У Тернополі – наймасштабніша театральна подія року. Стартував XVII Всеукраїнський фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют»

Уже всімнадцяте поспіль восени Тернопіль перетворюється на столицю театрального мистецтва. Фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют», заснований 1999 року колишнім очільником театру ім.Т.Шевченка Михайлом Форгелем за концепцією всесвітньо відомого режисера Леся Курбаса. Розпочавшись 15 вересня, фестиваль чекатиме тернополян та гостей міста до 22 вересня у стінах Тернопільського  академічного обласного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка.

Ірина Папуша

Про особливості цьогорічного фестивалю розмовляємо із завідувачкою літературно-драматургічної частини театру, секретаркою експертного журі фестивалю Іриною Папушею.

  • Історія фестивалю багата. Він став першою сходинкою для багатьох молодих режисерів, – розповідає Ірина Папуша. – Наші нещодавні дебютанти сьогодні вже очолюють театри, стали художніми керівниками, головними режисерами, їхні імена відомі не лише на мапі всеукраїнських фестивалів, а й знані за кордоном. Спершу фестиваль передбачав дебют лише режисерських робіт. Тепер ми розширили його горизонти: розглядаємо дебют молодих драматургів, хореографів, акторів, композиторів, сценографів, – усіх причетних до театрального дійства. 
  • Наскільки готовий театр до фестивалю?
  • Готові на 200%! Ми дуже старалися! Сподіваємося гостинно, радісно, цікаво провести фестиваль. Очікуємо, що наше місто зачарує дебютантів і всі учасники повернуться щасливими та з новим досвідом і здобутками. 
  • Яким бачите сьогоднішнього глядача фестивалю?
  • Програма фестивалю заздалегідь будувалася так, щоби кожен глядач міг знайти виставу, цікаву для себе. Чекаємо на молодь, яка вже відчула, що театр – це модно. Є, безумовно, і зрілий глядач, який традиційно відвідує кожну фестивальну виставу. В цілому, всі, хто до нас приїздить, зазначають, що наш тернопільський глядач дуже щедрий на оплески, уважний, можливо, у дечому і прискіпливий, але дуже приємно з ним зустрічатися.
  • Чи впливають, на Ваш погляд, політичні події, що розгортаються у нашій країні, на підході акторів і режисерів до постановки вистав?
  • Дуже впливають, і дуже часто не лише у фестивальних афішах, а й у щоденних репертуарах театрів заявляються теми, які торкаються війни, особистих переживань людей, які повертаються у мирний простір і не можуть себе у ньому знайти. Зокрема, фестивальна патріотична трагікомедія «Патріс» демонструватиме пошук людиною себе у війні і після війни. І, відповідно, молодь у революції театральній хоче щось змінити, щось зрушити з місця. Хоче зробити певний виклик, викликати вибух емоцій у глядача, змусити глядача замислитися, поставити знаки запитання. Закликає звернути увагу на передумови поведінки і негативних персонажів і пропонує замислитися, чому саме так. Театр має ставити запитання, чому? 
  • Чи доступна, на Вашу думку, вартість квитків?
  • Ціна квитків абсолютно прийнятна – 50-100 грн у партері.
  • Чого очікуєте від фестивалю?
  • Ми очікуємо нових відкриттів. Сподіваємося, що кожен учасник повернеться номінованим і презентованим. Хочеться також сподіватися, що молодий глядач цікавитиметься нами, прагнутиме зустрічі з нами. Дякуємо колективам, які у такий непростий час до нас приїхали. Дякуємо меценатам.

Оцінюватиме новаторські спроби й здобутки дебютантів журі, у складі якого головний режисер Тернопільського   академічного обласного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка, народний артист України Олег Мосійчук, директор фестивалю, художній керівник Тернопільського театру, заслужений артист України Борис Репка, режисер-постановник театру, заслужений діяч мистецтв України В’ячеслав Жила, завідувач кафедри театрального мистецтва факультету мистецтв ТНПУ ім. Володимира Гнатюка, професор, народний артист України В’ячеслав Хім’як, актриса Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької, народна артистка України Таїсія Литвиненко. Традиційно очолює журі народний артист України, лауреат національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Федір Стригун. Поряд із фахівцями-театрознавцями працює журналістське журі, яке може у чомусь не погоджуватися із професійними суддями. Очолює  його головний редактор журналу «Літературний Тернопіль», член НСПУ, заслужений діяч мистецтв України Богдан Мельничук.

