27.09.2023
Аналітика Новини

Україна потрапила в ТОП-10 нещасливих країн світу

Україна опинилась в десятці країн, мешканці яких схильні вважати своє особисте життя нещасливим. Такі результати міжнародного дослідження. Хоча за останні два роки показник щастя українців виріс у чотири рази: з 8% у 2017 році до 33% у 2019.

З 2014 року у світі спостерігається відносне, але неухильне падіння індексу щастя. Він вираховується як різниця між відсотком людей, що вважають себе щасливими, і відсотком нещасливих людей. Цей індекс знизився з 64% у 2014 році до 48% у 2018 році. У 2019 показник індексу щастя залишився тим самим, що й у 2018, тобто 48%. На цьому фоні Україна зі значенням цього індексу 33% демонструє очевидний прогрес. На кінець минулого року 51% українців вважали себе щасливими і тільки 18% вважали, що їх особисте життя нещасливе. Таким чином, індекс щастя, склав + 33% проти +8% у 2017 (у 2018 році це запитання в Україні не ставилося). І хоча показник України порівняно невеликий (остання десятка країн) – бачимо позитивну динаміку.

Дослідження, про яке йдеться, проводиться асоціацією незалежних дослідницьких агентств Gallup International з 1947 року в 46 країнах світу, зокрема певний час і в Україні. На усьому пострадянському просторі представником цієї асоціації є дослідницький холдинг Ромир, а в Україні дослідження проводив КМІС.

Глобальне опитування «Кінець року» проводиться асоціацією Gallup International кожний рік, але Україна бере участь у цьому дослідженні нерегулярно. В листопаді минулого року 45 тисяч респондентів з 46 країн світу відповіли на питання: «Наскільки Ви задоволені чи незадоволені своїм життям?»

Більше половини респондентів країн, де проводилось дослідження (59%), відповіли позитивно, біля одного з десяти (11%) вважають себе нещасливими. Трохи більше четвертої частини опитаних (28%) вважають себе ані щасливими, ані нещасними. Тобто відповідний, середній індекс склав 48%. Таким чином в Україні він дещо нижчий, ніж у світі в цілому ( нижчий так званого «світового індексу щастя»), однак демонструє відчутне зростання за останні два роки: +8 у 2017 і + 33 у році 2019. Наводимо дані опитувань:

Гістограма 1. Наскільки щасливою чи нещасливою людиною Ви себе відчуваєте у зв’язку з подіями вашого особистого життя?

Гістограма 2. Порівняльні показники індексу щастя в Україні в 2017 та 2019 роках


Оскільки Україна опинилась в десятці країн, мешканці яких схильні вважати своє особисте життя нещасливим, наводимо дані щодо відносно найбільш «щасливих» і «нещасливих» країн світу.

Таблиця 1.Індекс щастя за країнами. ТОП найбільш «щасливих» та «нещасливих» країн


Як бачимо, ступінь економічного розвитку ще не робить сприйняття особистого життя людьми більш щасливим, а економічні труднощі – нещасливим. З іншого боку, те що індекс щастя в Україні на рівні такого ж індексу, як і у Великобританії, може здивувати. Інформаційно цікавим можна вважати розподіл індексу щастя за різними регіонами світу. Він ще раз свідчить, що ні ступінь економічного розвитку, ні регіон не впливають безпосередньо на сприйняття свого життя людьми щасливим чи нещасливим.

У цьому контексті достатньо інформаційним є розподіл індексу щастя за регіонами світу:


Як свідчать наведені дані, навіть наявність або ж відсутність військових конфліктів у тому чи іншому регіоні світу на сприйняття свого життя щасливим чи нещасливим впливає мало, якщо конфлікт не відбувається безпосередньо у твоїй місцевості. Особисте життя людини певною мірою автономне від зовнішніх впливів. Хоча, безумовно, такі впливи присутні, вони часто не стають визначальними.

Коментар генерального директора КМІС Володимира Паніотто.

Англійською запитання було таким – «In general, do you personally feel very happy, happy, neither happy nor unhappy, unhappy or very unhappy about your life?». І хоча прямий переклад happy – це щастя, але в цьому контексті воно перекладалося як «задоволеність життям». КМІС вивчав і задоволеність життям  і рівень щастя (запитання – «Чи відчуваєте Ви себе щасливим?»), результати дещо відрізняються, щастя більш емоційне почуття, а задоволеність життям більш раціональне. Тому цей індекс хоча і зветься «Глобальний індекс щастя», але, можливо, він ближчий до задоволеності життям.

І на рівень щастя і на рівень задоволеності життям впливає не тільки рівень забезпеченості, але й рівень домагань. Можна розглядати щастя як дріб, у чисельнику якої рівень забезпеченості, а у знаменнику – рівень домагань. Якщо рівень домагань низький, то люди можуть бути щасливими і при низькому рівні забезпеченості. І навпаки, зростання рівня домагань знижує рівень щастя. Тому у деяких бідних країнах рівень щастя може бути більш високим, ніж у деяких багатих країнах

Додаток. Результати опитування по всіх країнах, 2019
У цілому, особисто Ви дуже задоволені, задоволені, ні задоволені, ні незадоволені, незадоволені або досить незадоволені своїм життям?

Головне зображення pixabay

Схожі пости

На Тернопільщині кількість виявлених інфікувань зросла вдвічі за останню добу

У двох селищах на Монастирищині вода в криницях досі не придатна до пиття після підтоплень

Ірина Небесна

Тернопільські медики, які борються з коронавірусом, отримали премії тільки від міста. Доплат від держави чекають (оновлене)

Євгенія Цебрій
Перейти до панелі інструментів