Безпечний посуд, багато води та аптечка: про що варто пам’ятати, влаштовуючи пікнік

Попри карантинні заходи багато людей все ж вибираються на вихідних на природу. Терміново нагадує: дотримуйтесь карантинних обмежень! Але й не забувайте про базові речі. Навіть якщо ви смажите шашлики у себе на подвір’ї в компанії лише родини, не завадить повторити поради від МОЗ, що варто врахувати, влаштовуючи пікнік.

 

ПОДБАЙТЕ ПРО БЕЗПЕКУ І ПРАВИЛЬНО ВИБЕРІТЬ МІСЦЕ ДЛЯ ПІКНІКА

Правило №1 здорового пікніка – впевніться, що убезпечили себе від іксодових кліщів, гадюк і небезпечних наслідків відпочинку попередньої компанії:

Захиститись від кліщів допоможе відповідний одяг: з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Також зауважте, що на світлому однотонному одязі краще помітно кліща. Власне, кліщі – це не комахи, а павуки, вони не літають і не живуть на деревах. Іксодові кліщі живуть в грунті і нападають виключно з трави. Кліщі можуть повзти лише вверх, а не знайшовши місця для прикріплення — знову падають на землю. Уважно оглядайте себе після збору хмизу.

Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою уважно вивчивши інструкцію по використанню. Зверніть увагу на тривалість дії засобу і зауважте, що натуральних засобів для відлякування кліщів не існує.

Перевіряйте місце для пікніка, щоб вберегтись від укусів змій. Пошарудіть палицею довкола вибраного місця. Це відлякає гадюк, вони відповзуть. Якщо побачили змію — не робіть різких рухів, адже вони зазвичай не помічають нерухомі об’єкти, не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки. Створіть шум палицею – цього достатньо.

Не розпалюйте багаття на вугіллі, що залишилось від попереднього вогню. На жаль, досі багато людей після пікніка спалюють пластиковий посуд, а це – смертельно небезпечна хімічна отрута. Оптимальне місце для вогню – мангал, очищений від попелу. Так само після пікніка пересвідчіться, що загасили полум’я.

Після пікніка оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Після пікніка відразу змініть і ретельно огляньте одяг, випрасуйте його, перевірте речі, які принесли з прогулянки (квіти, тощо), огляньте домашніх улюбленців і дітей, а потім себе. Це добре робити весь час від квітня до середини червня і з вересня до середини листопаду після прогулянок в парку і лісі.

Докладно про види змій і алгоритми дій у буклеті ЦГЗ: https://bit.ly/2Pt9P92

Докладніше, що робити при укусі змії і як вберегтися від цього: https://bit.ly/2USN8kJ

Докладніше, чим небезпечні укуси кліщів і як вберегтися від них: https://bit.ly/2IOui73

 

ВРАХОВУЙТЕ ТЕМПЕРАТУРУ ПОВІТРЯ Й ІНТЕНСИВНІСТЬ СОНЦЯ

Якщо вам спекотно у футболці – не одягайте на дитину додатковий одяг, шапку, шкарпетки. Обмін речовин у малюків та дітей проходить більш інтенсивно. При цьому виробляється велика кількість тепла, від якого дитячому організму потрібно позбавлятись. В спеку цей процес проходить важче, тому діти набагато швидше перегріваються та зневоднюються в жарку погоду.

Щоби уникнути перегрівання:

Обирайте одяг з натуральних тканин. Це дозволить шкірі “дихати” і захистить від шкідливої дії ультрафіолетових променів.

Одягінть кепку чи панамку, для дітей капелюхи чи панамки, які захищають від променів також вуха та шию.

Більше часу проводьте в тіні, особливо в проміжок між 10:00 та 16:00.

Не забувайте про воду самі і нагадуйте дітям, адже вони гірше розрізняють сигнали тіла про спрагу, і більш ризикують наразитися на зневоднення.

Використовуйте сонцезахисні окуляри і сонцезахисний засіб (крем, спрей тощо) широкого спектру дії (UVA та UVB) із SPF 15 та вище, в залежності від погодних умов.

