Більш тривожно почуваються українці віком до 40 років. Карантин у цифрах

Результати опитування проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» зафіксували наявність в респондентів ознак депресії, тривожності, паніки, втоми і розладів сну. Порівнюючи результати опитувань двох хвиль (І хвиля – 27-28.03, ІІ хвиля – 3-4.04) помітно незначне зростання тривожності, втоми і безсоння. Рівень депресії та паніки залишилися на тому ж рівні.

•    В цілому, рівень негативних емоційних станів українців під час карантину та їх динаміка поки що не викликає занепокоєння. Не виявлено суттєвого зростання, розлади з клінічною картиною (паніка, депресія) залишилися на початковому рівні.

•    Вік: Рівень тривожності є відносно високим серед усіх вікових груп, окрім найстаршої. У старшому віці (50+) менше депресивних настроїв.  Натомість серед представників старшої та найстаршої вікових груп частіше спостерігаються розлади сну. Зростання негативних емоційних станів зафіксовано у представників вікових категорій 18-29 і 30-39 років. Отже, у наймолодших в актуальній ситуації з’являються ознаки депресії Серед інших – зміни несуттєві, серед найстарших взагалі фіксується зниження рівня паніки.

•    Вікові відмінності у психоемоційних станах, вірогідно, пов’язані із зміною стилів життя. Молодь більше проявляє депресивних станів через різку зміну стилю життя, примусове звуження соціального кола, зниження активності, кількості вражень та подій. В той час як  у віці 50+ стиль життя стає з кожним роком все більш карантинним (більше часу проводять дома, менше соціальне коло взаємодії, вихід на пенсію та ін.), тому крім розладів сну, які є нормативними в цьому віці, інші негативні стани старші переживають краще і краще адаптуються до ситуації (знижується паніка).

•    Гендер: Жінки демонструють вищий рівень усіх емоційних  показників, аніж чоловіки. Попри це у динаміці за цей час у жінок суттєвих зрушень не зафіксовано. Натомість зросли показники у представників чоловічої статі, особливо щодо тривоги та розладів сну. Визначені гендерні відмінності відповідають нормі – у жінок типово вищий рівень рефлексії щодо власних емоційних станів та ширший спектр прояву на поведінковому рівні, бо жінкам “можна” відповідно до гендерних норм бути емоційними. Чоловікам – не відчувати та приховувати емоції. Однак, чоловіки через свої поведінкові стилі, гірше адаптуються до стресорів і довго придушувати власні негативні переживання не здатні, тому, вірогідно, рівень не зростає,  а проявляється в свідомості чоловіків.

•    Респонденти переважно часто комунікують зі своїми близькими та друзями. Так, 27% постійно проводять час або спілкуються з родичами, 51% – роблять це часто, 10% – іноді, 11% – рідко, 1% – ніколи. Відносно менше зі своїми родичами спілкуються чоловіки та люди старшого віку. 15% постійно проводять час або спілкуються з друзями/колегами, 43% – роблять це часто, 21% – іноді, 19% – рідко, 2% – ніколи. Частіше зі своїми друзями/колегами спілкуються чоловіки та представники вікової категорії 40-49 років.

•    За допомогою до психологів звертаються вкрай мало: 91% не роблять цього ніколи, 5% – звертаються рідко, 3% – іноді. Лише близько 2% опитаних роблять це часто або постійно. Також переважна більшість не звертається за допомогою до цілителів або екстрасенсів. Попри це допомоги у них шукають дещо частіше аніж у психологів. Так, 88% ніколи не звертаються до них за порадою, 7% – звертаються рідко, 4% – іноді, і 2% – часто або постійно. Дещо частіше до психолога звертаються люди молодшого віку, а до цілителів – старшого, до обох цих категорій дещо частіше звертаються жінки.

•    Для українців в цілому, попри зростання кількості звернень до психологів останніх років, все ще незвичним залишається звернення до спеціаліста у разі психологічних проблем, порушень взаємодії з іншими. Так само, до речі, це стосується звернень до лікаря до появи серйозних симптомів. Попит на психологічну допомогу виховується психологічною просвітою та зростанням рівня психологічної культури, які ще на низькому рівні в нашому суспільстві,  і якщо молодь більш прогресивна в свої поглядах, то старші групи віддають перевагу цілителям.

