Спостерігачі громадянської мережі “Опора” вивили кілька спроб голосуванні без видачі паспорта, повідомляє омбудсмен із захисту виборчих прав Ольга Мазаєва.
– Поки що ці спроби наші спостерігачі попередили. Але хочу наголосити для усіх членів ДВК, що видача бюлетенів без паспорта – це кримінальний злочин передбачений ч. 2 ст 158 (1 ), який передбачає позбавлення волі від 5 до 7 років.
Також пані Мазаєва повідомляє про порушення в селі Беримівці Зборівського району.
– На ДВК виявлена кабінка для голосування, яка стояла біля вікна і закрита з другого боку слабенькою шторкою, – каже вона. – Спостерігачі звернулися до голови ДВК, але комісія самостійно не вирішила цієї проблеми. То ж кожна людина могла підійти з другого боку, спокійно заглянути у вікно і побачити результати волевиявлення. Наші спостерігачі звернулися до ОВК і зараз це питання буде вирішуватися. А у селі Росохач Чортківського району була зафіксована агітація за одного із кандидатів, яка розміщена на стовпах, її багато і вона досі не прибрана. У Зборівському районі була застосована креативна форма голови ДВК, – оскільки досить багато інформаційних матеріалів, в цій комісії вирішили це все зшити у книжечку, хто захоче, той почитає. Ми розуміємо, що місця досить мало на ДВК, але це є порушення виборчого законодавства.
Про спроби видати бюлетень без пред’явлення паспорта у Бережанському районі повідомляє співкоординатор коаліції “За прозорі і чесні вибори” Олександр Домбровський. Зокрема, такі випадки були зафіксовані у селах Жовнівка і Глиновичі.
– У області здійснює спостереження наших 5 мобільних груп, кожна працює у своєму окрузі, – каже пан Домбровський. – Спостерігаються випадки, коли дільниці облаштовані в дуже непристосованих для цього місцях. Наприклад, у селі Петриків є дільниця у сільській бібліотеці, де дуже стрімкі сходи. На минулих виборах там не одна людина підвернула ногу. Я мовчу вже про інвалідів і мам з візочками, тут здорова людина може травмуватися ще й освітлення погане.
Відвідали спостерігачі геріатричний інтернат у Петрикові. На президентських виборах там була проблема з нестачею бюлетенів, зауважує Олександр Домбровський. Ця історія могла повторитися і на цих виборах. Але члени ДВК принципово заявили, або вони взагалі дільницю не відкривають і не проводять вибори або їм довозять бюлетені. Відповідно був виділений додатковий працівник поліції, вони з’їздили у Зборів на ОВК і привезли необхідну кількість бюлетенів. З чим пов’язана недостатня кількість бюлетенів – це треба з’ясовувати. Бо це постійна картина на перших, других президентських виборах і ось знову. Просимо звернути увагу орган ведення реєстру виборців, бо скоро місцеві вибори і знову будуть люди боротися за необхідну кількість бюлетенів. Загалом вибори у області проходять спокійно, особливих порушень, які б вплинули на результати, наші спостерігачі не бачать.
Про агітацію у день виборів повідомляє директор центру соціальних досліджень “Поліс” Ігор Процик.
– У Чорткові трафаретом зеленого кольору виявлені написи на парканах і будівлях, які дуже схожі з кампанією одного з кандидатів під час президентських виборів, – каже він. – Також фіксуємо випадки розміщення інформаційних плакатів на дільницях не в алфавітному порядку. Також недостатня кількість стаціонарних і переносних скриньок.
Загалом 10 повідомлень про порушення виборчого законодавства зафіксували правоохоронці станом на 14.00 21 липня, повідомив начальник відділу зв’язків із громадськість Головного управління Нацполіції в Тернопільській області Сергій Крета. Серед них: два несвоєчасних відчинення дільниць, одне непорозуміння з членами ДВК, три порушення наглядної агітації, а також відсутність кандидата у виборчих списках, попередження про протиправні дії і пожежа.