Як захистити дитину від небезпечних променів: https://bit.ly/2Iz2fpi

Як вберегти дитину від перегрівання: https://bit.ly/2tmDAO3

Що робити при теплових травмах: https://bit.ly/2Uwqp8Z

ПОДБАЙТЕ ПРО БЕЗПЕЧНИЙ ПОСУД

Не весь пластиковий посуд призначений для гарячої їжі. Якщо це дозволено – зазвичай є відповідне маркування. Але навіть з відповідним маркуванням старі контейнери не варто використовувати для гарячої їжі, якщо на ньому є пошкодження (подряпини чи тріщини).

Науковці звертають особливу увагу на два компоненти, які часто наявні в пластику — фталати і бісфенол-А (BPA). Перші додають для отримання прозорого та твердого пластику, другі — щоби зробити пластик м‘яким і гнучким. Ці речовин пов‘язують з порушеннями роботи ендокринної системи через їх здатність впливати на рівень гормонів — естрогену і тестостерону. Дослідження останніх років показали, що BPA пов’язане з безпліддям, ожирінням, діабетом і репродуктивними проблемами (https://goo.gl/nTJ2dw). Зокрема деякі дослідження вказують, що ця речовина збільшує ризики передчасного народження (https://goo.gl/S7pa6Y). Через ці докази в 2012 році FDA (Управління продовольства і медикаментів в США) заборонило використання цього компоненту в дитячих пляшечках та чашках (https://goo.gl/pEjn3B).

Здорова альтернатива: багаторазовий посуд.

СКЛАДІТЬ ОПТИМАЛЬНЕ МЕНЮ

Надійність у перевезенні і зручність у споживанні – два головних критерії у складанні меню для пікніка.

Не купуйте їжу – особливо м’ясо і молочні продукти – на стихійних ринках. І забудьте про звичку “проби” овочів і фруктів: пробуйте продукти уже вдома, перед тим ретельно вимивши.

Відділяйте сире від готового: одну дошку не можна використовувати для розділки м’яса і нарізання овочів. У кошику для пікніка не кладіть сирі продукти вище готових страв.

Мийте руки, фрукти та овочі, ножі та поверхні, на яких нарізатимете та подаватимете їжу, захищайте їжу від комах.

М’ясні та інші висококалорійні страви збалансуйте овочами.

Не беріть на пікнік торти, тістечка з кремом й інші солодощі – вони дуже швидко псуються і тому часто стають причиною отруєння.

Починайте пікнік із їжі, щоби страви не були на столі більше двох годин, бо в спеку продукти псуються надзвичайно швидко.

якщо їжа залишилась після пікніка – не зберігайте її “на завтра”.

ЗАПАСІТЬСЯ ВОДОЮ

Звичайна вода найкраще втамовує спрагу. Здорові альтернативи — лимонад, узвар і молочна сироватка, а від енергетиків і солодких газованих напоїв краще відмовитись.

Навіть кілька ковтків води врятують нас від зневоднення, тому напоготові завжди слід мати питну воду.

Якщо ви відчуваєте сухість в роті, невелике запаморочення чи втому — скоріш за все це спрага. Сама спрага має змушувати нас пити воду, а не визначені норми споживання води на день.

Нагадуйте про пиття дітям. Тіло дітей містить більше води, ніж в дорослих, і тому їм критичніше втрата вологи.

Як різні напої впливають на організм і що краще пити: https://bit.ly/2GCBEc1

Скільки води треба пити дорослим і дітям: https://bit.ly/2Gze1jk

Чому у вас завжди має бути з собою пляшка з водою: https://bit.ly/2VtrqDq

Як заохотити дитину пити воду: https://goo.gl/HcsANR

ДБАЙТЕ ПРО ЧИСТОТУ РУК

Чисті руки – важливий запобіжний засіб, аби пікнік не завершився хворобою чи розладом шлунку.

Найкращий спосіб зменшити кількість мікробів на руках в більшості випадків – мити їх з милом і водою впродовж 20 секунд. Водночас, якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, який містить щонайменше 60% спирту. Дезінфікуючі засоби для рук на основі спирту можуть швидко зменшувати кількість мікроорганізмів на руках, проте вони не вбивають усі типи мікроорганізмів і можуть не видаляти шкідливі хімікати.

Навіть (і особливо) в умовах пікніка дбайте про чистоту рук на усіх етапах приготування їжі, після туалету, видування носу, кашлю або чхання, контакту з тваринами чи кормом, сміттям, а також після активних ігор.

