“Раніше це все викидати у сміття, а зараз збирають до купки”, – колекціонер старовинних цеглин з Копичинців

Рідкісне, але дуже цікаве і популярне у вузьких колах захоплення має Роман Василик із Копичинців. Чоловік колекціонує старовинні цеглини. На кожній з них своє, особливе клеймо

Збирати цеглини Роман почав кілька місяців тому і вже назбирав близько 200 штук.

– Почищених і поскладаних на полицю є більше сотні цеглин, а ще є купа, яка потребує очистки. Чищу сам, як розіб’ю, то на моїй відповідальності, – ділиться колекціонер.

За цеглину – 45 доларів

Чоловік розповідає, що ще зі шкільних років цікавиться антикваріатом. Займається його продажем, оцінкою, наданням характеристик. А також захоплюється пасікою – це водночас і його основний заробіток. У нього навіть є своя торгова марка – “Мануфактура меду”, авторський штамп якої – на кожній банці з медом, яку дарує чи продає.

– За освітою я менеджер, але ніколи не працював за фахом. Всьому, що знаю, вчився на помилках, – каже Роман Василик. – Бувало купував речі, а виявлялося вони нікому даром не потрібні. За всі свої помилки я платив сам. Коли у знайомого побачив колекцію цеглин і сам цим захопився. Вони дуже гарно дивляться!

Зараз у колекції Романа є цеглини з України, Польщі, Росії, Чехії. Більшість – з Тернопільської області (Гусятинський і Теребовлянський райони), а також знайдені на Івано-Франківщині, Львівщині.

– Деякі цеглини я знайшов сам, деякі купив, – каже чоловік. – Найбільша сума, яку віддав за одну цеглину – 45 доларів, а є такі, за які просто сказав “Дякую”.

До душі – цеглина з тризубом 

Найстарша цеглина з 1700-го року, знайдена у селі біля Гусятина на розвалинах старого костелу, я сам її знайшов. Є цеглина, яка не має клейма року, але вона знайдена в Гусятині на костелі 1610-го року, наймолодша цегла у моїй колекції – 1926-го року. Є у мене цікава цеглина з відбитою ногою собаки, кота чи лиса. Цю цеглу, яку вже планували вмурувати у камін, я купив.

Найбільше Романові лежить до душі цеглина з тризубом.

– Вона склеєна з двох кусків, була зроблена в Копичинцях  на замовлення тодішньої влади. Це було владне клеймо періоду Грушевського, – розповідає колекціонер. – Є у мене цікава цегла, якої мабуть, нема в більш потужних, ніж я, колекціонерів. На ній величезними буквами пише TARNOPOL. Я купив цю цеглу. Де конкретно вона знайдена, не знаю.

Дорога підбірка – “елиївка”

А ще Роману Василику дорога підбірка, яку він називає “елеївка”. Чоловік пояснює, звідки взялася така назва.

– У Копичинцях був відомий на всю Україну цегляр, який мав свою цегельню – Кость Елиїв, – каже він. – Колись на очі мені попалася цегла з написом Елиїв і я вмурував її в невелику нішу у своєму помешканні.  А тепер у мене в колекції є 9 різних цегол Костя Елиїва. Це досить недешева підбірка, за якою до мене вже телефонували колекціонери. Чотири цеглини із цієї підбірки я знайшов на території Копичинців у людей, які розбирали п’єци. А дві цегли викупив у старого колекціонера, який збирав різні старі речі, але не робив акценту саме на цеглі.

Такої цегли точно ніде не знайдеш, бо двічі в одну річку не ввійдеш – така життєва аксіома. Так само і той кіт чи пес навряд чи на дві цегли одинаково наступив. Як виготовляють цеглу? Спочатку робиться сирець, з якого формується цегла, потім ставлять клеймо майстра, їй дають на сонці сохнути. І коли волога покидає глину, тоді її запікають. І коли вона засихала, очевидно звір став на неї. Ця цегла була знайдена на розвалинах у Підгородньому. Їй не менше 100 років.

Мета – зібрати 2000 цеглин

Нецікавої цегли не буває , тому що кожна має свою цікаву історію, зауважує Роман Василик.

– На цеглі ставили різні клейма – це назви міст, прізвища майстрів, перша буква прізвища, ім’я та прізвище, номер зміни, пояснює чоловік. – Хоч моє захоплення рідкісне, але є групи однодумців. Зараз це набирає популярності. Раніше це все викидати у сміття, а зараз все збирають до купки.

Колекцію цеглин Роман Василик наразі зберігає в гаражі, проте з часом планує її оформити. Тоді організує виставку.

– Моя мета – 2 тисячі цеглин, – каже колекціонер. – Але як то кажуть, пан планує, Бог керує . Хоча, знаючи себе, я думаю у мене все вийде!

Довідка

Якщо маєте цікаву цеглину, можете подарувати її колекціонеру. Зв’язатись з ним можна у соцмережі Фейсбук – Роман Василик.

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025