25.09.2021
Новини

Оприлюднили перелік сайтів, які поширюють фейки та маніпуляції

Якщо ви бачите інформацію, яка розноситься зі швидкістю світла, але розміщена на таких ресурсах як bbcccnn, politeca aбо znaj.ua – ймовірніше за все, це фейк, маніпуляція. Журналісти texty.org.ua протягом років складали список відносно маловідомих сайтів, на яких помічали антиукраїнську чи проросійську пропаганду.

  • У нас назбиралося таких близько 150 — і це, звичайно, не повне їх число, – пишуть texty.org.ua. –  Вони й стали предметом вивчення. Декілька з них за рік, поки тривало дослідження, закрились або змінили веб-адреси, деякі повністю дублюють один одного.

Також вони відкинули з початкового списку 36 сайтів, на яких кількість маніпулятивних новин алгоритм визначив як «менш як 25%». У підсумку – 80 сайтів, котрі поширюють маніпуляції.

Емоційні маніпуляції

Матеріали, які містять образи, надлишок засобів виразності або нецензурну лексику. Такі «новини» не інформують, а викликають у читача емоції. Алгоритм для новин українською мовою правильно класифікує 88% новин. Зі 100 емоційних новин вловить 40%, і помилиться у 5 зі 100 не емоційних новинах.У рейтингу лише ті сайти, з яких ми зібрали понад 200 новин про Україну, і для яких алгоритм класифікував понад 25% новин як маніпулятивні.

Маніпулювання аргументами

Логічні помилки в аргументах, безпідставні твердження, апеляції до загальновідомого, очевидно однобоке висвітлення теми або підміна аргументів спекуляціями сумнівних експертів.Модель для української мови виявить 30 зі 100 новин, в яких маніпулюють аргументами. При цьому хибно позначить 4 зі 100 новин, де маніпуляції аргументами відсутні. Всього мережа правильно класифікує маніпуляцію аргументами у 88% випадків.

Сумарний рейтинг маніпулятивності  у формі таблиці можете переглянути за цим посиланням.

22 сайти з вибірки — це новинні ресурси ОРДЛО або російські «трешові» пропагандистські ЗМІ з акцентом на Україну. Від 37 до 75% усіх новин про Україну на цих сайтах маніпулюють емоціями чи аргументами. Вони в Україні мають 22,5 млн візитів на місяць.

Аудиторія роспропаганди на низькоякісних малих сайтах велика, як у кількох ЗМІ всеукраїнського масштабу. Наприклад, «Русская вєсна» демонструє 11,8 млн візитів з України. Для порівняння, «Українська правда» — 16, сайт «Нового врємєні» — 10,25 млн. Щоправда, цілком імовірно те, що ці «роспропагандос» купують трафік, за прикладом їхніх балтійських колег. Цього аспекту не вивчали.

Ось декілька з них: «Політнавігатор», «Русская вєсна», «Комітет визволення України», «Украіна.ру», «Насправді.інфо». Те, про що вони пишуть, — це паралельна реальність. Місія цих сайтів — стимулювати максимально лояльних прибічників, всіляко оберігаючи їх від деструктивної реальності.

Схожі пости

Засудили водія, який на Бережанщині збив людину та втік

Світлана Гривас

Збережемо Дністер. Громадський сплав проти каскаду нових ГЕС

Назарій Наджога

Миколай принесе весну. Прогноз погоди на тиждень

Перейти до панелі інструментів