Уперше в історії ціна на нафту стала від’ємною. Що це означає?

Ціна на техаську нафту WTI вперше в історії стала від’ємною. Це сталося 20 квітня 2020 року. Як це стало можливим і що це означає для світу та України, з’ясували журналісти “Економічної правди”.

У цей день нафта марки WTI з поставкою в травні на Нью-Йоркській товарній біржі впала до “нуля” доларів, а потім обрушилася до “мінус” 37 доларів за барель. Тобто падіння становило 300%.

Це означає, що продавці нафти змушені платити покупцям за те, щоб вони забрали товар. У світі так багато невикористаної нафти через зменшення попиту, спричинене пандемією, що сировину вже нема де зберігати.

ЕП в короткому огляді пояснює, що сталося, як нафтові ціни увійшли в історію, чому заявлене країнами ОПЕК+ скорочення видобутку нафти не дає результату і які можливості це створює для України.

Історичний день: як нафта подешевшала до –37

У 2020 році ціни на нафту різко впали. Головні причини — коронавірус та порушення початкової угоди ОПЕК+. Після того, як Росія та Саудівська Аравія не домовилися продовжити угоду про скорочення видобутку, нафта подешевшала майже вдвічі.

На відкритті торгів на Нью-Йоркській товарній біржі 20 квітня барель WTI з поставкою в травні коштував понад 17 дол. На початку торгів ціни провалилися одразу на 51% до 8,8 дол за бар. Потім деякий час ціни трималися на одному рівні, але ближче до завершення торгів ще стрімкіше полетіли вниз.

За годину торгів котирування впали з 5 дол за бар до нижче 1 дол і через лічені хвилини зайшли в негативну зону. До 21:15 за київським часом травневі ф’ючерси на нафту марки WTI впали до мінус 7,5 дол за бар, а до 21:30 — до мінус 40 дол.

Закінчився цей божевільний день для виробників нафти на позначці -37,6 дол за бар. Таке сталося вперше з 1983 року — з часу, коли нафтові ф’ючерси почали торгуватися на біржі.

 

ДЖЕРЕЛО: BBC

У даному випадку мова йде про американську нафту марки WTI. Більше того, йдеться про ціни на нафту з поставкою в травні за контрактами, термін яких закінчується 21 травня.

Натомість ціни на червневі ф’ючерси WTI впали тільки на 5% і коштують понад 20 дол за бар. Разом з тим, розрив між цінами на травневі і червневі контракти ще ніколи не був таким великим.

Ціна американської WTI (Western Texas Intermidiate) використовується як індекс для торгових нафтових угод в США (як нафта марки Brent — у Європі та Urals — при поставках з Росії).

В іншій частині світу ситуація не така катастрофічна. Ціна Brent впала тільки на 5% до 26 дол за бар.

Американський ринок зараз не так пов’язаний із світовим, як раніше, коли США ввозили значну частину нафти з-за кордону. Ціни на WTI та Brent можуть відрізнятися більш ніж на 10 дол.

Падінням відреагувала на заокеанські новини нафта марки Urals, якою торгують російські компанії. В кінці дня її спотова ціна (з поставкою негайно) теж стала від’ємною — мінус 2 дол за бар, що на 112,7% менше останньої ціни 15,75 дол за бар.

Продавцям доведеться доплачувати

Ціна на нафту WTI пішла в глибокий мінус через те, що сировину нема де зберігати, і неможливо припинити видобуток без значних втрат в майбутньому.

Причина настільки глибокого падіння — саме в США. Країна на місяць стала епіцентром епідемії, а її експортні потужності не дозволяють позбутися надлишків нафти — охочих купувати зараз нема. Своєю чергою, американські НПЗ в більшості випадків не готові купувати нафту дорожче 2 дол за бар.

Так, за даними МЕА від 10 квітня, запаси нафти в найбільшому американському нафтовому хабі в місті Кушингу становили майже 55 млн бар — близько 67% ємності сховищ.

 

Місто Кушинг, штат Оклахома. Хаб для зберігання та транспортування нафти
ДЖЕРЕЛО: BUSINESSINSIDER.COM

Доступ до сховищ в США буде вичерпаний протягом наступних двох тижнів”, – сказав Financial Times редактор інформаційного бюлетеня нафтового ринку The Schork Report Стівен Шорк. Він зазначив, що нафтовий колапс в країні прискорюється.

Частина експертів пов’язує нинішній обвал з рішеннями трейдерів з фінансового сектору.

Коли у ф’ючерсів наближається термін поставки, трейдери повинні вирішити: приймати фізичне постачання нафти за контрактом чи продати його. Більшості трейдерів, які торгують ф’ючерсами, не потрібні поставки, тому в нинішній ситуації вони позбавляються травневих контрактів, термін яких спливав на наступнйи день, і переходять на червневі.

