27.10.2021
Здоров’я Новини

На відновлення може піти до року часу: як допомогти організму, якщо ви перехворіли на ковід

Сильна втома, неможливість сконцентруватися, “туман в голові”, фізична слабкість, головний біль та біль у суглобах — це все можуть відчувати люди, які перехворіли на COVID-19, ще протягом довгого часу. При цьому не обов’язково мати тяжкий перебіг хвороби. Деякі з цих наслідків можуть спіткати й коли інфекція проходила не надто тяжко. Як допомогти організму впоратися, радить колишня в.о. мінстра охорони здоров’я Уляна Супрун.

“Уявіть, як відбувається відновлення, після того, як людина була госпіталізована з COVID-19 та перебувала у відділенні інтенсивної терапії чи на апараті штучної вентиляції легень.

Неможливість повноцінно харчуватися, брак руху через постійне лежання в ліжку, разом з цим втрата м’язів, фізичне та емоційне виснаження, загострення хронічних хвороб, високі ризики появи психічного розладу — лише частина того, з чим може стикнутися людина та її близькі.

На відновлення після реанімації може знадобитися 6-12 місяців. https://bit.ly/30Je07v Звісно, ця тривалість може бути коротшою чи довшою — усе залежить від багатьох чинників, як-от віку, контролю за хворобами, підтримки близьких та доступу до різних сервісів.

Один з ключових чинників у відновленні — це докладання зусиль наскільки це можливо самої людини та її бажання швидше повернутися до нормального життя.

У ВООЗ розробили інструкцію для пацієнтів, які перехворіли на СOVID-19. Він буде корисним для всіх, але передусім для людей, які мали тяжкий перебіг хвороби, та були госпіталізовані. Повністю можна переглянути тут https://bit.ly/30Eajjg (він українською мовою).

Тут є короткі інструкції з малюнками та відповідями на питання:
→ що робити у разі задишки;
→ які вправи допоможуть відновити нормальну рухливість м’язів та силу;
→ що робити у разі прояви проблем з голосом;
→ як їсти, пити та ковтати;
→ що робити, якщо складно чітко мислити та сконцентруватися;
→ як піклуватися про ментальне здоров’я;
→ коли варто звернутися до медиків за допомогою.

Останній пункт також дуже важливий. Хвороба на COVID-19 може негативно вплинути на здоров’я серця, приміром, викликати міокардит. При чому не лише у людей літнього віку, а й молодих. https://bit.ly/3nnVcEx.

Тож варто бути уважними до себе та до людини, яка відновлюється після хвороби, і краще не чекати критичних ситуацій, а постійно бути на зв’язку зі своїм лікарем та час від часу обговорювати з ним чи нею питання, які турбують.

Нижче корисні дописи, які також допоможуть краще піклуватися про себе:
Про тривалі наслідки COVID-19 писали тут: https://bit.ly/3jAxgvu
Про збалансоване харчування: https://bit.ly/3jFSdoz
Що таке справжня турбота про імунітет: https://bit.ly/2SAfT1O
Як підтримувати людину з депресією: https://bit.ly/2GxaPsI
Тут практичні поради як надавати першу психологічну допомогу без шкоди для людини: https://bit.ly/30IWYqd.

Пам’ятайте, що навіть після складної хвороби можна відновитися і повернутися до нормального життя. Для цього потрібна підтримка близьких та уважне й ретельне ставлення до свого здоров’я”, – йдеться на фейсбук-сторінці Уляни Супрун.

Схожі пости

На Тернопільщині під час гасіння пожежі виявили тіло чоловіка

Двоє жінок на Тернопільщині виростили близько трьох тисяч рослин маку та конопель. Плантації знищили

Мешканці Тернопільщини можуть подбати про автоматичне призначення пенсії (інструкція)

Перейти до панелі інструментів