Відкрив цьогорічний фестиваль «Театральні вечори. Дебют» Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня» містерією «Тіні забутих предків» за твором Михайла Коцюбинського, запрошуючи глядачів перенестися у минуле, на карпатські полонини, де життя неможливе без звуків трембіти, дримби, цимбалів, автентичних пісень і танців, де так тісно переплітається буденне й містичне, людське й потойбічне.

  • Федір Стригун
  • Шукайте в собі ці тіні забутих предків. Поки ми їх пам’ятаємо, , поки вони живуть в наших серцях, у пісні, в тексті, в музиці, в душі, в небі, в землі, доти ми – народ, доти ми – люди, і тільки дякуючи цим почуттям ми можемо себе зберегти навіки як нація, – підсумував першу конкурсну виставу Федір Стригун.

 

  • Дуже тепла зала, – ділиться враженнями режисерка і авторка інсценізації Тетяна Матасова. – Приємні, щирі, яскраві люди. Приємно було виступати. Чудова сцена, чудові працівники театру. Божественна атмосфера. Я відчувала себе маленькою дівчинкою, перед якою відкриваються дива, тому хвилювання були лише приємні. Не було паніки, не було страху. Хотілося розповісти цю історію  – сповнену глибинною фольклорною природою, історію вічного кохання і світлих почуттів, яких у наш час дуже мало і тому варто до них прагнути. А фольклор – це те, що передається нам з колисковою. Без цього нікуди, це – найглибша розмова з душею.

 

  • Такі фестивалі мають формувати сьогоднішню естетику українського новітнього театру, – ділиться міркуваннями член журі В’ячеслав Хім’як. – Вразити сьогоднішнього глядача дуже важко. Українську класику грати дуже важко, бо це передбачає поєднання молодості персонажа з одного боку та глибокої мудрості й життєвого досвіду з іншого. Бажаю учасникам фестивалю нагород, перемог, щедрих оплесків тернополян, задоволення від того, як їх сприймає глядач.

 

XVII Всеукраїнський фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют» триває і запрошує усіх стати учасниками незабутнього театрального дійства. З програмою фестивалю і анотаціями до кожної з вистав можна ознайомитися тут.

 

Підготувала Валентина Січкоріз

 

 

About the author

Автотроща на Франківщині
trending_flat
Вантажівка розлетілась по всій дорозі: житель Тернопільщини потрапив у жахливу ДТП у сусідній області (фото)

Житель Тернопільщини потрапив у автотрощу на Франківщині.  Аварія трапилась 21 лютого близько 6:34 на автотрасі між селами Крилос Галицької ТГ та Тязів Ямницької ТГ в Івано-Франківській області. Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України в Івано-Франківській області.  "До місця одразу було направлено рятувальників міста Галич та села Ямниця, які по прибутті встановили, що відбулося зіткнення мікроавтобуса та вантажного автомобіля в яких заблоковано водіїв. Рятувальники, за допомогою спеціальних інструментів деблокували водіїв з обох транспортних засобів та передали медикам. Також на місці події рятувальники від’єднали клеми акумуляторних батарей, щоб не допустити загоряння транспортних засобів", - йдеться у повідомленні.  Відомо, що 31-річний водій вантажівки IVECO, мешканець Тернопільщини, виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся із вантажним автомобілем DAF, яким кермував житель Львівщини 2000 року народження. Обох чоловіків доправили до лікарні. Водій DAF тримав незначні травми, його оглянули медики та відпустили. Травмованого водія […]

Операція
trending_flat
Зробили надскладну операцію на мозку: львівські лікарі врятували немовля з Тернопільщини (відео)

У Львові у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі прооперували дитину із Тернопільщини.  У маленької Софійки діагностували пухлину третього шлуночка з вростанням в таламічні ділянки з обох боків, поширенням в правий боковий шлуночок великих розмірів. Дитину терміново скерували у Центр дитячої медицини. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Західноукраїнського спеціалізованого центру. "Оперативне втручання було надскладним: існував ризик великої крововтрати та пошкодження важливих ділянок мозку. Нейрохірургічна команда Центру успішно провела резекцію злоякісної пухлини, і це дає шанс малечі на повне одужання", - йдеться у дописі.   