Від яких хвороб захищають чисті руки: https://bit.ly/2IEYwda

РОЗПЛАНУЙТЕ ДОЗВІЛЛЯ

Заздалегідь продумайте розваги для дітей і дорослих, обов’язково заплануйте активні ігри – волейбол, бадмінтон чи гра у “квача”. Не гайте жодної можливості, аби бути фізично активними. Адже регулярна фізична активність – це захист від небезпечних хвороб (серцево-судинних, інсульту, діабету та раку), покращення функціонального стану кісток та суглобів, хороший апетит і настрій, довше та якісніше життя.

Як фізична активність впливає на здоров’я і які типи навантажень потрібні нам щотижня: https://bit.ly/2GE5P2M

До яких фізичних активностей і чому варто заохочувати дитину: https://bit.ly/2W1ZbZv

УКОМПЛЕКТУЙТЕ АПТЕЧКУ І НАВЧІТЬСЯ НАДАВАТИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ

Аптечка має бути укомплектована відповідно до ваших потреб та містити лише препарати, у яких не вийшов термін придатності. Щоб бути готовим до будь-якої ситуації, ГО «Захист Патріотів» підготували базовий набір, який має увійти до аптечки кожного:

2 пари рукавичок

клапан з плівкою для проведення штучного дихання

засоби для зупинки кровотечі — турнікет, кровоспинний бинт з гемостатичним засобом

марлеві серветки різних розмірів

бинти марлеві нестерильні

еластичні бинти з можливістю фіксації

пластирі різних розмірів

термоковдра

атравматичні ножиці для того, щоб мати можливість розрізати одяг на потерпілому

велика хустина, якою можна зафіксувати кінцівку постраждалого

антисептичні засоби – дезінфікуючий засіб для рук, спиртові серветки

жилет зі світловідбиваючими елементами, ліхтарик, маркер

Не менш важливо — вміти надавати домедичну допомогу, до приїзду швидкої. Цього вчать на спеціальних курсах, яких нині є багато. На базових курсах навчають як надавати допомогу при невідкладних станах — зупинка серцебиття та дихання, інфаркт, інсульт, удавлення сторонніми предметами. Довші курси вже мають свою специфіку, до прикладу, це може бути курс надання першої допомоги дітям. Важливо відпрацювати навички на практичних заняттях, на практиці спробувати різні методики на манекені, самостійно розібрати різні ситуації та вивчити своєрідні лайфхаки та їх застосування.

Тут детально про те, як надавати першу допомогу в різних ситуаціях та як обрати навчальний курс: https://goo.gl/FfYGKd.

Якщо є теплова травма:

1. При тепловому ударі (температура тіла 39 º і вище, гаряча, червона, суха або волога шкіра, головний біль, нудота, дезорієнтація, зміни стану свідомості, невиразна мова, втрата свідомості) – дзвоніть 103, поки чекаєте на медичну допомогу, перейдіть у прохолодне приміщення, зніміть одяг, охолодіть потерпілого (допоможуть холодна ванна або компреси зі змоченою у воді тканиною).

2. При тепловому виснаженні (головний біль, нудота, запаморочення, слабкість, сильне потовиділення, підвищена температура тіла) – перейдіть у прохолодне приміщення, зніміть одяг, охолодіть потерпілого компресами зі змоченою у воді тканиною, давайте пити холодну воду маленькими ковтками. Дзвоніть 103, якщо: є блювання, симптоми тривають довше за 1 годину або погіршуються

3. При теплових судомах (біль або судоми у м’язах) – перейти у прохолодне приміщення, пити воду, уникати фізичної активності, доки судоми не минуть. Дзвоніть 103, якщо судоми не зникають довше 1 години, людина має проблеми з серцем, дотримується дієти із низьким вмістом солі.

4. При пітниці (яскраво-червоні висипання на шкірі, «гусяча шкіра») – зайти у прохолодне приміщення з меншою вологістю повітря, слідкувати, щоб область висипання залишалася сухою, а на ділянки з висипом можна нанести спеціальну присипку, але не мазь чи крем.

Докладніше: https://bit.ly/2Uwqp8Z

Якщо вкусила змія:

1. Якнайшвидше зверніться до лікаря.

2. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:

Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.

Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо

На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.

Дайте постраждалому воду – при усусі змії важливо багато пити.

Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії.

При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.

Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.

Ні в якому разі не обробляйте рану додатково, не припікайте її і не накладайте джгут і не вживайте алкоголь. Також не можна висмоктувати отруту, бо так ви збільшуєте ймовірність зараження (це допустимо лише у тоді, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу).

