01.12.2020
Новини

Жителі багатоповерхівок мають обрати модель договірних відносин з виконавцями комунальних послуг

Cпіввласники житлового будинку повинні обрати модель договірних відносин з виконавцями комунальних послуг. Таку норму передбачено Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, який введуть в дію в повному обсязі з 1 травня поточного року.

Річний термін відведено для того, щоб співвласники багатоквартирних будинків, незалежно від обраної ними форми управління будинком (відповідно до Закону “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”), протягом даного періоду прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг.

Законодавчі зміни тривають протягом кількох років. У 2015 році набув чинності Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, яким запроваджено нове визначення житлової послуги як управління багатоквартирним будинком (до цього вона мала назву утримання будинків, споруд та прибудинкових територій). Але зміни торкнулись не лише самої назви. З прийняттям даного закону мешканці багатоповерхівок отримали право обирати форму управління своїм будинком, тобто ця послуга стала конкурентною, а її ціна договірною.

З 10 червня 2018 року набрали чинності окремі положення нового Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, в якому введено термін «послуга з управління багатоквартирним будинком», тобто цей закон прийнято з урахуванням новацій, запроваджених у 2015 році.

В законі «Про житлово-комунальні послуги», як і в законі, який регулює особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, теж прописано, що мешканці багатоквартирних житлових будинків можуть обрати форму управління своїм будинком. Водночас між цими двома законами є певні відмінності. Якщо запровадженим у 2015 році законом було встановлено певні часові рамки для прийняття мешканцями рішення про обрання форми управління будинком (таких форм три: створення ОСББ, обрання управителя, самостійне обслуговування будинку без створення юридичної особи), то якщо протягом відведеного часу мешканці не визначалися з обранням форми управління, орган місцевого самоврядування самостійно приймав рішення про призначення управителя будинку за результатами проведеного конкурсу.

Закон про житлово-комунальні послуги, натомість, містить норму, що у разі, якщо мешканці самі не можуть обрати управителя будинку, за підсумками загальних зборів вони складають протокол, в якому інформують про це орган місцевого самоврядування та просять його провести конкурс і визначити такого управителя.

Тобто суттєва відмінність між цими законодавчими актами полягає в тому, що у першому з них орган місцевого самоврядування міг самостійно ініціювати проведення конкурсу та обирати управителя, а в другому випадку, тобто з початком дії із 10 червня 2018 року окремих положень закону про житлово-комунальні послуги, такої самостійності орган місцевого самоврядування не має. Він може провести конкурс на визначення управителя багатоквартирного житлового будинку лише в тому разі, якщо про це його попросять самі мешканці та нададуть відповідний протокол.

Рішенням виконавчого комітету від 26 квітня 2017 р. № 307 створено комісію щодо проведення конкурсного відбору та визначення управителів багатоквартирних будинків.

У разі звернення до організатора конкурсу співвласників багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурсу з призначення управителя , організатор конкурсу оголошує та проводить такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Об’єктом конкурсу в цьому разі є багатоквартирний будинок, співвласниками якого звернулися до організатора конкурсу з проханням призначити управителя.

Схожі пости

Неадеквата, який намагався вбити сокирою двох дітей та дружину, взяли під варту

“До неї був дзвінок від особи чоловічої статі”. Поліція перевіряє кілька версій смерті іноземної студентки у Тернополі

Євгенія Цебрій

Чому у Тернополі найдорожчий в Україні проїзд у громадському транспорті? Проект “Погляд громади”