
У Тернополі запустили великий проєкт із збереження старих документів для майбутніх поколінь. Архівні матеріали відновлюють та переводять у цифровий формат.
Про це повідомили у сюжеті телеканалу «Тернопіль1». Роботу виконують у Державному архіві Тернопільської області.
Молода реставраторка Евеліна Дзюбановська щодня працює з 20 аркушами історичних паперів. Вона розпрямляє зім’яті сторінки, очищає їх від бруду та клею спеціальними інструментами.
«Коли мені в руки потрапляють документи, перш за все я мушу їх розпрямити, тому що дуже часто буває, що вони десь пом’яті, загнуті. Бувають і залишки клею, або бруду – я маю їх почистити», – розповідає фахівчиня.
Зараз Евеліна відновлює документи про людей з інвалідністю часів між двома світовими війнами. Після реставрації папери передають спеціалістам для створення цифрових копій.
Операторка Олександра спочатку вносить дані з обкладинки у комп’ютерну програму, а потім фотографує кожну сторінку. На оцифрування однієї справи потрібно максимум п’ять хвилин.
В архіві працюють три камери, які щомісяця створюють понад 100 тисяч сканів. Загалом планують зробити 10 мільйонів цифрових копій з понад 70 тисяч архівних справ.
Проєкт підтримує Державна архівна служба України разом з американською корпорацією FamilySearch International. До ініціативи долучилися й інші архіви по всій країні.
«Це документи з генетичною інформацією. Тому тим, хто досліджує свої родоводи, ця інформація буде дуже доречною», – зазначили в архіві.
Після завершення роботи всі відскановані документи стануть доступними онлайн для кожного користувача.