Оскільки на ринку утворився значний надлишок нафти, трейдери не можуть знайти покупців на свої травневі контракти, за якими нафта буде фізично поставлена, бо її ніде зберігати.

Саме тому, на думку колишнього заступника міністра економіки Павла Кухти, не варто від’ємну ціну на найближчий ф’ючерс на WTI сприймати як від’ємну ціну на нафту взагалі. “Ф’ючерс на наступний місяць вже торгується вище 20 дол за бар, це і є реальна ціна на ринку”, — наголошує він.

У той же час сильне падіння нафтових котирувань змушує виробників зупиняти роботу або істотно скорочувати активність. У США очікують хвилю банкрутств нафтовидобувних компаній.

За даними американської нафтосервісної компанії Baker Hughes, кількість діючих нафтових бурових установок у США за минулий тиждень скоротилася на 66 до 438. Це мінімальний показник з жовтня 2016 року. Наприклад, у цей же день 2019 року в країні працювало 825 установок.

Угода ОПЕК+ не допомогла

Ціни на нафту в останні тижні перебували під неабияким тиском. Ситуацію не змогла виправити навіть довгоочікувана угода країн ОПЕК+.

4 квітня для підтримки цін в умовах пандемії коронавірусу ОПЕК, Росія та інші нафтовидобувні країни домовилися скоротити видобуток на рекордні 10% світової пропозиції сировини.

Як і прогнозували аналітики, цього виявилося недостатньо. Вони порадили готуватися до тривалого періоду низьких цін.

Фахівці наголосили, що угода ОПЕК+ почне діяти тільки в травні і допоможе лише частково стабілізувати ситуацію. Мовляв, ціни будуть низькими, поки не почнуть зніматися карантинні обмеження і не почне зростати попит.

До того ж, країни домовилися знизити світовий видобуток на 10%, а попит впав більш ніж на 20%. Угода не може підвищити ціни, а може лише зменшити темпи заповнення сховищ.

“Минуло не так багато часу, щоб ринок визнав: домовленості ОПЕК+ не є достатніми для збалансування ринків нафти”, — цитує аналітика брокерської компанії Axicorp Стівена Іннеса ВВС.

Можливості для України

Нафту вже нема де зберігати, але при цьому неможливо припинити її видобуток без значних втрат в майбутньому.

За словами виконавчого директора “Нафтогазу” Юрія Вітренка, при нинішніх темпах видобутку та споживання потужностей для зберігання нафти в США вистачить до листопада.

“В Україні є величезна нафтотранспортна система, де можна зберігати нафту, один працюючий завод (Кременчуцький НПЗ. — ЕП) із значними потужностями для зберігання, а також багато нафтопереробних заводів, які давно зупинені, але на яких принаймні були такі ємкості”, — написав Вітренко.

“Схоже, бізнес із зберігання нафти зараз найбільш прибутковий. Потрібно не проґавити можливості і максимально їх монетизувати”, — підсумував виконавчий директор “Нафтогазу”.

About the author

кар'єр
trending_flat
Схема на 76 мільйонів: на Тернопільщині викрили злочинну групу, яка незаконно видобувала пісок

На Тернопільщині викрили злочинну групу, яка незаконно добувала пісок на мільйони гривень.  Власник будівельної компанії, змовившись із директором, організував незаконну оборудку. Завдяки зв’язкам з місцевими посадовцями, вони незаконно отримали в оренду дві земельні ділянки під будівництво житлових приміщень. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Замість будівництва, підприємці організували незаконний видобуток піску на промисловому рівні для своїх будівельних майданчиків. Керівництво злочинною діяльністю та збут видобутого піску були покладені на працівника фірми, який легалізував його через місцевого підприємця. Останній видавав незаконний пісок за власний товар, оформлюючи відповідні накладні. "Слідчі Головного слідчого управління Нацполіції за оперативного супроводу Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області оголосили всім чотирьом учасникам оборудки про підозру за незаконне видобування корисних копалин у складі організованої злочинної групи (ч.3 ст.28, ч.4 ст.240 Кримінального Кодексу України). Фігурантам загрожує до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна", - повідомляють правоохоронці. […]

ДТП
trending_flat
Суд виніс вирок водію, який став причиною смерті двох пасажирів

Винуватець смертельної ДТП у Тернополі отримав вирок суду. Його засуджено до 8 років 6 місяців позбавлення волі. Прокурори довели у суді, що 21 липня 2024 року близько 15 год. 30 хв., водій автомобіля ВАЗ 2115 з трьома пасажирами в салоні, рухався по вул. Степана Будного, у м. Тернополі, у напрямку від вул. Микулинецька до вул. Митрополита Шептицького й спричинив ДТП. Через перевищення швидкості в умовах дощу, водій ВАЗ 2115 не впорався з керуванням біля АЗС «WOG», що призвело до заносу. Виїхавши на зустрічну смугу, він зіткнувся з Alfa Romeo, який стояв на червоне світло. Від удару Alfa Romeo зачепив Volkswagen Passat, а ВАЗ 2115 врізався в Toyota Camry. Внаслідок аварії двоє пасажирів ВАЗ 2115 загинули, ще одна пасажирка отримала важкі травми. Про це повідомили у Тернопільській обласній прокуратурі. "Суд визнав винуватим водія у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. […]

