05.10.2022
Історична спадщина Економіка та фінанси Новини

У Тернополі відреставрують за 5 мільйонів один з найдавніших храмів – церкву Різдва Христового

Реставрацію фасадів і даху пам’ятки архітектури ХVІІ ст. – Церкви Різдва Христового на вул. Руській планують провести до кінця 2021 року.

За даними сайту електронних публічних державних закупівель Prozorro, замовник робіт – релігійна організація “Парафія храму Різдва Христового м. Тернопіль Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви”. Тендер був оголошений у жовтні цього року. Очікувана вартість – 5 623 386,40 грн. Переможець тендеру і єдиний його учасник – Товариство з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд”, яке запропонувало ціну 5 581 812 грн. Договір між замовником і підрядником був підписаний 30 жовтня 2019 року.

Джерела фінансування: міський бюджет, обласний бюджет, власні кошти. Зокрема, 2 000 000 грн за рахунок місцевих бюджетів, 3 581 812 грн. – за рахунок власних коштів замовника.

Згідно з календарним графіком виконання робіт і плану фінансування,  у храмі мають замінити вікна і двері, провести гідроізоляцію і посилення фундаменту, провести реставрацію фасадів, даху, центрального купола, зробити вогнезахист і блискавкозахист. 

Як повідомив настоятель Церкви Різдва Христового отець Володимир Ільчишин, зараз тривають підготовчі роботи і ремонт фасаду церковного управління. 

– Плануємо ще цього року розпочати ремонт,  але на все Божа воля, – каже він. – Якщо погодні умови не дозволять, то вже з весни. 

Найперше у церкві потрібен ремонт даху, потребують оновлення фасади. Ремонт потрібен і всередині храму, але не все зразу, зауважує священик. 

У 2011 році у Церкві Різдва Христового ремонтували підлогу, бо там прорвало каналізацію. А масштабні ремонти там проводили ще в 90-х роках минулого століття, тому нині вони на часі. 

Довідка

Церква Різдва Христового є однією із найдавніших культових споруд у Тернополі. Кам’яний храм  був зведений в 1602-1608 роках. Його вирішили спорудити на місці старої дерев`яної церкви, яку наприкінці XVI ст. повністю знищила пожежа.

Церква Різдва Христового отримала свою назву завдяки тому, що її освячення відбувалося на Різдво у 1609 році. У часи Другої світової війни храм практично не постраждав, але з нього пропав пам`ятник, встановлений у пам`ять про жертв епідемії холери у 1770 році, а також були частково зруйновані дзвіниця та кам`яна огорожа. Сучасний вигляд церква отримала в процесі великий реставрації у 1937 році.   Головною святинею церкви є ікона Божої Матері Тернопільської. За переказами, у церкві молився гетьман Богдан Хмельницький.

 У 1770 році церква стала греко-католицькою, після 1946 року передана РПЦ, нині — Українська Автокефальна Православна Церква України. 

За інф. Вікіпедії

 

 

 

Схожі пости

У Тернополі розшукують 30-річну Ірину, яка не повернулася додому

На Тернопільщині дві дози вакцини від ковіду отримали лише 0,2% жителів

«Можна прогуляти роботу й навчання»: завтра на Тернопільщині очікується дуже теплий літній день

1 коментар

Перейти до панелі інструментів