Отруєння грибами: симптоми та перша допомога

Помалу розпочався грибний сезон, а з ним і сезон отруєнь. Про що важливо пам’ятати, вирушаючи на тихе полювання.

Нагадуємо поради від Міністерства охорони здоров’я.

Гриби є доволі специфічним продуктом, що містить значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею.

Тяжкість отруєння грибами обумовлюється тим, що вони містять отруйні сполуки, що вибірково діють на внутрішні органи і системи людини, вражаючи шлунково-кишковий тракт, центральну нервову систему, серцево-судинну систему, печінку та нирки. Із 2 тисяч видів грибів в Україні, їстівними вважаються щонайбільше 500.

Існує класифікація грибів у відповідності до їхньої їстівності та отруйності:

  • Отруйні гриби – містять отруйні речовини, які викликають отруєння у людини.
  • Безумовно отруйні гриби – не втрачають своєї токсичності при обробці будь-якими способами (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки та ін.).
  • Умовно їстівні гриби – їх отруйні властивості зникають при відповідній обробці (варіння, сушіння, соління) перед вживанням в їжу. До таких грибів відносять вовнянки, чорні грузді, що виділяють їдкий сік, який руйнується при засолюванні. До групи умовно їстівних грибів також входять сморчки, строчки, сироїжки, валуй та ін.
  • Неїстівні гриби – не отруйні, але мають неприємний смак або запах, що зберігається навіть при тривалій обробці (жовчний гриб, помилковий дощовик і ін.).

Кому не можна їсти гриби

Навіть якщо ви впевнені у якості і безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати:

  • жінкам у період вагітності і грудного вигодовування;
  • дітям до 12 років;
  • людям літнього віку.

 

Як не отруїтися грибами

  • Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.
  • Не купуйте гриби на стихійних ринках.
  • Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.
  • Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.
  • Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними.
  • Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.
  • Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.
  • Не куштуйте сирі гриби.
  • Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.
  • Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.
  • Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.
  • Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Симптоми отруєння грибами

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів:

  • нудота;
  • блювота;
  • різкий біль у животі;
  • діарея;
  • запаморочення;
  • підвищення температури тіла;
  • зниження пульсу;
  • задуха;
  • судоми;
  • відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
  • марення, поява галюцинацій.

За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!

Перша допомога у разі отруєння грибами

  • терміново телефонуйте до «швидкої» — загальний номер 103;
  • промийте шлунок простою водою;
  • дотримуйтеся постільного режиму;
  • пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;
  • прийміть сорбенти.

Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.

Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно для життя!

Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

Фото: UNN

About the author

герой
trending_flat
Гірка жалоба замість свят: Кременеччина оплакує молодого Героя

Кременеччина в жалобі. Трагічна звістка сповнила болем серця жителів Борсуківської громади, адже на фронті обірвалось життя Ігоря Власюка 1991 року народження.  Ігор був сержантом, командиром гармати військової частини А**** та загинув 17 квітня 2025 року в районі н.п. Шипувате Купʼянського району Харківської області під час виконання бойового завдання, проявивши безмірну мужність і героїзм під час захисту Батьківщини. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах громади. "Біда сколихнула Борсуківську громаду. З глибоким жалем повідомляємо про загибель ВЛАСЮКА Ігора Івановича (30.07.1991) із с. Передмірка. Щирі співчуття батькам, сестрі та усім рідним загиблого. Про зустріч Героя та чин поховання повідомимо додатково", - йдеться у дописі. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого Героя. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять! Читайте також: Понад 2 роки невідомості: на щиті повертається Герой з Кременця

ДТП
trending_flat
ДТП на Чортківщині: постраждала 16-річна мотоциклістка

На Чортківщині трапилась ДТП за участі 16-річної дівчини. Неповнолітня потрапила до лікарні.  Аварія сталась 17 квітня у селі Стінка на Чортківщині. Водій автомобіля Skoda Kodiaq не переконався у безпечному русі і почав здійснювати маневр розвороту. Як наслідок - у нього врізалася 15-річна мотоциклістка, яка їхала позаду. Водійку мототранспорту госпіталізували. Про це повідомили у пресслужбі поліції Тернопільської області. "У водія взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває перевірка", - йдеться у повідомленні. Читайте також: У ДТП на Тернопільщині постраждав 11-річний хлопчик: що трапилось