Докладніше: https://bit.ly/2USN8kJ

Якщо виявили кліща на шкірі:

1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

2. Після видалення кліща змастіть рану антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

3. Ретельно вимийте руки з милом.

Докладніше: https://bit.ly/2IOui73

Якщо дитина травмвувалась на дитячому майданчику (про струс головного мозку): https://bit.ly/2vl8gkl

Коли треба викликати екстрену медичну допомогу

Будь-які порушення стану здоров’я – привід повернутися додому і проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.

Будьте уважні до небезпечних станів і обов’язково телефонуйте 103 у таких випадках:

непритомність;

судоми;

раптовий розлад дихання;

раптовий біль у грудній клітці;

гострий біль у черевній порожнині та поперековому відділі;

головний біль, що супроводжується запамороченням або нудотою;

порушення мовлення, слабкості у кінцівках, що виникли раптово;

гіпо- та гіперглікемічна кома;

при температурі тіла 39°С і вище та відсутності ефекту від прийнятих жарознижувальних лікарських засобів;

значна зовнішня кровотеча;

ознаки внутрішньої кровотечі;

ознаки гострого отруєння;

порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча інше);

анафілактична реакція, спричинена різними чинниками;

укуси змій та павуків;

травми, які загрожують життю;

нещасні випадки будь-якого характеру;

тепловий удар і переохолодження, які загрожують життю;

асфіксія всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, удушення);

надзвичайна ситуація будь-якого характеру;

гострі психічні розлади (з поведінкою, небезпечною для життя пацієнта (постраждалого) та/або людей поруч);

інші стани, які загрожують життю та здоров’ю людини;

до дітей віком до двох років.

Бригада екстреної медичної допомоги має прибути на місце події у містах – протягом 10 хвилин, у населених пунктах поза межами міста – протягом 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера.

 

Фото: unsplash

About the author

церква
trending_flat
Вандал, який наніс сатанинські знаки на храми Тернополя, отримав покарання

Суд виніс рішення щодо чоловіка, який розмалював червоною фарбою 17 храмів у Тернополі. Вандал має сплатити штраф у розмірі 17 тисяч гривень. Суд виніс вирок тернополянину, який скоїв акт вандалізму, розписавши червоною фарбою 17 церковних споруд. Згідно з матеріалами справи, злочин було скоєно вночі 27 жовтня 2024 року, напередодні недільних богослужінь. На стінах храмів з'явилися написи «666», що, згідно з судовим висновком, є символом диявола, антихриста та зла в цілому. Дії чоловіка були кваліфіковані як хуліганство. Про це йдеться у судовому рішенні. За даними слідства, від дій зловмисника постраждали такі храми: Храм Покрови Пресвятої Богородиці на вулиці Лепкого Церква євангельських християн баптистів «Божа Оселя» на вулиці Київська Церква «Всіх Святих Українського Народу» на вулиці 15-го Квітня Храм «Святого Апостола Андрія Первозванного» на вулиці Куліша Церква «Преображення Господнього» на вулиці Куліша Храм «Святого Апостола Петра» на вулиці Володимира Великого Церкви «Храм Різдва […]

суд
trending_flat
Підробив документи: через чиновника з Бучаччини громада втратила ліс

Справу посадовця з Тернопільщини, який зловживав своїм становищем та підробляв документи на приватизацію землі лісу, передали до суду.  За даними слідства, чиновник, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс неправдиві дані до рішення місцевої ради. На основі цього рішення він склав та видав фальшивий документ про приватизацію земельної ділянки. Внаслідок цих дій громада втратила земельну ділянку лісового фонду площею 0,3835 га, вартістю майже 200 тисяч гривень. Про це повідомили у пресслужбі Тернопільської обласної прокуратури. "Прокурори Бучацької окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо посадовця органу державної влади за фактом зловживання та підробки офіційних документів, що надалі призвело до незаконної приватизації земельної ділянки (ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України). Завершено досудове розслідування, яке здійснювали слідчі відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Депутати сільради на Чортківщині підробляли документи.