суд
trending_flat
Директорці КП на Кременеччині несправедливо виписали догану: на чий бік став суд

На Тернопільщині міський голова Ланівців незаконно виписав догану начальниці КУ «Лановецького територіального центру надання соціальних послуг». 3 квітня відбувся суд щодо справи про догану Руслани Кушнір - директорки комунальної установи «Лановецький територіальний центр надання соціальних послуг» Кременецького району Тернопільської області. Зі слів адвоката жінки Віталія Сідорова, з 1 жовтня 2024 року Лановецький міський голова підписав розпорядження про догану, звинувативши Руслану Кушнір у самовільному залишенні робочого місця на тривалий час (20 вересня 2024 року з 10.00 по 16.00) у звʼязку із несанкціонованим відбуттям у службове відрядження, що стало перевищенням своїх повноважень та фактом винного вчинення порушення трудової дисципліни (дослівно). Причина:вона нібито самовільно поїхала на форум, не погодивши цього з мером. Про це повідомив адвокат Віталій Сідоров на сторінці у соцмережах. "Але тут важливий момент: вона брала участь у форумі «Соціальна сфера в умовах війни» в Тернополі – події, що безпосередньо стосувалася […]

пожежа
trending_flat
Пожежа на Тернопільщині: постраждалий отримав страшні опіки

На Чортківщині горів житловий будинок. У вогні постраждав чоловік та отримав серйозні опіки.  Пожежа трапилась о 17:34 3 квітня у селі Паївка Чортківського району. Вогонь охопив житловий будинок, знищивши покриття та перекриття будівлі (35 м²), речі домашнього вжитку (10 м²), пошкодив облицювання стін (20 м²). У пожежі постраждав чоловік 1959 року народження. Медики госпіталізували постраждалого до лікарні з множинними опіками. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Причини займання з’ясовуються. ДСНС закликає бути відповідальними. Дотримуйтеся правил пожежної безпеки. Будь-яке джерело вогню, залишене без нагляду — потенційна загроза для життя", - йдеться у дописі. Також 3 квітня о 23:39 трапилась ще одна пожежа житлового будинку в селі Самолусківці Гусятинської ТГ Чортківського району. Внаслідок займання знищено покриття та перекриття даної будівлі на площі 10м.кв., шифер -10 шт., речі домашнього вжитку на площі 10 м.кв. Читайте також: Серйозна пожежа […]

церква
trending_flat
Вандал, який наніс сатанинські знаки на храми Тернополя, отримав покарання

Суд виніс рішення щодо чоловіка, який розмалював червоною фарбою 17 храмів у Тернополі. Вандал має сплатити штраф у розмірі 17 тисяч гривень. Суд виніс вирок тернополянину, який скоїв акт вандалізму, розписавши червоною фарбою 17 церковних споруд. Згідно з матеріалами справи, злочин було скоєно вночі 27 жовтня 2024 року, напередодні недільних богослужінь. На стінах храмів з'явилися написи «666», що, згідно з судовим висновком, є символом диявола, антихриста та зла в цілому. Дії чоловіка були кваліфіковані як хуліганство. Про це йдеться у судовому рішенні. За даними слідства, від дій зловмисника постраждали такі храми: Храм Покрови Пресвятої Богородиці на вулиці Лепкого Церква євангельських християн баптистів «Божа Оселя» на вулиці Київська Церква «Всіх Святих Українського Народу» на вулиці 15-го Квітня Храм «Святого Апостола Андрія Первозванного» на вулиці Куліша Церква «Преображення Господнього» на вулиці Куліша Храм «Святого Апостола Петра» на вулиці Володимира Великого Церкви «Храм Різдва […]

суд
trending_flat
Підробив документи: через чиновника з Бучаччини громада втратила ліс

Справу посадовця з Тернопільщини, який зловживав своїм становищем та підробляв документи на приватизацію землі лісу, передали до суду.  За даними слідства, чиновник, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс неправдиві дані до рішення місцевої ради. На основі цього рішення він склав та видав фальшивий документ про приватизацію земельної ділянки. Внаслідок цих дій громада втратила земельну ділянку лісового фонду площею 0,3835 га, вартістю майже 200 тисяч гривень. Про це повідомили у пресслужбі Тернопільської обласної прокуратури. "Прокурори Бучацької окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо посадовця органу державної влади за фактом зловживання та підробки офіційних документів, що надалі призвело до незаконної приватизації земельної ділянки (ч.1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України). Завершено досудове розслідування, яке здійснювали слідчі відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Депутати сільради на Чортківщині підробляли документи.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025