ДТП на Тернопільщині
trending_flat
У ДТП на Тернопільщині постраждав 11-річний хлопчик: що трапилось

На Тернопільщині під колеса авто потрапив 11-річний хлопчик. Його з травмами та переломом госпіталізували до лікарні.  Аварія трапилась 17 квітня близько 8 ранку в селищі Залізці на Тернопільщині. За попередньою інформацією, хлопчик переходив проїжджу частину дороги за межами пішохідного переходу і його збив водій автомобіля Renault Master. Постраждалого з травмами та переломом госпіталізували до лікарні. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "У водія взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває перевірка", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Серйозна аварія у Тернополі: постраждала дитина (відео)

хата
trending_flat
Померли 4-5 місяців тому: тіла брата та сестри виявили у будинку на Тернопільщині

У Бережанах правоохоронці знайшли тіла чоловіка та жінки, які померли близько 4-5 місяців тому.  17 квітня сімейний лікар брата та сестри, яких він періодично навідував, не зміг потрапити на територію будинку. Тому фельдшер викликав правоохоронців, щоб вони допомогли потрапити у середину. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Потрапивши до житлового будинку, працівники поліції виявили тіла жінки та чоловіка. За словами судово-медичного експерта чоловік 1961 року народження та жінка 1953 року народження померли близько 4-5 місяців тому. Родичів у них не було, а тому ніхто не помітив їхню відсутність. Слідів насильницької смерті на тілі не виявили, але стало відомо, що і чоловік, і жінка мали проблеми зі здоров'ям. "Причина смерті стане відома після розтину. За даним фактом відкрите провадження відповідно до ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України з поміткою "природна смерть". Триває слідство", - йдеться у повідомленні. […]

пухлина
trending_flat
Важила як новонароджена дитина: у Тернополі у жінки видалили величезну пухлину

У Тернополі хірурги провели операцію, у ході якої видалили пацієнтці пухлину понад 3 кг.  Операція відбулась у Тернопільському обласному клінічному перинатальному центрі «Мати і дитина». Про це повідомив головний лікар Віктор Овчарук. "Сьогодні разом із колегами провели екстирпацію матки з пухлиною гігантських розмірів, вага якої більше 3 кг під спінальною анестезією. Турбуємось про Ваше жіноче здоровʼя у перинатальному центрі «Мати і дитина»", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Скаржився на головний біль і закладення вух, виявилося – пухлина. Допоможіть на лікування Данилка

trending_flat
Зерносушка, квадроцикл, будинки і не тільки : у ДСНС показали наслідки пожеж на Тернопільщині

На Тернопільщині за минулу добу трапилось 14 пожеж. Рятувальникам вдалось врятувати 4 будівлі від повного знищення вогнем. 17 квітня вогнеборці ліквідовували пожежу житлових будинків у селі Варваринці на Тернопільщині, Москалівка на Кременеччині, Коцюбинці на Чортківщині. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Крім того, 17 квітня у місті Хоростків рятувальники загасили пожежу квадроцикла та ліквідовували загоряння у місті Кременець у недіючій зерносушці. Також вогнеборці загасили протягом минулої доби 8 пожеж сухої трави. "Знову почастішали пожежі сухої трави. І кожна така пожежа — це загроза для життя, здоров’я людей, осель і довкілля. Нагадуємо: спалювання сухостою призводить до масштабних пожеж, знищення фауни, отруєння повітря, руйнування екосистем, а також поширення вогню на житлові будинки та господарські споруди. Це небезпечно, незаконно і безвідповідально", - йдеться у повідомленні.    Читайте також: Велика пожежа в школі сталася на Тернопільщині

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025