
У Тернополі презентували незвичний продукт – здорову сіль із зниженим вмістом натрію та додатковим калієм. Захід організувала торгова марка SALZ, а про наслідки надмірного споживання звичайної солі розповіли кардіологиня та лікарка-дієтолог.
Як повідомляє “Терміново”, презентація відбулася днями в Open Spaсе.
Двоє з трьох помруть від хвороб серця – і цю статистику можна “переписати”
Кардіологиня Оксана Сидоренко розпочала свій виступ із цифр: дві третини українців помирають від серцево-судинних захворювань.
“Всі ми боїмося онкології, але дві третини людей в Україні помирають саме від серця і судин. Це статистика, яка, на жаль, не міняється”, – сказала вона.
Головна причина – натрій. Його надлишок підвищує осмотичний тиск крові, серце починає посилено скорочуватися, тиск зростає. Спочатку це компенсаторна реакція, але з часом вона перетворюється на гіпертонічну хворобу. А гіпертонія – це прямий шлях до інфаркту та інсульту.
Дієтологиня Галина Сеник додала: від надлишку солі страждають не лише серце і судини. Затримка рідини в тканинах викликає набряки, порушується робота нирок, з’являються проблеми з вагою.

Скільки солі ми їмо насправді – і чому навіть не здогадуємося
Норма солі для дорослої людини – 5 г на добу, тобто приблизно одна чайна ложка без горбика. Але середнє споживання в світі – 12 г. Це понад удвічі більше за безпечний показник.
Проблема в тому, що 80% солі в нашому раціоні – прихована. Її не ми досолюємо зі сільнички, вона вже є в готових продуктах.
Дієтолог навела конкретні цифри:
- одна скибка хліба – до 1 г солі;
- дві скибки на день – вже 2 г;
- 100 г сосисок або сардельок – ще 2,5-3 г;
- плюс снеки, консерви, соуси, чіпси.
“З’їжте 100 г хліба і одну сердельку – і ви вже набрали денну норму солі. Але ж це ще не весь обід”, – зазначила вона.
Окремо лікарі звернули увагу: навіть діти споживають занадто багато. Дослідження 2019 року показало, що молодші школярі їдять 6,4 г солі на день, підлітки – вже 9,2 г. При нормі 3 г для дітей.

Калій: чому його бракує майже кожному
Натрій і калій – це два боки однієї системи в організмі. Медики називають її калій-натрієвим насосом. Від балансу цих двох елементів залежить робота серця, тиск, скорочення м’язів і навіть те, як клітини відновлюються після навантаження.
Якщо натрій затримує рідину і підвищує тиск – калій робить протилежне: виводить воду з тканин, розслабляє судини, знімає спазм. Тобто це не просто “корисний мікроелемент” – це прямий противаги надлишку солі.

Але є проблема: ми майже не отримуємо калію в потрібній кількості.
Лікарка-дієтолог Галина Сеник пояснила: у палеоліті людина споживала до 10 г калію на день – з овочів, коренів, горіхів, дикого м’яса. Натрію при цьому було мало. Сьогодні все навпаки: середнє споживання натрію – 9-12 г, а калію – лише близько 2 г. Це дані Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Тобто ми маємо одночасно надлишок натрію і дефіцит калію. Двічі хибна рівновага.
Калієм багаті запечена картопля, томати, шпинат, бобові, банани, авокадо, скумбрія, молочні продукти. Але їсти в’язку бананів щодня, щоб добрати норму, – нереалістично, каже засновник торгової марки SALZ Павло Іванечко. Саме тому заміна солі на суміш із калієм – найпростіший спосіб виправити дисбаланс, не змінюючи раціон кардинально.

Фінляндія змінила сіль – і на 80% скоротила смертність від серця
Кардіологиня розповіла про фінський приклад, який доводить: це можливо змінити.
У 1970-х роках Фінляндія мала катастрофічну статистику смертності від серцево-судинних захворювань. Держава запустила програму здорового харчування – зменшила кількість солі в продуктах, запровадила правильне харчування в школах, залучила людей до фізичної активності.
Результат через 50 років – смертність від серцево-судинних захворювань впала на 80%. “Так, на це пішло 50 років. Але що це в масштабі історії – дрібниці”, – резюмувала лікарка.
Паралельно вона навела результати масштабного дослідження SSaSS 2021 року, яке провели в Китаї на 21 000 людей у 600 селищах. Учасникам просто замінили звичайну сіль на суміш із 25% хлориду калію. Через п’ять років:
- кількість інсультів знизилася на 14%;
- серцево-судинних подій стало менше на 13%;
- загальна смертність впала на 12%.
“Від дорогих препаратів ми інколи не бачимо такого ефекту. А тут – просто змінили сіль”, – сказала кардіологиня.
Британські вчені порахували: якщо поширити цей підхід глобально, щороку залишалися б живими близько 500 000 людей.

Що таке helsi-сіль і навіщо її привезли до Тернополя
Засновник SALZ Павло Іванечко пояснив: продукт не новий для світу, але він був досі недоступний в Тернопільській області. Helsi-сіль – це суміш 75% хлориду натрію і 25% хлориду калію. Виробляється в Німеччині.
Ключова різниця від аналогів – технологія виробництва. Більшість подібних продуктів просто змішують два складники. Але через різну густину та фракцію вони розшаровуються під час перевезення – калій осідає на дно, натрій залишається зверху. Людина спочатку з’їдає весь калій, потім – чистий натрій. Жодної користі. Цей процес Павло Іванечко назвав “ефектом мюслі” – коли легші складники продукту під час транспортування залишаються на верхівці упаковки, а важчі опускаються на дно.
Німці підійшли інакше: розчиняють хлорид натрію, а під час кристалізації вмішують хлорид калію. У результаті кожна кришталинка солі вже містить потрібне співвідношення 75/25. Так жодного розшарування не може відбутись.
“Ця технологія є тільки у них. Вони навіть обладнання нікому не показують. А цей концерн займає п’яте місце в світі з торгівлі сіллю”, – зазначив Павло.
На смак продукт ідентичний звичайній солі. Пекарня “Ремесло” зі Збаража вже протестувала helsi-сіль у виробництві і підтвердила: якість випічки не змінилася. На дегустації у Тернополі гостям подавали страви, приготовані саме на цій солі.
У Тернополі страви, приготовлені з додаванням helsi-солі, можна спробувати у ресторані “Три Миколи”.
Кому необхідно вживати калієву сіль
Лікарі назвали групи людей, яким helsi-сіль особливо потрібна:
- люди з підвищеним артеріальним тиском;
- ті, хто переніс інсульт або має високий серцево-судинний ризик;
- люди старшого віку;
- всі, хто прагне профілактики.
Але є й протипоказання. Калієва сіль не підходить людям із хронічною хворобою нирок 3-4 ступеня, серцевою недостатністю в термінальній стадії, а також тим, хто приймає препарати, що підвищують рівень калію в крові.
“Якщо є сумніви – проконсультуйтеся з лікарем”, – наголосила кардіологиня.
У дослідженні 2024 року в китайських будинках пристарілих порівняли три групи: тих, хто їв звичайну сіль, тих, хто просто зменшив споживання солі, і тих, кому дали калієву. Найкращі результати – у третьої групи. Ризик виникнення артеріальної гіпертензії виявився на 40% нижчим, ніж у двох інших групах.
“Важливо не просто обмежити натрій, а додати калій. Це різниця, яку показують цифри”, – підсумувала кардіологиня Оксана.
Придбати продукцію торгової марки Salz можна на сайті: https://salz.com.ua/products/helsi-sil/