Шахраї
trending_flat
Хотіла оформити допомогу від держави: жительку Кременеччини обдурили на майже 100 тисяч гривень

Жителька Кременеччини втратила 95 тисяч гривень через фальшиву пропозицію «єДопомоги». До жінки зателефонувала невідома особа, яка повідомила про можливість отримання виплат, що нібито надаються державою. Її запевнили, що процес заповнення заявки простий і швидкий. Для отримання коштів шахрай попросив жінку надати особисті дані, а також реквізити банківської картки. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області.  Спочатку постраждала нічого не запідозрила, але зрозуміла, що стала жертвою шахрайської схеми, коли з її банківського рахунку знялась значна сума грошей.  "Слідчі поліції відкрили кримінальне провадження відповідно до ст.190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. Наразі працівники поліції встановлюють особу зловмисника та закликають громадян бути обачними. Ні в якому разі не надавайте особисту інформацію та реквізити банківських карток невідомим, навіть якщо вони представляються працівниками офіційних організацій або державних установ. Пам’ятайте, що такі структури ніколи не запитують конфіденційні дані через телефонні дзвінки", - йдеться у повідомленні.  Якщо ви […]

Ярослав Малишко - загинув на фронті
trending_flat
“Пройшов полон і жах під Бахмутом”: загинув 25-річний військовий з Лановеччини

У Лановецьку територіальну громаду прийшла сумна звістка: загинув, захищаючи рідну землю, Герой Ярослав Малишко.  "Вірний військовій присязі під час виконання службових обов’язків повʼязаних із захистом Батьківщини, на Запоріжжі загинув 25-річний Ярослав Малишко із с. Лопушне", - повідомили на фейсбук-сторінці Лановецької громади.  За професією військовий був пекарем-кондитером, закінчив училище ресторанного бізнесу, навчався на бакалавраті у технічному університеті. Хотів стати технологом. Військова служба хлопця розпочалася ще до повномасштабного вторгнення. Згодом він підписав контракт із ЗСУ, де був стрільцем-кулеметником, а також пройшов навчання на бойового медика. Ярослав, як і багато його молодих побратимів, зіткнувся з жорстокими реаліями війни. Він пережив жахіття полону в Енергодарі, коли їхній підрозділ боронив ЗАЕС від російських загарбників. Також  брав участь у боях поблизу Бахмута. Останнім часом Ярослав разом з товаришами стримував наступ ворога на Запорізькому напрямку. Про це  розповідала у своїй статті про Ярослава волонтерка, редакторка «Голосу Лановеччини» […]

Ніж - На Тернопільщині чоловік погрожував вбити людину
trending_flat
На Тернопільщині чоловік ледь не вбив колишню дружину

На Тернопільщині чоловік погрожував вбити свою колишню дружину.  До правоохоронців надійшло від жительки одного із сіл Тернопільського району повідомлення про те, що її колишній чоловік під час сварки дістав ніж та погрожує їй фізичною розправою. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області.  Приїхавши на місце події, поліціянти виявили домашнього кривдника в нетверезому стані та вилучили ніж. З'ясувалось, що фігурант раніше притягувався до адмінвідповідальності за вчинення домашнього насильства.  "Наразі щодо фігуранта розпочато кримінальне провадження. Йому інкримінують ч. 1 ст. 129 (погроза вбивством) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до двох років обмеження волі. Вирішується питання про оголошення йому підозри. Триває досудове розслідування", - йдеться у повідомленні. 

Кухаришин Уляна Ярославівна
trending_flat
“Вона була прикладом людяності”: у Зборові померла вчителька

Померла вчителька Зборівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Кухаришин Уляна Ярославівна.  Сумну новину розповіли у фейсбук-групі "Зборів - громада моєї мрії". Колеги називають жінку  неймовірно доброю, розумною та світлою, яка завжди дарувала тепло своїм учням і всім навколо. Розповідають, що Уляна Ярославівна була чудовим педагогом та щиро відданою своїй справі. "Її мудрість, доброта та щира посмішка назавжди залишаться в пам’яті всіх, хто мав честь знати її. Вона була справжнім прикладом людяності, любові до життя та навколишніх. Родина, близькі, друзі та учні глибоко сумують через цю непоправну втрату. Світла пам’ять Уляні Ярославівні. Царство Небесне", - йдеться у дописі.  Прощання та похорон відбудуться у церкві Преображення Господнього о 13:00 21.02.2025. Багато слів співчуття линуть від жителів Зборова, які знали Уляну Ярославівну.  Редакція "Терміново" висловлює співчуття рідним та близьким. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять! 

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025