопільщині чоловік погрожував вбити свою колишню дружину.  До правоохоронців надійшло від жительки одного із сіл Тернопільського району повідомлення про те, що її колишній чоловік під час сварки дістав ніж та погрожує їй фізичною розправою. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області.  Приїхавши на місце події, поліціянти виявили домашнього кривдника в нетверезому стані та вилучили ніж. З'ясувалось, що фігурант раніше притягувався до адмінвідповідальності за вчинення домашнього насильства.  "Наразі щодо фігуранта розпочато кримінальне провадження. Йому інкримінують ч. 1 ст. 129 (погроза вбивством) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до двох років обмеження волі. Вирішується питання про оголошення йому підозри. Триває досудове розслідування", - йдеться у повідомленні. 

Кухаришин Уляна Ярославівна
trending_flat
“Вона була прикладом людяності”: у Зборові померла вчителька

Померла вчителька Зборівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Кухаришин Уляна Ярославівна.  Сумну новину розповіли у фейсбук-групі "Зборів - громада моєї мрії". Колеги називають жінку  неймовірно доброю, розумною та світлою, яка завжди дарувала тепло своїм учням і всім навколо. Розповідають, що Уляна Ярославівна була чудовим педагогом та щиро відданою своїй справі. "Її мудрість, доброта та щира посмішка назавжди залишаться в пам’яті всіх, хто мав честь знати її. Вона була справжнім прикладом людяності, любові до життя та навколишніх. Родина, близькі, друзі та учні глибоко сумують через цю непоправну втрату. Світла пам’ять Уляні Ярославівні. Царство Небесне", - йдеться у дописі.  Прощання та похорон відбудуться у церкві Преображення Господнього о 13:00 21.02.2025. Багато слів співчуття линуть від жителів Зборова, які знали Уляну Ярославівну.  Редакція "Терміново" висловлює співчуття рідним та близьким. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять! 

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025