•    Рівень довіри. 54% вважають, що з людьми треба бути дуже обережними. 30% натомість вважають, що більшості людям можна довіряти. 16% – не змогли відповісти. У питанні суспільної довіри спостерігається чітка вікова та статева залежність – чим молодші респонденти, тим більше вони схильні недовіряти оточуючим. Чоловіки обережніше ставляться до інших людей, аніж жінки. Довіра до людей як універсальна базова цінність опинилася за межами психологічної норми. В нормі ми апріорі вважаємо, що людям в принципі можна довіряти – це дозволяє нам будувати міцні соціальні зв’язки не лише  з близьким колом, а  і  в широкому соціальному колі. Це основа громадянського суспільства, рівня відповідальності та взаємодопомоги. Такий рівень недовіри формує як власний життєвий досвід, так і соціальні процеси в цілому. До того ж, недовіра до людей в цілому потребує набагато більше психологічних зусиль, ніж базове припущення, що людям довіряти можна – і це призводить до суттєвих відмінностей  у психологічних станах тих, хто довіряє (краще почуваються) і тих, хто не довіряє (гірше почуваються).

•    Більшість населення вважають себе скоріше щасливими, аніж нещасливими: дуже щасливими себе вважають 19% населення (цей показник зменшився: у 2018 –  36%), швидше щасливими – 57%, не дуже щасливими – 16% і лише 2% – абсолютно нещасливі. Чим молодший вік – тим щасливішими себе відчувають опитані.

•    70% вважають, що щастя людини залежить в першу чергу від внутрішнього стану людини. Водночас, 21% переконані, що чи щаслива людина чи ні – це залежить від зовнішніх обставин. Жінки більше схильні вважати, що щастя – це в першу чергу результат внутрішнього стану людини. Взагалі чим більш щаслива людина – тим більше вона погоджується з такою ж думкою. Не менше третини нещасливих респондентів переконані, що щастя залежить від зовнішніх обставин.

•    Відчуття щастя обернено впливає на відчуття негативних емоцій: чим щасливіша людина, ти менше у неї виражені показники депресивного, тривожного стану, розладу сну, паніки і втоми. Люди, які вважають себе нещасливими – найбільше відчувають усі ці негативні емоції (а найбільш виражена різниця – у показнику відчуття депресії). Так само з оцінкою джерела щастя: люди, які вважають, що щастя залежить від зовнішніх обставин, –  більше відчувають негативні емоції, а ті, хто вважає, що щастя – це внутрішній стан людини, – менше відчувають такі емоції.

•    На негативні відчуття також значно впливає міжособистісна комунікація: чим менше опитані проводять часу або спілкуються зі своїми близькими (друзі, родина) – тим більше у них виражені негативні психоемоційні стани. Наприклад, усі показники (тривоги, втоми, безсоння, депресії, паніки) є найвищими у тих, хто спілкується зі своїми родичами рідко.

•    Подібним є також співвідношення суспільної довіри і психоемоційних станів: ті, хто більше схильні довіряти оточуючим – мають помітно нижчі показники негативних емоцій ніж ті, хто ставиться до людей з обережністю й недовірою.

•    Отже, опитані в цілому почуваються достатньо щасливими. Відповідно до результатів дослідження, відчуттю щастя допомагають інтернальний локус контролю (моє життя, настрій, емоції та поведінка в першу чергу залежать від мене – я несу відповідальність за свої стани), міцні міжособистісні зв’язки та інтенсивність спілкування (з рідними, друзями), взаємодопомога та базова довіра до людей. Якщо з рівнем базової довіри так швидко не впоратися, то все інше – це те, завдяки чому можна залишатися емоційно стабільним під час карантину та витримати його без серйозних психологічних наслідків для особистості.

Вибіркова сукупність: І хвиля (27-28.03 2020) – 1660 респондентів, ІІ хвиля (3-4.04.2020) – 1700 респондентів віком від 18 років і старше. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 4%. Інтернет опитування методом Computer-Assisted Self Interviewing (CASI) здійснено на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

About the author

аварія
trending_flat
Масштабна автотроща на дорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська»: троє загиблих

На Львівщині трапилась смертельна аварія. Троє людей загинули.  Трагедія трапилась 21 квітня близько 11:20 на автодорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська» поблизу села Шопки Львівського району. Як попередньо встановили правоохоронці, відбулося зіткнення автомобіля Kia Sportage та вантажівки MAN. Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівської області. Від отриманих травм, отриманих під час аварії, 46-річний водій легковика та двоє його пасажирів, чоловіки віком 36 і 38 років, дані яких уточнюються, загинули на місці події. Наразі невідомо чи є тернополяни серед постраждалих чи загиблих. "Правоохоронці встановлюють обставини ДТП, вирішується питання правової кваліфікації", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

герой
trending_flat
Тернопільщина у скорботі: на фронті загинув чортків’янин Ігор Островський

