
На Рівненщині студенти ТПНУ імені В. Гнатюка під час розкопок знайшли 19 людських скелетів.
Студенти тернопільського вишу працюють в археологічній експедиції в Пересопниці, що на Рівненщині. У похованнях, які датуються 11-13 століттями, знайшли 19 людських скелетів. Про це “Суспільному” повідомив декан історичного факультету університету Володимир Кіцак.
За словами декана, розкопки в Пересопниці стартували 30 червня. Участь у них беруть 17 студентів першого та другого курсів, а також доцент кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук Богдан Баран. Експедиція, яку очолює археологиня Віта Коцюбайло, триватиме до 13 липня.
Ця територія унікальна тим, що саме тут було написано Пересопницьке Євангеліє – одну з найдавніших українських книг. Друга особливість – тут колись стояв монастир, де, ймовірно, і писали це Євангеліє, пошуками якого займається експедиція. Крім того, це дуже давнє місто, згадки про яке датуються XI–XII століттями. Є припущення, що його корені сягають VI–VIII століть, але це ще потребує археологічного підтвердження, адже багато що в Україні, на жаль, ще недостатньо досліджено, і усталені погляди не є остаточними.
Серед уже знайдених артефактів – стилос, цікаві намистини XII століття, кераміка та 19 скелетів, розчищення яких тільки розпочалося. Доведеться ще встановити час та обставини поховання, але науковці припускають, що це поховання XI–XIII століття, коли в могили майже не клали речей. Також знайдено дуже красивий ключ, ймовірно, XII століття.
“Поховання цікаві тим, що кілька з них розміщені хаотично. Таке враження, що в якусь яму скинули скелети й поховали їх без повного християнського обряду. Одне з поховань — це високий чоловік, орієнтовно 185 сантиметрів зросту, судячи по кістках прокачаний. І в нього розколотий чимось гострим череп. Тріщина йде просто від брови до потилиці. Невідомо, чим саме був нанесений удар, може меч чи шабля, чи сокира. Одним словом, щось дуже гостре, тому що череп не проламаний, а власне розколотий. Така рівна акуратна лінія”, – розповідає археолог.
Серед знахідок також виділяють таких собі “Ромео і Джульєтта” пересопницькі.
“Є одне дуже цікаве поховання. Лежить чоловік, його голова звернута на бік і поруч з ним лежить чи то дитина, чи то дівчина. Ми знову ж таки ще не розчистили, щоб точно сказати. Але це вже справа антропологів детально визначити стать і вік. Супроводжуючий інвентар поки що не знайдено, але можливо знайдемо”, – зазначає Володимир Кіцак.