вовк
trending_flat
На Тернопільщині суттєво збільшилась популяція вовків: скільки особин нарахували

На Тернопільщині помітили збільшення популяції хижих тварин, зокрема, вовків.   Про це повідомили у Подільському лісовому офісі. Там зазначають, що зафіксували 43 особини вовків. Чисельність вовків у лісах Подільського лісового офісу зросла: з 138 особин минулого року до 167 цьогоріч. "Через відсутність полювання збільшилася кількість інших хижих звірів: лисиць, єнотів, бродячих собак. Це питання перебуває на постійному контролі наших працівників, і, незважаючи на заборону на полювання, лісівники вживають необхідні заходи для регулювання їх чисельності", — йдеться у повідомленні. У порівнянні з минулим роком, у мисливських угіддях спостерігається збільшення популяції тварин: копитних стало більше на 7%, птахів - на понад 10%, крім того, зафіксовано міграцію шакалів. У лісах Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей спостерігається зростання популяції диких тварин. Чисельність козуль наблизилася до восьми тисяч, а кабанів – до чотирьох з половиною тисяч. Ці тварини все частіше з'являються поблизу житлових районів. Найбільш численною […]

шахрай
trending_flat
У тернополянки видурили понад пів мільйона гривень через її довірливість та бажання допомогти

Тернополянка втратила понад пів мільйона гривень, через те що хотіла допомогти "іноземцеві".  До співробітників Тернопільського районного управління поліції звернулася жителька обласного центру із заявою про те, що невідомі особи шляхом обману заволоділи її коштами. Жінка повідомила, що кілька місяців тому познайомилася в соцмережах з чоловіком, який назвався колишнім американським військовим. Він попросив її прийняти посилку з грошима, які він нібито отримав як винагороду за службу. Чоловік запевнив, що компенсує всі витрати на пересилання з надбавкою. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Тернополянка стала жертвою шахрайства, отримавши фальшивий документ, який давав їй право представляти іноземця в Україні. Аферист виманив у неї понад пів мільйона гривень, використовуючи різні вигадані потреби: від оплати "посилки" до витрат на лікування та авіаквитки. "За даним фактом розпочато досудове розслідування відповідно до ч. 4 статті 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України", - йдеться у повідомленні. […]

замкова гора
trending_flat
Що загрожує ексдиректору ДІАЗу та підприємцю, які будували бар на горі в Кременці

На Тернопільщині судитимуть колишнього директора заповідника та підприємця з Кременця за незаконне будівництво на Замковій горі. Їхні дії завдали державі шкоди на майже три з половиною мільйони гривень. Слідчі Кременецького відділу поліції скерували до суду обвинувальний акт щодо колишнього директора Кременецько-Почаївського заповідника та його пособника – місцевого підприємця. Про це повідомили на сайті ГУНП у Тернопільській області. У ході досудового розслідування встановлено, що директор заповідника, діючи без належних дозволів, дав вказівку на проведення земляних робіт на Замковій горі, об'єкті національної архітектурної спадщини. Підприємець, який розпочав будівництво кафе, завдав шкоди історичним та археологічним цінностям, частково їх зруйнувавши. Експертиза показала, що обсяг пошкоджень становить 25 кубометрів, а сума збитків - 3 415 800 гривень. "Зловмисників звинувачено в умисному незаконному руйнуванні частин об'єктів культурної спадщини ( ч. 5 ст. 298 КК України). Санкція інкримінованої фігурантам статті передбачає покарання від трьох до восьми років […]

хулігаство
trending_flat
На Кременеччині юнак потрощив державні будівлі

На Кременеччині молодик повибивав вікна в адміністративних приміщеннях. Йому загрожує до 3 років позбавлення. До правоохоронців звернувся голова Великодедеркальської сільської ради. Він повідомив, що у ніч з 29 на 30  березня невідомий пошкодив вікна та двері. Про це розповіли у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. У результаті слідчих дій було встановлено, що хуліганські дії скоїв житель сусіднього села, який раніше вже притягувався до відповідальності за правопорушення. Він, озброївшись дерев'яною палицею, пошкодив два вікна в соціальній службі, вікно та двері в геріатричному центрі, де перебували літні люди, а також вхідні двері у відділі освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму. "Фігурант у скоєному зізнався, але свої вчинки не пояснює. Вирішується питання про оголошення йому підозри за ч. 1 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. Триває слідство", - повідомили правоохоронці. Читайте також: Дострибався: 21-річний переселенець відповість за хуліганство у центрі Теребовлі. Відео […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025