У Чортків надійшла трагічна звістка з фронту. На війні загинув Ігор Островський 1972 року народження.  Військовий загинув 19 квітня, виконуючи бойове завдання. Ігор був стрільцем 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти та служив у 105 окремій бригаді територіальної оборони. Мобілізували воїна на військову службу 20 грудня 2023 року Чортківським РТЦК та СП. Про це повідомили Чортківській міській раді. "Поки ми тут, у тилу, завдяки нашим титанічним захисникам маємо можливість радіти воскресінню Ісуса Христа, на півночі, сході та півдні України триває кровопролитна війна, яка щодня забирає життя найкращих. Зустріч тіла Героя відбудеться у вівторок 22 квітня о 12 год. у соборі верховних апостолів Петра і Павла", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Героя. Вічна пам'ять! Читайте також: Збаражчина в скорботі: на Донеччині загинув воїн Василь Яремко

сбу
trending_flat
Наркоманка планувала атаки по аеродромандах на Заході України

На Хмельниччині затримали агентку РФ, яка готувала атаки росіян по аеродромах ЗСУ на Заході України. На Хмельниччині контррозвідка СБУ спільно з Нацполіцією затримала агентку російської ГРУ. 26-річна місцева мешканка збирала інформацію про військові об'єкти на заході України для підготовки ракетних ударів РФ. Її цікавили аеродроми та склади зброї. Зловмисницю дистанційно завербували через Telegram, використовуючи її наркозалежність та бажання заробити. Вона також шпигувала за військовим аеродромом та логістичним центром ЗСУ, фіксуючи рух техніки з орендованої квартири. Про це повідомили у Службі безпеки України. За даними правоохоронців, ворог планував використати цю інформацію для удару по військовій частині «в обхід» ППО та в момент найбільшого зосередження особового складу і техніки українських захисників. Співробітники СБУ зірвали ворожі наміри і затримали зрадницю у тимчасовому помешканні. У жінки вилучено мобільний телефон, через який вона контактувала з воєнною розвідкою рф. "Слідчі СБУ повідомили їй про підозру за […]

аварія
trending_flat
На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

На Кременеччині трапилась смертельна аварія. Водій автомобіля загинув на місці. Автопригода трапилась 18 квітня неподалік села Великий Кунинець Кременецького району. Правоохоронцям стало відомо, що 44-річний водій вантажівки MAN TGA із напівпричепом не врахував дорожньої ситуації та на заокругленій ділянці дороги допустив з’їзд автомобіля у кювет. Чоловік від отриманих травм помер на місці. Про це повідомили у пресслужбі поліції Тернопільської області. "За даним фактом відкрито провадження відповідно до частини 1 та 2 статті 286 Кримінального кодексу України. Триває слідство", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Аварія на Тернопільщині: чоловік отримав чисельні травми та потрапив у лікарню

пожежа
trending_flat
Дві смертельні пожежі за добу на Тернопільщині: є загиблі

На Тернопільщині рятувальники ліквідовували серйозні пожежі будинків. На жаль, двох людей не вдалось врятувати.  18 квітня у селі Чагарі почалась пожежа господарської будівлі. На місце події приїхали рятувальники та локалізували вогонь. Під час огляду приміщення працівники ДСНС виявили бездиханне тіло господаря будинку -  62-річного чоловіка. За словами експерта, попередня причина смерті чоловіка - отруєння чадним газом в результаті короткого замикання обігрівача. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Інша пожежа трапилась 18 квітня о 22:52. Про загоряння повідомив староста села Личківці та про те, що у будинку виявили тіло односельця. У ході перевірки з'ясували, що люди помітили, як з вікон сусіда йде дим. Пішли переконатися, чи все гаразд, а коли зайшли до приміщення, то на напівзотлілому ліжку побачили чоловіка без ознак життя. За словами судово-медичного експерта, постраждалий заснув з сигаретою в ліжку і як наслідок - почав тліти […]

Граната
trending_flat
На Тернопільщині молодик погрожував підірвати власну матір

На Лановеччині чоловік погрожував матері підірвати гранату. Йому загрожує до семи років в'язниці. До правоохоронців звернулась жінка і повідомили про те, що її 25-річний син, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, погрожує підірвати гранату. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області. Поліціянтам стало відомо, що чоловік вчиняв домашнє насильство щодо матері, а коли жінка намагалась його заспокоїти, почав погрожувати гранатою. "Поліцейські затримали зловмисника в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу та вилучили гранату і запал до неї. Речовий доказ відправлено на експертизу. Фігуранту повідомлено про підозру за частиною 1 статті 263 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до семи років позбавлення волі", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Сьогодні – новий терористичний сюжет: граната, заручник і поїздка на Київ (фото, відео)

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025